کلمات کلیدی: نکاتی, دیگر, در, تمیزکردن, سنسور, دوربین, عکاسی, هیئت, عکاس هیئت, فیلمبرداری هیئت,
نکاتی دیگر در تمیزکردن سنسور دوربین 3
#1
? نکات نگهداری از دوربین و اشتباهاتی که عکاسان هنگام تمیز کردن دوربین مرتکب می شوند.

(قسمت سوم) نکاتی دیگر در تمیزکردن سنسور دوربین

۵. تنفس و دمیدن بر روی سنسور

?هنگامی که شما لنز را از دوربین خود بیرون آورده و وجود گرد و غبار بر روی سنسور را کشف کردید، وسوسه انگیز است که از دهان خود برای دمیدن بر روی سنسور استفاده کنید تا حضور آشکار گرد و غبار را از بین ببرید.

* با این حال و دمیدن هوای داخل بدن، این کار باعث انتقال (افتادن و پاشیدن) قطرات ریز بزاق دهان و رسوبت داخل بدن بر روی سنسور و بعضاً کیت و مدار الکترونیکی دوربین می شود که ورود رطوبت دهان شاید در کوتاه مدت مشکلی ایجاد نکند اما در طولانی مدت موجب آسیب دیدن  مدار الکترونیکی دوربین خواهد شد. ضمن اینکه دمیدن هوای بدن به سنسور مقدار زیادی علائم و لکه کاملا جدید ایجاد می کند که باید تمیز شوند . بهتر است بجای این کار از یک پاک کننده مخصوص یا دمنده هوای (Blower) حبابی شکل استفاده کنید که به طور خاص برای این کار طراحی شده است.


۶.دمیدن گرد و غبار به اطراف

?دمنده های هوای حبابی که به طور خاص برای تمیز کردن سنسور طراحی شده اند، برای دمیدن سریع گرد و غبار از روی یک سنسور بسیار مفید هستند، اما یک خطر وجود دارد که گرد و غبار تنها به مدار اطراف داخل دوربین روانه شده و دوباره آماده فرو نشستن شود.

* با نگه داشتن دهانه لنز دوربین رو به پایین هنگام دمیدن بر روی سنسور، می توانید این احتمال را کاهش دهید.

* همچنین دستگاه هایی برای مکش گرد و غبار و جلوگیری از بازگشت مجدد آن ها به سنسور وجود دارند. همچنین برس و لوازم دیگری نیز وجود دارند که برای گرفتن و از بین بردن گرد و غبار طراحی شده اند.
*در مطالب آینده وسیله جدیدی را در این خصوص معرفی خواهم کرد.


۷.استفاده از برس های ارزان و نامرغوب (فرچه های سخت)

?تمیز کردن یک سنسور با برس و یک قطره از مایع تمیز کننده، یا یک برس که قبلا به مایع تمیز کننده آغشته شده آسان است، اما برای صرفه جویی در پول و خرید برس های ارزان قیمت یا حتی اینکه خودتان آنها را از چیزهای موجود در خانه درست کنید، وسوسه نشوید.

* قیمت برس های تمیز کننده مناسب بیشتر از برس های ارزان قیمت است چون از موادی ساخته شده اند که الیاف آنها نمی ریزد. آنها همچنین در یک محیط عاری از گرد و غبار ساخته و بسته بندی می شوند بنابراین آنها نمی توانند گرد و خاک بیشتری بر روی سنسور دوربین شما ایجاد کنند.

* به یاد داشته باشید که در هنگام دست زدن به برس باید مراقب باشید و از تماس دست به سطح مورد نظر برای تمیز کردن اجتناب کنید، چراکه ریسک انتقال چربی از انگشتان دست شما بر روی سنسور وجود دارد. ضمن اینکه بهتر است تمیز کردن با این برس های مخصوص را به نمایندگی یا تعمیرگاه مجاز بسپارید تا سنسور شما آسیب نبیند.

*بهتر است قبل از هر اقدامی در نگهداری و نظافت دوربین و لوازم جانبی آن، مشاوره گرفته و یا راهنمای دوربین و لوازم جانبی را مطالعه کنید.
پاسخ


پرش به انجمن: