محمد رسول الله رحمه للعالمین

چرا منافقان به پیامبر اُذُن (گوش) می گفتند؟

خانه / سر تیتر اخبار / چرا منافقان به پیامبر اُذُن (گوش) می گفتند؟

اُذُن بودن پیامبر به چه معناست؟

 

خداوند متعال در این باره فرموده اند:

یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کثِیراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ. (حجرات،آيه 12 )

«ای کسانی که ایمان آورده اید! از بسیاری از گمان ها بپرهیزید، چرا که بعضی از گمان ها گناه است».

پیامبر محمد رحمت

حسن ظن

حسن ظن؛ از جمله دستورات خداوند در قرآن کریم است. که می تواند در تعاملات اجتماعی ما با افراد جامعه بسیار تاثیر گذار باشد. فردی که نسبت به اطرافیانش حسن ظن دارد. از آرامش روحی و روانی بیشتری برخوردار است. و هم دیگران به او نگاه صمیمانه تر و دوستانه تری دارند.

خوش گمانی و بدگمانی در معاشرت های اجتماعی. همیشه و نسبت به همه یکسان نیست. بلکه موارد متعدد و گوناگونی دارد. حسن ظن به معنای ساده لوحی قطعا صفت پسندیده ای نیست. بنابر این با توجه به شرایط و افراد نمود پیدا می کند .

در سوره توبه درباره منافقان كه پيامبر را اذيّت مي كردند. مي فرمايد: و منهم الّذين يوذون النبي و يقولون هو أذن. پيامبر را اذيت مي رساندند و مي گفتند: محمد همه اش سراپا گوش است. مقصودشان اين بود  كه هر چه به پيامبر گفته مي شود  پيامبر گوش مي كرد: قل أذن خيرٌ لكم؛ بگو: پيامبر اگر سراپا گوش باشد. براي شما بهتر است. و به نفع شما خواهد بود. يؤمن باللَّه و يؤمن للمؤمنين؛ پيامبر ايمان به خدا و ايمان به مؤمنان دارد.

گوش شنوا بودن پیامبر برای مومنین خیر است.

اُذُن بودن پیامبر يعني اعتقاد به مؤمنان دارد. منافقان كه مي ديدند پيامبر به حرف مؤمنان گوش مي دهد. اين اتهام را به پيامبر مي زدند كه پيامبر همه اش گوش است. و زود باور،هرکس هرچه بگوید می شنود. خداوند متعال در جواب آنان مي فرمايد: اگر پيامبر گوش شنواست و حسن ظن به مومنین دارد. این به نفع شما است. و باعث رحمت براي مؤمنان است. والّذين يؤذون رسول اللَّه لهم عذابٌ اليم. آنان كه پيامبر را با اين حرفها اذيت مي كنند. عذاب أليم و دردناك در انتظار آنان است.

 

eheyat

 

بازدیدها: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *