خانه / درباره هیات رزمندگان اسلام

درباره هیات رزمندگان اسلام

[masterslider id=”146″]

 

تأسيس اين هیات از جبهه هاي جنگ آغاز شد. رزمندگان اسلام در صحنه هاي نبرد با راه اندازي هيات هاي عزاداري در قالب گردان ها، گروهان ها و واحدها يا در اردوگاه ها به برپايي مراسم مذهبي در مناسبت ها مي پرداختند. از آنجا که اکثر رزمنده هايي که در جبهه ها حضور داشتند از بچه هاي مساجد و هيات ها و بسيج بودند اين کار رونق خوبي در سطح جبهه ها پيدا کرد و هر گروهان و گردان براي خود مجالسي را تشکيل داد. علت اصلي اين حرکت انگيزه و علاقه مندي رزمندگان به ائمه معصومين عليهم السلام بود.

بعد از جنگ و پذيرش قطعنامه و بازگشت رزمندگان به شهرها و مناطق سکونتشان و در همان قالب گروهان، گردان، لشکر و…. هيات ها و برنامه ها تداوم پيدا کرد و به داخل شهرها منتقل شد. در نهايت بدليل اينکه اکثر اعضاي اين هيات ها از بچه هاي رزمنده بودند باعث شد که در خصوص سازماندهي اين هيات ها برنامه ريزي شود لذا با حضور تني چند از فرماندهان دوران دفاع مقدس و افراد رزمنده بسيجي، ستاد مرکزي در تهران (سال 1376) تاسيس شد. اين هیات امنا با برگزاري جلسات منظم کاري، برنامه ريزي و هدف گذاري براي هيات های شهرستان ها را شروع نمود.

بدليل اينکه اکثر اعضاي اين هيات از رزمندگان و ايثارگران دفاع مقدس بودند و شکل گيري اين هيات ها با تجمع اين افراد بوده و با اعتقاد به اینکه اين هيات ها مربوط به همه ائمه (عليهم السلام) است و به يک نام خاص تعلق ندارد، این هیات، “هيات رزمندگان اسلام” ناميده شد.

هيات رزمندگان اسلام شامل سه معاونت به شرح زیر است:

معاونت استان ها: که وظيفه ارتباط با همه هيات های رزمندگان را داراست و در برنامه ريزي، نظارت و دريافت گزارش عملکرد از مراکز استانی فعاليت مي کند.

معاونت فرهنگي: که با هدف سياستگذاري در رابطه با مسايل اعتقادي و فرهنگي در هيات ها، با چاپ ماهنامه تخصصي «هيات»، سايت هیات، نرم افزارهای رایانه ای و موبایل، کتب تخصصي و … تشکيل شد.

معاونت مراسم ها: که متولي اجراي مراسم های ستاد مرکزي در تهران و اجراي دعاي ندبه در سراسر کشور است.

در کنار اين سه معاونت دو شعبه ديگر هيات نيز فعاليت مي کنند. واحد پيروان عترت که مخصوص خواهران و واحد نوجوانان و جوانان عاشورايي که مخصوص جوانان و نوجوانان است.

 

برطرف کردن نقاط ضعف و ارتقاي نقاط قوت در برگزاري مراسم ها و ارتقاي کيفيت آنها، محتوا و نحوه برخورد با شرکت کنندگان در مراسم ها با نيازسنجي و ارزيابي برنامه ها در راستاي رسيدن به اهداف متعالي هیات رزمندگان اسلام

 

 آدرس دفتر ستاد مرکزی هیات رزمندگان اسلام و معاونت امور استان ها: تهران، خیابان کارگر شمالی، بعد از تقاطع فاطمی، بن بست خسرو، پلاک 4

 تلفن: 5-88986953

 فکس: 88986973

 

 

 آدرس معاونت فرهنگی هیات رزمندگان اسلام: تهران، میدان فاطمی، خیابان فلسطین، نبش زرتشت، جنب بانک صادرات، پلاک 554، زنگ 5

 تلفن: 88960430

 فکس: 89780313

 سامانه پیامک: ۲۰۰۰۹۵۱۶

 صندوق پستی: 111-15715