کتاب «احمد متوسلیان هستم» منتشر شد

خانه / مطالب و رویدادها / کتاب «احمد متوسلیان هستم» منتشر شد

کتاب «احمد متوسلیان هستم» شامل سخنرانی ها و مصاحبه های حاج احمد متوسلیان، با گردآوری و تدوین محمدجواد شادانلو توسط انتشارات نارگل منتشر و راهی بازار نشر شد.

کتاب «احمد متوسلیان هستم» شامل سخنرانی ها و مصاحبه های حاج احمد متوسلیان، فرمانده جاویدالاثر لشگر ۲۷ محمدرسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) به تازگی با گردآوری و تدوین محمدجواد شادانلو توسط انتشارات نارگل منتشر و راهی بازار نشر شده است.

احمد متوسلیان در سال ۱۳۳۱ در محله امامزاده اسماعیل واقع در خیابان مولوی تهران متولد شد. متوسلیان به همراه چهره هایی چون شهید همت، شهید محمود شهبازی، عباس کریمی، محمدرضا دستواره و … از موسسان تیپ و بعدها لشگر ۲۷ محمد رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) است. این چهره دفاع مقدس که پس از ساخت فیلم سینمایی «ایستاده در غبار» بین مردم و مخاطبان عام ادبیات دفاع مقدس، بیشتر شناخته شد، در سال ۱۳۵۸ عازم کردستان شد و فعالیت های خود علیه ضدانقلاب را آغاز کرد.

پس از تغییر جبهه و رفتن به سمت جنوب، تیپ محمد رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) در پیروزی در عملیات بیت المقدس و آزادی خرمشهر، نقش مهمی ایفا کرد. متوسلیان و تیپ محمد رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) پس از این عملیات برای همراهی با رزمندگان لبنانی و مقابله با تهاجمات اسرائیل به این کشور رفتند که واقعه اسارت وی به دست لبنانی های افراطی و سپس نیروهای اسرائیلی در این برهه و سال ۱۳۶۱ رخ داد. از سال ۶۱ تا امروز، خبر موثقی از سرنوشت حاج احمد و ۳ همراهش در دست نیست.

جرقه تولید این کتاب در سال ۸۴ و پس از همراهی با اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد آشتیان برای برگزاری یادوآره حاج احمد متوسلیان زده شده است. تدوین کننده کتاب پس از این که بنا می شود یادواره را برگزار کنند، نزد حجت الاسلام علی حسین پور مدیرمسئول ماه نامه فکه می رود و حسین پور نیز همه اسناد موجود در بایگانی موسسه فکه را در اختیارش می گذارد. به این ترتیب، کتاب پیش رو، مجموعه سخنرانی ها، مصاحبه ها و نیز یکی از نوشته های متوسلیان را در بر می گیرد؛ جوانی که در سال های پیش از انقلاب رشد کرد و پس از گذراندن دوره مبارزاتی علیه حکومت پهلوی ، وارد سال های پیروزی انقلاب و جنگ شد.

کتاب «احمد متوسلیان هستم» ۲۰ فصل دارد که هر فصل یکی از سخنرانی ها یا مصاحبه های متوسلیان را شامل می شود. این فصول به این ترتیب هستند:

«زندگی نامه احمد متوسلیان»، «متن دفاعیات در دادگاه ستم شاهی»، «سخنرانی در نماز جمعه پاوه»، «سخنرانی در دومین سمینار سراسری فرماندهان سپاه»، «مصاحبه با روزنامه اطلاعات درباره وضعیت جبهه مریوان»، «مصاحبه تصویری درباره وقایع کردستان و آغاز جنگ»، «سخنرانی در مراسم تدفین شهید علی رضا مهرآیینه»، «مصاحبه با راوی دفتر سیاسی سپاه، در خصوص مسائل کردستان»، «مصاحبه با خبرنگار نشریه پیام انقلاب در جریان عملیات محمد رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم)»، «جلسه با محسن رضایی برای راه اندازی تیپ ۲۷ محمد رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم)»، «جلسه با نیروهای شناسایی بومی عمل کننده در عملیات فتح المبین»، «مصاحبه با راوی دفتر سیاسی سپاه پس از عملیات فتح المبین»، «سخنرانی در جمع رزمندگان تیپ ۲۷ محمد رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) پس از عملیات فتح المبین»، «مصاحبه با گروه خبری اعزامی از صدا و سیمای مرکز خراسان در جریان عملیات بیت المقدس»، «آخرین جلسه توجیهی با مسئولین یگان های تیپ ۲۷ پیش از آغاز مرحله چهارم عملیات بیت المقدس»، «سخنرانی در جمع رزمندگان تیپ ۲۷ محمد رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم)»، «مصاحبه با راوی دفتر سیاسی سپاه و جمع بندی عملیات بیت المقدس»، «مصاحبه تلویزیونی پیش از اعزام به سوریه»، «سخنرانی در جمع قوای محمد رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم)» و «مصاحبه اختصاصی نشریه پیام انقلاب با احمد متوسلیان فرمانده نیروهای اعزامی به لبنان».

در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

تکبیر حضار

احمد متوسلیان: ما اعتقاد داریم که باید ریشه ظلم و جور و کفر، حداقل از سطح ممالک اسلامی و در مرحله بعد، از سطح جهان برچیده بشود؛ یعنی تا کفر هست، تا ظلم هست [و] تا جور هست، ما هم در جنگیم. در هر کجا که باشد، علیه آن می جنگیم. ما به برادرها عرض کردیم که مسئله جریان صدام است؛ صدام به عنوان یک فرد نیست، جریان صدام را می گوییم.

برادرها! باید بدانید که گردان شما و آن گردانی که در جوار شما هستند، شما [ها] از نظر ما استراحت کردید و حالا نوبت وارد شدن به مرحله بعدی عمل است.

تکبیر حضار

احمد متوسلیان: اگر سوالی هست جواب بدهیم.

یکی از حضار: ما با ارتش ادغام می شویم؟

احمد متوسلیان: مجددا ادغام با ارتش را داریم و ممکن است که ما قصوراتی ببینیم، ولی این ارتش یک پاره ای از تن ما است. آیا شما می توانید وقتی برای یک کاری می روید یک دست تان را جا بگذارید؟ ارتش را دست خودمان فرض کنیم. ما باید ارتش را با خودمان ببریم. باید آن ها در جنگ کنار ما بجنگند و ما در کنار آن ها بجنگیم. ما هم مسئله داریم، نه این که نداشته باشیم. ما همه قوت و ضعف داریم، ولی قوت و ضعف همدیگر را تامین می کنیم. این امر امام است که باید ارتش و سپاه در کنار همدیگر بجنگند.

این کتاب با ۴۳۲ صفحه مصور، شمارگان ۲ هزار و ۵۰۰ نسخه و قیمت ۲۰ هزار تومان منتشر شده است.

منبع: حلقه وصل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *