شصت و نهمین سالروز بمباران اتمی هیروشیما و دعوت از اوباما

خانه / مطالب و رویدادها / شصت و نهمین سالروز بمباران اتمی هیروشیما و دعوت از اوباما

همزمان با شصت و نهمین سالگرد بمباران اتمی هیروشیما، شهردار این شهر امروز (چهارشنبه) از رئیس‌جمهوری آمریکا و دیگر رهبران جهان خواست تا به این شهر سفر کرده و آثار برجای مانده این بمباران اتمی را از نزدیک مشاهده کنند.

همزمان با شصت و نهمین سالگرد بمباران اتمی هیروشیما، شهردار این شهر امروز (چهارشنبه) از رئیس‌جمهوری آمریکا و دیگر رهبران جهان خواست تا به این شهر سفر کرده و آثار برجای مانده این بمباران اتمی را از نزدیک مشاهده کنند.

 .به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کازومی ماتسوی، شهردار هیروشیما در سخنرانی‌اش تحت عنوان “اعلامیه صلح” ضمن دعوت از رهبران جهان برای آمدن به شهر زادگاهش، به پیشنهادی که در آوریل سال جاری میلادی برای ابتکار عمل در منع گسترش و خلع سلاح هسته‌ای مطرح شده اشاره کرد و از رهبران جهان خواست تا از هیروشیما و ناکازاکی دیدار کنند.

وی گفت: باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و تمامی رهبران کشورهای اتمی لطفا با دیدار هرچه سریع‌تر از هیروشیما به درخواست ما پاسخ دهید و با چشمان خود آثار این بمباران اتمی را مشاهده کنید. اگر این کار را انجام دهید متقاعد خواهید شد که سلاح‌های اتمی یک دشمن تمام عیار است که دیگر نباید وجود داشته باشد.

هیروشیما سال جاری میلادی کمپینی به راه انداخته و دعوت‌نامه‌ها را برای اوباما و دیگر رهبران جهان ارسال کرده است.

در این مراسم حدود 45 هزار تن به مدت یک دقیقه در پارک صلح هیروشیما واقع در مرکز حمله سال 1945 میلادی که جان 140 هزار تن را گرفت، سکوت کردند.

دومین بمباران اتمی که سه روز بعد در نزدیکی ناکازاکی رخ داد جان 70 هزار تن دیگر را گرفت و ژاپن را وادار به تسلیم در جنگ جهانی دوم کرد.

تعداد قربانیان بازمانده این فاجعه در سال جاری میلادی تنها بیش از 190 هزار تن است. میانگین سن آن‌ها 79 سال است و بسیاری از شرکت‌کنندگان در این مراسم اقوام جوان‌تر و فرزندان آن‌ها هستند. مقامات هیروشیما اعلام کردند: در سال گذشته میلادی 5507 تن از نجات‌یافتگان بمباران اتمی این شهر جان باختند.

این مراسم همزمان با ایجاد تفرقه در ژاپن بر سر تصمیم اخیر کابینه شینزو آبه، نخست وزیر این کشور صورت گرفته که به ارتش توکیو اجازه می‌دهد تا از کشورهای خارجی دفاع کرده و نقش برون مرزی بزرگتری ایفا کند. کابینه شینزو آبه برای دستیابی به این هدف در تفسیر قانون اساسی این کشور تجدید نظر کرده و آن را مناقشه آمیزتر کرده است.

شینزو آبه که در این مراسم حضور داشت، گفت: ژاپن به عنوان کشوری که از حملات اتمی رنج کشیده وظیفه انهدام تسلیحات اتمی را به عهده دارد.

این در حالی است که شهردار هیروشیما گفت: قانون اساسی صلح‌آمیز چیزی است که ژاپن را به مدت 69 سال از جنگ دور نگه داشته است.

در این مراسم کارولین کندی، سفیر آمریکا در ژاپن و نمایندگانی از 67 کشور دیگر از جمله انگلیس، فرانسه و روسیه شرکت داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *