بازخوانی عملیات کربلای 4

خانه / تازه ها / بازخوانی عملیات کربلای 4

عملیات کربلای 4

1365/10/03

براساس راهبرد نظامی ارائه شده از سوی سپاه پاسداران به مسئولین کشور. برای نیل به پیروزی در جنگ می بایست. در جبهه جنوب جاده های شمالی و جنوبی بصره و نیز در جبهه شمالی. جاده های مواصلاتی کرکوک به بغداد قطع و یا تهدید شوند.

و در نتیجه… صدور نفت عراق به خارج کاملا قطع گردد. و سپس حرکت اصلی به سمت بغداد آغاز شود.

بر اساس، محاصره و سپس تصرف شهر بصره به عنوان هدف عملیات اصلی سپاه پاسداران در سال 1365 مورد توجه قرار گرفت. که برای تحقق آن به کارگیری حدود 500 گردان و آن هم از سه محور ضرورت یافت.

لیکن به دلیل مشکلاتی. همچون ضعف امکانات نظامی تنها یک محور درمنطقه شلمچه و ابوالخصیب به منظور انجام عملیاتی بزرگ وتصرف شهر بصره و تهدید جاده صفران – بصره انتخاب شد.

نیروهای دشمن شمال منطقه عملیاتی در حوزه استحفاظی سپاه سوم و جنوب آن در حوزه استحفاظی سپاه هفتم عراق قرار داشت. نیروهای خودی فرماندهی عملیات بر عهده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) سپاه پاسداران بود. و چهار قرارگاه عملیاتی با250 گردان، اجرای آن را بر عهده داشتند.

طرح عملیات چهار منطقه شلمچه، ابوالخصیب، مقابل ام الرصاص و جزیره مینو به این دلیل که به لحاظ مانور، آتش، عقبه و پشتیبانی به هم وابسته اند. برای انجام این عملیات بزرگ انتخاب گردید.

مناطق عملیات کربلای 4

بر همین اساس، هر یک از چهار منطقه فوق به عنوان خط حد یک قرارگاه عملیاتی تعیین شد. شرح عملیات عملیات می بایست در ساعت 22:30 مورخ 3/10/1365 آغاز شود. به همین خاطر غواص ها، ساعاتی قبل به درون آب رفته. و به سمت خط دشمن حرکت کردند.

نیروهای دشمن که کاملا آماده و هوشیار بودند. ضمن پرتاب منور، با تیربار و خمپاره به طرف نیروهای خودی شلیک می کردند.

در مجموع، عملیات خارج از کنترل و هدایت فرماندهی قرار گرفته بود. و قبل از هر دستوری یگان ها با توجه به نوع وضعیت و هوشیاری و عکس العمل دشمن به محض رسیدن به ساحل، درگیری را آغاز می کردند.

رمز عملیات

با این حال، رمز عملیات یا محمد(ص) ساعت 22:45 اعلام شد. و نیروهای عمل کننده فقط توانستند در جزایر سهیل، قطعه، ام الرصاص، ام البابی و بلجانیه نفوذ کنند. و در بعضی مناطق نیز به صورت موضعی رخنه نمایند.

نیروهای دشمن با پرتاب پی در پی منور و اجرای چند مورد بمباران کنار نهر عرایض (عقبه برخی از یگان ها) و هم چنین اجرای آتش موثر روی رودخانه اروند، عملا سازمان غواص ها و نیز نیروهای موج دوم و سوم را به هم زد.

به طوری که اغلب یگان ها نتوانستند روی هدف ها عمل نمایند. نتایج عملیات با توجه به هوشیاری دشمن، امکان ادامه عملیات میسر نبود. لذا به منظور حفظ قوا و طراحی مجدد عملیات آتی، از ادامه نبرد اجتناب شد.

نتیجه این عملیات

میزان تلفات و ضایعات وارده بر دشمن 8000 کشته و زخمی 60 اسیر، انهدام 70 دستگاه زرهی و خودرو. انهدام تعداد زیادی سلاح سبک و نیمه سنگین بود.

 

eheyat

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *