زندگی نامه شهید سیف‌الله عبدالکریمی

خانه / انقلاب و دفاع مقدس / شهدا / انقلاب اسلامی / زندگی نامه شهید سیف‌الله عبدالکریمی

شهید عبدالکریمی همزمان با آغاز نهضت بزرگ امام خمینی(قدس سره الشریف) نقش رهبری را در منطقه با سخنرانی‌هایش به عهده داشت.

استاد شهید دکتر عبدالکریمی  سال ۱۳۲۱ در یک خانواده مذهبی در بخش کومله از شهرستان لنگرود متولد شد و پس از طی تحصیلات دوران ابتدایی جهت فراگیری علوم دینی عازم حوزه علمیه قم شد و از محضر اساتید آن دوره از جمله حضرات آیات (امام خمینی(قدس سره الشریف)، بروجردی، شیرازی، محمدی گیلانی و … ) کسب فیض نمود و با توجه به ذهن خلاق و پشتکارش در کنار دروس حوزوی موفق به اخذ دیپلم گردید و با اندوخته های فراوان حوزوی وارد دانشگاه تهران شد و در رشته فلسفه و حکمت اسلامی مدارج عالی را طی نمود.

این شهید بزرگوار در دانشگاه از خرمن دانش اساتیدی همچون علامه شهید مطهری، شهید مفتح، استاد فروزانفر، استاد یزدگردی و… خوشه های فراوانی چید و پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی به زادگاهش مراجعه نمود و در آموزش و پرورش و مدرسه عالی مدیریت گیلان به تربیت نسل جوان پرداخت و پس از چند سال به عضویت هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد درآمد و در جوار بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا(علیه السلام) رحل اقامت افکند و به تدریس فلسفه، کلام، تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی و ادبیات عرفان پرداخت. همزمان به تدریس و فعالیت های علمی با برگزاری مجالس سخنرانی و تفسیر قرآن و نهج البلاغه به روشنگری نسل جوان پرداخت .

شهید عبدالکریمی همزمان با آغاز نهضت بزرگ امام خمینی(قدس سره الشریف) نقش رهبری را در منطقه با سخنرانی هایش به عهده داشت. با پیروزی انقلاب اسلامی از طرف دانشگاه فردوسی مشهد جهت ادامه تدریس دعوت گردید و پس از چند سال با درخواست مردم به نمایندگی دوره اول مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.

این شهید بزرگوار در دوران نمایندگی درخشش قابل توجهی در عرصه علم و سیاست داشته تا جایی که به سیبویه مجلس شهرت یافت و در غائله عزل بنی صدر مخلوع نقش محوری ایفا نمودند. سرانجام در شامگاه ۷ تیر ۱۳۶۰ در انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به همراه دیگر همرزمان خود از جمله شهید مظلوم دکتر بهشتی به افتخار شهادت نائل آمد و روح بلندش در جوار رحمت الهی آرام گرفت.

منبع: حلقه وصل

لینک کوتاه :
http://eheyat.com/?p=168885

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *