شفاعت از گنهكاران مهریه حضرت فاطمه سلام الله علیها

شفاعت از گنهکاران مهریه حضرت فاطمه سلام الله علیها

خانه / پیشنهاد ویژه / شفاعت از گنهکاران مهریه حضرت فاطمه سلام الله علیها

خداى تعالى مهریه فاطمه را شفاعت گناهکاران از امت پدرش ‍ قرار داده و به همین علت زمانى که ایشان در حال احتضار بودند، وصیت فرمودند که آن کاغذ کوچک را روى سینه شان در زیر کفن قرار دهند. این وصیت عمل شد و فاطمه زهرا(سلام الله علیها) فرمودند:به هنگامى که در قیامت برانگیخته شدم ، این کاغذ را به دست مى گیرم و از گناهکاران امت پدرم شفاعت مى کنم .

شفاعت از گنهکاران مهریه حضرت فاطمه سلام الله علیها 

احمد بن یوسف دمشقى در کتاب خویش به نام ((اخبارالدول و آثار الاءول )) چنین روایت مى کند:
در خبر آمده است : زمانى که پدر بزرگوارش ، او (فاطمه ) را به شوهر داده و مالى اندک را به عنوان صداق تعیین فرمود، عرض کرد: اى رسول خدا، دختران مردم نیز شوهر کرده و مقدار کمى به عنوان صداق بر ایشان تعیین مى گردد، پس فرق بین من و آنان چیست ؟ امیدوار و خواهانم که مهریه را به على (علیه السلام) برگردانى و از خداى تعالى بخواهید که مهریه مرا شفاعت گناهکاران از امت تو قرار دهد.
پس جبرئیل نازل شد و با وى کاغذ کوچکى از حریر بود که در آن نوشته شده بود: خداى تعالى مهریه فاطمه را شفاعت گناهکاران از امت پدرش ‍ قرار داده و به همین علت زمانى که ایشان در حال احتضار بودند، وصیت فرمودند که آن کاغذ کوچک را روى سینه شان در زیر کفن قرار دهند. این وصیت عمل شد و فاطمه زهرا(سلام الله علیها) فرمودند:

به هنگامى که در قیامت برانگیخته شدم ، این کاغذ را به دست مى گیرم و از گناهکاران امت پدرم شفاعت مى کنم .

در این حدیث همان گونه که مى بینید، از آنچه که به فاطمه زهرا(سلام الله علیها) از عظمت شخصیت و علو همت و مرتبت بلند و بى حد و جلالت قدر عنایت گردیده ، حکایت مى کند؛ زیرا این بزرگوار از پدر ارجمندش ‍ مى خواهد از خدا بخواهد که به عنوان مهریه و صداق ، این حق عظیم ، یعنى شفاعت ، را در قیامت به او اعطا فرماید و پروردگار مهربان هم در خواست رسول خویش را اجابت فرموده و حاجت وى را برآورد و آن نامه را به وى عنایت فرمود و صدیقه طاهره نیز آن سند را به هنگام حاجت ، یعنى در قیامت ، آشکار خواهد فرمود.

صفورى در نزهه المجالس نقل مى کند که نسفى گوید:
فاطمه زهرا(سلام الله علیها) از پدر بزرگوارش رسول اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) در خواست نمود که صداق وى را شفاعت براى امت او قرار دهد و این بانوى بزرگوار زمانى که بر صراط آیند، صداق خویشتن را طلب کنند(۱)


(۱)فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از ولادت تا شهادت ، ص ۱۵۹ و ۱۶۰٫

 منبع: ۳۶۰ داستان از فضایل مصائب و کرامات فاطمه زهرا (س)،عباس عزیزى

 

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

لینک کوتاه :
http://eheyat.com/?p=309652

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *