8 خصلتی که خدا به بنده محبوبش می‌دهد از زبان استاد انصاریان

خانه / پیشنهاد ویژه / 8 خصلتی که خدا به بنده محبوبش می‌دهد از زبان استاد انصاریان

انصاریان گفت: روزی امیرالمومنین میل پیدا کرده بود جگر پخته گوسفند بخورد، اما یک سال این میل را نگه داشت و سپس به امام مجتبی و ابی‌عبدالله فرمود: من به جگر گوسفند اشتها کردم.

8 خصلتی که خدا به بنده محبوبش می‌دهد از زبان استاد انصاریان

هیاتحجت‌الاسلام حسین انصاریان استاد حوزه و مفسر قرآن کریم طی سخنرانی در حسینیه هدایت به مناسبت ماه مبارک رمضان، به بیان خصائل و ویژگی‌های معنوی و اخلاقی امیرالمومنین علیه السلام پرداخت و اظهار داشت: وجود مبارک رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم ، در یک روایت بی‌­نظیر حقایقی را بیان فرمودند که این حقایق به صورت اکمل از مشرق وجود امیرالمومنین علیه السلام طلوع کرد و همچنین از مشرق وجود هر مومنی به اندازه­ ظرفیتش طلوع خواهد کرد.

وی ادامه داد: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می‌فرمایند وقتی خداوند عاشق بنده­‌اش شود، او را برای آراسته شدن به هشت خصلت کمک کرده و راه را برای او باز می­‌کند. خصلت اول این است که از هرچه که برای کرامت مردم زیان دارد، کاملاً چشم می­‌پوشد.

انصاریان افزود: محمد بن ابوبکر، استاندار امیرالمومنین علیه السلام در مصر را کشتند و مردم هم در این زمینه سکوت کردند. خبر شهادت محمدابوبکر که به امیرالمومنین علیه السلام رسید، فرمود فرزند و برادر بچه­‌هایم را کشتند؛ حتی قاتلان به جنازه­ او هم رحم نکردند و آتش زدند. اطرافیان امام علی علیه السلام از این اتفاق رنجیده خاطر بودند و به ایشان فشار می‌­آوردند که به مصر حمله کن و مردم را ادب کن اما حضرت فرمودند: مصری‌ها برادران دینی ما هستند؛ چه کسی را بکشم؟! اصلاً در دنیا سابقه ندارد که کسی در مقابل جنایت مردم یک استان چه قاتلان و چه سکوت­‌کنندگان، این‌گونه موضع بگیرد.

این استاد حوزه علمیه با تاکید بر اینکه اسلام دین عشق و محبت است، بیان کرد: روزی ۳۰۰ درهم به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم رسیده بود که ایشان، این پول را به امیرالمومنین علیه السلام دادند. امام علی علیه السلام در کوچه‌های مدینه به یک خانم بدکاره برخورد کرد و صد درهم از آن پول را به این خانم داد. کمی بعد به دزدی رسید که قصد دزدی داشت؛ در تاریکی با آن دزد سلام و علیک کرد و صد درهم به او داد. در ادامه به یک مستحق رسید و صد درهم هم به او داد. خبر کمک‌های علی علیه السلام به پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم رسید. آن زن بدکاره که پول را گرفته بود گفت علی علیه السلام چنین پول پاکی به من داده است، آیا درست است که گناهم را ادامه دهم؟! فردا جواب علی علیه السلام و خدا را چه باید بدهم؟! آن زن در نهایت توبه کرد.

8 خصلتی که خدا به بنده محبوبش می‌دهد از زبان استاد انصاریان

وی ادامه داد: آن دزد هم پول را به سرمایه­ شغلی حلال تبدیل کرد و فرد مستمند هم از فقر نجات پیدا کرد. آیه نازل شد کسانی که شب و روز و در آشکار و نهان انفاق می‌­کنند، از بندگان واقعی من هستند.

این محقق، مفسر و پژوهشگر علوم قرآنی افزود: خصلت بعدی این است که اگر خدا عاشق بنده­‌اش باشد، دلش را از خوف عظمت خود پر می­‌کند. حیای کامل سومین خصلتی است که خداوند به بنده‌اش عطا می‌کند. روزی برای امیرالمومنین علیه السلام یک غذای خیلی خوشمزه آوردند. حضرت فرمود حلال و عالی است اما مدتی که با پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم بودم، ندیدم یک همچنین غذایی بخورد حیا می‌­کنم و نمی‌­خورم. روزی امیرالمومنین علیه السلام اشتها پیدا کرده بود جگر پخته گوسفند بخورد اما یک سال این اشتها نگه داشت و سپس به امام مجتبی علیه السلام و ابی‌عبدالله علیه السلام فرمود من به جگر گوسفند اشتها کردم. انگار در خانه­ علی علیه السلام عروسی شد که او می­‌خواهد جگر بخورد، چرا که تاکنون چنین چیزی ندیده بودند. بچه­‌ها دویدند یک جگر گوسفند خریدند، آن را پختند و در یک سینی چوبی مقابل امیرالمومنین علیه السلام قرار دادند. علی علیه السلام نان را گرفت و نگاهی به این لقمه کرد و گفت حسن جان! آیا در کوچه­ ما کسی هست که نتواند این غذا را بخورد؟ گفت بله بابا! فرمود حیا می­‌کنم که این غذا را بخورم و آن را بردار.

انصاریان اظهار داشت: خصلت چهارمی که خداوند به بنده خود عطا می‌کند، این است که به او کمک می­‌کند تا آراسته به اخلاق شایستگان یعنی انبیاء و اولیاء شود. برهمین مبنا یک روز پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود هرکس دلش می­‌خواهد خصلت و فضائل انبیاء را ببیند به علی علیه السلام نگاه کند.

وی تصریح کرد: صبر، ولایت و امامت، سخاوت و صدق، از دیگر خصائلی بود که از افق وجود علی علیه السلام طلوع کرد چرا که خدا عاشق او بود. عشق خدا به علی علیه السلام به اندازه‌ای بود که در قیامت به او می‌­فرماید هرکس را که دلت می‌خواهد از جهنم آزاد کن.

صوت این سخنرانی را اینجا بشنوید:

منبع: فارس

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *