آیت الله میرباقری: منظور از ملک عظیم در آیات قرآن مقام انحصاری امامت است

خانه / تازه ها / آیت الله میرباقری: منظور از ملک عظیم در آیات قرآن مقام انحصاری امامت است

راز رهایی از دار الفاسقین

آیت‌الله میرباقری شب گذشته در محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت در شبستان امام خمینی (ره).ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها به فرازهایی از آیات ۱۴۵ و ۱۴۶ سوره اعراف اشاره نمود. و با بیان این که خداوند متعال خطاب به حضرت موسی بر اخذ باقوت کتاب الهی تأکید نموده است. اظهار داشت: ذات اقدس الهی به حضرت موسی ندا می‌دهد. به قوم خود بگو تا برای رهایی از دار فاسقین به آیات و دستورات الهی و کتاب هدایت عمل کنند.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت در ادامه به توصیفات و خصوصیات دار الفاسقین اشاره نمود و یادآور شد: بر اساس روایات اسلامی مقصود از دار الفاسقین که آیات سوره اعراف بدان متذکر شده، دولتی است که بعد از حضرت موسی و به دست منافقان و مخالفان ایشان به قدرت رسیده، مسیر حرکت جامعه را تغییر خواهد داد.

وی با بیان این که اصل آیات ۱۴۵ و ۱۴۶ سوره مبارکه اعراف راجع به حضرت موسی است که تأویل آن به اتفاقات بعد از رحلت نبی مکرم اسلام نسبت‌داده‌شده است. خاطرنشان کرد: این آیات تبیینی روشن از ابتلائات و امتحانات امت اسلام بعد از وجود نازنین رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله است. این آیات شریفه تصریح می‌کنند. که به امت بگویید این کتاب را به بهترین شکل اخذ و بدان عمل کنند. و آن را که راهی به‌خوبی هاست، رها نسازند.

آیت‌الله میرباقری با بیان این که دار المؤمنین بیوت انبیا و بیت النور و دار الفاسقین بیت العنکبوت و دولت فاسق است، یادآور شد: فاسقین در این آیات شریفه با اوصافی بیان می‌شوند. که گرفتاری در این ویژگی‌ها، انسان را از حرکت در مسیر هدایت آیات الله بازمی‌دارد. فاسقین قوم متکبری هستند که بیش ازآنچه حقشان است. دنبال می‌کنند و برای خود چیزی طلب می‌کنند که اهلیتش را ندارند.

ملک عظیم در کلام امام کاظم ع

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت ضمن تبیین روایتی از امام موسی کاظم علیه‌السلام. به تعبیر منطقه فرمانروایی و محیط ولایت هارون‌الرشید به دارالفاسقین توسط حضرت اشاره نمود. و اظهار داشت: ملک عظیم را خداوند متعال به اهلش و به کسانی که حامل امر الهی هستند اعطا می‌کند. کسانی که امر و فرمان خدا از طریق ایشان در عالم نازل می‌شود. و مفترض الطاعه بوده، اطاعتشان واجب است.

آیت‌الله میرباقری افزود: صاحبان ملک عظیم امرشان متصل به امر الهی است. و فرمان خدا از طریق اراده ایشان در عالم ساری و جاری می‌شود. اینان صاحب‌ملکی هستند که ملائکه نیز از ایشان فرمان می‌برند. امر الهی در دست اوست و همه مجریان وادی امر الهی خود را با او تنظیم می‌کنند.

ملک عظیم مقام انحصاری امامت

وی ملک عظیم را مقام انحصاری امامت توصیف نمود. و با بیان این که گستردگی ملک عظیم به وسعت تمام هستی است. اظهار داشت: منافقین و فاسقین همواره مقابل تجلی ملک عظیم می‌ایستند و راه را می‌بندند. چرا که نسبت به این ملک عظیم حسادت شدیدی می‌ورزند.

 

eheyat

 

شاید از این پست ها خوشتان بیاید

سخنان آیت الله میرباقری درباره مبارزه حضرت زهرا با دشمنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *