تحریم‌های ایران،یک میلیون فرصت شغلی را از آمریکایی‌ها گرفت + نمودار و سند

خانه / گوناگون / تحریم‌های ایران،یک میلیون فرصت شغلی را از آمریکایی‌ها گرفت + نمودار و سند

اگر تحریم‌ها علیه ایران اعمال نمی‌شد و روابط تجاری آمریکا با ایران در شرایط طبیعی قرار داشت، آمریکا در فاصله سال‌های 1995 تا 2012 می‌توانست 134 تا 175 میلیارد دلار از محل صادرات به ایران، درآمد کسب کند که به علت تحریم‌ها این فرصت از اقتصاد آمریکا گرفته شد.

 شورای ملی ایران-آمریکا در گزارشی هزینه تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را برای کشورهای غربی محاسبه کرده است.

در این گزارش، میزان تاثیر منفی تحریم‌های ایران در فاصله سال‌های 1995 تا 2012 محاسبه شده است. تاثیر تحریم‌های اقتصادی علیه ایران برای کشورهای غربی بر مبنای عدم‌النفع آنها از تجارت با ایران، مورد محاسبه قرار گرفته است.

طبق این گزارش، اگر تحریم‌ها علیه ایران اعمال نمی‌شد و روابط تجاری آمریکا با ایران در شرایط طبیعی قرار داشت، آمریکا در فاصله سال‌های 1995 تا 2012 می‌توانست 134 تا 175 میلیارد دلار از محل صادرات به ایران، درآمد کسب کند که به علت تحریم‌ها این فرصت از اقتصاد آمریکا گرفته شد.

طبق این گزارش، عدم‌النفع آلمان از تحریم‌ها فقط در فاصله سال‌های 2010 تا 2012 بین 23 تا 73 میلیارد دلار اعلام شده است. زیان ایتالیا 13 تا 42 میلیارد دلار و زیان فرانسه 10 تا 34 میلیارد دلار محاسبه شده است.

تحریم‌های ایران، یک میلیون فرصت شغلی را از آمریکایی‌ها گرفت + نمودار

در بخش دیگری از این گزارش، بر مبنای آمار وزارت تجارت آمریکا درباره سرانه شغل برای هر یک میلیارد دلار صادرات، اثرات تحریم‌های ایران بر بازار کار آمریکا نیز محاسبه شده است. بدین معنا که طبق این فرمول، میزان شغل‌هایی که در صورت تحقق صادرات به ایران، در آمریکا ایجاد می‌شد، محاسبه شده است. بر این اساس، زیان 175 میلیارد دلاری آمریکا از عدم صادرات به ایران، معادل از دست دادن فرصت اشتغالزایی برای 51 هزار تا 66 هزار نفر در هر سال بوده است.

در مجموع، آمریکا از اعمال تحریم‌ها علیه ایران، بیش از یک میلیون فرصت شغلی را از دست داده است.

تحریم‌های ایران، یک میلیون فرصت شغلی را از آمریکایی‌ها گرفت + نمودار
تحریم‌های ایران، یک میلیون فرصت شغلی را از آمریکایی‌ها گرفت + نمودار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *