فروش ملک و خانه به شهروندان اسرائیلی در جمهوری ترک قبرس شمالی

خانه / تازه ها / فروش ملک و خانه به شهروندان اسرائیلی در جمهوری ترک قبرس شمالی

یکی از نمایندگان مجلس قبرس شمالی گفت:

«اگر امروز تدابیر لازم را برای پیشگیری از این اتفاق در نظر نگیریم. ممکن است شاهد باشیم. که هواپیماهای صهیونیستی که غزه را به آتش کشیدند. در آسمان قبرس به پرواز دربیایند.»
رسانه‌ها و کارشناسان طرفدار دولت در ترکیه از فروش ملک و خانه به شهروندان اسرائیلی در جمهوری ترک قبرس شمالی ابراز نگرانی کرده‌اند.
کی از روزنامه‌های اصلی طرفدار دولت روز ۹ نوامبر در گزارشی گفت که اسرائیل با خرید تدریجی زمین در قبرس شمالی در طی ۲۰ سال گذشته «کوچ‌نشین‌هایی» را در این جزیره تشکیل داده است.
به نوشته سایت بی بی سی،‌ روزنامه «ترکیه» درباره یک «تهدید اسرائیلی» هشدار داده و نوشته است. «اسرائیل که قطعه به قطعه زمین فلسطینی‌ها را تصاحب کرد. و آنها را به زور اسلحه نابود کرد. حالا دارد همان بازی را در قبرس تکرار می‌کند».
بنا بر این گزارش یهودیان در مجموع بیش از ۲۵ کیلومتر مربع زمین در قبرس شمالی خریده‌اند. و حدود ۱۵۰۰ شرکت هم در این جمهوری خودخوانده ثبت کرده‌اند.
نمیتونی راه بری؟ (درمان قطعی زانو درد)

یکی از نمایندگان مجلس قبرس شمالی به این روزنامه گفت که قبرس «به سرعت در حال حرکت به سوی یک فاجعه جدید تبعید از وطن است».

این نماینده گفت: «اگر امروز تدابیر لازم را برای پیشگیری از این اتفاق در نظر نگیریم. ممکن است شاهد باشیم که هواپیماهای صهیونیستی که غزه را به آتش کشیدند. در آسمان قبرس به پرواز دربیایند.»
روزنامه ملیت هم که هوادار دولت ترکیه است روز ۲۲ نوامبر گزارش داد. که وزارت امور خارجه و سازمان اطلاعات ملی ترکیه در حال «رصد کردن» خرید املاک در جمهوری قبرس شمالی،‌ از جمله از سوی شهروندان اسرائیلی هستند.
بنا بر این گزارش هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه گفته است: «ما در حال تحقیق درباره این ادعاها هستیم. این مسئله‌ای است. که از زمان مسئولیت سابق من [ریاست سازمان اطلاعات ملی ترکیه] در حال بررسی بوده است.»

فیدان همچنین گفت که آنکارا این موضوع را با مقام‌های قبرس شمالی مطرح کرده است.

روزنامه طرفدار دولت «حریت» هم روز ۲۵ نوامبر اظهارات دورسون اوگوز، وزیر کشور جمهوری قبرس شمالی را منتشر کرده که گفته است. در حال آماده کردن پیش‌نویس دو قانون برای وضع «محدودیت» در خرید ملک هستند. او گفت که این قوانین شهروندان خارجی را از تاسیس شرکت یا ورود به تجارت و ساخت و ساز ملک، و مستقر شدن در قبرس شمالی منع خواهد کرد.
شبکه تلویزیونی ۲۴تی‌وی ترکیه هم که طرفدار دولت به حساب می‌آید. به این قوانین در حال بررسی اشاره کرده و آن را تلاشی برای پیشگیری از «اشغال بی‌سر و صدای قبرس شمالی از سوی صهیونیست‌ها» خوانده است.
این شبکه گزارش داد ارسین تاتار رئیس جمهوری قبرس شمالی، که از متحدان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به شمار می‌آید. وجود این مسئله را به عنوان یک معضل پذیرفته است.
متین فیضی اوغلو، سفیر ترکیه در قبرس شمالی هم گفته است. که در ناحیه اسکله جمهوری قبرس شمالی «دیگر جمعیت ترکی باقی نمانده» و از این موضوع انتقاد کرده است. که اتباع روسیه،‌ اوکراین،‌ اسرائيل و ارمنستان به دنبال مالکیت خانه و گرفتن شهروندی قبرس شمالی هستند.
او هشدار داده است که این وضعیت بدون در نظر گرفتن تدابیر پیشگیرانه می‌تواند «باعث پدید آمدن مشکلی شبیه اسرائیل و فلسطین» شود.

«غزه دوم»؟

ظفر شاهین، ستون نویس روزنامه ملیت، روز ۲۴ نوامبر درباره مشکلی نوشته که آن را «اشغال خاموش قبرس از سوی اسرائيل» توصیف کرده است.

او درباره تهدیدی هشدار داده که ممکن است با باز کردن دالان‌های امدادی جایگزین برای کمک‌رسانی به غزه به وجود بیاید و گفته است که اسرائیل ممکن است «برای برداشتن گام‌هایی برای تبدیل قبرس به سرزمین دوم خود آماده شود».
روز ۲۹ نوامبر غفار یاکینجا، کارشناس طرفدار روسیه به شبکه خبری تلویزیون اولکه ترکیه گفت که «تاجران و شرکت‌های یهودی ناشناس» در حال تصاحب زمین و ساختن مجتمع‌های مسکونی در قبرس شمالی هستند.
یاکینجا گفت: «جمهوری قبرس شمالی می‌تواند هدف جدید صهیونیسم باشد. چون وقتی به نقشه نگاه می‌کنیم، قبرس نقطه‌ای مهم برای امنیت اسرائیل و امنیت سرزمین موعود محسوب می‌شود.»
روز ۱۶ نوامبر هم اسماعیل قلج‌ارسلان، مفسر محافظه‌کار ترکیه در گفت‌وگو با شبکه خبری آنلاین و طرفدار دولت «تی‌وی‌ان‌ای‌تی» مدعی شد. «حدود ۵۰ هزار صهیونیست» در قبرس زندگی می‌کنند.
او گفت: «این مسئله تهدیدی جدی برای مفهوم سرزمین آبی ما به حساب می‌آيد.» اشاره قلج‌ارسلان به دکترین ترکیه است که بر اساس آن به دنبال سهم بیشتری از آب‌های شرق مدیترانه است.

او گفت: «آنها در حال مستقر شدن در بخشی از جزیره هستند. که رو به اسرائیل است… یا برای منابع گازی شرق مدیترانه یا [به وجود آوردن] یک غزه دوم.»

یک کارشناس دیگر به نام آیدین اونال هم به همان شبکه گفت که این وضعیت «مشکلی جدی» به وجود آورده. و از جمهوری قبرس شمالی خواست که «گام‌های پیشگیرانه جدی» بردارد.
او گفت: «در غیر این صورت ممکن است قبرس شمالی از درون دچار فروپاشی شود.»
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در ماه نوامبر بدون اشاره مستقیم به قبرس شمالی گفته بود. که اسرائیل به بخش‌هایی از مناطق ترک‌نشین چشم دوخته است.

 

eheyat

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *