گفت و گو با استاد سازگار در آستانه مراسم ایام مسلمیه

خانه / پیشنهاد ویژه / گفت و گو با استاد سازگار در آستانه مراسم ایام مسلمیه

ایام مسلمیه طلیعه محرم است. هیئت ها کم کم آماده دو ماه عزاداری برای ارباب می شوند. حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام این روزها آماده پذیرایی از هیئت ها در ایام شهادت سفیر کربلاست.

سال‌هاست که انبوه دسته‌های عزاداری برای ذکر مصیبت سفیر سیدالشهداء حضرت مسلم‌بن عقیل علیه السلام در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام گرد هم می‌آیند.

هیئت‌های عزاداری تهران برای برگزاری باشکوه مراسم عزاداری شهادت سفیر سیدالشهداء علیه السلام و آغاز ایام مسلمیه، طبق سنتی صد ساله به مدت سه شب در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام اقامه عزا می‌کنند. این مراسم امسال از دوشنبه تا چهارشنبه از نماز مغرب تا نیمه های شب برگزار خواهد شد.  مراسمی که سال هاست اداره اش بر عهده پیرغلام اهل بیت علیه السلام و شاعر پیشکسوت حاج غلامرضا سازگار است. به همین بهانه دقایقی با استاد سازگار در حسینیه عقیق درباره سابقه مراسم ایام مسلمیه گفت و گو کردیم که در ادامه می خوانید.

*می خواهیم بدانیم سابقه مراسم عزاداری ایام مسلمیه که هر سال در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام برگزار می شود به چه سال هایی بر می گردد و آیا در سال های اول برگزاری هم چنین استقبالی از سوی هیئت ها می شد؟

سابقه این مراسم به هفتاد سال پیش برمی گردد. ابتدا هیئت جامعه مداح و هیئت سادات شیرازی ها پایه گذار این مراسم بودند . کم کم مراسم مسلمیه در حرم حضرت عبدالعظیم علیه السلام جا افتاد تا اینکه به این عظمت فعلی رسید که هر سال نزدیک به سی الی چهل هزار نفر در مراسم مسلمیه حرم ، صحن های اطراف و بازار شرکت می کنند.

*این مراسم فقط درتهران برگزار می شود یا در شهرهای دیگر کشور نیز مشابه چنین مراسم در این شب ها برگزار می شود؟

بله ، گویا در سال های اخیر بعضی از شهرها با همین سبک در حال برگزاری مراسم مسلمیه هستند. من در اراک که بودم شنیدم تعدادی از هیئت ها تصمیم به برگزاری این مراسم گرفته اند . البته به آنها گفتم در سال های اول انتظار استقبال زیاد نداشته باشند ، ولی اگر جدیت داشته باشید به مرور  در سال های بعد جا می افتد. ولی من همینقدر بگویم حتی در مسجد کوفه که مرقد مطهر حضرت مسلم علیه السلام آنجا قرار دارد ، مراسمی به عظمت مراسم مسلمیه حرم سیدالکریم برگزار نمی شود.

*خود شما از چه سالی مدیریت برنامه را عهده دار شدید؟

من قبل از انقلاب هم در این مراسم شرکت می کردم و بعضی از  شب ها هم خودم می خواندم ، آن موقع ها مدیریت جلسه را سید مصطفی هاشمی ، سید مصطفی موسوی و بزرگان دیگری از جامعه مداح برعهده داشتند. اما پس از انقلاب توسط حرم از بنده خواسته شد اداره جلسه را به عهده بگیرم.

حضور و استقبال جوانان از مراسم ایام مسلمیه نشان می دهد فقط شور نیست که می تواند جوانان را جذب کند ، بلکه دو دمه ، شعر های قرص و محکم  و روضه هم جوانان را جذب هیئت می کند ، چرا که زندگی حضرت مسلم علیه السلام سرشار از ارشاد و نصحیت است و فقط روضه نیست.

*با توجه به استقبال زیاد هیئت ها از این مراسم چه برنامه ریزی برای نظم بیشتر جلسه کرده اید؟

بله امسال هم هیئت های زیادی برای شرکت در مراسم اعلام آمادگی کرده اند ، هیئت های زیادی هم از شهرستان ها اعلام حضور کرده اند که فراتر از انتظار است . بنده در جلسه ای که در حرم بود گفت باید برای نظم و محدودیت زمان فکری کرد . پیشنهاد دادم در هر شب فقط بیست و پنج هیئت حضور پیدا کنند و بیشتر از آن ظرفیت مکان و زمان پاسخگو نیست.

منبع:عقیق

لینک کوتاه :
http://eheyat.com/?p=171542

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *