9 دی مظهر تجلی سرمایه اجتماعی نظام اسلامی به قلم دکتر عباس حاجی نجاری

۹ دی مظهر تجلی سرمایه اجتماعی نظام اسلامی به قلم دکتر عباس حاجی نجاری

خانه / اختصاصی هیأت / ۹ دی مظهر تجلی سرمایه اجتماعی نظام اسلامی به قلم دکتر عباس حاجی نجاری

نظام جمهوری اسلامی ایران در طول سی وهشت سال گذشته حوادث تلخ وشیرینی را تجربه کرده است که تحرکات تجزیه طلبانه گروهکهای قومی و ضد انقلاب در ماههای اولیه پس از پیروزی ، غائله منافقین و تحمل ۸ سال جنگ وتحریمهای فلج کننده اقتصادی ،مصادیقی از آن هستند ،اما تحولات وحوادث پیرامون انتخابات دهم ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ که به فتنه عظیم پس از انتخابات انجامید،آن را از همه حوادث و تحولات پیش وبعد از آن، تا به امروز، کرد که در این مقاله با پیامدهای فتنه ۸۸ آشنا می شوید .

بسمه تعالی

۹ دی مظهر تجلی سرمایه اجتماعی نظام اسلامی

عباس حاجی نجاری

چکیده

نظام جمهوری اسلامی ایران در طول سی وهشت سال گذشته حوادث تلخ وشیرینی را تجربه کرده است که تحرکات تجزیه طلبانه گروهکهای قومی و ضد انقلاب در ماههای اولیه پس از پیروزی ، غائله منافقین و تحمل  ۸ سال جنگ وتحریمهای فلج کننده اقتصادی ،مصادیقی از آن هستند ،اما تحولات وحوادث پیرامون  انتخابات دهم ریاست جمهوری در سال  ۱۳۸۸ که به فتنه عظیم پس از انتخابات انجامید،آن را از همه حوادث و تحولات پیش وبعد از آن، تا به امروز، کرد . چرا که این تحولات در بستر انتخاباتی شکل گرفت که از پویایی  وشادابی کم نظیری برخوردار بود. شیرینی حضور ۴۰ میلیونی مردم در پای صندوق رأی در آن می‌توانست ضمن افزایش مشروعیت مردمی، سرمایه اجتماعی وتحکیم  بیشتر نظام جمهوری اسلامی ، پشتوانه  محکمی هم برای دولت جمهوری اسلامی  باشد تا به تبع آن  بتواند  در عرصه بین‌المللی از موضعی قدرتمندتر خواسته‌های ومطالبات مردم ایران را پیگیری نماید. اما این فتنه بزرگ ،ضمن اینکه ذائقه مردم را تلخ و خسارات گسترده  سیاسی، اقتصادی، انسانی و معنوی برای کشورمان تحمیل کرد،پیامدهای  سختی را نیز برای مردم ونظام اسلامی در پی داشت که به رغم گذشت بیش از۸سال ،هنوز کشور از آن رنج می برد. اما در روند حوادث بعد از انتخابات ،اگرچه از ظرفیت اجتماعی فتنه گران روز به روز کاسته می شد،اما وقتی تحرکات خیابانی فتنه گران نهضت عاشورای حسینی را هدف گرفت ودر روز ۶ دی ماه ۸۸(روزعاشورا)آنگونه یکی از مبانی ارزشی مکتب حیات بخش اسلام  به سخره گرفته شد،دیگر حتی برای کند ذهن ترین افراد جامعه نیز تردیدی باقی نماند که برای فتنه گران حتی ادعای تقلب در انتخابات نیز بهانه ای بیش نیست وهدف مبانی اساسی نظام وارزشهای اسلامی است (همانگونه که در شعارهای خود می گفتند:انتخابات،بهانه است،اصل نظام نشانه است) واینگونه بود که حماسه ۹دیماه سال ۱۳۸۸ شکل گرفت .در این مقاله به ابعاد زیر از فتنه بعد از انتخابات ۸۸ و حماسه۹دی پرداخته می شود

پیامدهای فتنه ۸۸

زمینه های شکل‌گیری حماسه ۹ دی

دستاوردهای داخلی حماسه ۹دی

آثار و دستاوردهای خارجی حماسه۹دی

چرایی تداوم فتنه گری  سران فتنه وحامیان آنها پس از ۹ دی ۸۸

مقدمه

  باگذشت بیش از۸سال از حوادث تلخ پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری ودر شرایطی که نظام جمهوری اسلامی تهدیدات وچالشهای سنگین دیگری را نظیر تحریمهای فلج کننده اقتصادی، جنگهای نیابتی وفتنه جریان تکفیری داعش را با پشت سرگذاشته است  ،اما هنوز انقلاب ونظام اسلامی از آثار وبرکات قیام مردم در ۹دی ۸۸ علیه فتنه مشترک بیگانگان وعوامل داخلی آنها علیه تمامیت نظام اسلامی بهره می برد وهمانگونه که ایستادگی مردم ورزمندگان اسلام در دوران ۸ساله دفاع مقدس،کشور را برای همیشه از تهدیدات نظامی دشمن مصون ساخت،قیام ۹دی نیز به نمادی مصونیت بخش برای نظام اسلامی در برابر تحرکات براندازانه نظام سلطه وعومل داخلی آنها برای فروپاشانده نظام از داخل تبدیل شد،که اظهارات ناامیدانه تیم جدید حاکم برکاخ سفید در براندازی نظام جمهوری اسلامی گواهی برآن است.

قیام ۹دی پاسخی  به فتنه بعد از انتخابات ۸۸

حوادث بعد از انتخابات ۸۸ خسارات مادی، معنوی و حیثیتی زیادی برای نظام و کشورمان چه در داخل و چه در سطح بین‌الملل به همراه داشته است. فتنه‌ای که اگر انجام نمی‌شد، شیرینی حضور ۴۰ میلیونی مردم در پای صندوقهای رأی ، می‌توانست ضمن افزایش مشروعیت مردمی نظام جمهوری اسلامی، باعث استحکام بیشتر کشور و نظام در همه زمینه‌ها، چه در داخل و چه در خارج، شود و نظام می‌توانست به پشتوانه این انتخابات بزرگ، در جوامع بین‌المللی از موضعی قدرتمندتر پیگیرخواسته‌هایش، باشد اما این فتنه، ضمن اینکه ذائقه مردم و دلسوزان انقلاب را تلخ کرد، باعث تحمیل خسارات زیادی اعم از سیاسی، اقتصادی، مادی و معنوی برای کشورمان در داخل و خارج شد؛ خساراتی که تبعات و پیامدهای آن هنوز هم برای کشور ادامه دارد .

۱-حرمت شکنی و هجمه به ارزشها و باورهای دینی

   یکی از پیامدهای فتنه ۸۸، زمینه سازی برای هجمه  به ارزشهای دینی و ملی بود. عاشورا در فرهنگ ملی و دینی ایرانیان، از قداست بالایی برخوردار است. حرمت شکنی روز عاشورا در ۶دیماه ۸۸، در تاریخ این کشور کم سابقه است .اگر چه پیش از این عوامل جریان حامی فتنه به بهانه های مختلف در رسانه ها،مکتوبات واجتماعات خود، ارزشهای اسلامی را زیر سئوال می بردند ،اما آنچه که در فرآیند حوادث بعد از انتخابات،از تمسخر شعارهای بنیادین انقلاب در روز قدس سال ۸۸ودیگر اجتماعات این ایام ،پاره کردن تصویر حضرت امام(ره) ونهایتا فاجعه روز ۶دیماه سال ۸۸(روز عاشورا)در هجمه به ارزشهای دینی ونمادهای عاشورایی اتفاق افتاد ،نه یک اتفاق ،که برخاسته از بنیانهای فکری گردانندگان پشت صحنه فتنه ۸۸ بود

۲- زیر سوال رفتن مشروعیت  نظام انتخاباتی کشور

    نقطه آغازین فتنه۸۸ و رمز آشوبی را که آن حوادث ناگوار برای کشور و نظام به وجود آورد، می‌توان به بحث ادعای «تقلب» از سوی برخی از کاندیداهای شکست‌خورده انتخابات ریاست‌جمهوری، به ویژه موسوی و کروبی منوط دانست، بنا بر اسناد موجود ادعای تقلب در ماه‌ها قبل از انتخابات، از سوی برخی بیگانگان و گروه‌ها و جریانات سیاسی اصلاح‌طلب از جمله این دو کاندیدای شکست‌خورده، مطرح شده بود که طرح بحث ایجاد «کمیته صیانت از آرا» در همین راستا ارزیابی می‌شود، ولی رسماً، با ادعای پیروزی از سوی آقای موسوی در ساعت ۲۳ شب انتخابات که هنوز بسیاری از شعب اخذ رأی در حال جمع­آوری آرای مردم  فتنه آغاز شد .

۳- امیدواری  مجدد دشمنان به براندازی نظام از درون

روند تحولات کشور از بعد انتخابات دوم شوراها و ایجاد ثبات سیاسی در کشور بعد از غائله تیر ماه ۱۳۷۸ ،دشمنان قسم‌خورده انقلاب که همواره از هر بهانه‌ای برای ضربه‌زدن به نظام استفاده می‌کردند را به این جمعبندی رسانیده بود که چاره ای جز پذیرش واقعیات ایران وتغییر روند تعامل ندارند وبه همین دلیل بود که اوباما در اواخر سال ۸۷ با نامه نگاری مستقیم با مقام معظم رهبری به زعم خود تلاش داشت باب جدیدی را در این عرصه بگشاید ،که نشست های عمان نتیجه این روند بود ،اما روند تحولات قبل وحین انتخابات  وبرآوردهای آنها از محیط داخل که بی ارتباط با سرپلهای داخلی نبود راهبرد بیگانگان را تغییر داد  ،آنها اگرچه در ابتدا، از حضور ۴۰ میلیونی مردم بر سر صندوق‌های رأی ناراحت بودند، اما ادعای تقلب از سوی سران فتنه و اردوکشی خیابانی فتنه‌گران در تهران باعث شد که به این بهانه وارد فتنه شده و شانس خود را یک بار دیگر برای سرنگونی نظام امتحان کنند. دشمنان مسرور از این موضوع، بلافاصله دست به کار شده و به انحای مختلف اقدام به حمایت از این فتنه‌گران کردند. شاید مهم‌ترین کارکرد فتنه برای دشمنان جمهوری اسلامی، سوءاستفاده و امیدواری آنان برای ضربه‌زدن به نظام از داخل بود. به گونه ای که بارها برعزم خود در حمایت از فتنه گران تأکید وحتی کنگره آمریکا برای حمایت از “جنبش سبز”۵۵میلیون دلار بودجه تخصیص داد

۴- کشته سازی وهزینه های سنگینی که بر نظام تحمیل شد

در روند شکل گیری وتشدید آشوبها  ، مهمترین راهبرد فتنه گران تحریک عواطف عمومی و به صحنه کشاندن مردم به هرقیمت بود .که در این میان کشته سازی وریختن خون، بخش لاینفک تحرکات فتنه گران است  در هر دو فتنه سالهای ۷۸ و ۸۸ فتنه‌گران دست به طراحی پروژه کشته‌سازی برای اصلاحات زدند تا نشان دهند اصلاحات واقعاً برای حیات دوباره به خون نیاز دارد. اما درهر دو مورد نیز بعد از مدتی دروغ‌های عجیب و غریب زیادی از این خبرسازی‌ها بیرون آمد. در سال ۷۸ در اولین روز درگیری‌های پلیس با دانشجویان در کوی دانشگاه، به‌سرعت خبرسازی‌هایی مبنی بر کشته شدن ۲۵ نفر از دانشجویان انجام گرفت و فردای آن روز در بیشتر دانشگاه‌های کشور با پخش قرآن و سیاه‌پوش کردن دانشگاه‌ها لیستی از افراد کشته‌شده منتشر شد واین در حالی بود که دانشجویی کشته نشده بود. در سال ۸۸ نیز رهبران فتنه در مراسم‌ختم هایی شرکت می‌کردند که مرده‌ای نداشت! این پروژه ابتدا در ۲۵ خرداد ۸۸ با تهاجم سازمان یافته به یک حوزه مقاومت بسیج در غرب تهران کلید خورد و سپس در خرداد ۳۰ خرداد ۸۸ با قتل «ندا آقاسلطان» در حوالی امیرآباد تهران و انعکاس بسیار گسترده آن در رسانه های بیگانه، مجازی و دیجیتالی وارد مرحله ای جدید شد.تلاش رسانه‌های اپوزیسیون برای کشته‌سازی و پروژه ۷۲ کشته با افشا شدن دروغ‌های متعدد رسانه‌های اپوزیسیون ناکام ماند.

۵- آشوب های خیابانی وخسارات سنگین مادی برای نظام

    خسارات مادی و مالی یکی دیگر از پیامدهای منفی آشوب‌های فتنه ۸۸ بود که متأسفانه تاکنون تحقیق جامعی درباره میزان خسارت‌های فتنه منتشر نشده و مواردی نیز که اعلام شده به صورت پراکنده می‌باشد. بنا بر اسنادی که در اعترافات فتنه‌گران دستگیر شده اعلام شد، گروه زیادی از اراذل اجاره‌ای، منافقان، کمونیست­ها و بهایی­ها برابر یک برنامه از قبل تعیین شده و در قبال دریافت وجوهی طی هشت ماه آشوب و اغتشاش، خسارات بسیاری به کشور وارد کردند که آتش زدن اتوبوس‌های شهری، بانک‌ها، مساجد، سطل‌های زباله، اماکن دولتی و عمومی و… بخشی از خسارات‌ میدانی فتنه‌گران در آشوب‌های فتنه سبز بود که اگر خساراتی چون؛ تعطیلی مراکز دولتی در مرکز شهر اعم از بانک‌ها، ادارات و حتی مراکز خرید و… را به آن اضافه کنیم، قطعاً رقم بسیار زیادی خواهد شد. البته همه اینها تنها بخشی از خسارات ظاهری وارد شده به کشور می‌باشد، حال اگر خساراتی را که این آشوب‌ها برای کشور در عدم عقد قراردادهای سرمایه‌گذاری خارجی به بار آورد، اضافه کنیم ارقام بالاتری را در بر خواهد گرفت.

۶- آسیب دیدن اعتماد مردم به مسئولان ونهادهای نظام

 اگرچه تخریب چهره نهادهای قانونی و انقلابی از همان سال‌های اول انقلاب در رأس اهداف دشمنان داخلی و خارجی قرار داشت، اما هجمه و تخریب این نهادها پس از دوم خرداد تشدید شده و در فتنه ۸۸ به اوج خود رسید. به جرأت می‌توان گفت؛ خطرناک‌ترین و خسارت‌بارترین پیامد آشوب‌ها و اغتشاشات در فتنه سبز، تخریب چهره نهادها و مراکز قانونی‌ای چون سپاه، بسیج، شورای نگهبان، ولایت‌فقیه، صدا و سیما و… بود. سران فتنه و فتنه‌گران، بیشترین حجم تخریب و ترور شخصیتی خود را بر روی این نهادها به‌ویژه سپاه و بسیج مصروف داشتند. در پس پرده تخریب چهره این نهادهای انقلابی، اهدافی نظیر؛ بی‌اعتماد کردن مردم به نهادهای انقلابی و قانونی، به انفعال کشاندن نهادهای انقلابی، سرنگونی نظام یا حداقل روی کار آوردن جریانی وابسته به غرب در کشور و… مد نظر فتنه‌گران و حامیان خارجی آنان بود که به فضل الهی خنثی شد.

۷- کاهش اعتبار بین المللی نظام اسلامی

     از دیگر آسیب‌ها و پیامدهای منفی فتنه ۸۸، می‌توان به ضربات سهمگین حیثیتی که به ملت و نظام جمهوی اسلامی در سطح بین‌المللی وارد شد اشاره کرد. سران فتنه و فتنه‌گران با ادعاهای بدون سندی چون؛ تقلب در انتخابات، دستگیری گسترده مخالفان نظام، کشتار مخالفان، عدم آزادی سیاسی، تجاوز و شکنجه و… با حیثیت نظام بازی کردند و از این راه فشار زیادی بر نظام اسلامی‌ در سطح جهانی وارد کردند. فتنه‌گران داخلی با کمک رسانه‌های صهیونیستی غرب و آمریکا دست به چنان هجمه تبلیغاتی گسترده‌ای علیه کشورمان زدند که در ابتدا، بسیاری از دولت­مردان کشورها را که از حقایق پشت پرده این هجمه تبلیغاتی خبر نداشتند، دچار شک و تردیدهای زیادی کردند. این موضوع را در موضع‌گیری‌های ابتدائی برخی از آنان به عینه می­توان دید و اگرچه به مرور زمان و با کنار رفتن غبار فتنه، بسیاری از حقایق برای مردم و دولت­مردان خارجی آشکار شد، اما تأثیر آن تخریب‌ها و جنگ روانی دشمنان اگرچه کمتر، اما هنوز نیز در ذهن برخی از مردم جهان به ویژه در جهان غرب که دسترسی زیادی به اطلاعات واقعی و حقایق ایران نداشته و ندارند، شبهاتی در خصوص انتخابات ایران وجود داشته و دارد.

۸-مخاطب سازی برای رسانه های بیگانه

رسانه‌های غربی برای فتنه سال ۸۸ سنگ تمام گذاشتند! از بی‌بی‌سی فارسی گرفته تا رسانه‌های کم‌مخاطبی چون شبکه ماهواره‌ای VOA و سایت‌ها و روزنامه‌های وابسته به اپوزیسیون خارج‌نشین به‌همراه تعداد زیادی از شبکه‌های اجتماعی همه و همه در خدمت فتنه‌گران قرار گرفتند. مسئله شایعات و خبرسازی‌ها در فضای مجازی به‌قدری در سال ۸۸ توسعه پیدا کرد که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا از بخش فنی سایت توئیتر خواست که پروسه تعمیرات خود را که منجر به کند شدن این شبکه مجازی می‌شد به تأخیر بیندازد تا رسانه‌های غربی اخبار دقیق‌تری از حوادث ایران داشته باشند. محصول طبیعی این روند از یک سو کاهش اعتماد به رسانه های داخلی  بود واز سوی دیگر تبدیل عرصه افکار عمومی به جولانگاه محتوای مخرب وغیر اخلاقی و ضد فرهنگی شبکه های ماهواره ای است .به دیگر سخن عوامل وسران فتنه نقش اصلی در ناهنجاریهای اجتماعی و فرهنگی کنونی دارند که متأثر از بستر سازی برای شبکه های ماهواره ای ایجاد شده است.

   ۹-ایجاد تردید در حامیان وسرپنجه های انقلاب اسلامی

   ایجاد تشویش و تردید نسبت به برخی آرمانهای اصیل انقلاب، اصول مسلم و متقن قانون اساسی، خط امام خمینی(ره)، تنها به داخل کشور محدود نشد بلکه روند تقابل با ارزشهای انقلاب ،دوستان انقلاب در خارج از کشور رانیز دچار تردید کرده بود .در اوج تحولات منطقه خاورمیانه و در شرایطی که رژیم صهیونیستی سنگین ترین فشار نظامی و امنیتی را بر مقاومت لبنان و فلسطین وارد کرده بود، شعار نه غزه و نه لبنان،در خیابانهای تهران  عملاً عقبه راهبردی مقاومت اسلامی را با چالشی سخت  روبرو کرد به گونه ای که توجه رزمندگان مقاومت لبنان و فلسطین از رژیم صهیونیستی، به خیابان های تهران معطوف شده بود و آنها نگران این بودند که انقلاب اسلامی با چه سرنوشت مبهمی دچار خواهد شد، چرا که وقتی در نقطه کانونی انقلاب تصویر امام پاره شود و شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه داده شود، معلوم است که برای رزمنده خط مقدم روحیه ای برای ایستادگی و مقاومت باقی نمی ماند.

زمینه های شکل‌گیری حماسه ۹ دی

باور بخشی از مردم  وبه ویژه رأی  دهندگان به موسوی وکروبی به القائات سران فتنه در نادیده گرفتن آراء وتقلب در انتخابات سبب شکل گیری اجتماعاتی در روزهای اولیه پس ازانتخابات شد ،که البته با روشنگری های مقام معظم رهبری و نهادهای ذیربط به مرور از حمایتهای مردم کاسته شد ونهایتا بعد از خطبه تاریخی مقام معظم رهبری در نماز جمعه روز ۲۹خرداد ماه ،صف بندی ها روشن وپس از آن میداندار صحنه جریانهای ضد انقلاب و افراطیونی بودند که مشکل آنها نه تقلب وصندوق رأی ،که اصل نظام بود وبه همین دلیل از کشته سازی،تخریب اموال و اهانت به شخصیتها و هجمه به اصول وارزشهای نظام ابایی نداشتند که نقطه اوج آن فتنه روز عاشورای ۸۸ بود .این صحنه وحوادث قبل از آن که هیچکدام از چشم مردم دور نمانده ونهایتا به قیام آنها علیه فتنه در روز ۹دی ۸۸ انجامید ،متأثر از چند حقیقت تلخ بود

اول–  مردم در جریان فتنه ۸۸ به این نتیجه رسیدن که ماهیت فتنه در مقابل با  باورهای اصیل و مقدسات آنها است. این نتیجه زمانی بارز شد که در روز عاشور مقدسات این ملت مورد هتک حرمت فتنه گران قرار گرفت .

دوم– مردم ایران نسبت به استقلال کشور و دخالت بیگانکان در امور داخلی خود همواره حساس بوده اند. در واقع روح عزت طلبانه و انقلابی ملت ایران در تاریخ نشان داده است که هر جا پای بیگانگان به امور داخلی‌شان باز می شود واکنش شدیدی نشان می دهند. مردم در جریان فتنه به روشنی دریافتند که برنامه ریزی و هدایت فتنه در دستان نظام سلطه است و  حرکت فتنه ۸۸ در امتداد توطئه های شوم استکبار در سال های انقلاب است. از این رو،  با آفرینش ۹ دی نشان دادند که آنها به هر نوع مداخله گری خارجی پاسخ قاطعی خوهند داد. هر چند در جلوی حرکت فتنه افراد و شخصیت های سرشناس و با سابقه انقلابی باشند.

سوم– اصل نظام اسلامی در نزد مردم دستاورد خون های شهدای این مرز و بوم  است. مردم در جریان چند ماهه آشوب های فتنه ۸۸ به فهم و برداشت درست رسیدند که بازیگران فتنه اصل نظام را نشانه گرفته و  در صورت موفقیت دستاورد حیاتی آن در معرض نابودی و زوال قرار می گیرد.

چهارم- ملت ایران دلداده آرمان ها و اندیشه های حضرت امام بوده و هستند. آنها اندیشه ها و راه امام راحل را راه نجات خود نه تنها از استبداد شاهی بلکه استبداد روشنفکری و استبداد جهانی و آزادی از یوق نظام سلطه می دانند. ملت همیشه نشان دادند که هر نوع تعرضی به امام راحل به معنای تعرض به آرمان های آنها است. همچنان که در سال ۱۳۵۶ به امام توهین شد و حرکت انقلابی علیه شاه شکل گرفت توهین و اسائه ادب به حضرت امام در فتنه ۸۸ مردم را به واکنش خودجوش و غیرت مندانه وادار کرد

پنجم– ولایت محوری و ولایت داری مردم ریشه در اعتقادات و باورهای مذهبی آنها دارد. مردم با تجربه تاریخی خود به این نتیجه رسیده اند که اگر پشتیبان ولایت باشند به مملکت ضربه نمی خورد. آنها پیروی از ولی فقیه را پیروی از ولایت معصومین علیهم السلام می دانند لذا با نگاه به جهت گیری های رهبری واکنش خود را با جریان فتنه تنظیم کردند و در نهایت ۹ دی را آفریدند.

دستاوردهای حماسه ۹دی

۹ دی در عین تقویت انسجام میان مردم و نظام، انزوای اصحاب فتنه را به دنبال داشت و نشان داد که انقلاب با اتکاء به مؤلفه های درونی قادر است همچون ۸ سال دفاع مقدس، پیچیده ترین بحران را که ممکن است برای هر نظام سیاسی ایجاد شود، با کمترین هزینه مهار و از آن عبور کند. ۹ دی یکبار دیگر هویت و ماهیت اسلامی انقلاب را به جهانیان نشان داد و به یک حادثه ماندنی در تاریخ انقلاب تبدیل شد، ۹ دی تولد مجدد انقلاب بود، با همان ویژگی ها و احساس تکلیف دینی و از خودگذشتگی «خلوص در عمل». ۹ دی راز ماندگاری انقلاب است، لذا همچون خود انقلاب باید پاس داشته شود، تا پس از این باز دیگرانی هوس خلق غائله های آنگونه را نداشته باشند.

مقام معظم رهبری در تشریح حماسه ۹ دی می فرمایند: راز ماندگاری این انقلاب اتکاء به
ایمان هاست، اتکای به خداست، لذا شما می بینید آن روزی که توده های عظیم مردم در سرتاسر کشور احساس کنند که دشمنی متوجه انقلاب است، احساس کنند که دشمنی جدی ای وجود دارد، بدون فراخوان حرکت می کنند می آیند، روز ۹ دی شما دیدید در این کشور چه اتفاقی افتاد و چه حادثه ای پیش آمد، دشمنان انقلاب که همیشه سعی می کنند راهپیمایی میلیونی را بگویند چند هزار نفر آماده اند، تحقیر کنند تا کوچک کنند – اعتراف کردند گفتند در طول این بیست سال، هیچ حرکت مردمی ای به این عظمت در ایران اتفاق نیفتاده است، این را نوشتند و گفتند: آن کسانی که سعی در کتمان حقایق درباره جمهوری اسلامی دارند، این را گفتند. علت چیست؟ علت این است که مردم وقتی احساس می کنند دشمن در مقابل نظام اسلامی ایستاده است، می آیند توی میدان، این حرکت ایمانی است، این حرکت قلبی است، این چیزی است که انگیزه خدایی در آن وجود دارد، دست قدرت خداست دست اراده الهی است این چیزها دست من و امثال من نیست، دلها دست خداست، اراده ها متعهد اراده پروردگار است، وقتی حرکت خدایی شد، برای خدا شد، اخلاص در کار بود خداوند متعال اینجور دفاع می کند.

الف:دستاوردهای داخلی حماسه ۹دی

۱-نمایان شدن ظرفیت انقلاب اسلامی

حماسه ۹دی این باور را ایجاد کرد که تفکر انقلاب اسلامی ورهبری نظام جمهوری اسلامی ظرفیت لازم را برای مقابله با چالشهای پیچیده دارد، می تواند آسیبهای داخلی خود را ترمیم نماید. ازگردنه های سخت عبور کند که فتنه ۸۸ مهم ترین گردنه بود.  مدیریت نظام در مهار فتنه و روشنگری ابعاد آن در جامعه نقش اساسی در خلق حماسه نهم دی داشت.  نظا م  به ویژه پس از حادثه روز عاشورا ، فتنه پس از انتخابات را بعنوان چالش با اعتقادات مردم رسانه ای نمود که این وضعیت، پیوند جریان فتنه با نظام سلطه و ضد انقلاب را به خوبی نشان داد، ماهیت فتنه را که چیزی غیر از رقابت های انتخاباتی و  تقلب در انتخابات بود، نمایان ساخت.

۲- ارتقاءاقتدار مردمی و معنوی انقلاب و رهبری نظام

حادثه عظیم ۹ دی پس از ماه‌ها مظلومیت انقلاب و رهبری و جنگ روانی سنگین تبلیغاتی و رسانه‏ای همراه با دروغ و تهمت، توانست سیمای مقتدر نظام اسلامی و پایگاه عظیم مردمی و اعتماد ملت به انقلاب و مقام معظم رهبری را به نمایش بگذارد. حوادث هشت ماه پس از انتخابات سبب گردید تا کارآمدی نظام ولایت فقیه برای جهانیان، مردم مسلمان ایران بویژه نسل جوان روشن تر گردد.عبور نظام اسلامی از فتنه ۸۸ به عنوان یکی از عمیق ترین و پیچیده ترین بحران های سه دهه گذشته بیانگر قابلیت های مدیریت عالی در ثبات سیاسی کشور می باشد که به عنوان یکی از مصادیق عینی بحران های کشور، در نوشتار حاضر مورد بررسی قرار گرفته است.

سایر دستاوردهای داخلی حماسه ۹دی

۳-تقویت وحدت و انسجام ملی و ارتقا توان بازدارندگی کشور در برابر تهدیدات

۴-تقویت سرمایه اجتماعی نظام با توجه به تبعات منفی فتنه در عرصه اجتماعی

۵- تولید ظرفیت برای کنترل و مهار بحران های اجتماعی و فرهنگی ناشی از جنگ نرم دشمن

۶- تقویت مجدد پیوند جامعه با ارزش های دینی، محرم و عاشورا

۷- تقویت پیوند ملت با ولایت به رغم طراحی های دشمن در طول ماه های قبل و پس از انتخابات

۸-تقویت باور به وجود جنگ نرم دشمن در میان نخبگان ومردم

۹-شکست تئوری های غربی و کپی برداری از مدل انقلاب مخملی در ایران

ب) آثار و دستاوردهای خارجی حماسه۹دی :

   اساسی‌ترین دلیل خصومت غرب به محوریت آمریکا با انقلاب و نظام اسلامی، نگرانی و هراس از قدرت الهام بخشی و الگوسازی انقلاب اسلامی است. البته وقوع بیداری اسلامی در منطقه به تاسی از انقلاب هم در همین راستا ارزیابی می شود. این هراس ایران را همواره در کانون دشمنی های غرب قرار داده که فتنه و حرکت آنها در عاشورا برای مبارزه با این الگو بود. اما حماسه تاریخی نهم دی که نمایشگاه غیرت ملی ایرانیان در دفاع از نظام اسلامی بود، در واکنش به شیطنت دشمنان انقلاب به وجود آمد. بر همین اساس، این حماسه ملی- اسلامی آثار و دستاوردهای بیرونی در بعد منطقه ای و بین المللی هم دارد که مهمترین انها عبارتند از:

۱-اذعان غرب به اقتدار و قدرت بازدارندگی نظام اسلامی؛ غربی ها با برآوردهای غلط دشمنان و خائنان ملت ایران چون منافقین، به اذعان خودشان چالشی‌ترین بحران را برای ایران اسلامی طراحی و عملیاتی کردند اما با مشت محکم مردم مواجه شده، به پیوند نظام اسلامی با مردم و اقتدار حاصل از آن پی بردند.

۲-حفظ استقلال سیاسی؛ مهمترین وجه اقتدار، حفظ استقلال سیاسی است. غرب تردیدی در اقتدار سیاسی جمهوری اسلامی و تحول ساختاری که در روابط بین الملل ایجاد کرده ندارد. بر این اساس، دشمن در قضیه فتنه ۸۸ و در ادامه آن در ۹ دی که برای تست مردم برای تداوم فتنه گری ها بود در واقع استقلال ملت ایران را نشانه گرفته بود که با قاطعیت و حضور آگاهانه مردم در صحنه دفع شد.

۳-تحرک بخشی به روند  بیداری اسلامی منطقه؛ خیزش اسلامی که در شمال آفریقا و خاورمیانه شاهد آن هستیم، ریشه اسلامی دارد و به اذعان تحلیل گران غربی و عربی از انقلاب اسلامی تاثیر پذیرفته است. درست است که حماسه نهم دی پیش از این خیزش ها به وقوع پیوست اما مردم مقاومت و ایستادگی بر سر اصول اسلامی را تا کنون از حرکت هایی نظیر حماسه ۹دی یاد گرفتند.

۴- تقویت روحیه و امید در جبهه مقاومت و حامیان انقلاب اسلامی در کشور های مختلف جهان

چرایی تداوم فتنه گری  سران فتنه وحامیان آنها پس از ۹ دی ۸۸

بعداز رخداد تاریخی ۹ دی، سران اصلی فتنه همچنان بر مواضع خود مبنی بر ادعای  تقلب در انتخابات و نامشروع دانستن دولت  پافشاری کرده، به هر مناسبت با انجام مصاحبه و دادن پیام، برای کشاندن هواداران به خیابان‌ها برای تداوم اغتشاشات اصرار می ورزیدند. مسئولان نظام اسلامی هم البته  با سعه‌صدر بالا، سعی در آرام نگه‌داشتن فضای جامعه داشته، از برخورد با سران اصلی فتنه که عامل ریخته شدن خون‌های بی‌گناهان و وارد آمدن خسارت‌های سنگین به کشور بودند، پرهیز می کردند. اما فتنه‌گران این رفتار خردمندان نظام را، دلیل بر ضعف نظام تلقی کرده، با این تصور به نافرمانی مدنی و گسترش اعتراضات خیابانی و استمرار بخشیدن به آن تا رسیدن به اهداف ادامه می دادند. بر اساس همین تحلیل بود که با توجه به تحولات منطقه و حوادث بیداری اسلامی در کشورهایی چون تونس و مصر، و… موسوی و کروبی به رغم حضور ده ها میلیونی مردم در اهپیمایی روز ۲۲بهمن ۸۹  با بیانیه‌هایی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به دنبال کشاندن هواداران به خیابان‌ها در روز۲۵ بهمن ماه  بودند! در چنین شرایطی بود که، شورای عالی امنیت ملی برای جلوگیری از تداوم فتنه‌گرایی فتنه‌گران، تصمیم به حصر خانگی آنها گرفت. درواقع برخورد نظام با فتنه‌گران اصلی در داخل کشور و قرار دادن آنان در حصر خانگی، به دلیل تداوم فتنه‌جویی آنان باگذشت بیش از یک سال از حماسه ماندگار و مردمی‌۹ دی بود. آنها تصور می‌کردند با توجه حمایت‌های داخلی و خارجی ، با تداوم فتنه‌گری خواهند توانست نظام اسلامی را وادار به عقب‌نشینی و تسلیم در برابر خودنمایند. امید اصلی آنها هم   به اثربخشی تحریم‌های وضع‌شده از سوی غرب و پس از فتنه ۸۸، بود که با تصویب قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل در خرداد۸۹ به اوج خود رسیده بود. عوامل اصلی فتنه در داخل کشور، تصور می‌کردند شرایط به‌گونه‌ای است که درنهایت نظام اسلامی قادر به مقاومت در برابر فشارهای خارجی نخواهد بود و تحریم‌های فلج‌کننده اقتصادی غرب، مردم را از نظام جدا کرده، آنان می‌توانند با مدیریت اعتراضات مردم علیه نظام، به خواسته خود برسند. اما گذر زمان نشان داد که نظام اسلامی با هدایت های رهبری وپشتیبانی مردم با بصیرت و ولایتمدار، بر این توطئه هم، همانند دیگر توطئه‌ها می‌تواند غلبه  وآن را به فرصتی برای تحکیم بنیانهای انقلاب ونظام اسلامی تبدیل کند

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

 

لینک کوتاه :
http://eheyat.com/?p=196422

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *