نقش اجتماعی و اقتصادی حضرت خدیجه در توسعه اسلام

نقش اجتماعی و اقتصادی حضرت خدیجه در توسعه اسلام

خانه / پیشنهاد ویژه / نقش اجتماعی و اقتصادی حضرت خدیجه در توسعه اسلام

یک استاد اخلاق با اشاره به تاثیر ازدواج حضرت محمدصلی الله علیه وآله وسلم با حضرت خدیجه سلام الله علیه در توسعه اسلام، گفت: حضرت خدیجه سلام الله علیه با حمایت های مادی و معنوی در توسعه اسلام و ترویج توحید نقش مهمی داشت.

نقش اجتماعی و اقتصادی حضرت خدیجه سلام الله علیها در توسعه اسلام

هیات: روز دهم ربیع‌الاول سالروز ازدواج پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم با حضرت خدیجه سلام الله علیها است. خدیجه زنی بازرگان و دارا بود که به اِمرأةالقریش (یعنی شاهزاده خانم قریش) شهرت داشت. حضرت خدیجه بیشتر در خرید و فروش ابریشم بود.

ازدواج پبامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم و حضرت خدیجه سلام الله علیها شباهتی به ازدواج‌های شناخته شده نداشت، زیرا در نوع خود بی نظیر و ویژگی‌های های خاصی داشت. ازدواج پبامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم و حضرت خدیجه سلام الله علیها از سفر کاری پیامبر و همراه شدن با حضرت خدیجه آغاز شد و این پیوند سرآغاز اتفاقات خوب در جریان توسعه اسلام شد.

گسترش اسلام مدیون زحمات و تلاش های رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم و زنان و مردان بزرگی است که با همت بلند و تلاش خـود اســـلام را در دنـیا گســترش دادند. از جمله عناصــر فـعالی کـه در تـحقق اهداف پیامبر کوشــید، حضـرت خدیجه سلام الله علیها همسر گرامی ایشان بود. جایگاه اجتماعی حضرت خدیجه سلام الله علیها در تاریخ اسلام و نقش موثر ایشــان در حمایت های مـادی و مـعنوی خـویش از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم به عنوان عامل مهمی در تثبیت و گـسـترش اســلام بوده اسـت.

حضرت خدیجه سلام الله علیها نماد اصالت بخش اسلام به زن است. تـصدیق و تـأیید پیامـبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم، حمایت های روحی و عاطفی از پیامبر اکـرم صلی الله علیه وآله وسلم و ارشاد و هدایت مردم به سوی خدا و پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم بخشی از حمایت های مادی و معنوی حضرت خدیجه سلام الله علیها از حضرت محمد صلی الله علیه وآله وسلم بود.

حمایت اقتصــادی حضــرت خدیجه سلام الله علیها در یاری پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم مشــکلات فراوانی را از پیش پای ایشــان برداشت و در ایجاد آرامش روحی ایشان تاثیر زیادی داشت و در جریان توسعه اسلام و گسترش توحید بسیار نقش آفرینی کرد.

حجت الاسلام والمسلمین «سید محمد طباطبایی» گفت: ازدواج در اسلام یک سنت حسنه و پسندیده است. اسلام به سنت ازدواج پایبند است و ارزش خاصی برای آن قایل است.

استاد اخلاق افزود:با بیان اینکه اجتماع کوچک خانواده با ارتباط زن و مرد تشکیل می شود، خاطرنشان کرد: هر کدام به نوبه خود مسئولیت هایی در خانه و خانواده دارند و باید نسبت به هم احتراماتی داشته باشند.

نقش اجتماعی و اقتصادی حضرت خدیجه در توسعه اسلام
نقش اجتماعی و اقتصادی حضرت خدیجه در توسعه اسلام

استاد اخلاق با اشاره به زندگی رسول خدا و حضرت خدیجه گفت: تمام امور زندگی اهل بیت و رسول خدا و حضرت خدیجه شاخص های مهم زندگی ما هستند و به هر نکته ای در زندگی آنها توجه کنیم به یک شاخص مهم در زندگی دست می یابیم و اگر به این موارد توجه داشته باشیم، زندگی ایده آلی خواهیم داشت. فرزند مرحوم آیت الله سید مهدی طباطبایی با اشاره به تاثیر ازدواج حضرت خدیجه و پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم گفت: خدمات بی پایان و عظیم حضرت خدیجه و ثروتی که در راه اسلام و ترویج توحید در دوران آغاز اسلام ارایه کرد، تاثیر بسزایی در توسعه اسلام داشته است.

امام جماعت مسجد موسی بن جعفر علیه السلام منطقه غیاثی تاکید کرد: یک قسمت و بخشی از حرکت اسلام و حرکت عظیم دینی به واسطه نقش حضرت خدیجه در زندگی رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم ایجاد شد.

وی با اشاره به نقش اقتصادی و اجتماعی حضرت خدیجه سلام الله علیها در پیشرفت اسلام، خاطرنشان کرد: بررسی نقش حضرت خدیجه در پیش‌برد اسلام، نیازمند شناخت شخصیت و زندگی ایشان می‌باشد.

در مجموع می توان گفت حضـرت خـدیجه سلام الله علیها به عنوان نـخستین ایمـان آورنده به پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم از هیچ گونه فداکاری و مجاهدت در راه توسعه و ترویج اسلام دریغ نکرد و موثرترین نقش را در پیشبرد اقتصادی و اجتماعی اسلام در آن دوران ایفا کرد. حضرت خدیجه سلام الله علیها به عنوان شریک زندگی پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم علاوه بر آنکه فضای آرام برای همسر خود ایجاد کرده بود، همراه و همدل با پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم برای تقویت ایمان و اطـمینان قـلبیاش، تلاش های فراوانی در جهت معرفت و شــناخت کمالات و روحیات و صــفات پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم انجام دادند. حضرت خدیجه سلام الله علیها حتی برای ترویج اسلام، تمام اموال خود را بخشید تا در راه اسلام هزینه شود.

منبع:شبستان

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *