منتهی الآمال

منتهی الآمال

در تاریخ اسلام سنت مقتل نویسی؛ یعنی گزارش حوادث و وقایعی که به مرگ و کشته شدن یک شخص یا گروه و چگونگی کشته شدن آن­ها منجر شده است، جایگاه گسترده­ای دارد و از موضوعاتی است که بیشترین توجه تاریخ نگاران و محدثان را به خود جلب کرده است،

منتهي الآمال 

منتهی الآمال

کتاب «منتهي الآمال» محدث بزرگوار حاج شيخ عباس قمي اين مورخ خبير و متتبع بصير در تاريخ زندگاني چهارده معصوم عليهم‏السلام، يکي از بهترين آثار فکري و قلمي آن عالم جليل است.
مرحوم حاج شيخ عباس در سال 1350 ه ق که 56 ساله بوده اين کتاب از پس از تأليف و تصنيف حدود 80 کتاب ديگرش، به فارسي در تاريخ چهارده معصوم نوشته است. منتهي الآمال پس از شصت و پنج سال هنوز هم از بهترين و جامعترين کتابهاي تاريخ حيات چهارده معصوم است. آن مرحوم به مناسبت هر يک از معصومين عليهم‏السلام، از وفات و شهادت آنها نيز سخن گفته که اگر آن قسمت جداگانه چاپ شود، خود کتابي بسيار جالب در مقابل ذوات مقدس است.
مقتل امام حسين عليه‏السلام که در اين کتاب آمده است به قطع وزيري و خط نستعليق طاهر خوشنويس تبريزي و چاپ اسلاميه 123 صفحه است که در صورت طب حروفي کتابي در حدود 300 صفحه و مقتلي مفصل و معتبر است. آنچه از آن نقل شود مانند «نفس المهموم» معتبر و گزيده‏ي تحقيقات آن محدث مورخ محقق است. در حقيقت مي‏توان گفت محدث قمي با آن مقاتلي که نوشته است بحث مهمي از وقايع کربلا و مقاتل ائمه اطهار را فروگذار ننموده است. مقاتلي که پس از اين کتابهاي محدث قمي تأليف شده، بيشتر روي نوشته‏ها و نقلهاي او تکيه کرده‏اند چه نويسندگان آنها اظهار داشته باشند، و چه طبق معمول ارباب بي‏مروت دنيا يادآور نشده باشند.

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *