مختصری از زندگانی حضرت صالح بن موسی(ع)

خانه / اختصاصی هیأت / مختصری از زندگانی حضرت صالح بن موسی(ع)

حضرت صالح بن موسی الکاظم (ع)

شجره نامه:

حضرت صالح بن موسی الکاظم (ع) یکی از فرزندان امام هفتم شیعیان، حضرت امام موسی کاظم (ع) و برادر بزرگوار امام رضا (ع) و حضرت فاطمه معصومه (س) هستند.

 

حضرت صالح (ع) در مدینه منوره متولد شدند و دوران کودکی خود را در کنار پدر و در سایه تعالیم نورانی اسلام سپری کردند. 

از همان سنین پایین، فضایل و کرامات ایشان زبانزد خاص و عام بود.

لقب:

حضرت صالح (ع) به دلیل شجاعت و فداکاری خود در راه دفاع از دین اسلام، به لقب “صالح الاوصیاء” (شایسته ترین وصی) مشهور هستند.

 

هجرت به ایران :

در اواخر قرن ۲ در پی توطئه مامون عباسی برای به شهادت رساندن امام رضا (ع) و دعوت ایشان به مرو، و بعد از شنیدن خبر ولیعهدی امام رضا (علیه السلام) از عراق به سمت ایران کوچ می کند. 

حضرت صالح (ع) به همراه تعدادی از شیعیان و خویشاوندان، راهی ایران شدند.

 

سرانجام زمانی که به تجریش رسیدند در باغ گلشن زیر درخت چنار بزرگی نزدیک چشمه ساری ماموران مأمون که حضرت را تحت تعقیب قرار داده بودن ایشان را به شهادت رساندند و پیکر پاکش در تجریش امروزی به خاک سپردند. 

اهالی محل به احترام انتساب وی به ائمه برای وی مرقد و بارگاهی می سازند که این منطقه را تبدیل کردند به منشأ خیر و برکت برای اهالی .

 

مزار حضرت صالح (ع) در شهر تجریش واقع شده و به یکی از مهمترین زیارتگاه‌های شیعیان در ایران تبدیل شده است. زائران بسیاری از سراسر کشور برای عرض ارادت و طلب حاجت به این مکان مقدس مشرف می‌شوند.

 

کرامات:

بسیاری از کرامات و معجزات به حضرت صالح (ع) نسبت داده می‌شود. شفای بیماران، برآورده شدن حاجات و یاری رساندن به زائران در مشکلات، از جمله این کرامات است

 

ارزش و اهمیت:

حضرت صالح (ع) به عنوان یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) و برادر بزرگوار امام رضا (ع)، جایگاه والایی در بین شیعیان دارند. شهادت ایشان در راه دفاع از دین اسلام، الگویی برای همه مسلمانان در دفاع از حق و حقیقت است. مزار ایشان به عنوان یکی از مهمترین زیارتگاه‌های شیعیان، محل توسل و دعا برای بسیاری از مردم است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *