برنامه های پیشنهادی برای آخرین نیمه شعبان قرن

برنامه های پیشنهادی برای آخرین نیمه شعبان قرن

خانه / انتظار و مهدویت / برنامه های پیشنهادی برای آخرین نیمه شعبان قرن

معاون فرهنگ بنیاد مهدی موعود(عج) با شرح بسته برنامه پیشنهادی برای استقبال از نیمه شعبان ۱۴۰۰، گفت: ترویج احیای شب نیمه شعبان، برگزاری جشن‌ در مساجد، انجام پیاده‌روی‌های مهدوی و رعایت انصاف در بازارهای شب عید برای حضرت(عج) ازجمله این برنامه‌ها است.

برنامه های پیشنهادی برای آخرین نیمه شعبان قرن

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام به نقل از شبستان، دهه مهدویت از پنجم تا پانزدهم شعبان المعظم همزمان با 17 تا 27 اسفند ماه 1400 با شعار تمدن نوین اسلامی، زمینه ساز ظهور برگزار می شود. از این رو، به منظور بررسی راه هایی که می تواند توسط نهادها و ارگان های دولتی و مردمی برای بزرگداشت این ایام صورت بگیرد با حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا نصوری، معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) گفتگویی ترتیب داده ای که در ادامه مشروح آن تقدیم حضورتان می شود:

صداوسیما به عنوان رسانه ای که بیشترین مخاطب را در سطح کشور دارد به منظور گرامیداشت دهه مهدویت و ترویج فعالیت های مهدوی در آستانه نیمه شعبان خوب است چه برنامه هایی را در جدول پخش شبکه های مختلف رادیو و تلویزیونی بگنجاند؟

پوشش خبری همایش‌ها و جشن های مخصوص نيمه شعبان، برپایی نشست های تخصصی مهدوی با توجه به تخصص شبکه‌ها ، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ، پخش مستند و گزارش از فعالیت‌های مراکز فعال و مورد تأييد مهدوي، تبیین سبک زندگی مهدوی در قالب برنامه های متنوع، ساخت و پخش پويانمايي‌هاي مهدوي، برگزاري مسابقات مهدوي، تبليغ احياء شب نيمه شعبان، پخش اخبار و سخنرانی های کوتاه مهدوی در ساعات مختلف می تواند در این ایام در جدول پخش برنامه های رسانه ملی قرار بگیرد.

علاوه بر این، پخش کلیپ های مهدوی با مضامین بیعت با حضرت امام مهدي(عج)، اطلاع‌رساني درباره نام روزهاي دهه مباركه مهدويّت از طريق راديو، تلویزيون، اخبار و برنامه‌هاي خاص آن، سفارش ساخت برنامه های مهدوی به تهیه کنندگان خوش فکر و  ساخت تله فيلم و پخش آن در ايام دهه مباركه مهدويّت هم از اقداماتی است که انتظار می رود صداوسیما برای این ایام انجام دهد.

حوزه های علمیه به عنوان نهاد اصلی ترویج آموزه های دینی مذهبی در این باره چه اقداماتی می توانند انجام دهند؟

اعزام مبلغ و كارشناس به مراكز فرهنگي،  ارسال كتب و بروشور و… به روحانيون مستقر و ائمه جماعات مساجد و مدارس، تجليل از فعالان مهدويّت در ايام دهه مباركه مهدويّت،  تبليغ احياء شب نيمه شعبان و استغاثه به حضرت ولی عصر(عج)،  رصد شبهات مهدویت و تلاش در رفع شبهه توسط کارشناسان مهدوی، کمک مالی، معنوی به تشکل های خودجوش در جهت احیاء هر چه با شکوه تر و سالم برگزار شدن جشن نیمه شعبان می تواند از سوی حوزه های علمیه در برگزاری هر چه بهتر و باشکوه تر جشن های نیمه شعبان موثر باشد.

با توجه به آنکه در دوران شیوع کرونا آموزش ها به صورت مجازی و آنلاین و از طریق شبکه شاد دنبال می شود و این امر فرصت سازی هایی هم داشته، آموزش و پرورش برای دهه مهدویت و با استفاده از این ظرفیت چه اقداماتی بهتر است انجام دهد؟

برپایی جشن ميلاد مبارك حضرت مهدی(عج) در مدارس قبل از تعطیلی بخصوص از شبکه شاد، برگزاری حلقه های معرفت، همایش، سخنرانی و جلسات پرسش و پاسخ ، برگزاری اردوهای (مجازی) زیارتی، سیاحتی و آموزشی در ایام دهه مهدویت  به اماكن زيارتي و به خصوص مسجد مقدس جمكران ، برگزاري مسابقات فرهنگي، توزیع پیک «مهدی یاوران» ویژه دبستان، برگزاری جشن تکلیف برای پسران 15 ساله می تواند به فضاسازی مهدوی در فضای دانش آموزی کشور در ایام دهه مهدویت کمکی شایان کند.

برنامه های پیشنهادی برای آخرین نیمه شعبان قرن
برنامه های پیشنهادی برای آخرین نیمه شعبان قرن

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان تولیت فرهنگی کشور در این باره چه نقش آفرینی می تواند باشد؟

 رونمايي از برخي محصولات و كتب مهدوي، تجليل از فعالان و مراكز مهدوي، درخواست از رسانه های مکتوب و مجازی برای پوششوسیه برنامه های این دهه،  برگزاري هرچه باشكوهتر نمايشگاه های مهدوی،  پيگيري و سعي براي قرار گرفتن دهه مباركه مهدويّت جزء زمان‌هاي مناسبتي همچون رمضان، محرم و نوروز،  تبليغ احياء شب نيمه شعبان ، برگزاری مسابقات مهدویت و تجليل از خادمان فرهنگ مهدويّت در ايام دهه مباركه مهدويّت توسط این وزارتخانه قطعا برکات بسیاری در این دهه خواهد داشت.

علاوه بر این،  اجراي تئاترهاي خياباني مناسب با موضوع ايام دهه مباركه مهدويّت ، توليد و اكران فيلم‌هاي مناسب با موضوعات مهدوي در برخي سينماها ، استفاده از قسمت های مهدوی وصیت نامه شهدا و نشر آن در جهت ترویج فرهنگ ناب نیز می تواند توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دهه مهدویت اثرگذار باشد.

در حوزه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی چه اقداماتی را پیشنهاد می کنید؟

برپایی جشن ميلاد امام مهدی(عج) به صورت حضوری و مجازی،  برگزاری حلقه های معرفت، همایش، سخنرانی و جلسات پاسخ به سئوالات و شبهات مهدويّت (مجازی)،  برگزاری اردوهای زیارتی و سیاحتی آموزشی در ايام دهه مباركه مهدويّت به مسجد مقدس جمكران و مكان هاي زيارتي (مجازی)،  برگزاري احياء شب نيمه شعبان  به ویژه در مساجد دانشگاهی و  برنامه ريزي براي روز يازدهم شعبان (روز مهدويّت و جوان)ازجمله برنامه هایی است که پیگیری آنها در دانشگاه ها می تواند بر انس دانشجویان و دانشگاهیان با امام مهدی(عج) تاثیر بسزایی داشته باشد.

امسال نیمه شعبان و سالروز ولادت امام زمان(عج) با روز جمعه همزمان شده است، ائمه جمعه و سخنرانان قبل از خطبه، چه رسالتی را در بزرگداشت هر چه بهتر نیمه شعبان می توانند ایفا کنند؟

برپايي مراسم ويژه در دفاتر ائمه جمعه در ايام دهه مباركه مهدويّت، پاسخگويي به سئوالات و شبهات مهدوي، تجليل از فعالان مهدوي قبل از زمان برگزاري نماز جمعه، اختصاص يك خطبه از خطبه‌هاي نماز جمعه به بحث مهدويّ و برگزاري نمايشگاه مهدوي در صحن نماز جمعه و اختصاص بخش هایی از خطبه های هفتگی به مهدویت هم برای اعمال در نماز جمعه پیشنهاد می شود که می تواند اثرگذار باشد.

با توجه به مخاطب کثیری که ائمه جماعات، مساجد و كانون‌هاي فرهنگي هنری مساجد دارند، از آنها چه توقعی برای بزرگداشت دهه مهدویت می رود؟

برگزاری مسابقات مهدویت و تجليل از خادمان فرهنگ مهدويّت، برگزاری مراسم بیعت با امام زمان، مابین نمازها در مساجد با خواندن دعاي عهد و …،  تزئین ورودی و داخل مساجد و پخش صدای مولودی و برپایی ایستگاه های صلواتی، برگزاری حلقه های معرفت، همایش، سخنرانی و پاسخ به سئوالات و شبهات مهدويّت (حضوری – مجازی)، توزیع اقلام فرهنگی مهدوی، برگزاري احياء شب نيمه شعبان، برگزاري زيارت آل يس در شب و شام نيمه شعبان و برگزاری جلسات کارشناسی از جمله ویژه برنامه هایی است که مساجد و مسجدی ها با انجام آنها می توانند به فرهنگسازی مهدوی در دهه مهدویت کمکی شایان کنند.

برنامه های پیشنهادی برای آخرین نیمه شعبان قرن
برنامه های پیشنهادی برای آخرین نیمه شعبان قرن

با توجه به قطبیت فرهنگی بقاع متبرکه و مخاطبان بسیاری که آنها و هیئت ها و مهدیه ها دارند، اجرای چه برنامه هایی در آنها برای این ایام می تواند اثرگذار باشد؟

پخش دعاي عهد در صبحگاهان و زيارت آل يس در عصر،  برگزاری جشن سالروز ولادت امام مهدی(ع)،  برگزاری مراسم بیعت با امام(ع) مابین نمازها، برگزاری پیاده روی های مذهبی همراه با برنامه های شاد و مفرح، تزئین و فضاسازی محیطی،  برگزاری حلقه های معرفت، همایش، سخنرانی و پاسخ به سئوالات و شبهات مهدويّت در ايام دهه مباركه مهدويّت، تجليل از فعالان مهدويّت، ترویج فرهنگ وقف مهدوی، برگزاري احياء شب نيمه شعبان، برگزاري مراسم دعاي ندبه در صبحگاه پنجم و دوازدهم دهه مهدويّت در این اماکن پرمخاطب موثر است.

ایام نیمه شعبان امسال با روزهای پایانی سال و خریدهای نوروزی مردم مقارن شده است، اصناف و بازاریان با چه اقداماتی می توانند حال و هوای بازارها را امام زمانی کنند؟

 پخش اقلام فرهنگي (کتاب و بروشور)، برگزاری جشن و مسابقه بین همكاران در صنف و خانواده‌هایشان، تجليل از فعالان عرصة مهدويّت و خادمان مهدوي، پخش دعاي عهد در صبحگاهان و زيارت آل يس در عصر ايام دهه مهدویت،  انجام قرباني براي تعجيل در ظهور و سلامتي حضرت مهدي(عج) و توزيع بين فقراء، ثبت نام مهدی یاور از بین غرفه داران و بازاریان، اختصاص یک روز در سال به رعایت انصاف در خرید و فروش برای امام زمان(عج) به فضاسازی مهدوی در بازارها و بین اصناف کمک می کند.

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *