حجت الاسلام پناهیان: هرکس تقوای خدا را داشته باشد

خانه / اختصاصی هیأت / حجت الاسلام پناهیان: هرکس تقوای خدا را داشته باشد

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: هرکس تقوای خدا را داشته باشد قدرتمندانه و قوی زندگی خواهد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان گفت: هرکس تقوای خدا را داشته باشد. قدرتمندانه و قوی زندگی خواهد کرد. چراکه در تقوا مراقبت است و یکی از عناصر مراقبت وجود دشمنی است که شما را می‌زند.

به گزارش خبرنگار هیات رزمندگان، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان تولیت مدرسه علمیه دارالحکمه، در مراسمی که به مناسبت ماه مبارک رمضان در فاطمیه بزرگ تهران برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: ضرورت داشتن تعریف صحیح از زندگی، برای انسان بسیار اهمیت دارد. بسیاری از مردم پس از یک عمر زندگی به تعریف صحیحی از زندگی می رسند و برخی هم هیچ گاه نمی رسند.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه مهم است که انسان در کودکی به تعریف صحیحی از زندگی دست پیدا کند. عنوان کرد:

در تمام مراحل می‌بیند آن تعریفی که به او دادند جلای بیشتری پیدا می‌کند و ثابت می‌شود. لذا پدر و مادرها در جهت انتقال یک تلقی صحیح از زندگی باید یک برنامه‌ای در طول ۷ سال اول داشته باشند.

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه جمع‌بندی از زندگی ارائه دادن بسیار مهم است. عنوان کرد:

گاهی در روایات و آیات قرآن جمع‌بندی از زندگی ارائه می‌دهند. جمع بندی‌ها از ابعاد مختلف است مثل این آیه قرآن که می‌فرماید زندگی دنیا لهو و لعب است. جمع بندی از زندگی، دنیا را در دیدگاه انسان کوچک می‌کند. یکی از جمع‌بندی‌ها در زندگی این است که زندگی مبارزه و نبرد است.

وی با بیان اینکه ما نبرد را در کودکی تمرین می‌کنیم و سپس به صورت جدی وارد این نبرد می‌شویم. اظهار کرد:

البته بچه را از نبرد نمی‌ترسانیم اما باید نبرد بودن زندگی را برای او جا بیندازیم و به بگوییم که در این نبرد خداوند شما را کمک می‌کند. و اینکه نباید استرس داشته باشید. برخی چنان صدمه نمی‌خورند که فکر می‌کنند اصلاً نبردی نیست در حالی که یک لحظه غفلت میدان را به دشمن دادن است.

وجود دشمن یکی از عناصر کلید تقوا است، ما باید مبارزه را یاد بگیریم. وقتی مبارزه را یاد گرفتیم برخی از مفاهیم قبلی که در زندگی جمعی یاد گرفتیم. ضرورت آن را پیدا می‌کنیم. برای این باید با هم باشیم که دشمن بر ما تسلط پیدا نکند.

تولیت مدرسه علمیه دارالحکمه با بیان اینکه تعاون و تقوا از لوازم کرامت انسان است به این دلیل باید تقویت شود. ابراز کرد:

زندگی یک مبارزه است و انواع صدمات به سوی ما می‌آید. مثلاً حتماً در زندگی با اطرافیان خود دچار سوء تفاهم خواهیم شد و حملاتی به ما خواهد شد از جانب دوستان یا غریبه‌ها، پس به دلیل سوء تفاهم نگران نباشید. حتماً به خاطر رقابت سوء تفاهم به ما حملاتی خواهد شد.

زندگی را از طریق تحلیل، مبارزه و انواع درگیری‌ها که انسان در زندگی خود دارد توضیح بدهید. در زندگی مشترک چه مبارزه‌هایی است، به عنوان مثال همان سال‌های اول زندگی مشترک ممکن است از جانب ابلیس یک تصوراتی به مرد یا زن حمله کند. یکی اینکه آیا تو حیف نشدی، که رابطه زن و مرد در اثر دیدن یک یا دو تا عیب از یکدیگر یا محبت بی جای دیگران از بین برود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ما معمولا نوع حملات ابلیس را هم نمی‌شناسیم، عنوان کرد:

شیطان از شش طرف به انسان حمله می‌کند که فقط از خدا تشکر نکند، سپر ما مقابل شیطان تشکر کردن از خداوند است. زندگی ما بدون درگیری نیست این‌ها را باید به صورت نمونه‌ای برای بچه‌ها ایجاد کنیم. در قرآن کریم حدود ۵۰ مرتبه از مفهوم دشمن استفاده شده است، خداوند در قرآن می‌ فرماید دشمن خود را جدی بگیرید.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه قرآن کتابی سرشار از حکمت است. اظهار کرد: خداوند شیطان را برای انسان طراحی کرده است، چرا که وجود انسان متناسب با این فضا است. وجود انسان برای میدان جنگ ساخته شده است. انواع اقسام درگیری و جهادها وجود دارد که هر کدام هم آداب مخصوص به خود را دارد، درگیری در مسابقات همواره به این معنا نیست که یکدیگر را بزنند بلکه می‌توانند امتیاز بگیرند. به عنوان مثال وقتی یک زن خطا می‌کند و مرد مهربانانه برخورد می‌کند امتیاز می‌گیرد، این هم یک نوع درگیری است.

وی در خصوص مسأله حجاب بیان کرد:

امروز ماجرای حجاب پرچالش شده و ابعاد بین‌المللی پیدا کرده است، موضوع حجاب به خودی خود اصلاً موضوع مهمی نیست. الان اهمیت حجاب به این دلیل است که در متن درگیری یک امت مستضعف در مقابل جهان استکبار قرار گرفته است. یعنی در متن آن درگیری باید حجاب را تعریف کرد.

رهبری فرمودند وجه سیاسی حجاب را نگاه کنید. اگر همین کم حجاب‌های ما ببینند دشمن چه سودی از این بی‌حجابی می برد این کار را نمی‌کنند. بسیاری از بی‌حجاب‌های ما با اسرائیل موافق نیستند. که در غزه آن جنایات را انجام می دهند. آنها ربط این بی حجابی با آن درگیری را نمی‌دانند اگر ما آموزش داده بودیم این قصه حل می‌شد.

 

eheyat

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *