روز شمار دفاع مقدس – ۲۰ دی ماه

خانه / انقلاب و دفاع مقدس / روز شمار دفاع مقدس – ۲۰ دی ماه
۲۰/۱۰/۵۹

گزارش عملیات توکّل ( با طراحی ارتش و ستاد اروند ) در جبهه آبادان : طرح : حمله از جاده ماهشهر ـ آبادان با زرهی ارتش و از ایستگاه ۷ با ترکیبی از نیروهای ارتش ، ژاندارمری و سپاه و کمیته ، همراه با تک پشتیبانی در حاشیه بهمنشیر در جبهه های ذوالفقاری و ایستگاه ۱۲ برای آزاد کردن جاده ماهشهر ـ آبادان و شکستن نسبی محاصره آبادان و سپس ادامه حمله برای تصرف سرپل دشمن در شرق کارون و بعد تعقیب دشمن و ادامه عملیات تا مرز بین المللی .

 اجرای عملیات : نابودی تمام ۳۱ تانک تیپ ۳۷ زرهی بر روی جاده ماهشهر ـ آبادان و شکست در محور اصلی عملیات .

پیروزی در آغاز عملیات و سرانجام شکست خودی در دیگر محورها . در نهایت ، تحمل ۳۷۰ شهید و اسیر و حدود ۳۰۰ مجروح و انهدام بسیاری از تجهیزات خودی .

 انعکاس عملیات توکل در مطبوعات داخلی : ذکر کلیاتی از تلفات دشمن در مطبوعات به جز روزنامه انقلاب اسلامی که به عنوان مطلع ، عملیات را پیروزمندانه نشان داد

 تکمیل و تثبیت پیروزی عملیات میمک با تصرف ارتفاعات شمالی و مقاومت جلو پاتکهای عراق . آماری از دو روز عملیات در میمک .

 اقدامات پراکنده دشمن در جبهه های جنوب : اجرای آتش توپخانه روی شهر آبادان و تحرک در جبهه سوسنگرد .

 آماری از خبرنگار خبرگزاری پارس درباره شهدا و مجروحین استان خوزستان از آغاز جنگ .

تحرکات در جبهه شمالی : عملیات نفوذی خودی از محور مریوان ـ عملیات ایذائی خودی در اطراف سردشت علیه ضد انقلاب ـ تحرک و اجرای آتش در محور نوسود ـ تحرک ضدانقلاب در محور مهاباد ـ اشنویه ـ تقویت ضدانقلاب در دالاهو .

سقوط چهار فروند هواپیمای دشمن توسط پدافند و جنگنده های خودی

. اخباری از حمل و نقل تجهیزات نظامی عراق از طریق عربستان .

 سخنان عرفانی امام خمینی درباره مقام شهید و اینکه خداوند تجلّی میکند بر آنها ، جلوهای که بر انبیاء میکند و آنها ینظر الی وجه الله … تلقی و برداشت مثبت از اظهارات مسئولین ایرانی نسبت به آخرین پیشنهادات مقامات آمریکائی درباره نحوه حل و فصل مسئله گروگانها که توسط الجزایر انتقال یافته است .

 اظهار امیدواری احمد عزیزی رئیس هیئت بررسی گروگانها در نخست وزیری از اینکه مسئله گروگانها قبل از پایان زمامداری کارتر حل شود .

گزارش روزنامه انقلاب اسلامی از روند اوضاع مربوط به آزادی گروگانها و اعلام این مطلب که دولت ایران پیشنهادات اخیر را تا حدی قبول کرده و قرار است تا دور روز دیگر پاسخ نهائی و رسمی خود را اعلام کند و اینکه امریکا پیشنهاد ایران مبنی بر سپردن ۲۴ میلیارد دلار وثیقه نزد بانک الجزایر بعنوان تضمین را رد کرده است و خواستار عمل از طریق تضمینهای بین المللی میباشد .

 تداوم تلاشهای صلح اولاف پالمه . در نظر درباره پایان جنگ : منصور فرهنگ سفیر سابق جمهوری اسلامی در سازمان ملل : عدم دسترسی به صلح ، ناشی از اختلافات داخلی و تمایل آیت الله خمینی به ادامه جنگ است . در حالیکه هیچ راه حل نظامی برای جنگ وجود ندارد ، باید مذاکره کرد .

 ژنرال الکساندر هیگ کاندیدای پست وزارت خارجه امریکا در دولت ریگان : این جنگ زمانی پایان خواهد یافت که فشار و مشکلات ناشی از جنگ بر یکی از دو کشور غیر قابل تحمل شود .

نمودهایی از مواضع سوریه و لیبی در حمایت از ایران و مخالفت با عراق .

اخباری از خشونتهای داخلی عراق . گزارش خبرنگاران خارجی بازدید کننده از عراق ، در مورد محدودیتهایی که در عراق داشته اند و گفتگوهایی که با مسئولان عراقی انجام دادهاند و تناقضات این گفته ها .

گزارش رویتر از اختلافات ایران و شوروی .

 تحلیل سپاه پاسداران درباره احتمال حمله نظامی آمریکا به ایران و ذکر دلائل ضعف احتمال این حمله .

 نظر اریک رولو مفسر لوموند بعد از مصاحبه با عبدالرحمان قاسملو : کردستان صحنه جنگی است که با ایرانیان با نهایت دقّت سعی میکنند تا آن را از دنیا مخفی نگهدارند .

 تحلیل حزب توده از لزوم تجهیز پاسداران به سلاحهای سنگین و ذکر علت دیوارنویسی هائی با همین مضمون .

۲۰/۱۰/۶۲

معاون وزارت خارجه آمریکا: آمریکا نگران پیروزی جمهوری اسلامی در جنگ با عراق است.

۲۰/۱۰/۶۶

وزیر دفاع فرانسه: فرانسه و آمریکا نیروهای دریایی خود را در خلیج فارس کاهش نخواهند داد.

لینک کوتاه :
http://eheyat.com/?p=134944

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *