تاثیر محرم بر اقتصاد کشور

خانه / مطالب و رویدادها / تاثیر محرم بر اقتصاد کشور

تاثیر محرم بر اقتصاد کشور

bazar

محرم به دلیل اهمیت آن در نزد ایرانیان دارای همه ابعاد اجتماعی واقتصادی منحصر به خود است .محرم یكی ازمهمترین فستیوال های فرهنگی(جشنواره)كشورمان ایران محسوب میشود،كه دردرون خودعوامل اقتصادی زیادی نهفته است كه تیترواربه برخی ازآنها میپردازم،اثرات اقتصادی آن روی جامعه عبارتنداز:

1-حرکت اقتصادی که در محرم اتفاق می افتد دولتی نیست و كاملا مردمی است.نقدینگی مردم از ماهها قبل پس انداز می شود تا د ر ایام محرم بعنوان نذر ادا شود برخی از این نقدینگی در خانه ها نگهداری می شود اما بسیاری از آن در نزد بانكها ذخیره می شود مبالغی نیز در نزد صندوقهای هیات بعنوان نذورات جمع آوری می شود به عبارتی این مبالغ از حجم نقدینگی بدون جریان باقی می ماند یعنی نقدینگی به جریان نمی افتد. لذا تاثیر منفی خود را در اقتصاد می گذارد.

2-آمارهزینه ها قبل ازشروع مراسم بسیاربالاست.كشورچندروز را به احترام این ایام تعطیل رسمی اعلام كرده این تعطیلی هابه نوبه خودبه اقتصادكشورصدمه واردمیكند. هزینه فرصت زیاداست كه به مردم هزینه های بالایی راتحمیل میكند.مردم ازكار و کاسبی دست می کشند تا دراین آیین ومراسم شركت کنند.

3-بعضی ازافرادشهرستانی به شهرهای خودبرمیگردندتامطابق بافرهنگ شهرخودبه عزاداری بپردازند.درنتیجه هزینه های زیادی برای حمل ونقل این افراددركشورمصرف میشود.(پول اتوبوس،قطار،غذای توی راه،سوغاتی و….)

4-مردم برای همرنگ شدن خودباجماعت عزادار و به احترام امام حسین(ع)واهل بیت ایشان لباس سیاه به تن میكنندبنابراین میزان تولیدپارچه سیاه دركشوربالامیرود. (پیراهن مردانه،روسری زنانه،لباس زنانه،چفیه سفیدوسیاه،جادرزنانه و…)هزینه های زیادی صرف خیاطان میشودتابه سرعت تولیدات خودرادربازارعرضه كنند.همچنین نباید هزینه های استفاده ازنخ ودكمه راهم دراین قسمت ازیادبرد.البته جدیدا كشوربزرگ چین بارمسئولیت اقتصادی كشورهاازجمله ایران رابرعهده گرفته است.واردات اجناس مختلف زیادی به ایران لطمه بزرگی به بازارواقتصاد آن وارد میكند.همچنین افرادی راكه ازسال پیش ازآتش گرفتن خیمه امام حسین (ع) حاجت گرفته اند،میخواهندكه نذورات پارچه سبزوسیاه وسفیدراداشته باشند.همچنین تولیدلباس های سقایی برای كودكا ن افزایش می یابد.درضمن كتیبه هاو پرچم های پارچه ای مخصوص عزاداری دررنگهاوسایزها وطرح های مختلف تولیدوبه فروش میرسد. درمجموع تولیدات ویا واردات پارچه افزایش می یابد.

5-اجناس و كالاها نیز همینطور است : برخی كالاها فقط برای همین ایام مصرف دارند این كالاها اعم از مصرفی یا سرمایه ای هستند: حسینیه ها بعنوان مكان و املاك و جزو كالاهای سرمایه ای جاهایی هستند كه سالانه یك دهه وگاهی فقط یك روز یا دوروز استفاده می شوند. علم ، كتل ، زنجیر ،سنج و دهل وداربست هایی برای آویزان كردن سیاهی ها،و… كالاهای نیمه مصرفی هستند كه بعضا همان سرنوشت حسینیه ها را دارند.كه درواقع بایدبه هزینه هایی كه برای نصب داربست هادرسطح كشوربسته میشودآن هم فقط برای یك مدت بسیاركوتاه،دقت زیادی داشته باشیم.

مردم برای همرنگ شدن خودباجماعت عزادار و به احترام امام حسین(ع)واهل بیت ایشان لباس سیاه به تن میكنندبنابراین میزان تولیدپارچه سیاه دركشوربالامیرود. (پیراهن مردانه،روسری زنانه،لباس زنانه،چفیه سفیدوسیاه،جادرزنانه و…)هزینه های زیادی صرف خیاطان میشودتابه سرعت تولیدات خودرادربازارعرضه كنند

6-البته برخی دیگراز كالا هستند كه درطول سال ممكن است چندین مرتبه درآیین های مختلف ازآنهااستفاده شود،كه شامل:(انواع ابزارصوتی مثل میكروفن ،باند،اكو.)(انواع لامپ ها ومهتابی ها در رنگها و سایزهای مختلف)(انواع سی دی هاودی وی دی های مذهبی وسخنرانی ها)(انواع اجاق ها كپسول هابرای آشپزی)(انواع دیگ ها وآبكشهای فلزی بزرگ)(انواع زغالها واسپندها)(انواع پونزهاوسنجاق هابرای نصب سیاهی هاوتبلیغات)(انواع فرشها وموكتهابرای مكانهای عزاداری)(انواع  حیوانات برای نذورات مثل:گاو،گوسفند،شترو…)(انواع شمع هادررنگهای مختلف برای مراسم شام غریبان امام حسین(ع))میباشد.امااین اجناس درایام محرم پایه واساس هستند بنابراین تولیدآنها بیش ازپیش افزایش می یابد.

7-مهمترین كالای اقتصادی درروزعاشوراانواع مواد غذایی است.كه ازجمله انها مصرف بالای برنج است. اكثربرنج های خارجی ومانده كه درطول سال كمتربه فروش میرسد،دراین ایام باقیمتهای بالابه فروش میرسد.واردات انواع برنج های پاكستانی وهندی به اقتصاد كشورمان صدمه واردمیكند.درحالیكه پزشكان اعلام كرده اندكه مصرف بالای این برنج های خارجی باعث بیماری سرطان میشود.دركناربرنج مصرف انواع حبوبات- چای- زعفران- انواع روغنها-سبزی وپیازوسیرورشته آشی – تخم شربت- قندوشكر- خرما- انواع گوشت هاوخیلی مواددیگردراین روز به حداکثرخود میرسند.

اما كالاهای مصرفی :این كالاها بعضا دچار احتكار می شوند مثلا برنج ایام محرم از ماهها پیش خریداری و انبار می شود . قند و شكر و دیگر مایحتاج نیز همین سرنوشت را دارند بسیار كم اتفاق می افتد كه كالاهای مصرفی روز تهیه شود . دلایل این امر هم مشخص است : باوجود ساختمان های بیكار مانند حسینیه ها انبار داری و هزینه نگهداری كالا به صفر میرسد در حالیكه كالا در خارج از انبار گران تر می شود. لذا سرمایه گذاری بر روی كالا بدون هزینه انبار داری بسیار ارزان تمام می شود . مضافا اینكه سرمایه ها نیز سرمایه های راكد هستند.

قیمت طلا و سکه در داخل کشور تحت تاثیر نوسانات قیمت جهانی مواجه شده و دامنه کاهشی قیمت سکه را در حدود 17 هزار تومان داشتیم

8-همزمان با فرارسیدن ماه محرم در شهر تهران خیلی از هیات‌های مذهبی به منظور ارایه نذورات خود به شهروندان، اقدام به خرید ظروف پلاستیكی می‌كنند اما وجود بیش از احد این ظروف موجب نگرانی‌‌های زیست محیطی می‌شود از همین رو همزمان با ایام محرم از سوی كارشناسان ظروف یکبار مصرف گیاهی توصیه می شود. اما این ظروف چه مزیتی بر دیگر ظروف یكبار مصرف دارند؟باعث استفاده مجدد(بازیافت)آنهامیشود.وبه محیط زیست آسیب نمیزند.مهمترازاین موردباعث ایجادبیماری درانسانها نمیشود. تاثیرات محرم و صفر بر بازار خودرو رییس اتحادیه نمایشگاه‌های اتومبیل نیز از تشدید رکود بازار خودرو در ماه‌های آینده به دلیل در پیش بودن ماه‌های محرم و صفر خبر داد.

حسن زمانی افشار در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: ‌به طور معمول خرید خودرو در ماه‌های محرم و صفر به حداقل می‌رسد.

وی با بیان اینکه مردم ایران در ماه‌های محرم و صفر بیشتر علاقه‌مند به حضور در مجالس مذهبی و مراسم عزاداری هستند، خاطرنشان کرد:‌ به همین دلیل بیشتر مردم ترجیح می‌دهند در این ماه‌ها از خرید خودرو خودداری کنند.

رییس اتحادیه نمایشگاه‌های اتومبیل ادامه داد:‌ البته پیش‌بینی می‌کنیم که با پایان یافتن ماه صفر و نزدیک شدن به بهمن ماه و ایام پایانی سال، حجم معاملات در بازار خودرو افزایش یابد.

تاثیر ماه محرم بر بازار سکه و طلا

رییس اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه قیمت طلا در یک‌ماه اخیر تحت تاثیر قیمت جهانی قرار داشته و دچار نوسان بود، گفت: دامنه نوسان طلا به میزان 80 دلار در هر اونس و دامنه کاهش قیمت سکه در حدود 17 هزار تومان بود.

محمد کشتی آرای در گفت و گو با میزان، با بیان اینکه قیمت طلا متاثر از قیمت جهانی دچار نوسانات بسیاری در یک ماه اخیر بوده است، گفت: دامنه نوسان طلا در یک ماه گذشته، به میزان 80 دلار در هر اونس بوده است در همین زمان نوسانات ارز بسیار کم بوده و نسبت به نوسانات قیمت جهانی طلا قابل مقایسه نیست.

وی افزود: در نتیجه قیمت طلا و سکه در داخل کشور تحت تاثیر نوسانات قیمت جهانی مواجه شده و دامنه کاهشی قیمت سکه را در حدود 17 هزار تومان داشتیم.

وی در خصوص پیش‌بینی قیمت آینده طلا گفت: قیمت طلا با نوسانات طلای جهانی در ارتباط است و همچنین تحت تاثیر قیمت نفت قرار خواهد گرفت. البته با توجه به نوسانات قیمت های جهانی پیش بینی می شود در حد یک تا یک و نیم درصد در آینده شاهد نوسان قیمت طلا باشیم.

وی با بیان اینکه قیمت طلا همچنان رو به کاهش است و با نزدیک شدن به روزهای پایانی مناسبت‌ها و ایام محرم، بازار داخلی خرید و فروش سکه و طلا رواج و رونق خود را از دست می‌دهد، گفت: قیمت جهانی طلا به پائین‌ترین حد و نرخ جهانی دلار به بالاترین حد خود طی 4 سال گذشته رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *