سنگ اندازی مافیای بدحجابی درمقابل فروشگاه‌های لباس اسلامی

خانه / گوناگون / سنگ اندازی مافیای بدحجابی درمقابل فروشگاه‌های لباس اسلامی

درحالیکه هنوز بحثها پیرامون مساله حجاب وعفاف در مجلس شورای اسلامی جریان دارد که برخی اخبار خوشایندو گاه ناخوشایند دراین عرصه نشان از چیرگی سلایق بر قانون دارد، این درحالی است که هر روز از گوشه وکنار کشورو درتریبونهای مختلف بر ضرورت توسعه فرهنگ عفاف تاکید میشود اما در مقابل این سیستمهای ضدفرهنگی هستند که هر روز بر حجم و تاثیر گذاری فعالیتهای خود میافزایند.

 اگر از بحث های نظری که در این راستا جریان دارد بگذریم و سری به بازار بزنیم بخوبی درخواهیم یافت که پوشش یا همان لباس های عرضه شده در فروشگاهها به سمتی غش کرده اند که دیگر نمیتوان سراغی از حجاب درانها یافت و شاید همین مساله باعث شود که میل یا تقاضا هم به این سمت گرایش یابد.

به طور قطع فارغ از سخنرانی در تریبون باید حرکتی عملی هم درراستا فرهنگ حجاب وعفاف برداشت ، اینکه دایم بگوییم چادرحجاب برتر است درحالی قیمت یک قواره چادر همچنان چند برابر یک مانتوی مناسب و چندین برابر یک مانتوی فاقد معیارهای مناسب باشد که دردی را دوا نمیکند ، به نظر باید قدمی عملی هم برداشت و فروشگاههای تاسیس کرد که لباس مناسب ، همراه بامد مناسب و قیمت مناسب عرضه کنند و انگاه دنبال ادامه کار در جاهای دیگر بود.

***افتتاح فروشگاه لباس

دراین راستا یک عضو هیئت رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: در حال حاضر کمیته فرهنگی مشترکی بین اعضای کمیته فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است که برای ترویج مد و لباس در شأن جامعه اسلامی و ایرانی طرح هایی ارائه کرده اند.

بیژن نوباوه وطن ، با اشاره به برنامه های غرب برای تأثیر در فرهنگ کشور با استفاده از مسئله مد و لباس، گفت: در حالی که برنامه های خارجی برای تغییر فرهنگی ایرانی و اسلامی بسیار گسترده است، در داخل هیچ برنامه ای برای مقابله نداریم و بعضا با بی برنامگی ها و یا عملکرد نادرست، به این اقدامات غربی دامن زده ایم.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در حال حاضر یک خانم نمی تواند یک مانتوی مناسب شأن یک بانوی مسلمان در بازار پیدا کند و یا شاهدیم قیمت پارچه چادری که سمبل حجاب ایرانی است، بسیار گران است.

وی در ادامه به حرکت های مثبتی که در این زمینه صورت گرفته است اشاره کرد و گفت: در حال حاضر کمیته فرهنگی مشترکی بین اعضای کمیته فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است که برای ترویج مد و لباس در شأن جامعه اسلامی و ایرانی طرح هایی ارائه کرده اند.

نوباوه وطن در ادامه به یکی از طرح های مورد مصوب کمیته مشترک فرهنگی مجلس و شورای شهر تهران اشاره و خاطرنشان کرد: قرار است فروشگاه های مختلفی در سطح شهر تهران و در آینده در سطح کشور، افتتاح شود و لباس های مناسب بانوان با قیمتی مناسب عرضه شود.

وی با بیان اینکه با وجود تمام انتقادها به سازمان های متولی طراحی مد و لباس باید رفتاری ایجابی داشت، عنوان کرد: بهتر است به جای رفتارهای سلبی از رفتارهای ایجابی استفاده کنیم و اتحادیه های مربوط به صنعت پوشاک را مجاب کنیم تا از طرح هایی برای دوخت لباس استفاده کنند که اکثریت جامعه قادر به استفاده از آن باشد.

نایب رئیس دوم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: مردم طالب این نوع لباس هایی که هم اکنون در بازار موجود است، نیستند اما چون این مدل لباس ها ارزان تر بوده و در دسترس هستند به ناچار خریداری می شوند از این رو این وظیفه سازمان های صنفی و بازرگانی است که سلیقه مردم را دراین زمینه درست کنند.

*** برخورد مافیایی با فروشگاهها

اما معاون پارلمانی صدا و سیما طی اظهاراتی مساله ای را بیان میکند که باعث شگفتی و البته تاسف میشود.

وی میگوید:اخیرا در گزارشی رسانه ملی مجموعه ای را در مورد ارائه و فروش مانتوهای مناسب در منطقه میرداماد معرفی کرد که متاسفانه بلافاصله از طریق صنف این گروه با آن ها برخورد شده بود و مافیایی که در مقابل آن ها بود با فشارهای خود 10 روز فروشگاه را تعطیل کرد.

محمدرضا میر تاج الدینی در گفت و گو با خانه ملت با اشاره به جلسات برگزار شده در کمیسیون اصل 90 مجلس حول محور موضوع اجرای قانون گسترش فرهنگ عفاف و حجاب گفت: این جلسات با حضور کلیه دستگاه های مرتبط با اجرای قانون عفاف و حجاب تشکیل شد که در این میان چند دستگاه بیش از بقیه مخاطب اجرای قانون گسترش فرهنگ عفاف و حجاب هستند که در این بین نیز صدا و سیما دستگاه مخاطب اول و در رتبه نخست است.

معاون پارلمانی صدا و سیمای جمهوری در ادامه این مطلب افزود: برای هر یک از دستگاه های مرتبط با اجرای این قانون 21 بند وظیفه تعریف شده است اما برای صدا و سیما به عنوان مهم ترین دستگاه ها در اجرای این قانون 34 بند وظیفه تعریف شده است.

میرتاج الدینی هم چنین تصریح کرد: البته تمامی وظایف تعریف شده برای صدا و سیما وظایف فرهنگی است یعنی ممکن است دستگاه های دیگر از جمله نیروی انتظامی وظایف تعریف شده دیگری در کنار وظایف فرهنگی داشته باشند اما صدا و سیما به طور خاص تنها وظایف فرهنگی دارد.

وی ادامه داد: در این جلسات مجموعه صدا و سیما گزارش جامعی ارائه کرده است و من تاکید کردم که مجموعه فعالیت های مستقیم و غیر مستقیم اگر به صورت کلیپ تنظیم شود ، به خودی خود یک برنامه 5 تا شش ساعته می شود و در این خصوص ما غنی هستیم.

میرتاج الدینی تصریح کرد: به طور مثال کلاه پهلوی ریشه بی حجابی را در ایران بررسی کرد و در این سریال صدا و سیما رسالت خود را مبنی بر بررسی تاریخی مقوله بی حجابی انجام داد.

وی تصریح کرد: امروز نیز در صدا و سیما ، معرفی حجاب برتر توسط مجریان و گویندگان انجام می شود و این مقوله در رسانه ملی نهادینه شده است.

معاون پارلمانی صدا و سیما هم چنین تصریح کرد: در سریال مدینه نیز برخورد حکمت آمیز و متانت و حجاب شخصیت اول زن نوعی فرهنگ سازی بود که صدا و سیما در این راستا گام برداشت و گزارش این مسائل در کمیسیون اصل 90 داده شد.

وی تصریح کرد: البته ما هرگز مدعی نیستیم که کار ما کامل است و همه راه را رفته ایم و معتقد هستیم برای بهبود وضعیت مد و حجاب باید تمامی ابعاد فرهنگی و غیر فرهنگی و به خصوص مقوله مد و حجاب که این روزها مورد توجه جدی رسانه ملی است، مورد بررسی قرار گیرد.

میرتاج الدینی در این خصوص تصریح کرد: رسانه ملی اخیرا به این مسائل توجه زیادی داشته است و فروشگاه های مربوط به مانتوهای خوب و متناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی را بیش تر تبلیغ می کند.

وی تاکید کرد: اخیرا در گزارشی رسانه ملی مجموعه ای را در مورد ارائه و فروش مانتوهای مناسب در منطقه میرداماد معرفی کرد که متاسفانه بلافاصله از طریق صنف این فروشگاه با آن ها برخورد شده بود و مافیایی که در مقابل آن ها بود با فشارهای خود فروشگاه را به جایی رساند که 10 روز فروشگاه تعطیل شد که البته صدا و سیما این موضوع را افشا کرد.

میرتاج الدینی تاکید کرد: این رویه کمیسیون اصل 90 اقدامی بسیار مناسب و خوب است و تا به امروز هیچ کمیسیون و جلسه ای در مجلس در این راستا تمامی دستگاه های مرتبط با این مقوله را در کنار یکدیگر جمع نکرده است.

معاون پارلمانی صدا و سیما هم چنین تصریح کرد: مجلس به عنوان دستگاه نظارتی عالی بر تمامی دستگاه ها می تواند نقش مناسب و خوبی برای در کنار هم قرار دادن دستگاه های مرتبط با مقوله حجاب و عفاف داشته باشد.

*** اراده ای برای بهبود وضعیت مد و لباس

درهمین حال یک عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر ضرورت ساماندهی وضعیت عفاف‌وحجاب از طریق سیاست‌های تشویقی، گفت: وزارت‌خانه‌های متولی عفاف و حجاب، باید مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره عفاف و حجاب را عملی کنند.

سید مرتضی حسینی در ارزیابی وضعیت مد و لباس در کشور گفت: متاسفانه اراده‌ای برای بهبود وضعیت مد و لباس در کشور وجود ندارد تا خلاهای موجود برای همیشه از میان برداشته شود.

نماینده مردم قزوین و آبیک در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: اغلب شاهد اقدامات ظاهری با برگزاری تعدادی محدودی از نمایشگاه‌ها بوده‌ایم که باید گفت این فعالیت ها نمی‌تواند به تنهایی ‌مشکلی را رفع می‌کند و لازم است تا به فکر ساماندهی این وضعیت باشیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با یادآوری مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره عفاف و حجاب، تصریح کرد: جای این سوال باقی است که چرا وزارت‌خانه‌های متولی عفاف و حجاب از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این مهم را پیگیری نمی‌کند، بدون‌شک اگر چنین مصوباتی عملیاتی شود به خودی خود وضعیت عفاف و حجاب نیز سامان می‌یابد.

حسینی با تاکید بر اینکه سیاست‌های تشویقی در بحث ساماندهی وضعیت و عفاف و حجاب بیشتر از اقدامات سلبی است، گفت: در این خصوص 26 وزارت‌خانه و نهاد مسئول رسیدگی به وضعیت عفاف و حجاب در جامعه هستند و اگر در این میان وزارتخانه‌‌ها مسئولیت خود را به خوبی انجام دهند، دیگر نیازی به اقدامات سلبی نیست.

وی یادآور شد:‌البته این بدان معنا نیست که از اقدامات سلبی باید پرهیز شود زیرا وظیفه نظام است تا با هنجارشکنان برخورد کند اما اقدامات سلبی در صورتی باید صورت گیرد که این سیاست‌های تشویقی به کار گرفته نشود.

نماینده مردم قزوین و آبیک در مجلس نهم، با تاکید بر ضرورت به کارگیری طراحان خلاق در سامان‌دهی مد و لباس،‌ یادآور شد: این اقدام نیز جزئی از سیاست‌های تشویقی است که جامعه را به سمت و سوی عفاف و حجاب هدایت می کند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس درباره آخرین وضعیت بررسی طرح عفاف و حجاب در این کمیسیون،‌ گفت: در این طرح مسئولیت‌ها بر عهده دولتمردان است به گونه‌ای که اگر مسئولان مربوطه در چارچوب لازم قوانین خود را اجرا کنند شاهد تغییرات در سطح جامعه هستیم.

ضمانت اجرایی لازمه قانون حجاب است

دراین راستا هم چنین ، نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات گفت: قانون شکنی ها در باب رعایت حجاب و ترویج حجاب نامناسب نباید بدون پاسخ بماند.

غلامعلی حداد عادل در گفت و گو با خانه ملت، با تأکید بر اینکه در امر ترویج حجاب باید اصل کار را بر مبنای فرهنگ و اعتقاد قرار داد، گفت: قانون شکنی ها در باب رعایت حجاب و ترویج حجاب نامناسب نباید بدون پاسخ بماند.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات که در زمان بررسی قانون گسترش حجاب و عفاف عضو کمیسیون فرهنگی بود، گفت: اگر حجاب یک قانون است باید ضمانت اجرایی آن نیز وجود داشته باشد و در عین تأکید و ضرورتی که دارد باید کار فرهنگی مناسبی در این راستا صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *