غدیر غم

چهل در از دریای غدیر

امام صادق (ع) فرمود :
روز غدیر خم عید بزرگ خداست ، خدا پیامبرى مبعوث نکرده ، مگر ینکه این روز را عید گرفته و عظمت آن را شناخته و نام این روز در آسمان ، روز عهد و پایمان و در زمین ، روز پایمان محکم و حضور همگانى است .

چهل جمله از سخنان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در روز عید غدیر خم

 

برای دانلود فایل PDF کامل روی لینک زیر کلیک کنید:

معرفی خطبه غدیر

خطبه غدیر سخنرانی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است که در حجة الوداع در محل معروف غدیر خم ایراد شد.

حجه الوداع؛ آخرین حج پیامبر خاتم (صلی الله علیه واله وسلم) در آخرین سال زندیگیشان بود. در سال دهم هجرت، پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله وسلم) در آیین حج رو به مردم فرمودند: «ای مردم؛ مناسک حج را از من بیاموزید که شاید دیگر مرا نبینید».

یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ ۖ. وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ. این آیه‌ای است که در این سفر بر پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم) وحی شد و از آن با عنوان آیه تبلیغ یاد می‌شود.

در این آیه خداوند متعال می‌فرماید:‌ ای پیامبر! آنچه را از جانب پروردگارت به سوی تو نازل شد، ابلاغ کن و اگر چنین نکنی، پیامش را نرسانده‌ای.

در واقع از مفهوم این آیه بر می‌آید که تکلیفی است بر دوش پیامبر خدا که پساز خود امانت دین و هدایت مردم بر دوش فردی امین قرار دهد؛ و چه کسی بهتر از امام علی (علیه السلام). همو که اولین ایمان آورنده به رسالت پیامبر خدا بود، او که در شب لیله المبیت برای اینکه گزندی به پیامبر خدا از سوی مشرکان نرسد در جایگاه ایشان خوابید؛ جان بر کف و بی ترس و واهمه.

در روز روز هجدهم ذی الحجه پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله وسلم) در میان خیل کثیری از مسلمانان جانشینی حضرت علی (علیه السلام) را اعلام کرد.

در این روز مردم دسته دسته از هر گروه و قبیله با حضرت علی (علیه السلام) بیعت کردند.

 

واقعه غدیر از مهم‌ترین وقایع تاریخ اسلام

واقعه غدیر از مهم‌ترین وقایع تاریخ اسلام است که در آن، پیامبر اسلام ص) هنگام بازگشت از حجةالوداع ۱۸ ذی‌الحجه سال دهم قمری در مکانی به نام غدیر خم، امام علی (علیه السلام) را، ولی و جانشین خود معرفی کرد. حاضران در آن واقعه که بزرگان صحابه نیز در میان‌شان بودند، با امام علی (علیه السلام) بیعت کردند.

خطبه غدیر سخنرانی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است که در محل معروف غدیر خم ایرادشد. در اجتماع پر شور آن روز بیش از یک صد و بیست هزار نفر حضور داشتند.

خطبه غدیر خم از حمد و ثنا خداوند شروع و به امامت امام علی (علیه السلام)، فرزندانش و معرفی امامت ختم می‌شود.

 

برای دانلود فایل صوتی گویا و زیبای خطبه غدیر اینجا کلیک کنید.

 

بازدیدها: 0

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *