کراهت زیارت اهل قبور در شب

خانه / تازه ها / کراهت زیارت اهل قبور در شب

حکم زیارت اهل قبور در شب

سوال آیا شب رفتن به زیارت اهل قبور کراهت دارد؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله).

بنا بر روايتي كه از پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) نقل شده است، آن حضرت به ابوذر مي فرمايد: در روز برخي اوقات قبور را زيارت كن و در شب زيارت نكن.مستدرك، ج 2، ص 363)

در كامل الزياره از حضرت صادق (عليه السلام) روايت شده كه فرمود. مردگان را چون پيش از طلوع آفتاب زيارت كنيد. مى شنوند و جواب مى دهند. شما را و اگر بعد از طلوع آفتاب زيارت كنيد. مى شنوند و جواب نمى دهند.

در دعوات راوندى حديثى مرويست از حضرت رسول (ص) در كراهت زيارت اموات در شب چنانچه فرمود. حضرت بابى ذر ((وَلاتَزُرْهُمْ اَحْياناً بِالّلَيْلِ))

از بهترين مواقع زيارت بعد از ظهر روز پنجشنبه تا غروب است. و همچنين است روز دوشنبه زيرا در روايت است. كه فاطمه (علیها السلام) بعد از وفات پدر بزرگوارش هفته اي دو روز يعني روز دوشنبه و رو پنجشنبه به زيارت شهدا مي رفت. و صبح شنبه و صبح جمعه قبل از طلوع آفتاب هم فضيلت دارد.

اما زيارت اهل قبور در شب كراهت دارد زيرا

در حديث است كه ارواح شبها جمع ميشوند. در وادي اسلام و توجه خصوصي به قبر آنان خوش آيندش نيست. پس بهتر آن است كه اگر انسان در شب عبورش در قبرستان افتاد. فاتحه و زيارت عمومي بخواند و رد شود.

و مكروه است ماندن بر سر قبر غير پيغمبر و امام خصوصا در شب مگر براي غرض صحيحي مثل تلاوت قرآن.

حضور در قبرستان در شب ،ممكن است عواقبي براي عقل انسان داشته باشد. و دچار توهماتي بشود كه سبب پيدايش اختلالاتي گردد.

آداب زيارت اهل قبور

1- مستحب است در نزد قبر ميت خواندن سوره حمد و ناس و فلق و توحيد و آيةالكرسي هر كدام سه مرتبه و سوره قدر هفت مرتبه.

2- از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) چنين نقل شده است : هر كه بر قبرستان عبور كند و 11 مرتبه سوره توحيد را بخواند. و ثوابش را به اموات آن قبرستان هديه كند. به تعداد آن مردگان اجر و پاداش مي يابد .

فضیلت سوره قدر

3- در روايات معتبر آمده است كه اگر كسي به نزد قبر برادر مومن خود برود. و رو به قبله دستش را بر روي قبر بگذارد. و 11 مرتبه سوره قدر را بخواند. از ترس بزرگ روز قيامت در امان خواهد بود . و در روايت ديگر ديگر آمده كه خداوند او و صاحب قبر هر دو را بيامرزد .

4- در روايت آمده كه حضرت باقر (علیه السلام) نزد قبر يكي از شيعيان ايستادند. و اين دعا را خواندند :

اللهم ارحم غربته و صل وحدته و آنس وحشته و آمن روعته. و اسكن اليه من رحمتك ما يستغني بها عن رحمه من سواك و الحقه بمن كان يتولاه.

روزهای زیارتی

5- طبق رواياتي كه از حضرات معصومين (ع) وارد شده است. زيارت اهل قبور مؤمنين در روزهاي دوشنبه و پنج شنبه و جمعه مستحب مؤكد است. و سنت پيامبر (ص) و سيره اهل بيت (ع) نيز چنين بوده است. و فعل معصوم نيز براي ما حجت است.

هدیه به مردگان

و در روايتي از رسول خدا (ص) آمده است. كه حضرت فرمود: «هديه بفرستيد براي مردگان خود» پس سؤال شد.چيست هديه مرده ها؟ فرمود: صدقه و دعا. و فرمود. ارواح مؤمنين هر جمعه به آسمان دنيا مقابل خانه ها و منزل هاي خود فرياد مي كنند.

هر يك از ايشان به آواز حزين با گريه اي اهل من و اولاد من اي پدر من و مادر من و خويشان من مهرباني كنيد بر ما.

 

eheyat

بازدیدها: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *