استاد قرائتی؛ ظهور آمادگی فکری و اخلاقی می خواهد

خانه / علما وسخنرانان / استاد قرائتی؛ ظهور آمادگی فکری و اخلاقی می خواهد

دانستن اینکه امام عجل الله تعالی فرجه الشریف در چه زمانی ظهور می کند یا اینکه اکنون در کجا زندگی می کند، ارزش چندانی ندارد؛ برای ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف آمادگی فکری و اخلاقی لازم است. ما اگر واقعا منتظر هستیم، باید حواسمان را جمع کنیم.

خدای متعال در آیه ۹۶ سوره مبارکه اعراف می فرماید: «وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَيْهِمْ بَرَكَاتٍ مِنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ وَلَكِنْ كَذَّبُوا فَأَخَذْنَاهُمْ بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ؛ و اگر مردم شهرها و آبادی ها ایمان آورده و تقوا پیشه کرده بودند، قطعا درهای برکات آسمان و زمین را بر آنان می گشودیم ولی آنان آیات ما را تکذیب کردند، پس ما هم به خاطر عملکردشان آنان را به قهر خود گرفتیم».

نکته ها

1.«برکات» جمع «برکت» و به معنای «موهبت های ثابت و پایدار» است. در معنای برکت، «کثرت»، «خیر» و «افزایش»  وجود دارد. برکات شاملبرکت های مادی و معنوی می شود؛ مثل برکت در عمر، دارایی، علم، کتاب و … .

2. از مصادیق بارز این آیه، دوران ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است که به گفته روایات، در آن زمان، برکات از آسمان و زمین به مردم می رسد. امام صادق علیه السلام فرمودند: «چون حضرت عجل الله تعالی فرجه الشریف قیام کند، به عدالت حکم فرماید و در دوران او ستم برداشته شود و راه ها امن گردد و زمین برکت های خود را بیرون آورد و هر حقی به اهلش رسد» و امام حسن علیه السلام فرمود: « در دولت او درندگان آزادانه زندگی می کنند و زمین گیاهان خود را بیرون می دهد و آسمان برکات خود را فرو می فرستد و گنج ها و معادن زمین برای او آشکار می شود».

کسانی که منتظر مصلح هستند، باید خودشان هم آدم صالحی باشند. نمی شود آدم منتظر مصلح باشد ولی خودش صالح نباشد. نمی شود صبر کنیم تا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بیاید و همه چیز را درست کند. ما شب ها منتظر خورشید هستیم، امام خودمان هم چراغ روشن می کنیم. پس باید هم منتظر امام باشیم و هم خودمان تلاش کنیم.

برخی می گویند که در برخی احادیث آمده که اگر کسی قبل از قیام امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف قیام کند، قیامش باطل است. این عده باید بدانند که این روایت ها در مواردی است که کسی قیام می کند تا مردم را به سوی خودش دعوت کند و این فرد اساساً طاغوت است. اما اگر کسی قیام کند تا زمینه را برای ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف فراهم کند، قیام او به هیچ وجه باطل نیست.

اگر قرار باشد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف همه چیز را درست کند، پس این همه آیات دفاع از مظلوم، در دهان ظلم کوبیدن، نهی از منکر، اجرای حدود اسلامی و … برای چیست؟ مگر می شود دستورات قرآن بیش از هزار سال و تا زمان ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف تعطیل شود؟

در روایات ما آمده که هر حدیثی از طرف ما به شما رسید، آن را به قرآن عرضه کنید و در صورت مخالفت با قرآن، آن را کنار بگذارید. نظیر این حدیث جعلی که «از حاکم جامعه ولو ظالم باشد، اطاعت کنید»؛ در حالی که قرآن می گوید: «فَاصْبِرْ لِحُكْمِ رَبِّكَ وَلَا تُطِعْ مِنْهُمْ آثِمًا أَوْ كَفُورًا؛ اگر کسی گناه می کند از او اطاعت نکن».

احادیثی که می گوید قبل از قیام امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف کسی تکان نخورد، یا جعلی هستند یا مقصود آنها درست فهمیده نشده است. در تاریخ است که زید، پسر امام سجاد علیه السلام قیام کرد و امامان ما از او حمایت کردند. حتی گاهی امامان در شرایطی که صلاح نبود خودشان قیام کنند به کسانی که می توانستند اقدام کنند جواز قیام می دادند و آنها را به لحاظ مالی حمایت می کردند.

برای پیروزی هم باید تلاش کرد، هم دعا. رزمنده ها اگر فقط به پای دعا بنشینند پیروز نمی شوند. دعای آدم بیکار، مستجاب نیست. اسلحه منهای معنویت مفید نیست. معنویت هم بدوم اسلحه موفقیت ندارد. امام حسین علیه السلام در شب عاشورا، هم شمشیرش را تیز می کرد و هم نماز شب می خواند، هم اشک و هم شمشیر؛ هم دعا و هم تلاش. مردم ایران نیز در انقلاب هر دو را داشتند. در زمان دفاع هشت ساله نیز در یک طرف، همه مسجدهای ما دعا می کردند و در طرف دیگر، رزمنده ها در جبهه مشغول جاهد و تلاش بودند.

دانستن اینکه امام عجل الله تعالی فرجه الشریف در چه زمانی ظهور می کند یا اینکه اکنون در کجا زندگی می کند ارزش چندانی ندارد. آنچه ارزشمند است، آن است که بدانیم وظیفه ما در حال حاضر چیست و امام عجل الله تعالی فرجه الشریف از ما چه انتظاری دارد و سپس به آن جامه عمل بپوشانیم. لذا شناخت وظیفه، لازم ترین مطلب در زمان غیبت امام است، که ما به برخی از آنها اشاره می کنیم:

-شناخت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و اهداف او. «اللهم عرّفنی حجتک فان لم تعرفنی حجّتک ضللت عن دینی».

-معرفی و شناساندن امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و انقلاب جهانی او به دیگران و ایجاد زمینه های لازم برای ظهور.

-تلاش در جهت جلب رضایت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف با انجام اعمال صالح و ارتباط معنوی با ایشان.

– آن حضرت.

-صدقه دادن و دعا کردن برای سلامتی امام.

-خواندن دعاهای فرج، ندبه، عهد و یلام کامل.

-پرداخت حقوق مالی(خمس) متعلق به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

-عمل به تکلیف و واجبات و دوری از گناه و محرمات

هر وقت مردم بتوانند امام و رهبری برحق و معصوم را بپذیرند. آن وقت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ظهور خواهند کرد.

برای ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف آمادگی فکری و اخلاقی لازم است. مسلما تاجری که کلاهبرداری می کند، منتظر ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نیست. کسانی که کمکاری، کم فروشی، بدکاری و خیانت می کنند، منتظر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نیستند، ما اگر واقعا منتظر هستیم، باید حواسمان را جمع کنیم.

دعای ندبه یعنی دعای اعتراض به طاغوت های جهان؛ یعنی دعای انتظار و امید به آمدن حکومت حق، اگر جمع می شویم و دعای ندبه می خوانیم و در فکر حکومت حق هستیم، باید در فکر تلاش برای زمینه سازی آن حکومت هم باشیم.

پی نوشت ها:سوره اعراف، آیه96 / کشف الغمة، ج2، ص465 / الاحتجاج، ج2، ص291 / سوره انسان، آیه24 / مفاتیح الجنان، تعقیبات نماز

منبع: بر گرفته از کتاب «آیه های مهدوی»، محسن قرائتی به کوشش حسن ملائی

به کانال هیات رزمندگان اسلام بپیوندید

Views: 204

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *