10 حدیث در رابطه با کیفیت حجاب

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم : برای زن سزاوار نیست که هنگام بیرون رفتن از خانه اش لباسش را جمع و فشرده کند ( محمد محمدی اشتهاردی ، پوشش زن در اسلام ، ص 19 )

1- پیامبر اکرم  صلی الله علیه و آله و سلم : برای زن سزاوار نیست که هنگام بیرون رفتن از خانه اش لباسش را جمع و فشرده کند  ( محمد محمدی اشتهاردی ، پوشش زن در اسلام ، ص 19 )

2-امام صادق علیه السلام : برای زن مسلمان جایز نیست که روسری ( مقنعه )و پیراهنی برتن کند که بدنش را نپوشاند .

 ( وسایل الشیعه ، جلد 30 ، ص 5181)

3-امام صادق علیه السلام فرمودند : در مورد زینتهایی که جایز است زن در مقابل نامحرم ظاهر کند صورت و کف دو دست است . ( بحار ،ج 104 ،ص33 / قرب الاسناد ، ص 40 )

4 – رسول خدا صلی الله علیه واله فرمودند: هر زنی که به خداوند سبحان و روز قیامت ایمان دارد زینتش را برای غیر شوهرش آشکار نمی‌کند و همچنین موی سر و مچ خود را نمایان نمی‌سازد و هر زنی که این کارها را برای غیرشوهرش انجام دهد دین خود را فاسد کرده و خداوند را نسبت به خود خشمگین کرده است.  و همچنین زر و زیور خود را در منظر و دیدگاه غیرشوهر نمی گذارد و در غیاب شوهر خود را خوشبو نمی کند که اگر چنین کند دینش را تباه و خدا را به خشم آورده است.

-برای زن جایز نیست مچ پا را برای مرد نامحرم آشکار سازد و اگر مرتکب چنین عملی شد اول اینکه: خداوند سبحان همیشه او را لعنت می‌کند. دوم اینکه: دچار خشم و غضب خداوند بزرگ می‌شود. سوم اینکه: فرشتگان الهی هم او را لعنت می‌کنند. چهارم: عذاب دردناکی برای او در روز قیامت آماده شده است. (مستدرک حاکم ، ج 2 ،ص549)

5 – امام علی علیه السلام گفته است:زن (باید) مو و سینه و دور گردن و زیر گلوی خود را بپو شاند

( مجمع البیان، ج7)

6 – رسول خدا  صلّی الله علیه و آله  فرمودند: زن در نزد نامحرمان، باید چهار لباس داشته باشد: 1-چادر 2-مقنعه- 3-  پیراهن 4- شلوار.«تفسیر نور الثقلین، ج ۳، ص ۶۲۴»

7 – امام علی علیه السلام : من و پیامبر در یک روز ابرى و بارانى در بقیع نشسته بودیم که زنى سوار بر الاغ از آن جا گذشت و دست الاغش در گودالى فرو رفت و زن به زمین افتاد . پیامبر صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم رویش را برگرداند . حاضران عرض کردند : اى رسول خدا ! آن زن شلوار به پا دارد . پیامبر سه بار فرمود : خدایا ! زنان شلوار پوش را بیامرز . اى مردم ! شلوار بپوشید که شلوار پوشاترین جامه‏هاى شماست و زنان خود را در موقعى که بیرون مى‏آیند با شلوار حفظ کنید .تنبیه الخواطر : ۲ / ۷۸ ، منتخب میزان الحکمه : ۱۳۰

8 – حضرت فاطمه زهرا  سلام الله علیها  در آخرین روزهای عمر پر برکتشان ضمن وصیّتی به اسماء فرمودند: من بسیار زشت و زننده می دانم که جنازه زنان را پس از مرگ با انداختن پارچه ای روی بدنش تشییع می کنند. و افرادی اندام و حجم بدن او را مشاهده کرده و برای دیگران
تعریف می نمایند. مرا بر تختی که اطرافش پوشیده نیست و مانع مشاهده دیگران نباشد قرار مده ـ بلکه مرا با پوشش کامل تشییع کن ـ، خداوند تو را از آتش جهنّم مستور و محفوظ نماید.تهذیب الأحکام، ج ۱، ص ۴۲۹

9 – رسول اكرم صلی الله علیه وآله   در حالیکه به زنی که جامه های هاي نازك و بدن نما پوشيده بود روي خويش را ازوي برگرداند و فرمودند: همين كه زن به حد بلوغ رسيد سزاوار نيست چيزي از بدن او ديده شود مگر ازمچ دست به پايين و صورتش(الدرالمنثورج 5)

 10 – حجاب عاشورایی – دختر 6 ساله حضرت اباعبدالله الحسین ( علیه السلام) در مجلس یزید با آستین خود روی خود را گرفته بود و اشک می ریخت . یزید پرسید چرا گریه می کنی ؟ فرمود : چگونه گریه نکند کسی که پوشش و نقابی برای او نیست که صورت خود رااز تو و حضار مجلست بپوشاند . ( ترجمه نفس المهموم ، ص221 )

بازدیدها: 1896

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *