پیشرفت در جهان پس از ظهور

جهان پس از ظهور

خانه / انتظار و مهدویت / جهان پس از ظهور

در حکومت حقه امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف تحول بنیادین و عمیقی در تمام زمینه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، علمی، دینی، امنیتی و… ایجاد می شود و بشر در این زمینه ها به گونه ای پیشرفت می کند که بالاتر از آن قابل تصور نیست.

پس از ظهور امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف جنگ سختی میان امام و دشمنانش رخ می دهد که در نهایت به پیروزی امام و تشکیل حکومت می انجامد. حکومت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را استانداران و کارگزارانی تشکیل می دهند که تنها به مصالح کشور اسلامی و خشنودی خدا می اندیشند و همواره در تلاشند تا عدالت را بر زمین گسترش دهند؛ به طوری که گستره آن عدالت، هم انسان ها و هم حیوانات را در بر می گیرد و همه از آن بهره مند می شوند. امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف علاوه بر حکومت تشریعی، دارای حکومتی تکوینی نیز می باشد و بر دل ها هم حکومت می کنند.

در حکومت حقه امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف تحول بنیادین و عمیقی در تمام زمینه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، علمی، دینی، امنیتی و… ایجاد می شود و بشر در این زمینه ها به گونه ای پیشرفت می کند که بالاتر از آن قابل تصور نیست. شکوفایی دانش و صنعت، گسترش فرهنگ اسلامی و آموزش قرآن و معارف اسلامی، ساختن مساجد، رشد معنویت و اخلاق، گسترش امنیت در قضاوت ها، راه ها و…، شکوفایی اقتصاد و رفاه اجتماعی، عمران، آبادانی و کشاورزی و دام پروری و بهداشت و درمان از جمله زمینه هایی است که بشر در دوران حکومت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در آن به شکوفایی چشم گیری می رسد.

در روایات مختلفی نیز از مدت زمان حکومت امام سخن به میان آورده اند که زمان های مختلفی نیز در این روایات ذکر شده است. هفت سال، نوزده سال، بیست سال، ده سال،۳۰ و ۴۰ سال و نیز ۳۰۹ سال از جمله سال هایی که رد روایات مختلف برای مدت حکومتداری امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ذکر شده است. علامه مجلسی درباره این اختلاف سال های حکومت حضرت می نویسد: « اخبار متفاوتی که در زمینه مدت حکومت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف وارد شده است، برخی بر همه مدت فرمانروایی آن حضرت، برخی بر زمان استقرار دولت او، برخی بر سال‌ ها و ماه ‌هایی که در نزد ما وجود دارد و برخی هم بر سال‌ ها و ماه ‌های طولانی زمان ایشان حمل می‌ شود».

در مورد شهادت حضرت نیز بر طبق برخی روایات امام حسین علیه السلام رجعت کرده و عهده دار مراسم غسل و کفن و دفن و نماز حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف می شود. در حدیثی از امام صادق علیه السلام آمده است: « (پس از رحلت حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف) امام حسین متولی غسل و کفن و حنوط و دفن ایشان خواهد شد و هرگز غیر از وصی، کسی دیگر وصی را تجهیز و آماده خاک سپاری نمی کند».

چگونگی رجعت ائمه علیهم السلام

درباره اینکه ائمه علیهم السلام چگونه رجعت می کنند و نیز درباره حکومت ایشان، اخبار و روایات به طور تفصیلی به بیان مطلب نپرداخته اند. آنچه قطعی است، رجعت آنان می باشد و اینکه نوزده سال پس از قیام امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، رجعت ائمه علیهم السلام با رجعت امام حسین علیه السلام شروع می شود و سپس حضرت علی علیه السلام رجعت می کند و آنگاه پیامبر اکرم صلی اله علیه و آله، اما اینکه آیا همه معصومین علیهم السلام در عصر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف رجعت می کنند یا به ترتیب یکی یکی می آیند و از دنیا می روند، قطعی نیست. درباره کیفیت حکومت ایشان نیز مطالب تفصیلی بیان نشده است؛ بلکه فقط از روایات چنین استفاده می شود که ادامه همان حکومت امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف است.

در روایتی از امام محمد باقر علیه السلام آمده است: « بعد از گذشت نوزده سال از قیام مهدی، جدم حسین بیرون خواهد آمد و به خونخواهی و انتقام خون خود و اصحابش می پردازد و دشمنانش را می کشد و اسیر می کند تا اینکه امیرمؤمنان بیرون خواهد آمد» .

در حدیثی دیگری که به حدیث مفضل معروف است، پس از بیان اموری که امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در تثبیت حکومتش انجام می دهد، آمده است: « پس امام حسین با یارانش و دوازده هزار صدیق ظاهر می شوند و رجعتی از این خوش تر نباشد؛ آنگاه صدیق اکبر امیرالمؤمنین بیرون می آید. سپس بیرون می آید سید اکبر محمد رسول اللَّه با هر که به ا و ایمان آورده از مهاجر و انصار و هر که در جنگ های ایشان به شهادت رسیده اند و … ».

علامه مجلسی درباره این نامشخص بودن چگونگی رجعت ائمه علیهم السلام می نویسد: « خصوصیت این رجعت ها معلوم نیست که آیا با ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، رجعت آنان در یک زمان خواهد بود یا بعد خواهد بود و از بعضی احادیث ظاهر می شود که به ترتیب زمان امامت رجعت خواهند کرد و شیخ حسن بن سلیمان قائل شده است به آنکه هر امامی، زمان امامتی دارد و هر امامی، زمان مهدی بودن دارد و حضرت صاحب الامر اول که ظاهر می شود، زمان امامت اوست و بعد از آباء و اجداد کرام خود، باز آن حضرت رجعت خواهد کرد و به این وجه تأویل کرده است آن حدیثی را که گفته: “از ما دوازده امام، دوازده مهدی است”، و این قول اگرچه بعید از صواب نیست، اما مجمل اقرار کردن و تفاصیلش را به علم ایشان رد کردن، احوط است».

بنابراین احتیاط این است که تفصیل رجعت و حکومت ائمه علیهم السلام را به علم خودشان واگذار نمائیم و فقط اجمالاً معتقد باشیم که آن بزرگواران رجعت خواهند کرد.

بازگشت ستمگران به این دنیا

روایات بیانگر آن است که ستمگران و بدکاران زمان هر معصومی با آن معصوم رجعت می نمایند؛ به گونه ای که علامه مجلسی می نویسد: «رجعت بعضی از مؤمنان و بعضی از کافران و نواصب و مخالفان، متواتر است و انکارش، موجب خروج از دین تشیع است». مؤمنان انتقام خود را از این ستمگران می گیرند و آن ها را به هلاکت می رسانند.

امام باقر علیه السلام در ذیل آیه « إِنْ نَشَأْ نُنَزِّلْ عَلَیْهِمْ مِنَ السَّماءِ آیَهً فَظَلَّتْ أَعْناقُهُمْ لَها خاضِعین»؛ « اگر ما اراده کنیم، از آسمان بر آنان آیه‏ ای نازل می ‏کنیم که گردن هایشان در برابر آن خاضع گردد» فرمود: « این آیت، علی بن ابیطالب است که گردن های بنی امیه برای او ذلیل و خاضع می گردد که امیرالمؤمنین در هنگام زوال خورشید ظاهر می گردد تا مردم او را به حسب و نسبش بشناسند؛ پس بنی امیه را بکشد، حتی آنکه از بنی امیه مردی خود را در پهلوی درختی پنهان کند، درخت به سخن آید و فریاد کند که این مردی است از بنی امیه، اینجا پنهان شده است، او را بکشید».

در روایتی از امام صادق علیه السلام نیز آمده است: « هر امامی که در قرنی بوده است، نیکوکاران و بد کاران زمان او بر می گردند تا حق تعالی مؤمنان را بر کافران غالب گرداند و مؤمنان از ایشان انتقام کشند».

هیات رزمندگان اسلام

منبع: بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۳۵۲-۳۶۴، ۳۳۰، ۳۳۷، ۳۴۵، ۳۹۰؛ کمال الدین، ج ۱، ص ۳۳۱٫ / بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۲۹۱٫ / همان، ج ۵۲، ص ۲۹۸٫ / الشیعه و الرجعه، ج ۱، ص ۲۲۴٫ / مجلسی، حق الیقین، ص۶۶۸٫

 

لینک کوتاه :
http://eheyat.com/?p=193789

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *