رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی: سازمان هیأت یک مجموعه اداری است اما بنا نیست هیأت را اداری کند

خانه / اختصاصی هیأت / رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی: سازمان هیأت یک مجموعه اداری است اما بنا نیست هیأت را اداری کند

رئیس سازمان هیأت: اولین همایش علمی هیأت 26 بهمن‌ماه برگزار می‌شود

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی گفت: هفته آینده ۲۶ بهمن‌ماه، اولین همایش علمی هیأت در دانشگاه امام صادق(ع) با همکاری مرکز تخصصی احیای امر و با دبیری رجبی دوانی برگزار می‌شود.

رئیس سازمان هیأت: اولین همایش علمی هیأت 26 بهمن‌ماه برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، دومین روز نشست هم‌اندیشی مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام با عنوان «سرمشق فاطمی در عرصه ستایشگری» به همت خانه مداحان و هیأت رزمندگان اسلام در مشهد برگزار شد.

سازمان هیأت بنا ندارد هیأت‌ ها را اداری کند

حجت‌الاسلام مجید باباخانی رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی در این مراسم اظهار داشت: مجموعه سازمان تبلیغات اسلامی در گذشته؛ بخش‌های مختلفی درحوزه هیأت  و مداحی داشت که در دوره جدید کنارهم قرار گرفت و تبدیل به سازمان هیأت و تشکل‌های دینی شد که موضوعات مرتبط با هیأت و تشکل‌های دینی را پیگیری می‌کند.

وی افزود: سازمان هیأت یک مجموعه اداری است اما بنا نیست هیأت را اداری کند بلکه بناست موانع را از سر هیأت بردارد و کمک‌رسان هیأت‌ها باشد. دو محور اساسی در این حوزه داریم؛ یک هیأت‌ ها و دومی ستایشگری است.

دومین اندیشکده هیأت در قم تأسیس می‌شود

باباخانی با اشاره به اینکه به هیأت و مداحی، علمی پرداخته نشده است، گفت: اندیشکده هیأت برای جبران این خلأ با حضور ۱۰۰ استاد حوزه و دانشگاه در ۸ میز تخصصی راه‌اندازی شد. دبیرعلمی این اندیشکده محمدرضا سنگری است. تاکنون در اندیشکده ۳۰۰ موضوع در هیأت را شناسایی کردند و امیدواریم در آینده بتوانیم اندیشکده دوم را با رویکرد فقهی در قم ایجاد کنیم.

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی افزود: هفته آینده ۲۶ بهمن‌ماه، اولین همایش علمی هیأت در دانشگاه امام صادق(ع) با همکاری مرکز تخصصی احیای امر و با دبیری رجبی دوانی برگزار می‌شود.

تجلیل از برگزیدگان سال هیأت‌ها در مهرواره هوای نو

وی گفت: به دلیل زنده بودن موضوع هیأت، مجموعه‌های مختلف شبکه‌هایی برای فعالیت در حوزه مداحی و هیأت راه‌اندازی کردند که همه در شورای شبکه هیأت کنار هم می‌نشینند و هم‌افزایی می‌کنند.

باباخانی با بیان اینکه مهرواره هوای نو با رویکرد تجلیل از برگزیدگان سال هیأت و تشکل‌های دینی برای معرفی الگوها برگزار شد گفت: تاکنون دو دوره از این مهرواره برگزار شد که ۶ هزار هیأت در بیش از ۴۰ رشته شرکت کردند. بیش از ۱۰۰ داور در این مهرواره ارزیابی عملکرد هیأت‌ ها را برعهده دارند تا برگزیده‌ها انتخاب شوند و توسط رسانه‌ها به مردم و هیأتی‌ ها معرفی شوند.

شناسایی ۵۰۰ نوحه‌سرا در کشور

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی گفت: شورای هیأت‌ های مذهبی در ۴۰۰ شهرستان برای ساماندهی هیأت‌ ها به خصوص مجالس کوچک فعال است. در جریان ستایشگری ما دو موضوع اصلی را داریم. یکی از آن‌ها نوحه است که بخش محتوایی جریان ستایشگری را برعهده دارد. ترکیب شعر و آوا توسط شما مداحان ارائه می‌شود. مجموع نوحه‌سرایان کشور مغفول بود و کمتر مورد توجه بودند که الحمدلله مرکز نوحه سازمان هیأت با مسوولیت محمد رسولی تشکیل شد و ۵۰۰ نوحه‌سرا شناسایی شدند.دعا

وی گفت: برای نوحه‌سرایان کتاب و منابع را رایگان تأمین می‌کنیم و در هر زمینه نیاز داشته باشند، اساتید برای آنان فراهم می‌کنیم. تاکنون ۳ کنگره تخصصی نوحه هم برگزار شده است که منجر به توجه بیشتر به موضوع نوحه است.

ساماندهی وضعیت مداحان در شهرهای کوچک برعهده کانون است.

باباخانی گفت: ستایشگران جوان نیازمند برقراری ارتباط و گفت‌وگو بودند که با سفر سوریه این ارتباط آغاز شد. مرکز ستایشگری سازمان در دوره جدید خود با مدیریت حاج حسین هوشیار فعال شده است تا جریان ستایشگری کشور را مدیریت و ساماندهی کند. در ذیل این مجموعه کانون مداحان را در ۴۰۰ شهرستان داریم که ریاست آن برعهده حاج احمد واعظی است. ساماندهی وضعیت مداحان در شهرهای کوچک برعهده کانون است.

راه‌اندازی سامانه تبادل خدمات هیأت‌ها در بنیاد دعبل

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی گفت: بنیاد دعبل خزاعی در دوره جدید سازمان تبلیغات، ساماندهی شد و خدمات آن توسعه یافت. در دوره جدید تلاش شد پیرغلامان موثر استان‌ها مورد توجه قرار گیرند. دفاتر بنیاد با مدیریت حمید بهرامی تشکیل شد که توانستند مجمع خیرین حوزه هیأت را تشکیل و سامان دهند. این مجمع ان شاءالله خدمت شایسته‌تری به پیرغلامان و هیأت‌ ها خواهد داشت.

وی تصریح کرد: دومین اتفاق بنیاد دعبل، توسعه تنوع خدمات به هیأت ها، ستایشگران و پیرغلامان بود که در قالب‌های مختلف خدماتی، حقوقی، پزشکی و … ارائه می‌شود. برنامه دیگر دعبل سامانه تبادل خدمات هیأت است که مکانی برای ارائه خدمات مختلف هیأت‌ها به یکدیگر است.

میرزامحمدی: چرا برخی مداحان در فتنه سال قبل سکوت کردند؟

 حجت‌الاسلام میرزامحمدی سخنران مذهبی در این مراسم اظهارداشت: در وصیتنامه امیرالمومنین می‌فرماید با مال، جان و زبان خود جهاد کنید. جهاد با زبان به تعبیر زیبای رهبر انقلاب، جهادتبیین نام گرفت. برای این جهاد، بزرگترین مصداق حضرت زهرا(س) است که در زمان خانه‌نشینی امام زمان خود جهاد کرد.

وی افزود: در جریان فتنه سال گذشته برخی از مداحان سکوت کردند. فتنه اولش شاید سیاسی باشد اما در جمهوری اسلامی همیشه فتنه سیاسی به سمت فتنه اعتقادی می‌رود. جریان فتنه ۸۸ به ظاهر سیاسی بود اما به سمت آتش زدن چادر، قرآن، حسینیه و … رفت. چرا برخی مداحان در فتنه سال قبل با اینکه رهبر انقلاب از شما جهاد تبیین خواسته است، سکوت کردند؟

برای غدیر کم‌کاری می‌کنیم

میرزامحمدی گفت: ۱۲۰ هزار نفر شاهد غدیر بودند که ۷۰ هزار نفر از مدینه بودند. از این جمع تنها هفت نفر کنار امیرالمومنین(ع) ماندند. کار ما در جهاد تبیین باید برای دهه هشتادی‌ها، دهه نودی‌ها باشد. که جنگ، طاغوت و امام ندیدند. باید برای این‌ها کار کنیم.

این سخنران مذهبی گفت: حضرت زهرا(س) گریه می‌کرد و می‌فرمود گلایه دارم که غدیر را فراموش کردید. چرا ما هیأتی‌ ها برای غدیر کم کار می‌کنیم. ما در ۱۱۰۰ شهرستان روز غدیر کاروان شادی داریم، باید این روند و کار را گسترش دهیم. متاسفانه برخی از مداحان و شاعران برای غدیر یه میدان نمی‌آیند و می‌گویند برای محرم آماده می‌شویم.

این سخنران مذهبی افزود: در مقام جهاد تبیین باید اول علمش را تحصیل کنیم و بعد کار کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بسیاری از فتنه‌ها را دعا و مناجات حل می‌کند. ظرفیت مداحان و هیأت ها باید وارد عرصه دعا و مناجات شوند.

 

 

eheyat

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *