استاد قرائتی؛ خدا در دل دشمنان حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف ترس می اندازد

خانه / پیشنهاد ویژه / استاد قرائتی؛ خدا در دل دشمنان حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف ترس می اندازد

گاهی امداد غیبی به این است که در دل دشمنان ترس بیفتد. شاه، امام خمینی رحمه الله علیه را زندان کرده بود اما باز هم از ایشان می ترسید. شاید معنای «المومن کالجبل» این باشد که حتی اگر دشمنان بر سر مومن پا بگذارند، باز هم از او می ترسند.

خدای متعال در آیه ۱۲ سوره انفال می فرماید: «إِذْ یُوحِی رَبُّکَ إِلَى الْمَلَائِکَهِ أَنِّی مَعَکُمْ فَثَبِّتُوا الَّذِینَ آمَنُوا سَأُلْقِی فِی قُلُوبِ الَّذِینَ کَفَرُوا الرُّعْبَ فَاضْرِبُوا فَوْقَ الْأَعْنَاقِ وَاضْرِبُوا مِنْهُمْ کُلَّ بَنَانٍ».

«به یادآور زمانی را که پروردگارت به فرشتگان وحی کرد که من با شمایم. پس شما افراد با ایمان را تقویت کنید. من نیز به زودی در دل های کافران، رعب و ترس خواهم افکند. پس فراز گردن ها را بزنید و همه سرانگشتان شان را قلم کنید (و قطع کنید تا نتوانند سلاح بردارند)».

نکته ها:

۱٫ابوحمزه ثمالی از امام باقر علیه السلام روایت کرده است: «هرگاه قائم آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم خروج کند، خداوند او را ملائکه مسومین و مردفین و منزلین و کروبین یاری خواهد فرمود. جبرئیل پیش روی او، میکائیل در سمت راست او و اسرافیل در سمت چپ او قرار دارند و رعب و هیبت او به فاصله یک ماه راه، پیشاپیش و پشت سر و از راست و چپ او حرکت می کند(یعنی شعاع هیبت اش تا بعد یک ماه راه را زیر پوشش می گیرد) و فرشتگان مقرب در برابر او خواهند بود.(۱)

۲٫گاهی امداد غیبی به این است که در دل دشمنان ترس بیفتد. شاه، امام خمینی رحمه الله علیه را زندان کرده بود اما باز هم از ایشان می ترسید. شاید معنای «المومن کالجبل» این باشد که حتی اگر دشمنان بر سر مومن پا بگذارند، باز هم از او می ترسند، درست مثل ایران که اکنون همانند یک استخوان در گلوی ابرقدرت ها است و باعث اذیت آنها شده، به گونه ای همه از ایران حساب می برند.

۳٫خداوند، ارشاد و حمایت مومنان را گاهی از طریق فرشتگان انجام می دهد. «اِذ یُوحِی ربُّکَ اِلَی الملائکَه».

۴٫خداوند بر اهل ایمان، آرامش و سکینه نازل می کند و بر کافران، دلهره و وحشت مستولی می سازد، «فَثَبَّتوا الَّذین آمنوا سَالقِی فی قُلُوب الَّذین کَفَروا الرُّعبَ».

۵٫گرایش ها و انگیزه های انسان در سرنوشت او و نیز در دریافت رحمت یا عذاب الهی تاثیر بسزایی دارد.

پی نوشت:

۱٫الغیبه، نعمانی، ص ۲۳۴

منبع: برگرفته از «پرتوی از آیه های مهدوی»؛ محسن قرائتی به کوشش حسن ملائی

لینک کوتاه :
http://eheyat.com/?p=210120

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *