ایران در رسانه‌های صهیونیستی؛ ناتوانی اوباما در توجیه توافق جامع برای کنگره/ رهبر ایران: کرانه باختری را هم مثل غزه مسلح کنید/راهپیمایی گسترده مردم ایران در روز قدس

خانه / مطالب و رویدادها / ایران در رسانه‌های صهیونیستی؛ ناتوانی اوباما در توجیه توافق جامع برای کنگره/ رهبر ایران: کرانه باختری را هم مثل غزه مسلح کنید/راهپیمایی گسترده مردم ایران در روز قدس

محورهای اصلی اخبار چند روز گذشته رسانه‌های انگلیسی‌زبان صهیونیست‌ها درباره ایران شامل ضرورت تغییر تمرکز مذاکرات هسته‌ای از برنامه اتمی به برنامه موشکی ایران، باقی بودن سد غنی‌سازی جلوی راه مذاکرات، دعوت رهبر ایران به ادامه مقاومت مسلحانه همه فلسطینیان مقابل اسرائیل، و راهپیمایی گسترده مردم ایران و حمایت از مردم فلسطین در روز قدس می‌شود.

سرخط اخبار ایران در رسانه‌های صهیونیستی به همراه گزیده‌ای از مهمترین مطالب آن در ادامه برای استفاده کارشناسان و مخاطبان محترم آمده است:

محورهای اصلی اخبار چند روز گذشته رسانه‌های انگلیسی‌زبان صهیونیست‌ها درباره ایران شامل ضرورت تغییر تمرکز مذاکرات هسته‌ای از برنامه اتمی به برنامه موشکی ایران، باقی بودن سد غنی‌سازی جلوی راه مذاکرات، دعوت رهبر ایران به ادامه مقاومت مسلحانه همه فلسطینیان مقابل اسرائیل، و راهپیمایی گسترده مردم ایران و حمایت از مردم فلسطین در روز قدس می‌شود.

تایمز اسرائیل/ تمدید مذاکرات ایران  موقعیت‌ها و محدودیت‌ها

18 ژوئیه که خبر تمدید مهلت مذاکرات هسته‌ای ایران اعلام شد، همچنین مصادف بود با بیستمین سالگرد بمباران مرکز یهودیان آرژانتین که با حمایت ایران صورت گرفت و 85 کشته داشت. در عین حال که این اتفاق در مقابل تصمیم‌گیری قدرت‌های جهانی درباره غنی‌سازی اورانیوم در ایران کوچک است، اما نکته همان است: ما نباید هیچ توهمی در مورد تهدیدات متعدد ایران و پیچیدگی برنامه این کشور در مذاکرات هسته‌ای داشته باشیم.

اسرائیل

با این وجود، دو تصور مهم اما غلط در مورد مذاکرات ایران شک و تردید را در میان اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها به وجود آورده است: اول این که هر دستاوردی کمتر از از بین بردن کامل برنامه هسته‌ای ایران، یک “معامله بد” تلقی می‌شود. دوم این که تا زمانی که ایران همچنان یک “بازیگر بد” از دیدگاه‌های دیگر، از جمله تروریسم، دخالت‌های منطقه‌ای، و سنگ‌اندازی در ارتباط اعراب و اسرائیل است، تحریم‌ها نباید برداشته شود.

نتانیاهو در مورد از بین بردن کامل برنامه هسته‌ای ایران اشتباه می‌کند، چون این کار هم غیرضروری است و هم غیرعملی. کشورهای 5+1 متفق‌القول هستند که کل برنامه هسته‌ای ایران باید تحت نظارت و تأیید بین‌المللی باشد. اگر ایران توافق نهایی را نقض کند، بازسازی و تشدید تحریم‌ها ساده‌تر از قبل خواهد بود. از سوی دیگر هیچ یک از مقامات ایران ممکن نیست توقف کامل غنی‌سازی را بپذیرد، چون این کار یعنی تسلیم کردن حق حاکمیت و غرور ملی کشور به دیگران.

به جای طرح خواسته‌های غیرعملی، در دور بعدی مذاکرات می‌توان به برنامه موشک‌های بالستیک ایران پرداخت، چرا که ابزار حمل بمب است که باعث خطرناک شدن سلاح‌های کشتار جمعی می‌شود. اما جابه‌جایی چارچوب مذاکرات در وضعیت کنونی و پس از آن‌که ایران به عناصر اصلی توافقنامه تعهد داده، تنها می‌تواند شانس رسیدن به اهداف امنیتی اسرائیل را کاهش دهد. در این بین نباید فراموش کنیم که اسرائیل تهدید کرده ممکن است خودش به طور یک‌جانبه به ایران حمله نظامی کند.

تایمز اسرائیل/ غنی‌سازی اورانیوم همچنان مانع سر راه مقابله با ایران است

مسئله غنی‌سازی اورانیوم به همان اندازه که در ابتدای مذاکرات شش ماه پیش مسئله دشواری بود، هنوز هم مانع رسیدن به توافق هسته‌ای است. مانع بزرگی که ممکن است توافق را غیرممکن کند همچنان پابرجاست: ایران نمی‌خواهد تعداد سانتریفیوژهای خود را کاهش دهد و از سوی دیگر قدرت‌های جهانی هم نمی‌پذیرند تا ایران ظرفیت کنونی خود را حفظ کند.

اسرائیل

مقامات آمریکایی می‌گویند اختلاف‌نظرها بین دو طرف درباره از بین بردن سانتریفیوژها بسیار عمیق است. جان کری در بیانیه‌ای که پس از انتشار خبر تمدید مذاکرات قرائت کرد، اگرچه گفت که ایران به تعهدات خود در قالب توافق موفت پایبند بوده است، اما همچنین تأکید کرد که هنوز هم اختلاف‌نظر بین دو طرف وجود دارد.

مارک دوبوویتز” مدیرعامل بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها که از نزدیک با مخالفان توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا در ارتباط است، معتقد است: “بدون از بین بردن برنامه هسته‌ای ایران هیچ توافقی ممکن نیست. دولت اوباما نمی‌تواند توافقی را برای کنگره توجیه کند که صرفاً بر اساس نظام نظارتی آژانس استوار باشد. چون هیچ نظام نظارتی نمی‌تواند مانع رسیدن مخفیانه حکومت ایران به ظرفیت غافلگیری شود.”

تایمز اسرائیل/ خامنه‌ای: تا زمانی که اسرائیل نابود شود به مسلح کردن فلسطینیان ادامه دهید

آیت‌الله خامنه‌ای چهارشنبه شب گذشته در یک سخنرانی گفت: “رژیم صهیونیستی” باید نابود شود و این کار باید از طریق رفراندوم از مردمی که آن‌جا زندگی می‌کنند” صورت بپذیرد، اما تا زمانی که این اتفاق نیفتاده، باید مقاومت مسلحانه کامل” علیه اسرائیل ادامه داشته باشد.رهبر ایران با محکوم کردن “وحشی‌گری” اخیر اسرائیل تصریح کرد که باید با تجهیز فلسطینیان به مقاومت آنان کمک کرد.

اسرائیل

وی افزود: “ما می‌گوییم یک رفراندوم باید در بین مردمی که آن‌جا زندگی می‌کنند صورت بگیرد. حکومت را باید از طریق رقراندوم انتخاب کرد. معنای نابود کردن رژیم صهیونیستی این است. تنها راه‌حل مقابله با این رژیم وحشی و گرگ‌صفت همین است.” آیت‌الله خامنه‌ای همچنین خاطرنشان کرد: “تا زمانی که این رژیم جعلی روی پای خود ایستاده است، راه‌حل چیست؟ راه‌حل مقاومت مسلحانه کامل است. بنابراین اعتقاد من این است که کرانه باختری هم باید مثل غزه مسلح شود.هر کسی که به سرنوشت فلسطین اهمیت می‌دهد و هر کس که می‌تواند کاری بکند باید به مردم کرانه باختری هم سلاح برساند.”

تایمز اسرائیل/ راهپیمایی گسترده روز قدس در ایران با شعار “مرگ بر اسرائیل”

ایرانیان روز جمعه در سراسر این کشور در حمایت از فلطسینیان راهپیمایی کردند، در حالی که اسرائیل دشمن دیرینه ایران عملیات خود را علیه حماس و گروه‌های دیگر در نوار غزه پی می‌گیرد.

اسرائیل

حسن روحانی در جمع تظاهرات‌کنندگان گفت: “جهان اسلام باید یکپارچه این روز را روز خشم، نفرت، اتحاد و مقاومت علیه اسرائیل اعلام کند.” رئیس‌جمهور ایران که کم و بیش توانسته در روابط خارجی به غرب نزدیک شود، افرادی را محکوم کرد که “مقابل جنایت‌های رژیم صهیونیستی سکوت می‌کنند.”

علی لاریجانی سخنگوی مجلس ایران روز پنج‌شنبه به سرویس عربی تلویزیون دولتی این کشور گفت: “زمانی بود که مبارزان در غزه نیاز به آموزش درباره ساخت سلاح داشتند و ما این آموزش‌ها را به آن‌ها دادیم. اما امروز این مبارزان ظرفیت‌های خوبی دارند و می‌توانند نیازهای خود به سلاح را بطرف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *