اینجا ایران؛ شیعه و سنی در مقابله با تکفیری‌ها متحدند

خانه / مطالب و رویدادها / اینجا ایران؛ شیعه و سنی در مقابله با تکفیری‌ها متحدند

شب گذشته نمایندگان گروه‌های مقاومت فلسطینی و گروه‌های اهل سنت و فعالان شیعه در مسجد دانشگاه تهران جمع شده بودند که فریاد وحدت را سر دهند.

 شب گذشته افطاری وحدت گروه‌های مختلف اهل سنت و جمعی از اعضای گروه‌های مقاومت فلسطین و برخی دیگر از فعالان فرهنگی در محل مسجد دانشگاه تهران برگزار شد. در ابتدای این برنامه نماز جماعت به امامت ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی و همراهی دیگر فعالان شیعه و سنی برگزار شد.

خالد قدومی نماینده جنبش حماس در تهران در بخشی از این نشست گفت: حماس و جنبش جهاد اسلامی برادرانی هستند که امروز توانسته‌اند با مقاومت و همکاری با یکدیگر یعنی همراهی گردان‌های قسام و قدس ضربه‌های دردناکی را به رژیم صهیونیستی وارد کنند. امروز برای نخستین بار بعد از 4 جنگ است که دشمن اهداف خود را اعلام نمی‌کند.

وی افزود: امروز در اطراف فلسطین اوضاع ناپایداری در کشورهای همسایه آن وجود دارد و این مسئله باعث شده است که کشورهای عرب پیرامون فلسطین به وضعیت خودشان سرگرم شوند. زمانی که ما چشم‌انداز روشنی برای مذاکرات سازش نمی‌بینیم اما شاهد همگرایی و توافق میان گروه‌های فلسطینی هستیم. در این بین هم شاهد مشکلات امنیتی و شکست‌های کابینه رژیم صهیونیستی بودیم.

نماینده جنبش حماس در تهران گفت: نتانیاهو که یک شکست خورده کامل است اکنون برای خارج شدن از این بحران تلاش کرده است که مسئله را از مناطق تحت اشغال خارج کند و آن را به غزه که از نظر آن‌ها یک پاشنه آشیل است وارد کند. یکی از دست‌آوردهای مقاومت این است که برای رژیم صهیونیستی این توهم ایجاد شده بود که می‌تواند به غزه حمله کند و با هیچ پاسخی مواجه نشود.

قدومی تصریح کرد: اکنون دو معیار برای هرجنگی وجود دارد یکی قدرت متجاوز و دیگری توان مقابله نیروی مقاومت. به صراحت باید گفت که ما امکاناتی در حد رژیم صهیونیستی که از طرف برخی کشور‌ها داده شده است را نداریم. اما نیروی نظامی همیشه شاخص نبوده است. آن عامل تعیین کننده نیروی بازدارندگی است. آیه‌های قرآن به صراحت بیان کرده است که در مقابله با دشمن آنچه که در توان دارید را باید انجام دهید و خود را تجهیز کنید.

وی با اشاره به برخی توانایی‌های گروه‌های مقاومت گفت: مفهوم این مسئله این است که شما باید از آن توانایی و امکاناتی برخوردار باشید که دشمن را بترسانید. اینک وقتی به توان مقاومت نگاه می‌اندازیم واقعا احساس می‌کنیم به جایگاهی رسیده است که می‌تواند دشمن را بترساند. یکی از این امکانات موشک‌های مقاومت است که اکنون نقاط حساس رژیم صهیونیستی را هدف گرفته است. پایگاه‌های نظامی، پارلمان رژیم صهیونیستی و نیروگاه هسته‌ای دیمونا اکنون از طریق زمین، هوا و دریا در تیررس موشک‌های مقاومت قرار دارند.

نماینده جنبش حماس در تهران افزود: به هرحال این وعده خداست که به کسانی که تلاش کرده‌اند نیرو می‌بخشد. آن‌ها تلاش کرده‌اند ونتیجه می‌گیرند. در طول تاریخ این موضوع وجود داشته است که گروه‌های قلیل گروه‌های بزرگی را شکست داده‌اند. امروز ما شاهد ورود یک سلاح جدید به نیروهای مقاومت بودیم و آن هم هواپیماهای بدون سرنشین بود. امروز چند پرواز به نقاط مختلف سرزمین‌های اشغالی صورت گرفته است. البته درست است که رژیم صهیونیستی توانسته است دو عدد از این هواپیما‌ها را سرنگون کند اما بقیه هواپیما‌ها توانستند ماموریت خود را انجام داده و به پایگاه خود بازگردند.

قدومی با اشاره به هزینه‌های رژیم صهیونیستی در این جنگ‌ها گفت: دشمن برای هدف گرفتن این هواپیما‌ها از موشک‌های گران قیمتی کمک گرفته است که هزینه بسیار هنگفتی برای رژیم صهیونیستی دارد اما ما این هواپیما‌ها را در باغچه‌های خودمان و خانه‌هایمان نگاه داشته‌ایم. این‌ها مصداق‌‌ همان آیه است که ما توانسته‌ایم دشمن را بترسانیم. یکی از دست‌آوردهای نیروهای مقاومت این بود که آن‌ها توانستند شبکه دو رژیم صهیونیستی را هک کرده و برنامه‌ای را پخش کنند.

وی تصریح کرد: همچنین ما شاهد بودیم که چند شب گذشته مقاومت اعلام کرد که یک ساعت به رژیم صهیونیستی برای حمله به آن‌ها وقت داده است. در طول این یک ساعت اتفاقات مختلفی مانند دعوا‌ها، آتش‌سوزی‌ها و تصادفات زیادی رخ داده است. در این حمله موشکی که 12 تا 15 دقیقه طول کشید حدودا 10 موشک شلیک شد که این سامانه گنبد آهنی نتوانست مقاومت کند و تمامی موشک‌ها را هدف بگیرد. اکنون اوضاع در غزه آرام و مسلط نیست. حدودا هشت ماه است که کارمندان شاغل در غزه حقوقی نگرفته‌اند و تمامی گذرگاه‌ها بسته شده‌اند. برادران ما در رام الله از ما دست کشیده‌اند. رسانه‌های گروهی برخی از کشورهای پیرامونی هم حملات زیادی کرده و ما را هدف گرفته‌اند.

نماینده جنبش حماس افزود: در چنین شرایط دشواری شاهد هستید که خدا این پیروزی‌ها را نصیب ما می‌کند. اکنون ما باید به این سوال پاسخ دهیم که چرا رهایی فلسطین این مقدار تاخیر پیدا کرده است. برادران شما در گروه‌های مقاومت همچنان ایستاده‌اند که پیروزی را علیه رژیم صهیونیستی رقم بزنند. اما باید مطمئن باشیم و این مسئله را بدانیم که بدون همراهی امت اسلامی این پیروزی محقق نمی‌شود. با یک نگاه به حال این امت اسلامی شاهد تفرقه‌هایی هستیم که مانند بیماری به جان این امت افتاده است. همین محفل امشب ما که در یک جا جمع شده‌ایم به خودی خود امید بخش است که ما راه درست را می‌رویم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد حرکت مقاومت اسلامی و شایعاتی مبنی بر حمایت حرکت اسلامی حماس از گروه‌هایی مانند داعش گفت: زمان و هنگام وحدت است و ما باید از فتنه‌انگیزی دوری کنیم. یکی از سایت‌ها خبر و عکسی را منتشر کرده بود که هماهنگی بین اسرائیل و حماس برای ارسال سلاح به داعش در عراق را نمایش دهند. در این بین هم عکسی منتشر شده بود که جنازه‌ای در حال خروج از منزل اسماعیل هنیه است که پرچم داعش بر روی آن قرار دارد. ما در وضعیت جنگ با رژیم صهیونیستی هستیم و این چه منطقی است که ما با آن‌ها همراهی می‌کنیم؟ این اتفاق قطعا از طریق برنامه‌های کامپیوتری انجام شده است و این موضع ما نیست.

قدومی تصریح کرد: فکر ما با فکر تکفیری و داعش مخالف است ما یک نیروی معتدل هستیم. ما هیچگاه نمی‌توانیم با داعش همکاری داشته باشیم. آن‌ها یک افراد سطحی نگر هستند که می‌شود با پول اغوایشان کرد. مسئله بعدی آن است که آن‌ها از فرزندان ما، عرب و مسلمان هستند. این باعث می‌شود که نوع برخورد ما با آن‌ها مشکل شود. اگرچه او مرا تکفیر می‌کند من نمی‌توانم این کار را انجام دهم. در جنگ 22 روزه غزه هم آن‌ها به این علت که به نظر آن‌ها نمی‌خواستند به یک گروه کافر کمک کنند به جنگ با رژیم صهیونیستی وارد نشدند. ما به عنوان یک فلسطینی ناچاریم که وحدت گرا باشیم و درگیر جنگ‌های طایفه‌ای نشویم.

سلیم غفوری در بخش دیگری از این برنامه گفت: متاسفانه وضعیتی که امروز در امت ما بوجود آمده به گونه‌ای شده است که دوستان ما در حماس باید اثبات کنند که میانه‌ای با جریانات تکفیری ندارند و این نشان از عمق فاجعه و عمق فتنه انگیزی و تفرقه افکنی دارد. آن چیزی که در رسانه‌ها از چهره اسلام نمایش داده می‌شود از طرفی گروه‌هایی مانند داعش است و در بین شیعیان نیز گروه‌هایی مانند یاسر الحبیب و الله یاری که روی دیگری از جریانات تکفیری هستند.

وی افزود: این هشداری جدی برای ما است که مقام معظم رهبری در سخنان خود بار‌ها به مسئله وحدت تاکید کرده‌اند و این نشان از اهمیت بسیار این مسئله است. ایشان در آخرین سخنرانی خود گفتند که دشمن اصلی ما آمریکا و اسرائیل است. درست است که ما با داعش دشمن هستیم اما این‌ها دشمن اصلی ما نیستند و نباید دشمن اصلی را فراموش کنیم چرا که این گروه‌ها فریب خورده‌اند و باید با دشمن اصلی مبارزه کنیم.

فلاحی نماینده جماعت دعوت و اصلاح در ادامه این نشست گفت: ما در جماعت دعوت که یک گروه میانه رو متصل به بیداری اسلامی است بر این باور هستیم که ما نباید این فضا را فراهم کنیم که اقلیتی تندرو از اهل تشییع و اهل سنت نماینده فکری دنیای اسلام را داشته باشند. یک اقلیت تندرو سیمای اسلام را بد معرفی کرده‌اند و این باعث تفرقه شده است.

وی افزود: ما باور داریم که وحدت یک مطلوب و نتیجه است و یکسری راهکار‌ها برای آن وجود دارد. تفکر دگرپذیری و فرهنگ گفت و گو و طبیعی بودن اختلاف یکی از این راهکار‌ها است. ما باید به این مسئله باور داشته باشیم که باید با هم باشیم نه اینکه مثل هم باشیم. اگر اختلاف را غیرطبیعی بدانیم این سرآغاز اختلاف است. برخی از دوستان تنوع را یک تهدید می‌دانند. ما باید فرهنگ گفت و گو و فرهنگ با هم بحث کردن را نهادینه کنیم و اگر هرکدام به این مسئله باور داشته باشیم مسئله ما پیش می‌رود.

نماینده جماعت دعوت و اصلاح ما گفت: به عنوان شهروند اهل سنت مشکل بسیار کمی با دوستان خودمان داریم. اگر مشکلاتی هم وجود دارد از نگاه مدیریتی است. ما به عنوان اهل سنت باید افراط گرایی را نقد و با آن برخورد کنیم و اهل تشیع هم باید همین رسالت را رعایت کنند. تدوین منشور حقوق بشری اقلیت‌های سنتی هم از دیگر اقداماتی است که می‌تواند انجام شود.

فلاحی با اشاره به اینکه همه اهل سنت عراق، داعش نیست و داعش نماینده اهل سنت نیست گفت: در این بین برخی رسانه‌ها این مسئله را اینگونه بیان می‌کنند که این گروه‌ها یکسان هستند. برخی از اهل سنت عراق مشکلاتی دارند، دغدغه‌هایی دارند و باید به آن توجه شود. در این بین ما همه را با یک چوب رانده‌ایم و تصور می‌کنیم هرآنچه سنی در عراق است تکفیری است. ما باید به فرایندهای وحدت و رویکردهای وحدت توجه کنیم. دگرپذیری اصلیترین مسئله در وحدت است. این مسئله ما را در مقابل آنان که ما را ضعیف می‌خواهند تقویت می‌کند.

ابوشریف نماینده حرکت جهاد اسلامی در پایان این نشست گفت: به هرحال این سنت الهی و سنت پیامبر و اشاره و تاکید امام است که مسلمانان در روز جهانی قدس با هم همراهی کنند و به عنوان یک نیروی فعال در مقابل دشمنان حضور داشته باشند و از هر آنچه باعث تفرقه می‌شود دوری کنند. ما برادریم و دین واحد داریم اختلاف طبیعی است اما نباید موجب تفرقه شود، کسی که در مسیر تفرقه قدم بردارد هیچ شباهتی با یک مسلمان ندارد.

وی افزود: ‌در رابطه با عرصه فلسطین ما همگی همدل و دست واحدی هستیم. این پیروزی‌ها بیانگر تحقق این وحدت است و ان شاء الله که این مهم پیش برود. من در عراق استادی داشتم که از اهل سنت بود و شاید از نظر ظاهر به سلفی‌ها شباهت داشت، درحالی که یکی از بر‌ترین افرادی است که در مسئله وحدت فعالیت کرده است. حضور داعش مسئله تازه‌ای نیست. این افراد از سال 2006 حضور داشته‌اند و از‌‌ همان زمان هم برای مقابله با آن‌ها فعالیت‌هایی انجام شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *