ماجرای اشک امیرالمومنین روی منبر از زبان استاد انصاریان

خانه / پیشنهاد ویژه / ماجرای اشک امیرالمومنین روی منبر از زبان استاد انصاریان

حجت‌الاسلام انصاریان گفت: امیرالمومنین خودش نمی‌خورد تا همه را سیر کند، استراحت نداشت تا همه مردم مملکت استراحت کنند اما خیلی مزاحم داشت به قدری که یک روز روی منبر مسجد کوفه، اشک ریخت.

ماجرای اشک امیرالمومنین روی منبر از زبان استاد انصاریان

هیاتحجت‌الاسلام حسین انصاریان استاد حوزه و مفسر قرآن کریم طی سخنرانی در حسینیه همدانی‌ها به مناسبت ماه مبارک رمضان، با بیان اینکه نفس انسان قابلیت شگفتی برای تربیت دارد و تاکنون کسی از حقیقت آن آگاه نشده است، اظهار داشت: ماموریت ملک‌الموت هم درباره نفس است و وقتی نفس از انسان جدا شود، تمام اعضاء و جوارح از کار می‌­افتند و جسم را باید در خاک بگذارند؛ در روز قیامت هم خداوند دوباره همین بدن را با همین نفس حیاتی برمی‌­گرداند.

استاد انصاریان گفت: امیرالمومنین علیه السلام فقط در نهج‌البلاغه به اندازه­ سه صفحه از عالم بالا خبر داده که از علوم نجومی غربی‌ها جلوتر است، یعنی آنها با تجهیزات پیشرفته هنوز به علم امیرالمومنین علیه السلام نرسیدند.

وی ادامه داد: این قدرت بی­نهایت خداوند است و هیچ‌وقت نباید از کار خدا تعجب کرد چرا که علم و قدرت او بی­نهایت است و به هر حقیقتی تعلق می‌­گیرد؛ مگر ساختن این آسمان‌های هفتگانه که طول و عرض آن را هیچ‌کسی نمی‌داند برای او سخت بوده است؟! میلیاردها سال است که ستارگان، خورشید، ماه، کهکشان و سیاره‌ها را سرپا نگه داشته‌است بدون اینکه از ستونی استفاده کند. حیف که امیر المومنین علیه السلام زود از دنیا رفتند، در منبر کوفه خودشان پیشنهاد کردند و فرمودند که من به جاده‌­های آسمان‌ها از جاده­‌های زمین آگاه‌­تر هستم اما هیچ‌کس نپرسید که عالم بالا چه خبر است.

این استاد حوزه علمیه با اشاره به نحوه حکومت‌داری امام علی علیه السلام ، تصریح کرد: علی علیه السلام بخشی از روز را در کوفه حکومت‌داری می‌کرد و بقیه­ روز را هم با یک زنبیل و یک تیشه بر سر زمین کار می‌­کرد. مناطق وسیعی تحت حکومتش بود و برای او از همه جای کشور مالیات می‌­آمد. دستور داده بود که بخشی از مالیات‌­ها را در منطقه خودتان خرج کنید و اضافه­ آن را به کوفه بفرستید تا دنیای این مردم را آباد کنم.

وی ادامه داد: خودش نمی‌خورد تا همه را سیر کند، خودش نمی‌­پوشید تا همه را بپوشاند و خودش استراحت نداشت تا همه مردم مملکت استراحت کنند اما خیلی مزاحم داشت به قدری که یک روز روی منبر مسجد کوفه، اشک ریخت و گفت شما مردم قلب من را در سینه‌­ام مانند نمکی که در آب حل می شود، آب کردید.

این محقق، مفسر و پژوهشگر علوم قرآنی به تعاریف غیرمسلمانان از امام علی علیه السلام اشاره کرد و اظهار داشت: بعضی از دانشمندان مسیحی نوشتند، علی جان هزار و پانصد سال زود به دنیا آمدی به این معنا که اگر امروز به دنیا آمده بودی جهان تحول عجیبی پیدا می­‌کرد.

استاد انصاریان افزود: روزی نشسته بود کفش­‌هایش را وصله می‌­کرد و ابن عباس هم یک طرف نشسته بود؛ کفش‌هایش را که وصله کرد جلوی خود گذاشت و به ابن عباس گفت قیمت این کفش چقدر است؟! ابن عباس گفت کفش شما پر از وصله است و هیچ قیمتی ندارد. سپس علی علیه السلام  فرمود حکومت من بر شما و بر دنیای شما اگر بر من زمینه‌ای نباشد تا حق غارت­‌شده­ مظلومی را از یک ستمگر بگیرم و به او برگردانم، برای من از این کفش‌ها هم بی‌­ارزش­تر است. آیا کسی را سراغ دارید که جایگاه حکومتی خود را این‌گونه ارزیابی کند؟!

ماجرای اشک امیرالمومنین روی منبر از زبان استاد انصاریان

وی ادامه داد: روزی می‌­فرمود آنقدر پیراهنم را وصله زدم که دیگر خجالت می‌­کشم آن را به اهل خانه بدهم و بگویم وصله بزنید. در نماز جمعه ایستاده داشت خطبه می‌­خواند و دستش را حرکت می‌­داد. پسری از پدرش پرسید علی علیه السلام چه می­‌کند؟! پدرش گفت علی علیه السلام همین یک پیراهن را دارد، پیراهنش را شسته ولی آستین­‌هایش هنوز خیس است، آن را باد می‌­دهد تا خشک شود؛ این در حالی است که برایش شتر شتر مالیات، زکات، درهم و دینار می‌­آوردند. این علی علیه السلام است اما اکنون شیعه کجا قرار دارد؟! شیعه‌ صندلی‌­دار، شیعه حکومت­دار، شیعه ثروتمند الان کجا قرار دارد؟!

این استاد حوزه علمیه با اشاره به بی تابی امیرالمومنین علیه السلام در بازپس‌گیری حق مظلومان، اظهارداشت: در گرمای طاقت فرسای کوفه و در زمانی که تمام مردان و زنان در خانه استراحت می‌کردند، امیرالمومنین علیه السلام به تنهایی کوچه به کوچه می‌­گشت؛ فردی یک مرتبه امیرالمومنین علیه السلام را می‌بیند و می‌گوید علی جان بخشی از شب را که نمی‌­خوابی و عبادت می‌کنی، بعد از نماز صبح هم که در مسجد کوفه مشکلات مردم را حل می‌­کنی، این وقت ظهر در این گرما کجا می‌­روی؟! فرمود فردای قیامت مسئول هستم؛ در کوچه­‌ها می‌­گردم که نکند مظلومی مورد ظلم قرار گرفته باشد و نتواند پیش من بیاید یا بگوید الآن رییس جمهور خواب است و نمی‌شود پیش او رفت. من طاقت ظلمی که به او شده را ندارم؛ کوچه‌­ها را می‌­گردم که اگر مظلومی دنبال دادرس است، من را ببیند و بگوید علی من مظلوم واقع شدم تا رفع ظلم کنم.

استاد انصاریان تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر عده‌­ای نمی‌­توانند یک دست لباس برای فرزندشان بخرند اما عده‌­ای دیگر ده‌ها دست لباس گرانقیمت دارند، یک خانواده­ پنج نفره حتی یک دوچرخه یا موتور معمولی ندارد اما در همین خیابان‌های تهران برخی ماشین‌های چند میلیاردی سوار می­‌شوند؛ ما از شیعه توقع داریم. برادرانم و خواهرانم زندگی امیرالمومنین علیه السلام باید برای ما موعظه و عبرت باشد.

صوت کامل این سخنرانی را اینجا بشنوید:

منبع: فارس

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *