فضیلت و اعمال ماه ذی‌ القعده

خانه / تازه ها / فضیلت و اعمال ماه ذی‌ القعده

اعمال و فضائل ماه ذی‌القعده

این ماه شروع ماه های حرام است که در قرآن مجید ذکر شده و سید بن طاووس روایتی نقل کرده از این باب که ذی‌القعده به هنگام سختی شدید هنگام استجابت دعاست و برای روز یکشنبه این ماه نمازی با مزیت و برتری بسیار از رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم) روایت کرده؛ چشمه‌ای از فضیلت این نماز امده که:

هرکه آن را بخواند، توبه اش پذیرفته و گناهش آمرزیده می شود و او در قیامت بدهکار کسی نمیماند و هرکسی که از او طلبی دارد از  او راضی شوند و با ایمان از دنیا برود و ایمانش از او گرفته نشود و قبرش گسترده و نورانی گردد و پدر و مادرش از او خوشنود شوند و آمرزش حق نصیب پدر و مادر و فرزندان و نژاد او گردد و روزی او توسعه یابد و فرشته مرگ در وقت مردن با او مدارا کند و جانش را به آسانی بستاند.

به جا آوردن این نماز از این قرار است:

که فرد روز یکشنبه غسل کند و وضو بگیرد و چهار رکعت نماز بخواند، در هر رکعت یکبار سوره حمد را و سه مرتبه سوره توحید را و یکبار سوره فلق را و یکبار سوره ناس را بخواند و پس از نماز ۷۰مرتبه استغفار کند و استغفار را با «لَاحَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلّا بِاللّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ؛ هیچ نیرو و توانی نیست جز به خدای بلندمرتبه بزرگ» پایان دهد، سپس بگوید:

یا عَزِیزُ یا غَفَّارُ اغْفِرْ لِی ذُنُوبِی وَذُنُوبَ جَمِیعِ الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِناتِ فَإِنَّهُ لَایغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلّا أَنْتَ.

ای توانا، ای آمرزنده، گناهان من و همه مردان و زنان مؤمن را بیامرز که گناهان را جز تو کسی نمی آمرزد.

 

روایت شده: هرکه در یکی از ماه های حرام سه روز پی درپی که پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد روزه بگیرد، ثواب نهصد سال عبادت برای او نوشته شود. 

به نقل از شیخ علی بن ابراهیم قمی: در ماه های حرام گناه ها و حسنات دوچندان می شود.

مناسبتهای این ماه:

روز اول این ماه در سال ۱۷۳ ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز یازدهم سال۱۴۸، ولادت با سعادت حضرت رضا(علیه السلام) واقع شده.

شب پانزدهم که شب مبارکی است، خداوند بر بندگان مؤمن خود نظر رحمت کند و چنان که در روایت نبوی آمده: 

کسی که در این شب به عبادت حق مشغول باشد، برای او پاداش صد نفر روزه داری است که پای بند مسجد بوده اند، آن هم روزه داری که خدا را به اندازه چشم برهم زدنی معصیت نکرده باشد.

پس این شب را غنیمت بشمار و خود را به طاعت و عبادت و نماز و درخواست حاجات از خدا مشغول کن.

روایت شده است: هرکه در این شب حاجتی از خدا بخواهد حتماً به او عطا خواهد شد.

روز بیست وسوم؛  سال ۲۰۳ به قولی شهادت حضرت رضا(علیه السلام) اتفاق افتاده و زیارت آن حضرت از نزدیک و دور، مستحب است.

قالَ السیّد ابن طاووس فی الإقبال: وَرَأَیْتُ فی بعض تَصانیف أَصْحابنا العَجَم رضْوان اللّه عَلَیْهِمْ انّه یُسْتَحبّ أَنْ یُزار مولانا الرّضا عَلَیْهِ السَّلامُ یومَ ثالث و عِشرِین مِن ذی القعدة مِنْ قُربٍ أَو بُعدٍ ببعض زیاراته المعروفة أَو بما یکون کالزّیارة من الرّوایة بذلک.

سید ابن طاووس در کتاب «اقبال» گفته: که در بعضی از کتاب های علمای شیعه غیر عرب (رضوان الله علیهم) دیدم که مستحب است مولایمان حضرت رضا (درود خدا بر او) در روز بیست وسوم از ماه ذی القعده از نزدیک و دور زیارت شود، به بعضی از زیارت های معروف یا به آنچه همانند زیارت باشد از روایاتی که در این باب رسیده است.

روز آخر ماه ذی القعده، سال۲۲۰ بنا بر قول مشهور، امام جواد(علیه السلام) در بغداد به سبب زهری که به ایشان خوراندن شهید شدند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *