تفاوت ضیافت الهی با مهمانی‌های مردم از نگاه امام خمینی(ره)

خانه / قرآن و عترت / تفاوت ضیافت الهی با مهمانی‌های مردم از نگاه امام خمینی(ره)
امام خمینی رحمة الله علیه : در یک حدیثی است که پیغمبر اکرم فرمودند که ماه رمضان آمد، اقبال کرد، آمد. در ضمنش می ‏فرمایند که‏ «دعیتم الی ضیافه الله» (شما به مهمانی خدا دعوت شده ‏اید) فرق ضیافت های خدا با ضیافت های مردم این است که وقتی شما را یک اشخاصی دعوت بکنند به یک مهمانی، وقتی بروید در آن مهمانی به حسب فراخور حال، یک چیزهایی برای خوردنی و یک چیزهایی برای تفریح و این چیزهاست.

ضیافت خدا در ماه رمضان یک شعبه‏ اش روزه است، آن‏ ضیافت خداست و یک امر مهمش که مائده غیبی و آسمانی است قرآن است.
شما دعوت شده‏ اید به مهمانی خدا و شما در ماه رمضان مهمان خدا هستید. مهماندار شما، شما را وادار کرده است به اینکه روزه بگیرید؛ این راه هایی که به دنیا باز است و شهوات است، اینها را سدش کنید تا مهیا بشوید برای لیلة القدر.
ماه شعبان مقدمه است برای ماه مبارک رمضان که مردم مهیا بشوند برای ورود در ماه مبارک رمضان و ورود در ضیافت الله. شما وقتی که می‏خواهید به مهمانی بروید -غالبا البته- یک وضع دیگری خودتان را درست می‏کنید. لباسی تغییر می‏ دهید و یک طور دیگری وارد می‏ شوید. آن طوری که در خانه هستید؛ یک تغییری می‏ دهید.
ماه شعبان برای این است که همان مهیا بودنی که می‏خواهید مهمانی بروید، خودتان را مهیا می ‏کنید و سر و ظاهرتان را، سر و صورتتان را یک قدری فرق می‏ گذارید با آن وقتی که در خانه هستید.
در ضیافت خدا، ماه شعبان برای مهیا کردن این افراد است، مهیا کردن مسلمین است برای ضیافت خدا، ادبش آن مناجات شعبانیه است. من ندیده ‏ام در ادعیه، دعایی را که گفته شده باشد همه امام ها این دعا را می خواندند، در دعای شعبانیه این هست اما من یادم نیست که در یک دعای دیگری دیده باشم که همه ائمه این را می‏ خواندند. این مناجات شعبانیه برای این است که شما را، همه را مهیا کند برای ضیافة الله.
* از بیانات امام خمینی در جمع بانوان شمیران (21 تیر 1359)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *