روایت مداح اردبیلی از تحریف شعر انقلابی‌اش و دشمنی رسانه های بیگانه

روایت مداح اردبیلی از تحریف شعر انقلابی‌اش و دشمنی رسانه های بیگانه

خانه / پیشنهاد ویژه / روایت مداح اردبیلی از تحریف شعر انقلابی‌اش و دشمنی رسانه های بیگانه

مداح اردبیلی که قطعاتی از شعر اعتراضی اش توسط رسانه های بیگانه تقطیع و دست به دست شده، به خبرنگار فارس می گوید که مضمون شعر انقلابی اش را 180 درجه چرخانده اند و آن را شعری ضدنظام جا زده اند.

روایت مداح اردبیلی از تحریف شعر انقلابی‌اش و دشمنی رسانه های خارجی

علیرضا اسفندیاری مداح خوش خوان آذری زبان کشور متولد سال ۱۳۷۱ است که در اردبیل متولد شده است و مجالس متعددی در این شهر دارد و البته در تهران نیز در مناسبت های مختلف به خصوص در دهه اول محرم مجالس عزاداری را برپا می کند. اسفندیاری جدای از مدح و مرثیه اهل بیت علیهم السلام تلاش کرده نسبت به مسائل روز بنابر توصیه های مقام معظم رهبری بی توجه نباشد. او که ذائقه شعری هم دارد، در اشعارش تلاش کرده تا صدای مردم باشد و مشکلات آن ها را به گوش مسئولین برساند. او اخیراً در مراسم تشت گذاری هیأت مکتب العباس علیه السلام تهران شعرخوانی حدود یک ساعته ای داشت که رسانه های معاند و غربی با تقطیع آن و حذف بالا و پایین ابیات، آن را به نفع خود مصادره کردند.

گفت و گویی با او در ستاد مرکزی هیات رزمندگان داشتیم تا از چند و چون این شعرخوانی جویا شویم:

این شعر را به چه مناسبتی خواندید و چه رویکردی داشتید؟

شعری که بنده خواندم، برای تشت گذاری محرم سال ۱۴۰۰ شمسی در تهران و هیأت مکتب العباس علیه السلام که تشکل تمام ترک زبان های مقیم تهران است، خواندم. توفیق دارم برای پنجمین سال دهه اول محرم در هیأت عزاداری کنم. البته در سایر مناسبت ها هم تحت لوای نام ابوالفضل علیه السلام در این هیأت مداحی می کنم.

با توجه به سفارش ها و توصیه های مقام معظم رهبری، اولین بار نیست که در اشعارم به مسائل روز جامعه با بصیرت، سلامت، ذکاوت و کیاست حسینی و ولایتی می پردازم. امسال هم کمافی السابق مطالبی را در آنجا ارائه دادم. شعر این اثر برای خودم است و اساساً کاملاً انقلابی است.

روایت مداح اردبیلی از تحریف شعر انقلابی‌اش و دشمنی رسانه های بیگانه
روایت مداح اردبیلی از تحریف شعر انقلابی‌اش و دشمنی رسانه های بیگانه

مضامین این شعر حاوی چه مطالبی است؟

با توجه به سفارش ها و توصیه های مقام معظم رهبری، اولین بارم نیست که در اشعارم به مسائل روز جامعه با بصیرت، سلامت، ذکاوت و کیاست حسینی و ولایتی، می پردازم
شعر ابتدا با برائت از یهود آغاز می شود. البته حمایت و تکریم جوان های انقلابی و ولایی را هم دارد که آنها فرهنگ غرب و دنیای غرب را رد می کنند و بعد به این می رسد که دنیای غرب در پی جنگ و جدال است. در این شعر ضدیهود و ضدغرب حرف زدیم و از آنها برائت جستیم و این تعبیر را در آنجا به کار بردیم که حمله یهود و عربده کشی آنها مثال این می ماند که گویی روباهی قصد حمله به شیری را دارد. چون اخیراً شنیده بودم که اسرائیل گفته بود ما به ایران حمله می کنیم. این مانند آن است که روباه بگوید من می خواهم شیر را بکشم! مرگ شیر، زهی برای روباه خیال باطل است و در شعر گفتم:

«دنیای غرب تشنه جنگ و جدالیدور
حمله بو خاکه دغدغه ماه و سالیدور
چون مرگ شیر، روبهه خواب و خیالیدور
شایدده فکر ائدور بؤرا قحط الرجالیدور
بیلمور بیزی “علیدن” آییرماخ محالیدور
کیمدور “یهود” شیعیه بذر نفاق اَکه
بیریاحسین سسیله نفس قؤیماروخ چکه»

یعنی یهود و یهودی کیست که بخواهد بذر نفاق در بین امت اسلامی و تشیع بپاشد؟ ما با یک یاحسین آن را مهار می کنیم و آنها را با یک یاحسین از بیخ ریشه کن می کنیم.

در آن بخش تقطیع شده شعر رویکرد و حرف شما گویی با داخل و مسئولین داخلی کشور بود. چه سمت و سویی داشت؟

در این شعر ضدیهود و ضدغرب حرف زدیم و از آنها برائت جستیم و این تعبیر را در آنجا به کار بردیم که حمله یهود و عربده کشی آنها مثال این می ماند که گویی روباهی قصد حمله به شیری را دارد. چون اخیراً شنیده بودم که اسرائیل گفته بود ما به ایران حمله می کنیم
من گفتم با دشمنان داخلی یکسری حرف دارم؛ آنهایی که در داخل هستند ولی دشمن و خائن به نظام، ولایت، مملکت، انقلاب و رهبری هستند. منظورم به اصطلاح یکسری از دولتمردان و آقازاده ها بود که به این ملت و مملکت خائن هستند. درست است ما مداح هستیم، اما صرفاً نه اینکه فقط روضه ای بخوانیم و اشکی بگیریم. یعنی رسالت مداح حسینی این نیست. طبق پیام عاشورای سیدالشهدا و همچنین توصیه های موکد مقام معظم رهبری، مسائل روز باید مورد بررسی و مطالعه مداح و مداحی باشد. من به شدت ضدسکولار هستم و معتقدم که سیاست ما عین دیانت است و اصلاً حرکت کربلا، پر از سیاست و کیاست است و نهضت حسینی هم آمیخته با سیاست حسینی است. در این شعر خودم را معرفی کردم و گفتم:

«اوّل دیوم بو مطلبی بیلسونله شیخ و شاب
نه جیره خوار اجنبی ام، نه گدا مَأب
ایرانی ام، یقین “دگلم ضدّ انقلاب”
یوخدور مراد و مرشدیم الّا ابوتراب
فخر ایلورم تانولّا منی نوکر رباب
دریایی ام، شرار نفاقه آلیشمارام
غیر از رضای حضرت زهرا دانشمارام»

یعنی من جیره خوار اجنبی نیستم. من ضد ضدانقلاب ها هستم و افتخارم این است که نوکر امام حسین علیه السلام هستم و جز رضای حضرت زهرا را نمی خواهم. این وسط بعضی از مداح نماها و انقلابی نماها از سر تنگ نظری و عقده گشایی می خواستند تا خودی نشان دهند و من را ضدانقلاب جلوه دهند اما زهی خیال باطل. همیشه خواندم: «اگر علیهیمه دنیا طناب فتنه هؤره آقام ئوزی منی ساخلار خانم ربابه گؤره؛ یعنی اگر دنیا علیه من فتنه کند، ارباب به خاطر صاحبم حضرت ربابسلام الله علیها من را نگه می دارد. به این مسائل پرداختم و منظور و مخاطبم در شعر هم کاملاً مشخص است. روی حرف من کسانی که با پول بیت المال و مردم در کشورهای خارجی سرمایه گذاری می کنند و با اختلاس و حق الناس هزینه های هنگفتی می کنند و آمار مستند داریم که سرمایه های آقازاده ها در بانک های کشورهای خارجی، بیشتر از ذخایر ارزی کشور ماست و این هزینه ها، تبعات و مضرات جبران ناپذیری دارد. مخاطب ما این افراد بودند و گفتم شما دارید به خون شهدا خیانت می کنید.

«بیر مملکت که میهن اسلامی دور آدی
اولسون گرک عدالت اؤنون اصل بنیادی
نه اینکه آج قؤیاخ تانیشی، سیر ائدک یادی
نصب ایلیک زعامته اؤباش و جلّادی
مظلوملارا معلم ائدک جاهل استادی
نفرین حقوق ملّتی تاراج ائدنلره
لعنت اولا بو مردمی محتاج ائدنلره

مردم قیام ایلدی، آزادیه چاتا
“مستکبری” قؤوب، ستمین داشینی آتا
دین سایه سینده امن وامان فکریلن یاتا
نه اینکه منجلاب مصیبتلره باتا
“خون شهیدی” مدّعی بیر صندله ساتا
آسایشی کیم اخذ ائلیوب بو بلادیدن
الله کناره سالماسون ابن زیادیدن»

گفتم که به خاطر میز و صندلی، مقام و ثروت کذایی این دنیای چند روزه، دارید به خون شهدا و اصل نظام خیانت می کنید.

روایت مداح اردبیلی از تحریف شعر انقلابی‌اش و دشمنی رسانه های بیگانه
روایت مداح اردبیلی از تحریف شعر انقلابی‌اش و دشمنی رسانه های بیگانه

از شعر شما این برداشت شد که مخالف سیاست خارجی و امنیتی کشور برای مقابله با داعش در کشورهای سوریه و عراق و جریان دفاع از حرم اهل بیت علیهم السلام هستید؟

ما مداح هستیم، اما صرفاً نه اینکه فقط روضه ای بخوانیم و اشکی بگیریم. رسالت مداح حسینی این نیست. طبق پیام عاشورای سیدالشهدا و همچنین توصیه های موکد مقام معظم رهبری، مسائل روز باید مورد بررسی و مطالعه مداح و مداحی باشد
این کاملاً اشتباه است و ناشی از تقطیع شعر من است که بالا و پایینش را زدند تا حرف مورد پسند خود را از دل آن بیرون بکشند. الان ۹۹ درصد مجالس شهدا در اردبیل را بنده می خوانم. خودم یکی از داوطلبین مدافعین حرم در بین مداحان اردبیل بودم. بعد از شهادت سردار سلیمانی افرادی برای ایشان خواندند، اما من در مراسم تشت گذاری سال ۹۵ در مسجد جامع اردبیل در وصف مدافعان حرم و سردار سلیمانی زمانی که زنده بودند خواندم. البته که شهید همیشه حی است، من آن جا شعر خواندم و علیه مذاکره و برجام موضع گرفتم.

من بدون سفارش، بدون چشم داشت و باافتخار و استقلال کامل و تمام قد ولایت مدار بودم و هستم و ان شاءالله خواهم بود. بدون اینکه به جناح یا گروهی وصل باشم و مصلحتاً ولایت مداری کنم، فعالم. ولایت مداری باید در خون و جان آدمی باشد نه لَقلقۀ زبان باشد. معاندین و مخالفین با تحریف اشعار سوءاستفاده کردند و گفتند این مداح ضدانقلاب است، در حالی که در ابتدای شعر صریحاً می گویم من ضد ضدانقلاب ها هستم.

من گفتم یک سری آقایان دشمن داخلی و آقازاده ها با اختلاس و ابزار شرعی آمدند و لباس و نقاب انقلاب را دزدید و می خواهند مردم و ملت را به انقلاب بدبین کنند. در حالی که تکلیف نفوذی ها و جیره خوارها مشخص است، ولی ملت ما نجیب است، از منِ مداح گرفته تا کسانی که سینه می زنند، همه اینها با اصل نظام و رهبری موافق هستند و برای خاک، رهبری و ولایت جان می دهند. گفتم یک سری از شما آمدید با کارها و خیانت هایی که کردید، حساسیت ایجاد کردید، با سهولت و با پول کمی مرزهای ترکیه را باز می کنید و ویزا می دهید ولی نزدیک محرم، می گویید ویزای اربعین گران شده، لغو شده است، در کشور اسلامی وقتی افرادی دارای میز و صدارت شدند، باید عادلانه برخورد کردند.

من در مراسم تشت گذاری سال ۹۵ در مسجد جامع اردبیل، در وصف مدافعان حرم و سردار سلیمانی زمانی که زنده بودند، البته که شهید همیشه حی است، شعر خواندم و علیه مذاکره و برجام موضع گرفتم
اصلاً مگر می شود من مخالف این باشم که شما چرا از حرم حضرت زینب سلام الله علیها دفاع می کنید؟ مگر یک بچه شیعه مداح می تواند مخالف این کار باشد؟ یک مداح باید آنقدر بی دین، خودفروخته، پست و بی اعتقاد باشد که علیه مدافعین حرم و خدماتی که در سوریه به خاطر حضرت زینب سلام الله علیها و امنیت و منافع کشور خودمان ارائه کردند، مخالفت کنند؟ اینها کار معاندین است. در قرآن داریم که «فَوَیْلٌ لِلْمُصَلِّین» وای بر نمازگزاران، شما آیه بعدی آن را نخوانید، خدا گفته وای بر نمازگزاران، بنابراین ما نباید نماز بخوانیم؟ این شعر من مقدم و مؤخر دارد، اینها آنطوری که خودشان دوست دارند، تعبیر و تفسیر می کنند، اصلاً نمی خواهند حقیقت را ببینند. البته قرار هم نیست اصلاً ببیند. من در این شعر اسمی از سوریه نبردم که اگر علناً من می گفتم ترکیه، می گفتند نه تُپق زده و می خواست بگوید سوریه! هدف اینها اصلاً این است و آنها نمی خواهند حقیقت را بیان کنند.

در بخشی از شعر اینگونه به نظر رسید که شما مخالف ریاست جمهوری آیت الله رئیسی بودید؟

اصلاً مگر می شود من مخالف این باشم که شما چرا از حرم حضرت زینب سلام الله علیها دفاع می کنید؟ یک مداح باید آنقدر بی دین، خودفروخته، پست و بی اعتقاد باشد که علیه مدافعین حرم و خدماتی که در سوریه به خاطر حضرت زینب سلام الله علیها و امنیت و منافع کشور خودمان ارائه کردند، مخالفت کند؟ اینها کار معاندین است
اگر کسی اشعار بنده را گوش بدهد، متوجه می شود هدف و مخاطب کیست، گفتم باید همه چیز عادلانه باشد، نه اینکه شما در یک جاهایی خیانت کنید. کار معاند همین است و معاند، حق و حقیقت را بیان نمی کند و تحریف می کند. حرف من این بود که ما نباید بی بصیرت عمل کنیم و با انتخاب غلط کسی را ۴ سال یا ۸ سال بیاوریم تا خواسته و ناخواسته خیانت هایی کند که تبعات آن جبران ناپذیر باشد. یکسری گفتند منظور شما آقای رئیسی است، در حالی که بنده در اردبیل از سوی ستاد مرکز برای تبلیغ آقای رئیسی حکم داشتم و حتی برای شفاف سازی و روشن گری انقلابی به نفع آقای رئیسی جلسه برگزار کردم. حتی هیأت ما لیست ارائه کرد و حمایت کردیم.

شعرخوانی علیرضا اسفندیاری در سال ۹۵ برای سردار سلیمانی

در جایی از شعر شما با حمایت از رهبری گفتید اگر رهبری حکم جهاد دهد همه به میدان می آییم که این هم تقطیع شد. این را برای چه گفتید؟

نقطه عطف و چکیده اشعار بنده اینجاست. گفتم برای یکسری ها که اهل زد و بند و خوشگذرانی هستند، مرزها را برای آنها باز کردید تا بروند و صفا کنند! از آن لحظه ای بترسید که خون علوی و حیدری در رگ های ما بجوشد و حکم جهاد از سوی رهبری صادر شود که اگر رهبر حکم جهاد را صادر کند به همه جهان ثابت می کنیم که میدان برای ماست و دشمن را شبیه مورچه له می کنیم. در اینجا به شهید سلیمانی اشاره کردم و گفتم ۸ سال پدر ما را درآوردید، حالا با قاتلین سردار دست می دهید، ما شهید سلیمانی دادیم. بعد در نتیجه گفتم اینها را که می گویم رسالت من است چون ارباب ما آقاسیدالشهدا فرموده که «اِن َلم یُکُن لَکم دین و کُنتم لا تَخافون المعادَ کونوا اَحراراً فی دنیا کُم» اگر دین هم ندارید، آزادمرد باشد. پیام عاشورا حریّت است و بعد روضه علی اکبر را خواندیم. در شعر خواندم:

«آچدوز گناه اهلینه هر مرز و معبری
تا شهوتیله سیر ائده لر چؤخلی کشوری
حتماً اؤ جنسه واردی ئوزوزدن ده مشتری
“قؤرخون اؤ لحظه دن که جؤشا خون حیدری”
“حکم جهاد صادر ائده شخص رهبری”
اثبات قیللوخ عالمه، میدان بیزیمکیدی
موری ایاقلاروخ که “سلیمان” بیزیمکیدی

سن گیت دؤلان جهانیده باغ و چمن لری
“هم عهد ائله ئوزونله بوتون گول دَرَن لری”
“شاد ایله پست و خام ایشیله اهرمن لری”
قاتما ولی حسینچیه “اهل فِتن لری”
وئرسوز بیزه اگر هامی دشت و دمن لری
از قول منزوی که سؤزی فوق العاده دی
والله گینه بیزیم گؤزوموز کربلا ده دی»

روایت مداح اردبیلی از تحریف شعر انقلابی‌اش و دشمنی رسانه های بیگانه
روایت مداح اردبیلی از تحریف شعر انقلابی‌اش و دشمنی رسانه های بیگانه

این اشعار انتقادی شما سابقه داشته و حتی سال قبل محضر مقام معظم رهبری همین رویکرد را داشتید. آنجا چه اشعاری خواندید؟

من به عنوان مداح نمی توانم نسبت به مشکلات مردم بی تفاوت باشم و آن ها را نبینم. همیشه تلاش کردم صدای مردم باشم. من سر حرف هایی که زدم هستم، چون دشمن ستیز هستم و ضدانقلاب نیستم، بلکه ضدِ ضدانقلاب هستم. شاخصه های شعر من همواره حفظ نظام، انقلاب، ولایتمداری، تبعیت و اطاعات و تولی از رهبری و برائت از دشمنان کشور و رهبر است.

بنده سال گذشته که در محضر مقام معظم رهبری، عرض ارادت و نوکری به ساحت سیدالشهدا علیه السلام داشتم، ضمن تکریم و تمجید و عرض ارادت به محضر رهبر انقلاب، گفتم «آقاجان من از دیار ابوالفضل آمدم اینجا، میان دفترم آقا طراوت آوردم، سلام آذریان را برایت آوردم» بعد گفتم «ولیک در طی این راه گاه نالانیم/ زبی کفایتی عده ای پریشانیم/ برای سبزی این انقلاب می باریم/ شکسته بغض گلوها گرفته حنجره ها/ شسته سایه تبعیض روی پنجره ها/ تمام آینه ها گویی کدر شده اند/ فرشتگان زمینی گویی گرسنه تر شده اند/ سیده شعله شرمندگی به اوج لبش/خمیده قد پدر زیر بار نان شبش/به تشنگان نم باران نمی رسد آقا/ کسی به داد فقیران نمی رسد آقا/ خلاصه ماه عسل این کتاب دشواری ست/ فشار واژه این روزهای تکراری ست/ در این تلاطم گرداب ها که سیل آساست/ امید مردم این سرزمین فقط به شماست»

اتفاقاً بسیار انتقادهای تند و تیزتری از مراسم تشت گذاری امسال در محضر آقا ارائه دادم. ایشان هم به بیانات حقیر اشاره کردند و فرمودند: خیلی هم خوب است که به مشکلات روز پرداخته شود، بله ما مشکل داریم ولی نباید ناامید شویم. دوباره هم در طول برنامه موکداً فرمودند طیب الله حفظکم. بعد از آن مراسم هم مورد تحسین و تکریم ملت و هم حضراتی که زمامدار این مملکت انقلابی هستند، قرار گرفتم. به آقا گفتم که ما داریم حرف دل مردم را به شما می رسانیم و مردم از یکسری از این آقایان که به ملت و شما خائن هستند، گلایه دارند. لفط گلایه را عمداً به کار بردم تا معاندین برداشت انتقاد و اعتراض نکنند.

بنده با دلیل و برهان، مستدل و مستند، متقن و محکم، بدون چشمداشت، با استقلال کامل و با افتخار ولایت مدار هستم، رهبرم را دوست دارم البته دولتی و استخدامی هم نیستم. کارم ساخت و ساز ساختمان است و نوحه خوانی و مداحی هم عشق من است. پدرم و برادرم هم نوحه خوان است. رهبری مدافع حسین و امیرالمومنین علیه السلام، اهل روضه و صاحب روضه، دغدغه مند و باسواد است و به همه چیز مشرف هستند.

من محضر حضرت آقا گفتم «به زیر سایه تحریم قد علم کردیم/ ستاره ساز شدیم عرش را حرم کردیم/ مباد عزت مان را به غرب بفروشیم/ بایستند اگر عالمی برابر دوست/ به عالمی نفروشیم مویی از سر دوست» بعد در تشت گذاری گفتم که یهود فکر می کند اینجا قحط الرجال است، محال است که تو بتوانی ما را از ولایت جدا کنی. من همواره صدای حق و حقیقت بودم و تلاش کردم صدای مردم و یک مداح مردمی باشم.

روایت مداح اردبیلی از تحریف شعر انقلابی‌اش و دشمنی رسانه های بیگانه
روایت مداح اردبیلی از تحریف شعر انقلابی‌اش و دشمنی رسانه های بیگانه

بعد از این اتفاق و شعرخوانی که مورد سوءاستفاده دشمنان قرار گرفت از مسئولین و نهادهای انقلابی کسی سراغتان آمد تا حمایتی کند؟

اتفاقاً بسیار انتقادهای تند و تیزتری از مراسم تشت گذاری امسال در محضر آقا ارائه دادم. ایشان هم به بیانات حقیر اشاره کردند و فرمودند خیلی هم خوب است که به مشکلات روز پرداخته شود، بله ما مشکل داریم ولی نباید ناامید شویم. دوباره هم در طول برنامه موکداً فرمودند طیب الله حفظکم.
نه و گلایه اصلی من اینجاست که اولاً من از معاندین گلایه ندارم، زیرا اسم معاند روی خودش است. آقایان انقلابی! شما که موافق هستید، چرا به جای استتار و اظهار تاسف، کاری نکردید؟ اگر خدایی نکرده من خطایی کنم، چرا من را حفظ نمی کنید؟ چرا من را پوشش نمی دهید که اینطوری نیست؟ مگر من سرمایه شما نیستم؟ مگر من مداح این کشور نیستم؟ اصلاً فرض کنید که من اشتباهی کردم، وظیفه شما به عنوان برادر انقلابی و ولایی چیست؟ یکسری از خود ی ها ساکت مانده بودند که خودش یک نوع خیانت است و داشتند در پخش و نشر این کلیپ تقطیع شده توسط معاندین ابراز تاسف می کردند که این خودش ظلم است.

من هم می توانم بی دردسر دو تا روضه بخوانم و بروم، ولی اینطوری نیست. معاند تشخیص می دهد که علیرضا اسفندیاری یک مداحِ جوان است که مخاطب دارد و جریان ساز است و حرف برای گفتن دارد و دنبال من است، شما چرا قبل از آنها پیگیر کارهای من نبودید؟ شما اگر قبل از معاندین حرکت می کردید و آثار من را منتشر می کردید، دیگر بستری برای خیانت و تقطیع آنها فراهم نمی شد و اجازه نمی دادید که سوءاستفاده کنند.

یکسری از اصحاب رسانه و دوستان حزب اللهی و انقلابی، منتظرند شبکه های معاند و مخالف به آنها گوشزد کند که در کشور شما چه کسانی انقلابی هستند و چه کسانی ضدانقلاب.

فیلم مصاحبه خبرگزاری فارس با علیرضا اسفندیاری

منبع: فارس

Views: 0

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *