صفحه اول / مطالب و رویدادها / بازخوانی خطبه ۱۵۳ نهج البلاغه؛ درمان غفلت زدگی ها از نگاه امام علی(علیه السلام)

بازخوانی خطبه ۱۵۳ نهج البلاغه؛ درمان غفلت زدگی ها از نگاه امام علی(علیه السلام)

امام علی علیه السلام در بخشی از خطبه ۱۵۳ کتاب شریف نهج البلاغه زمانی که مردم را برای نبرد با کسانی که از راه اسلام غافل شده بودند و جنگ جمل را پی ریزی کردند می فرماید:هرکس باید از کار خود بهره گیرد و انسان بینا کسی است که به درستی شنید و اندیشه کرد؛پس به درستی نگریست و آگاه شد و از عبرت های پند گرفت.سپس راه روشنی را پیمود و از افتادن در پرتگاه ها و گم شدن در کوره راه ها دوری کرد و کوشید تا عدالت را پاس دارد و برای گمراهان جای اعتراض باقی نگذارد که در حق سختگیری کند یا در سخن حق تحریف روا دارد یا در گفتن سخن راست بترسد.

سپس امام در در گفتاری هشدارگونه می فرماید:پس بهوش باش ای شنونده و از خواب غفلت بیدار شو و از شتاب خود کم کن و در آنچه از زبان پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم بر تو رسیده است،اندیشه کن که ناچار به انجام آن می باشی و راه فراری وجود ندارد.با کسی که رهنمود های پیامبرصلی الله علیه و اله و سلم را به کار نمی بندد و به جانب دیگری تمایل دارد،مخالفت کن و او را با آنچه برای خود پسندیده رها کن.فخر فروشی را واگذار و از مرکب تکبر فرود آی.

سپس امام علی علیه السلامدر ادامه می فرماید:به یاد قبر باش که گذرگاه تو به سوی عالم آخرت است.همانگونه که به دیگران پاداش دادی به تو پاداش می دهند  و آنگونه که کاشتی درو خواهی کرد.آنچه امروز پیش می فرستی،فردا برآن وارد می شوی.پس برای خود در سرای آخرت جایی آماده کن و چیزی پیش فرست ای شنونده هشدار هشدار ای غفلت زده بکوش بکوش. هیچ کس جز خدای آگاه تو را با خبر نمی سازد.

منبع:باشگاه خبر نگاران جوان

نظر شما

ایمیل شما منتشر نمی شود.پرکردن قسمت های ستاره دار الزامی می باشد. *

*

x

همچنین ببینید

سربازانِ جنگ نرم، لب مرز

رامین دانشور یک جوان اردبیلی فارغ‌التحصیل رشته فلسفه اسلامی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران در مقطع کارشناسی ارشد است. او فعالیت‌های مختلف فرهنگی-آموزشی داشته که یکی از آن‌ها مسئولیت فرهنگی موسسه تحقیقاتی شهید مطهری اردبیل است. دانشور با راه‌اندازی «بنیاد مهدویت و هویت» اردبیل تلاش کرده تا سریع‌تر و کارآمدتر به اهداف فرهنگی خودش برسد. این بنیاد با توجه به هم‌مرز بودن و ارتباط با کشور آذربایجان، علاوه بر آموزش‌های فرهنگی- اعتقادی به نوجوانان و جوانان، مبدع ایده‌های نو و به‌‌روز برای مقابله با هجمه‌های فرهنگی به این استان مرزی و ترک‌زبان است.