حجت الاسلام رفیعی: در دفاع از مظلوم دین و مذهب مطرح نیست

خانه / سر تیتر اخبار / حجت الاسلام رفیعی: در دفاع از مظلوم دین و مذهب مطرح نیست

حجت‌الاسلام رفیعی: در دفاع از مظلوم، دین، مذهب و آئین مطرح نیست.

حجت‌الاسلام ناصر رفیعی با اشاره به مظلومیت ملت فلسطین و جنایت‌های رژیم غاصب صهیونیستی، گفت: امام علی (ع) در روایتی می‌فرمایند:«مردم یا برادر دینی شما هستند یا برادر انسانی؛ لذا در دفاع از مظلوم دین، مذهب و آئین هیچ معنایی ندارد».

حجت‌الاسلام ناصر رفیعی در ویژه برنامه رحلت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س) در مسجد اعظم قم برگزار شد. گفت: ۴ امام زیارت حضرت معصومه(س) را سفارش کردند.

و عجیب است که بیش از ۴۰ سال قبل از تولد ایشان و بیش از ۷۰ سال قبل از وفات حضرت معصومه(س) به زیارت ایشان توصیه شده است.

مقام بالای حضرت معصومه(س) به دلیل ویژگی ولایت‌پذیری اوست.

 

وی ابراز کرد: زمانی‌که حضرت معصومه(س) هنوز به دنیا نیامده است. امام صادق(ع) سفارش زیارت ایشان را کرده است. چگونه امام صادق(ع) در میان این همه امامزادگان و فرزندان سایر ائمه اطهار به زیارت ایشان توجه دارد؟. قطعاً این توجه بی دلیل نیست.

این سخنران تصریح کرد: مقام حضرت معصومه(س) به واسطه مدح امام صادق(ع). امام کاظم(ع)، امام رضا(ع) و امام جواد(ع) بسیار والاست. و این مقام تصادفی نیست. و بخشی از مقام ایشان به دلیل ویژگی ولایت‌پذیری حضرت معصومه(س) است.

حضرت معصومه(س) محدثه بود.

وی به مقام علمی حضرت معصومه(س) اشاره کرد. و گفت: ایشان از خاندان امامت بود. که مخزن اسرار دانش الهی و منبع علم و معرفت شمرده می‌شوند.

حضور ایشان در کنار پدری همچون امام موسی بن جعفر(ع) و برادری چون امام رضا(ع) سبب شد. از نظر آگاهی به مسائل دینی و معارف اسلامی. در حد بالایی از رشد علمی باشد.

رفیعی دیگر ویژگی این حضرت را عبودیت ایشان ذکر کرد. و افزود: محدثه بودن و کرامت ایشان از دیگر ویژگی‌های بارز این بانوی با کرامت است.

 

۳ موج هجرت سادات و امامزادگان به سرزمین ایران

وی در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به سیر تاریخی هجرت سادات و امامزادگان به سرزمین ایران. با بیان این که نخستین هجرت بزرگ سادات به سرزمین قم. بعد از ظلم بنی‌امیه و غالباً در زمان عبدالملک مروان صورت گرفت. اظهار کرد:

دومین موج بزرگ هجرت سادات و امامزادگان به سرزمین ایران. به بعد از حضور امام رضا علیه‌السلام در خراسان برمی‌گردد.

این سخنران مذهبی همچنین با اشاره به این که سومین موج هجرت سادات و امامزادگان بعد از تأسیس حکومت علوی طبرستان در سال ۲۵۰ هجری قمری رقم خورد. یادآور شد:

علویان با قیام در طبرستان یا همان گلستان امروزی، حدود ۷۰ سال حکومت در آن منطقه را بر دست گرفتند. و بسیاری از نوادگان ائمه اطهار علیهم‌السلام نیز در آن دوران برای حضور در پناه حکومت شیعی به ایران هجرت کردند.

 

قم همواره مهد دانش و فضیلت بوده است.

رفیعی در ادامه به ویژگی‌های شهر مقدس قم در روایات اسلامی اشاره کرد. و یادآور شد: شهر قم از زمانی که به‌عنوان مرکزی شیعی در نزد پیروان اهل‌بیت (ع) شهرت یافت. پیوسته مهد دانش و فضیلت و سرچشمه حکمت و معرفت بوده.

مهم‌ترین کتاب‌های دینی و معارفی توسط مردانی از دیار قم از جمله شیخ صدوقا. ابن بابویه قمی، علی بن ابراهیم قمی نگاشته شده است.

وی با بیان این که کتاب کافی مرحوم کلینی، مملو از روایت محدثان قمی است. تأکید کرد: شهر مقدس قم همواره کانون توجه اهل‌بیت (ع) قرار داشت. و تربتش به شرافت و مردمش نیز به فضیلت ستوده شده است. دیار قم در گذرگاه‌های مختلف تاریخی از جمله در دوران حضرت معصومه (س) کانون محبین اهل‌بیت (ع) بود.

 بارزترین علت تأسیس و تقویت مرکز بزرگ دینی و حوزه علمیه در قم

این استاد حوزه و دانشگاه ضمن بیان کرامات فاطمه معصومه (س)، مراجع و علما را برجسته‌ترین ناقلان کرامات حضرت معصومه (س) دانست. و اظهار کرد: وقتی مراجع، بزرگان و علمای تراز اسلام، ناقل کرامتی می‌شوند. نشان‌دهنده عظمت کرامت این بانوی بزرگوار است.

وی در ادامه برخی از کرامات حضرت معصومه (س) که توسط علما و بزرگان دین نقل شده را موردتوجه قرار داد. و یادآور شد: زبان مراجع، مجتهدین و علما سرشار از نقل کرامات حضرت معصومه (س) است. وجود مضجع شریف فاطمه معصومه (س)، بارزترین علت تأسیس و تقویت مرکز بزرگ دینی و حوزه علمیه در قم است.

 در دفاع از مظلوم، دین، مذهب و آئین هیچ معنایی ندارد.

رفیعی در بخش پایانی سخنان خود ضمن اشاره به مظلومیت ملت فلسطین و جنایت‌های رژیم غاصب صهیونیستی. با تأکید بر این که قیام ملت مظلوم فلسطین و جنایات دیوانه‌وار این رژیم کودک کش. زمینه‌ساز سقوط سریع دولت صهیونیستی خواهد بود. تصریح کرد: امام علی (ع) در روایتی تأکید کردند:«مردم یا برادر دینی شما هستند. یا برادر انسانی؛ لذا در دفاع از مظلوم دین، مذهب و آئین هیچ معنایی ندارد».

مرثیه سرایی و ذکر مصیبت ذاکران اهل بیت(علیهم السلام)، حیدر خمسه، حسین سیب سرخی و مهدی رعنایی از دیگر برنامه‌های شب وفات کریمه آل طاها، حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) بود. که به همت هیأت غریب مدینه امیرکلا در مسجد اعظم قم برگزار شد.

 

eheyat

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *