استاد رشاد مطرح کرد| پیامدهای استعماری سند ۲۰۳۰ یونسکو

خانه / علما وسخنرانان / استاد رشاد مطرح کرد| پیامدهای استعماری سند ۲۰۳۰ یونسکو

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تحمیل سند اسعماری ۲۰۳۰ بر نظام آموزشی و تربیتی کشور، گفت: این سند به دلیل تنافی با مبانی دینی، تعارض با منافع ملي، مخالفت با اسناد و قوانین جمهوری اسلامی، و مخالفت صریح ولی امر امت و رهبر معظم انقلاب با آن، از نظر شرعی و قانونی باطل و مردود است

استاد علی اکبر رشاد با بیان این که امضای سند 2030 نمونه‌ای از پیگیری پروژه نفوذ بیگانگان در کشور است، اظهار داشت: در چند سال اخیر امام خامنه ای بارها نسبت به توطئه و ترفندهای نفوذ بیگانگان در ساختار اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی هشدار داده بودند، اما باید اذعان کرد که متاسفانه تاکنون این هشدارها و انذارها، از سوی مصادر امور جدی گرفته نشده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که بر اساس مسلمات فقهی و از جمله به استناد قاعده ­ی­ «نفی سبیل»، زیر یوغ بیگانه رفتن و قبول سلطه کفار حرام شرعی است، تصریح کرد: هیچ مسئولی حق ندارد استقلال اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ملت را تضعیف و تضییع کند.

تعارض کامل با مبانی دینی و منافع ملی

رئیس شورای حوزه علمیه تهران با بیان اینکه سند موسوم به 2030 به دلیل تنافی با مبانی دینی، تعارض با منافع ملي، مخالفت با اسناد و قوانین جمهوری اسلامی، و مخالفت صریح ولی امر امت و رهبر معظم انقلاب با آن، از نظر شرعی و قانونی باطل و مردود است، تاکید کرد: ملت شریف ایران برای حفظ استقلال اقتصادی، سیاسی، فرهنگی خود و تحصیل اقتدار ملي، صدها هزار شهید تقدیم اسلام و مکتب اهل بیت سلام الله علیها، انقلاب و نظام اسلامی کرده و انقلاب کرده­ اند که آزاد و مستقل باشند و دیگر بار به عهد قجر و پهلوی باز نخواهد گشت.

امضاءکنندگان عذرخواهی کنند

استاد رشاد با تاکید بر این که آمران و مباشران امضا و اجرای این سند باید به خاطر این اقدام خفت‌­بار و تحقرآمیز به پیشگاه رهبری، ملت و خاصه خانواده­‌های شهدا و شاهدان انقلاب و دفاع مقدس عذرخواهی کنند و در محضر خداوندی اظهار ندامت و توبه نمایند، افزود: شگفت‌­آور است که مسئولین آموزش و پرورش کشور، به­رغم مخالفت صریح رهبر معظم انقلاب در چندین ماه گذشته و ابلاغ نظر شریف معظم له از سوی مقامات مافوق خود، همچنان بر اجرای بی­سر و صدای این سند مشکوک اصرار ­می­ورزند!.

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی افزود: پیش‌تر در دوره‌‌ دولت هفتم و هشتم پروژه­ نفوذ کلید خورد و بیگانگان موفق به نفوذ در برخی ساختارهای اقتصادی، سیاسی و امنیتی کشور شده بودند. کانون های قدرت و ثروت در پوشش سازمان‌ها و نهادهای به ظاهر بین‌المللی – در حالی که این سازمان‌ها در حقیقت ابزار اعمال اراده­ چند قدرت استکباری بیش نیستند – با شعارهای پر زرق و برق وارد کشور ما شدند و به عنوان مثلاً توسعه­‌ حوزه‌ مطالعات زنان و خانواده، رشته‌‌هایی را پیشنهاد دادند و به تبع آن در دانشگاه‌ها و برخی دستگاه‌های اجرایی و حتی بخش‌­هایی از دستگاه قضا و برخی نهادهای امنیتی کشور حضور و نفوذ پیدا کردند، در آن زمان اما با هوشیاری برخی دستگاه های امنیتي و هشدار رهبری جلو پیشرفت توطئه در آن مرحله گرفته شد.

تحمیل سند 2030 بر نظام آموزشی کشور

وی تاکید کرد: اخیراً احساس می‌شود پروژه نفوذ دیگر بار از سوی بیگانگان دیگربار در حال پیگیری است و متاسفانه بیگانگان از جمله توانسته‌اند در قالب برخی نهادهای به اصطلاح بین‌المللی مثل یونسکو که ماموریتش ترویج سبک زندگی غربی است، سند خفت باری را تحت عنوان سند 2030 به نظام آموزشی ما تحمیل کنند.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با انتقاد شدید از ساختار کنونی سازمان ملل، عنوان داشت: این چه سازمان مللی است که چند قدرت استکباری با دارا بودن حق وتو برای بیش از 150 کشور جهان تعیین تکلیف می‌کنند و اگر نمایندگان همه‌ ملل هم در موضوعی رای بدهند، با رای مخالف یکی از این قدرت‌ها، آن رای اجماع بین الملل ملغی می‌شود، پس این دستگاه، سازمان ملل نیست بلکه سازمان دول آن هم چند دولت جهانخوار است!. بر همین اساس نهادها و سازمان‌‌هایی مثل یونسکو، تجارت جهانی و امثالهم ابزار زورگویی این قدرت‌ها محسوب می‌شوند.

رئیس شورای حوزه علمیه تهران افزود: ما به این دلیل نسبت به نهادها بدبین هستیم که آنها نوچه آتش­‌بیار معرکه­ قداره­‌کشی­‌های قدرت های مستکبر و جنایتکار هستند و این بدبینی ما هم مستند به ده ها شاهد زنده­ و دهه‌ها تجربه‌ رفتار استعماری و استکباری آنهاست.

دشمنان نفوذ خود را بر نظام آموزش و پرورش متمرکز کرده‌اند

استاد رشاد ادامه داد: دشمنان نفوذ خود را خاصه بر نظام آموزش و پرورش کشور متمرکز کرده‌اند، زیرا آموزش و پرورش خطیرترین شأن و امر یک کشور و ملت است، از این رو زود بازده ‌ترین پروژه نفوذ ورود در قلمرو آموزش و پرورش است، و در مدت زمان بسیار کوتاهی از طریق آموزش و پرورش می‌توانند نسل یک کشور را بر اساس آموزه‌های غربی تربیت کنند، بنابراین پر تأثیرترین نفوذ، تصرّف و نفود در حوزه‌ی آموزش و پرورش است. و تمرکز دشمنان بر روی این قسمت، بر اساس مطالعه و تحقیق بوده است.

سند تحول بنیادین؛ کامل­ترین سندهای علمی، آموزشی و تربیتي

عضو شورای انقلاب فرهنگي، با تاکید بر این که ما دقیق­ترین و کامل­ترین سندهای علمی، آموزشی و تربیتي را در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کرده‌ایم، اما طی سنوات متمادی مورد بی­‌اعتنایی مسئولین اجرایی قرار می­‌گیرد و یکباره می‌­بینیم عده‌­ای شتابزده و بی­‌سر و صدا اقدام به اجرایی کردن اسناد استعماری موازی می شوند. قبل از امضاء و اجرای سند خفت بار 2030، ما سند «تحول بنیادین آموزش و پرورش» را در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تصویب کرده‌ایم و بعد از تصویب هم به تایید و تنفیذ امام خامنه ای رسیده است.

اقدام محسوسی در اجرای سند تحول بنیادین انجام نشده است

وی افزود: هزاران فکر نخبه­ دانشگاهی و حوزوی در تولید سند «تحول بنیادین آموزش و پرورش» نقش داشته‌­اند و از جمله اسنادی است که بیشترین وقت مفید چندین جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی را در سال تصویب به خود اختصاص داده بود و در حالی که چندین سال از تصویب این سند مهم گذشته است، ولی نه دولت قبلی و نه دولت فعلی هیچ اقدام محسوس و مقبولی را در اجرای این سند انجام نداده اند، ولی متاسفانه یک مرتبه می‌­بینیم بدون ‌آن که شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی که مرجع تصویب معاهده­‌هاست، مطلع باشد و مردم هم اطلاع داشته باشند، سندی از سوی مسئولین امضا می‌شود که در راستای بی­‌مبالات کردن جامعه و سکولار کردن آموزش و پرورش تدوین و برنامه‌ریزی شده است.

تشکیل شورای عالی الگوی پیشرفت اسلامی ایراني

عضو شورای عالی الگوی پیشرفت اسلامی ایراني تصریح کرد: به حکم امام خامنه ای شورایی از جمع از نخبگان و صاحب نظران با عنوان شورای عالی انقلاب الگوی پیشرفت تشکیل و مرکزی تحت عنوان «مرکز الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی» تاسیس شده است و این مرکز ماموریت دارد چارچوب و سند پیشرفت ایرانی اسلامی را که مبتنی بر مبانی معرفتی و حکمیِ دینی و متناسب با شأن ملت ایران و سازگار با شرایط اقلیمی و بومی کشور و جامعه­ ما باشد، تهیه و تنظیم کند. .

وی اضافه کرد: جمع کثیری از دانشگاهیان و حوزویان برجسته در حال تنظیم چنین سندی هستند، ولی یک مرتبه مشاهده می­‌شود برخی مسئولین اجرایی به موازات این مرکز، سند توسعه‌ی پایدار تصویب شده و القاء شده­ نهادهای استعماری را وارد کشور می‌کنند و آن را نصب العین تصمیمات می­کنند، در حالی که چنین اسنادی مبتی بر مبادی سکولاریستی بلکه الحادی است و از نظر تضاد با منافع ملی ما جز خفت و ذلت ارمغانی برای ملت و کشور ما به بار نخواهد آورد.

اگر فریاد می زدیم کار به اینجا نمی رسید

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به انتقاد شدید امام خامنه ای از سند 2030 و گله‌مندی‌ معظم له از شورای عالی انقلاب اسلامی، گفت: بنده به عنوان عضو کوچکی از این شورای محتشم و معظم، از این اتفاق اظهار شرمساری می‌کنم، و عذر تقصیر به پیشگاه رهبری می‌برم. شاید کوتاهی امثال بنده موجب شد تا این وضعیت به وجود بیاید و اگر فریاد می‌زدیم و آشکارا و قاطعانه به این مسئله اعتراض می‌کردیم، دیگر کار به اینجا نمی‌رسید که شخص ایشان وارد میدان بشود.

واقعیت های برخی از مفاد سند 2030

استاد رشاد با اشاره به برخی مفاد سند 2030، گفت: این سندها در ذهن آدمی قراردادهای جهالت‌­آمیز قرن قجری و معاهده­‌های خفت‌­بار عهد پهلوی ها را تداعي می‌­کند؛ بلاشک چنین تعهدات تسلیم‌­طلبانه موجب گرفتاری ایران آزاد و سربلند، مستقل و مقتدر، در نقشه‌های ظالمانه و استعماری کشورهای غربی خواهد شد.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خاطرنشان کرد: در برخی از مفاد این سند آشکارا مبنای تفاوت‌های جنسی انکار می‌شود. در حالی که از نظر ما زن و مرد تقاوت‌هایی دارند و حقوق حقیقی آن‌ها مبتنی بر این تفاوت‌ها است و الا ظلم بر مرد و زن است.

رئیس شورای حوزه علمیه استان تهران ادامه داد: افتخار و عزت زن و مرد به التزام به لوازم همان فطرت و طبیعت‌شان است، ولی در این سند تاکید دارد که نقش‌های کلیشه‌ای مثل مادر بودن را به زن‌ها تحمیل نکنید! در حالی که افتخار زن ایرانی اسلامی به مادر بودنش است. مادر ایرانی و زن اسلامی به این فخر می‌کند که به دستی گهواره‌ یک نوزادی را به حرکت در می‌آورد که فردا مردی ببار آید که مثل امام خمینی رحمة الله علیه روزی جهان را تکان خواهد داد و به دست دیگر خانه را اداره می‌کند، یا دستی در امور اجتماعی دارد، و مسئولیت پذیر در متن جامعه است.

نفی تفکیک جنسیتی در محیط آموزش و پرورش؛ ره آورد سند 2030

وی افزود: نفی تفکیک جنسیتی در محیط آموزش و پرورش از دیگر مفاد این سند است، بیگانگان اصرار دارند کلاس‌های درس مدارس آموزش و پرورش به صورت مختلط برگزار شود!. چنین اموری با مبانی دینی و اسلامی ما سازگار نیست، به ویرانی اخلاق و تضعیف دیانت نسل نو خواهد انجامید و خلاف مصلحت جامعه و منافی منافع ملی است. قطعا برخی امضا کنندگان سند و بعضی مجریان آن نیز حاضر نیستند در مورد فرزندان خود تن به چنین امور بدهند.

اصرار بر تغییر متون کتب مدارس!

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این که اصرار بر تغییر متون کتب مدارس از دیگر مفاد ذلت بار سند 2030 است، ابراز داشت: در کشورهای ضعیف عربی طبق همین سندهای به اصطلاح بین‌المللی آیه‌‌های جهاد را از کتب درسی حذف کردند تا ملت‌شان را تسلیم پذیر بار بیآورند تا دول استعماری بتوانند هر تحکمی که خواستند روا بدارند، در حالی که ملت ما نمی­‌تواند زیر بار تحکم حکام مستکبر و مستبد بین المللی برود، بلکه ما می‌­خواهیم نسل‌­های آینده کشور، همچون نسل­‌های گذشته آگاه، آزاد، آزاده، سازش‌­ناپذیر، مجاهد و حماسه‌­پرداز باشند.

افتخارات ایران و ایرانی

استاد رشاد تصریح کرد: ما به حماسه‌های ایران باستان، حماسه‌های شاهنامه فردوسی افتخار می‌کنیم، ما به مقاومت های تاریخی ملت در مقاطع مختلف، نهضت‌­های استقلال­‌طلبانه و آزادی‌خواهانه مباهات می­‌کنیم، ما به مجاهدت ها و مقاومت های قهرمانانه و مردانه­ مبارزان در زندان‌های مخوف قجری و پهلوی، نبردهای درس‌­آموز و دفاع جانانه رزمندگان در طول دفاع مقدس افتخار می‌کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: ما ایرانی‌ها بودیم که در برابر وحشی‌گری‌های مغول سینه سپر کردیم و به آنان اجازه ترک تازی در کشور ندادیم. این ما بودیم که به سرانگشت اندیشه­ نیرومند اندیشه­ ورانمان هجوم یونانی و اسکندرانی را در خود هضم کردیم و تغییر ماهیت دادیم و بر بنیادهای میراث یوناني کاخ ستبر و استوار و سترگ حکمت اسلامی را بنا نهادیم و اینک نیز در برار هجوم فکری فرهنگی فرنگ مدرن قد برافراشته ایستاده‌­ایم؛ و این همه نمود و نتیجه­ خصلت ستم­‌شکاری و بیگانه­­­‌ستیزی، و روح حقیقت‌­جویی و آزاداندیشی مردم ایران است و چنین اسنادی می­‌خواهد این خصلت ها را از فرهنگ ما بسترد و این روح را از کالبد ملی ما بستاند! هرگز و هرگز مردم آن را نخواهند پذیرفت.

منبع:حوزه

Views: 44

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *