دو ویژگی قرآنی حضرت عبدالعظیم حسنی

خانه / پیشنهاد ویژه / دو ویژگی قرآنی حضرت عبدالعظیم حسنی

یک کارشناس مذهبی درباره دو ویژگی قرآنی حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام سخن گفت.

دو ویژگی قرآنی حضرت عبدالعظیم حسنی

هیات:حجت‌الاسلام حسین حلواییان درباره برخی ویژگی‌های معنوی و معرفتی حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام گفت: خداوند متعال وقتی حضرت آدم را خلق کرد،‌ ایشان را مسلح به علم‌الأسماء کرد و در واقع آدم نبی را معلم به اسمای حسنای خود قرار داد و علم به معارف توحیدی را در سینه ایشان به ودیعه گذاشت.

دو ویژگی قرآنی حضرت عبدالعظیم حسنی

وی افزود: ارزشمندترین چیزی هم که انسان با خود به برزخ می‌برد، همین گوهر علم و معرفت است و به تعبیر امیرالمؤمنین علیه‌السلام «قِیمَةَ کُلِ‏ امْرِءٍ مَا یَعْلَم‏»؛ یعنی ارزش هر فردی به چیزی است که می‌آموزد. همچنین خداوند در قرآن می‌فرماید «فَلْیَنْظُرِ الْإِنْسانُ إِلى‏ طَعامِه»؛ یعنی انسان باید به طعامش نظاره کند. امام صادق ذیل این آیه فرمود باید نگاه کند این علم را از چه کسی دریافت می‌کند. طعام انسان، علم است؛ اگر بخواهیم برای حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام ارزش‌گذاری کنیم، باید به معلمان ایشان توجه داشته باشیم.

حجت الاسلام حلواییان با اشاره به اینکه حضرت عبدالعظیم حسنی محضر چهار امام را درک کرد و در دست و بال ایشان پرورش یافت، گفت: سینه ایشان لبریز از احادیث عترت بود. علم را از سرچشمه علومش بدون واسطه دریافت کرد. همان گونه که امام هادی در فضیلت عترت فرمود «کَلَامُکُمْ نُورٌ»، کلام اهل بیت عین نور است؛ در چنین شرایطی شیعیانی همچون عبدالعظیم تمام وجودش لبریز از این نور شد. در واقع تمام انسان‌های مؤمن باید به مثابه ظرفی در خدمت امام معصوم باشند تا این ظرف را از نور علم و معرفت پر کنند. در این باره امیرالمؤمنین علیه السلام خطاب به کمیل فرمود إِنَّ هَذِهِ الْقُلُوبَ أَوْعِیَةٌ فَخَیْرُهَا أَوْعَاهَا؛ یعنی این قلب‌ها ظرف هستند؛ بهترین ظرف،‌ جادارترین آنهاست. حضرت عبدالعظیم حسنی مثل صحرایی کبیر، تشنه چشمه زلال اهل بیت وحی بود و به دنبال این بود که عطش خود را از این چشمه سیراب کند؛ لذا تمام وجودش نور شد. او را به عبدالعظیم نمی‌شناسند، بلکه به محدث بودن و شاگردی عترت می‌شناسند.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: ایشان به این دانش بسنده نکرد بلکه به تأسی از امام حسین علیه‌السلام، عرفان و حماسه را عجین هم قرار داد. در کنار اینکه اهل علم بود، اما روحیه سلحشوری، استکبارستیزی و روحیه مبارزه با طاغوت را در خود تقویت کرد و این تفکر را در جامعه ترویج داد. به تعبیری، عالم مجاهدت بود. اگر دنبال یک نظیر در عصر حاضر بگردیم،‌ باید نام پر افتخار حضرت امام رحمه الله را بر زبان جاری کنیم. ایشان در امتداد حرکت عبدالعظیم حسنی، همان راه را طی کردند. هم در علم دینی در اعلی مرتبه بودند و هم‌ این علم را در مبارزه با استکبار آمیخت. حضرت عبدالعظیم با حرکت‌های جهادی، کار را به جایی رساند که خاری در چشم و استخوانی در گلوی زمامداران عصر خود بود، لذا به دنبال قتل او بودند. آنها که در پی این بودند که ملک ری را در اختیار قاتلان امام حسین قرار دهند، حضرت عبدالعظیم ملک ری را هم مدینه و هم کربلا قرار داد؛‌ یعنی هم از نسل امام حسن مجتبی علیه السلام است و ملک ری رنگ و بوی مدینه پیدا کرد و هم به فرموده امام هادی علیه السلام حال و هوای کربلا به ری و بلکه ایران بخشید، آنجا که فرمود هرکه عبدالعظیم حسنى را زیارت‏ کند، مثل اینست که امام حسین را در کربلا زیارت کرده است‏. به تعبیر خداوند در قرآن «وَ الَّذینَ جاهَدُوا فینا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنا»؛ یعنی خداوند جهادگران راهش را به واسطه عترت به راه‌های خود هدایت می‌کند؛ بر این اساس، راه ملک ری را به حضرت عبدالعظیم نشان داد تا به واسطه ایشان، اراده حضرت حق در این محدوده از جغرافیا محقق شود.

حجت‌الاسلام حلواییان افزود: حضرت عبدالعظیم که وارث سید الشهدا علیه السلام در زمینه روحیه حماسی و شهادت‌طلبی و مبارزه با طاغوتِ بود، حالا باید الگوی حسنه‌ای برای مسئولان و مردم انقلابی کشور ما باشد. الان در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که جنگ نرم و هجمه فرهنگی از یک سو و جنگ اقتصادی و فشار غرب به ویژه آمریکا از سوی دیگر، اوضاع مردم ما را تحت تأثیر قرار داده است. ‌در نگاهی دیگر، باید وجودمان را همچون این امامزاده بزرگوار از کرم و سخاوت پر کرده و در این شرایط سخت اقتصادی، از نیازمندان جامعه دستگیری و نیز روحیه استکبارستیزی را در خود تقویت کنیم. همین سه ویژگی حلال مشکلات امروز است. حضرت عبدالعظیم وجود خود را از نفسانیات خالی کرد تا جلوه‌های انوار ولیّ خدا در او نمایان شود. ایشان برای مردم ری، پرتوی از انوار امام حسین علیه السلام شد.

منبع: تسنیم

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *