اخبار ویژه روزنامه‌ها ۶ مهر

خانه / مطالب و رویدادها / اخبار ویژه روزنامه‌ها ۶ مهر

متاسفانه از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید برخلاف وعده‌های انتخاباتی، شرایط اقتصادی کشور نه تنها بهبود نیافته بلکه وخیم‌تر شده است

روزنامه کیهان **

سهامداران بورس قربانیان بی‌تدبیری دولت

 متاسفانه از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید برخلاف وعده‌های انتخاباتی، شرایط اقتصادی کشور نه تنها بهبود نیافته بلکه وخیم‌تر شده است.

جهان‌نیوز با انتشار این تحلیل نوشت: اگر نگاهی به روند بورس در طول دو سال اخیر یعنی دقیقا چند ماه بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم تاکنون بیندازیم به روشنی می‌توان بر این موضوع صحه گذاشت که بورس یکی از قربانیان بی‌تدبیری دولت تدبیر و امید در عرصه اقتصاد بوده است.

نمودار روند تغییرات شاخص بورس نشان می‌دهد که بعد از افزایش یک‌باره شاخص به حدود ۹۰ هزار در دی ماه ۹۲، شاخص بورس سیر نزولی به خود گرفت به طوری که در حال حاضر به حدود ۶۱ هزار واحد رسیده است. در طول چند ماه گذشته به ویژه از ابتدای سال تاکنون شاخص همواره بین ۶۰  تا ۷۰ هزار واحد در نوسان بوده است. این در حالی است که دولتمردان در طول سال‌های اخیر هم بر نقش بورس در اقتصاد بسیار تاکید و هم مردم را به سرمایه‌گذاری در آن ترغیب نموده‌اند.

هرچند که شرایط کنونی بورس نتیجه بی‌تدبیری‌های دولت در اقتصاد است ولی روند کنونی چندان طبیعی به نظر نمی‌رسد. به طوری که شرایط بورس هر چه به نهایی شدن برجام نزدیک می‌شویم، وخیم‌تر می‌شود. این مسئله به حدی شدید بوده که نه تنها صدای سهام‌داران را درآورده است بلکه پای تحقیق و تفحص مجلس را نیز به بورس کشانده است. واقعا برای بسیاری از مردم این سوال وجود دارد که چرا دولت در شرایط کنونی فکری برای بازار نمی‌کند؟ آیا اصلا قرار نیست کاری بکند؟

کمتر کارشناسی را می‌توان یافت که بر وضعیت رکودی اقتصاد کشور صحه نگذارد. متاسفانه از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید برخلاف وعد��‌های انتخاباتی آقای روحانی، شرایط اقتصادی کشور نه تنها بهبود نیافته بلکه وخیم‌تر شده است. دولت در عمل نشان داده که هیچ برنامه‌ای برای اقتصاد کشور ندارد و تنها تدبیر و امیدش به سرمایه خارجی‌ها است. در دو  سال اخیر شاهد تعمیق بیشتر رکود بودیم که همین مسئله سبب تعطیلی واحدهای تولیدی بیشتری گردیده است. لذا کاهش شاخص بورس به عنوان نبض اقتصاد تا حدودی امری طبیعی است اما به اذعان بسیاری از کارشناسان، فعالان و تحلیلگران بازار بورس، این مقدار از نزول کاهش امری طبیعی نیست. بسیاری معتقدند که دولت می‌تواند با تدبیر و استفاده از ظرفیت‌های موجود، مانع از نوسانات شدید بورس گردد در حالی که نه تنها این اتفاق نیفتاده بلکه دولت با استفاده از برخی از حقوقی‌ها، مسبب شرایط کنونی بورس است.

افت شاخص بورس مسلما قبل از آنکه منافع سرمایه‌داران کلان را به خطر بیندازد، منجر به نابودی سرمایه‌، سهام‌داران خرد می‌شود. در بورس به علت افت شدید شاخص، برخی از سهام‌داران بیش از ۱۰۰۰ برابر از ارزش دارایی‌هایشان کاهش یافته است. این در حالی است که طی ماه‌های گذشته تیم اقتصادی دولت به شدت بر سرمایه‌گذاری در بورس تبلیغ و بسیاری از سرمایه‌داران خرد را تشویق به سرمایه‌گذاری در بورس کرده است.

از خبر یک سال پیش روحانی تا وعده ۶ ماه بعد وزیر اقتصاد!

در حالی که رئیس جمهور شهریور ۹۳ گفته بود اقتصاد از رکود خارج شده، وزیر اقتصاد می‌گوید تدابیری برای خروج از رکود در نیمه دوم سال ۹۴ اتخاذ شده است.

مرور روزنامه‌های شهریور ۹۳ حاکی است که روحانی آن زمان در جمع مردم مشهد از خروج اقتصاد کشور از رکود خبر داده بود اما واقعیت‌های اقتصادی موجب شده که وزیر اقتصاد این وعده را به پایان امسال حواله دهد. به عبارت دیگر رئیس جمهور یک سال پیش خبری را داده که حتی وزیر اقتصاد وی نیز آن را باور نکرده و درباره چند و چونش توجیه نشده است!

در واکنش به این موضوع، خبر آن‌لاین نوشت: وزیر اقتصاد هفته گذشته در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی از اتخاذ تدابیری برای خروج از رکود در نیمه دوم امسال خبر داد. این در شرایطی است که در هفته‌های گذشته برخی از کارشناسان نسبت به سیاست‌های دولت انتقاد کرده و معتقد بودند که تاکنون اقداماتی از سوی دولت انجام نشده که نشان دهد در آینده نزدیک اقتصاد از رکود خارج خواهد شد.

در این خصوص، ابراهیم بهادرانی، دبیر کل سابق اتاق بازرگانی تهران می‌گوید: برخی از کارشناسان به این مطلب کمتر توجه دارند که بیشتر تورمی که ما در کشورمان داریم، به خاطر استقراض‌هایی است که دولت از سیستم بانکی یا بانک مرکزی می‌کند و پایه پولی را افزایش می‌دهد. بنابراین اگر نظم اقتصادی وجود داشته باشد، به تبع تورمی رخ نخواهد داد.»

دبیر کل سابق اتاق بازرگانی تهران تصریح می‌کند: «در صورتی که ما سیاست‌های انقباضی برای تورم در پیش بگیریم و این سیاست‌ها در بخش عرضه و تقاضا و نیز بر بخش‌های تولیدی صنعتی، خدماتی و کشاورزی اثر بگذارد، اشتباه است، اما روشی که امروز دولت در پیش گرفته، باعث تورم نمی‌شود، بلکه موجب اصلاح اقتصاد کشور می‌شود.»

بهادرانی درباره وعده خروج از رکود کشور در نیمه دوم امسال متذکر می‌شود: این که خروج از رکود و رونق اقتصادی برای مردم ملموس شود، باید در مصارفی که مردم دارند، خود را نشان دهد.

دبیر کل سابق اتاق بازرگانی تهران یادآور شد: «مشکل دیگر این است که زمانی که رشد تولید داریم، نباید این تولیدات داخل انبارها قرار گیرد، بلکه مصرف نیز باید رشد پیدا کند. بنابراین ما باید ببینیم با رشدی که ایجاد شده، موجودی‌هایمان افزایش پیدا کرده، یا این که مصرف اضافه شده است. اگر مصرف اضافه شده، نشان می‌دهد که ما از رکود خارج شده‌ایم.»

بهادرانی خاطرنشان می‌کند: «این که گفته می‌شود در نیمه دوم امسال از رکود خارج می‌شویم، باید ببینیم که چه چیزی را به اقتصاد تزریق کرده‌ایم. آیا پول بیشتری به طرح‌های عمرانی داده‌ایم و یا این که درآمد مردم افزایش پیدا کرده است؟ در حقیقت من آماری ندارم که نشان دهد که وضع مردم نسبت به سال‌های قبل از نظر درآمدی بهتر شده و این درآمد بهتر باعث شده که مصرف‌شان نیز افزایش یابد.»

از سوی دیگر بایزید مردوخی اقتصاددان و دبیر اسبق هیئت امنای حساب ذخیره ارزی معتقد است: لختی و کندی در مجموعه سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی وجود داشته که ناشی از کندی مراجع تصمیم‌گیری و دستگاههای اجرایی در سطح ملی و استانی است.

وی می‌افزاید: اصلاحاتی که همزمان با کاهش تورم و خروج از رکود باید صورت می‌گرفت، متأسفانه انجام نشده و همه چشم‌ها به گشایش در فضای بین‌المللی دوخته شده است.

مردوخی تصریح کرد: قالب پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در سال ۹۴ رشد اقتصادی نخواهیم داشت، اما اینکه رشد اقتصادی چقدر باشد، جای بحث هست.

این کارشناس با سابقه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور همچنین گفت: حجم بزرگی از نقدینگی در دست مردم است که بخش قابل توجهی از آن در اختیار گروهی است که آن را به بخش سوداگری و دلالی برده‌اند و انتظار هم داریم که به حوزه کار و تولید هدایت کنند این در حالی است که انگیزه برای هدایت این پول به بخش تولید وجود ندارد.

این که گفتی «حسن اجرای برجام» یعنی چه؟!

یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس می‌گوید برخی نمایندگان می‌خواهند طرحی دو فوریتی را پیشنهاد دهند که دولت را موظف به حسن اجرای برجام می‌کند.

کمال‌الدین پیرموذن در مصاحبه با مهر گفته است: این طرح در ضمن حمایت از اقتدار نظام، دست دولت را برای اجرای برجام باز گذاشته و از شیطنت دشمنان نیز جلوگیری می‌کند.

وی اظهار داشت: در بخش دیگری از جلسه، مقرر شد با کیاست و ظرافت مسئولان ایرانی، موضوع مفقودان و مجروحان حادثه منا از طریق سازمان کنفرانس اسلامی و وزارت‌خارجه مورد پیگیری قرار گیرد.

پیرموذن ادامه داد: نمایندگان در حال جمع‌آوری امضا برای طرح دو فوریتی برجام هستند. این طرح شامل چهار بند است که در بند اول دولت ملزم به حفظ دستاوردهای هسته‌ای و حسن اجرای برجام ]![  خواهد بود.

براساس بند دوم، باید از سیستم موشکی و پدافندی در صنایع دفاعی حمایت شود. همچنین طبق بند سوم این طرح، دولت باید مانع از هرگونه نفوذ طرف غربی و آمریکایی برای بازگرداندن مجدد تحریم‌ها شود.

براساس بند چهارم این طرح نیز دولت باید حمایت از جریان مقاومت در منطقه را همچنان دنبال کند.

پیرموذن معلوم نکرده که «موظف شدن دولت بر حسن اجرای برجام» یعنی چه؟ و چگونه طرف غربی موظف به این حسن اجرا و عدم نقض عهد که مورد هشدار رهبری قرار گرفته، می‌شود؟  از سوی دیگر معلوم نیست عبارت کلی «الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای» در عمل و اجرا به چه کاری می‌آید. نکته بعدی «حمایت از سیستم موشکی در صنایع دفاعی» است در حالی که طبق ضمیمه توافق ایران نباید تا ۸ سال آزمایش مربوط به موشک‌های دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را انجام دهد که هر نوع موشک میان‌برد و دوربرد را شامل می‌شود (چرا که اگر منظور صرفا موشک‌های طراحی شده برای حمل کلاهک هسته‌ای را شامل می‌شد، بایستی محدودیت زمانی مشخص شده ابدی می‌بود و نه ۸ سال). و سرانجام اینکه دعوت به «حمایت از جریان مقاومت در منطقه» چه ربطی به ایرادات و منافذ و تهدیدهای مهم نهفته در برجام دارد؟!

وزیر ارشاد طفره رفت!

پس از آنکه جمعی از نمایندگان مجلس در تذکری خطاب به وزیر اطلاعات و وزیر ارشاد نسبت به نفوذ سرویس‌های جاسوسی غربی در روزنامه‌ها و رسانه‌های زنجیره‌ای هشدار دادند، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به این هشدار واکنش نشان داد و با تأکید بر اینکه چیزی به نام «جریان نفوذی» در فضای رسانه‌ای کشور وجود ندارد، تصریح کرد: «چنین نیست و آنها که چنین ادعا می‌کنند باید آن را اثبات کنند.»

جنتی در مصاحبه با خبرگزاری مجلس شورای اسلامی ضمن تفاوت قائل شدن میان «جریان نفوذی» و «عوامل نفوذی» گفت: «عوامل نفوذی ممکن است در همه بخش‌های کشور وجود داشته باشد؛ اعم از دستگاه‌های دولتی یا بخش خصوصی. حتی ممکن است در رسانه‌ها هم افرادی فعالیت کنند اما اینکه چنین نکته‌ای به صورتی اینچنین پررنگ مطرح شود، چنین نیست و آنها که ادعا می‌کنند باید آن را اثبات کنند.»

وی سپس در تناقضی آشکار با صحبت‌های پیشین خود افزود: «اینکه پشت صحنه چیست و آیا کسی از طریق فضای رسانه‌ای به دنبال براندازی نظام است یا خیر، وزارت ارشاد اطلاعی ندارد و پشت پرده این قضایا را نمی‌بینید.»

البته وزیر محترم ارشاد توضیح نداد که چگونه در عین بی‌اطلاعی از پشت پرده قضایا می‌توان منکر وجود جریان نفوذ رسانه‌ای شد! و آیا اساساً اظهار نظر نسبت به مسائل اطلاعاتی و امنیتی در حوزه کاری ایشان تعریف می‌شود؟!

علی جنتی سپس اضافه کرد: «هیچ نمی‌شود منکر این امر شد که رسانه‌های خارج‌نشین با برخی عناصر، روزنامه‌نگاران یا اصحاب رسانه داخلی ارتباط داشته باشند یا به آنها خط بدهند ولی اینکه در حد جریان معرفی شود، اینگونه نیست و من چنین چیزی را نمی‌بینم.»

علی جنتی این بار نیز توضیح نداد که چگونه می‌توان «جریان نفوذ رسانه‌ای» را انکار کرد و در عین حال مدعی خط‌دهی رسانه‌های خارجی به عوامل داخلی شد! آیا از نظر ایشان «خط‌دهی عوامل خارجی به داخلی» جریان محسوب نمی‌شود؟! این اظهارات تناقض‌آمیز می‌تواند حاکی از عدم اشراف وزیر محترم به کار رسانه‌ای باشد.

گفتنی است حمایت‌های مادی و معنوی غرب برای نفوذ رسانه‌ای و هدایت افکار عمومی در ایران سابقه‌ای دیرینه دارد. برای نمونه شبکه ب��ت و بدامن به عنوان باند نفوذ رسانه‌ای انگلیس و آمریکا در ایران، مقدمات کودتای ۲۸ مرداد را فراهم کردند. همچنین پس از انقلاب اسلامی نیز باند سیامک پورزند، هوشنگ اسدی و… زیر نظر سرویس‌های جاسوسی غرب به ایفای نقش رسانه‌ای پرداختند. کافی است آقای وزیر نگاهی گذرا به نشریات زنجیره‌ای بیندازند تا متوجه شوند که چگونه گزارش خبری شبکه دولتی انگلستان (BBC) سر از نشریات داخلی در می‌آورد و یا چگونه خط خبری «تطهیر چهره‌های عصر پهلوی»، «حجاب اجباری»، «اعدام‌های ۶۷» و… به صورت همزمان تبدیل به موضوع اصلی رسانه‌های خارجی و نشریات زنجیره‌ای می‌شود. به نظر نمی‌رسد این رویدادها حرکتی خودجوش در سطح رسانه‌های داخلی و خارجی باشند،‌ متأسفانه اتخاذ چنین رویکردی نسبت به مقوله نفوذ رسانه‌ای می‌تواند ناشی از ساده‌اندیشی آقای وزیر باشد!

*************************************

روزنامه قدس ***

ابلاغ رسمی شکایت هلال احمر از عربستان

قدس آنلاین: کولیوند، معاون حج مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر با بیان اینکه شکایت مرکز پزشکی از مدیریت بحران دولت عربستان سعودی به صورت رسمی ابلاغ شده است،گفت: این حجم از خطا واقعاً غیرقابل بخشیدن است.

آخرین جزئیات حادثه زندان آباده

ایرنا: وحید زارع نماینده مردم آباده در مجلس گفت: مشکلات روحی و اختلاف سلیقه یک سرباز با برخی سربازان مستقر در زندان آباده ، باعث کشته شدن ۵ سرباز و زخمی شدن یکی دیگر از سربازان شد. وی افزود: سربازی به نام منصوری که چهار ماه خدمت بود و اصالتا شهرکردی است اقدام به این جنایت کرده است. وی اضافه کرد: پنج کشته اهل شهرستان آباده بودند و یک زخمی اهل پاسارگاد بوده که به شدت زخمی شده است. وی در پاسخ به این سوال که برخی می گویند این سرباز روانگردان مصرف کرده بود گفت: خیر، وی اختلاف سلیقه داشته و مشکل روحی نیز داشت.

وی افزود: شورای تامین آباده در این راستا تشکیل شده و مدیرکل دادگستری، سپاه و مدیرکل زندان ها نیز وارد عمل شده اند تا این پرونده هر چه سریعتر رسیدگی شود.

جنایت علیه حیثیت مسلمانان

مهر: محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب مؤتلفه حوادث امسال حج را نشان از بی‌عرضگی عربستان در مدیریت حج دانست و گفت: اگر گروه حقیقت‌یاب تشکیل شود، پرده از روی یک جنایت علیه حیثیت مسلمانان جهان برخواهد داشت.

لغو تجمع بسیج مقابل سفارت عربستان

فرارو: مصطفی اسدی، مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تجمع دانشجویان بسیجی که قرار بود روز گذشته در اعتراض به فاجعه منا مقابل سفارت عربستان سعودی برگزار شود به علت صادر نشدن مجوز برگزاری لغو شد.

بحرین کاردار سفارت ایران را احضار کرد!

تسنیم: وزارت خارجه بحرین در اقدامی عجیب و دراعتراض به مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره عراق، سوریه، یمن، بحرین، کرانه باختری، غزه و سایر مناطق جهان محمدرضا بابایی، کاردار سفارت کشورمان در منامه را احضار کرد.

سناتور بامزه

ایسنا: تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه که نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست در سخنانی که از سوی رسانه‌های مطرح این کشور به سخره گرفته شد، ادعا کرد که اگر ایران تلاش کند، سلاح هسته‌ای به دست آورد، ایالات متحده ممکن است مقامات ایرانی را بکشد.

نظر «سیسی» درباره توافق سازش

تسنیم: عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر در گفت و گو با خبرگزاری آمریکایی آسوشیتد پرس گفت: توافق صلح بین مصر و اسراییل باید شامل کشورهای عربی بیشتری شود.

وجود ۶۶ ناو ایران در خلیج فارس 

عصرایران: سردار علیرضا تنگسیری، جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه ۶۶ فروند ناو ایرانی در خلیج فارس وجود دارد، گفت: تردد همه ناوها در تنگه هرمز زیر نظر نیروی دریایی انجام می‌شود و ما همه تحرکات بیگانگان در خلیج فارس را به دقت تحت نظر داریم.

دوربین‌های منا را جمع‌آوری کنید!

پرس‌تی‌وی: ملک سلمان،پادشاه عربستان سعودی، حکم جمع‌آوری همه دوربین‌های کار گذاشته شده در سرزمین منا و انتقال آنها به مکانی امن را صادر کرد.

قطع برق فرمانداری کلاردشت

تابناک: اداره برق کلاردشت در اقدامی عجیب برق ساختمان فرمانداری و شهرداری این شهر را قطع و تا چند ساعت این دو اداره مردمی را در خاموشی گذاشت.

شوک جامعه آمریکا بخاطر قتل جوان ایرانی 

مشرق: قتل شایان مزروعی یک جوان ۲۲ ساله ایرانی – ‌آمریکایی در «لاگونا نیگل» یک منطقه مرفه نشین ساحلی در جنوب کالیفرنیا، موجی از اعتراض به رفتارهای نژاد پرستانه را در آمریکا برانگیخته است.

************************************

روزنامه جمهوری اسلامی ****

* وزیر خارجه عربستان سعودی در گفتگوی خبری بعد از دیدار با همتای آمریکائی خود گفت: ایران، حادثه منا را سیاسی نکند. وی که از دیدار با دکتر ظریف وزیرخارجه کشورمان طفره رفته این سخن را برای سرپوش گذاشتن بر جنایت آل سعود در منا به زبان آورده است. ناظران معتقدند وزیر امور خارجه عربستان سعودی، از مواجه شدن با وزیر امورخارجه ایران می‌ترسد.

* جریان انحرافی، بازی جدیدی را برای مطرح ساختن دوباره خود به راه انداخته است که می‌تواند هشداری برای دلسوزان کشور باشد. پایگاه خبری «خانواده ایرانی» نوشت: درحالی که محمود احمدی نژاد به اعتقاد قاطبه شخصیت‌های سیاسی اصولگرا و اقشار مختلف مردم، رفتارهای بارز خلاف مشی و دیدگاه رهبر معظم انقلاب انجام داده است، عده‌ای سعی می‌کنند با مطرح کردن شعارهای جدید، بازی سیاسی تازه‌ای را طراحی کنند.» این پایگاه با انتشار تصویری افزود: این تصویر که شعاری را بر یک پوستر نشان می‌دهد (دکتر… آقا… تنهاست)، نشان از بازی جدیدی است که جریان احمدی نژاد آن را به راه انداخته است. این پوستر در مراسم روز عرفه در یک مسجد در منطقه ۱۴ تهران با حضور احمدی نژاد رونمایی شده است.

* عبدالله بن عبدالمحسن الترکی، دبیرکل به اصطلاح اتحادیه جهان اسلام در بیانیه‌ای با بی‌اعتنائی به کشته شدن شمار زیادی از حجاج در فاجعه ازدحام منا گفت: حادثه منا چیزی از موفقیت مراسم حج نمی‌کاهد. به گزارش شفقنا به نقل از پایگاه روزنامه عکاظ عربستان، الترکی که از علمای وهابی عربستان نیز می‌باشد، در این بیانیه با قضا و قدر خواندن فاجعه منا و با نسبت دادن دلیل این فاجعه به عدم فرهنگ سازی لازم به حجاج پیش از اعزام به حج مدعی شد که کشورهای اسلامی با ارسال پیام‌هایی به این اتحادیه ضمن قضا و قدر خواندن حادثه، از کشورهای اسلامی خواسته‌اند تا به وظایف خود در زمینه آموزش زائران پیش از اعزام آنها برای ادای مناسک حج عمل کنند و قوانین مربوط به مراسم حج را رعایت کنند. الترکی افزود: حادثه ازدحام حجاج در منا می‌توانست در هر مکان و زمانی و در زمان ازدحام تعداد زیادی از مردم در اماکن محدود رخ دهد. وی از تلاش‌های پادشاه عربستان و سرویسهای امنیتی این کشور برای تامین امنیت و آسایش حجاج به منظور انجام مناسک خود با راحتی و آسایش تمجید کرد!

* سلفی‌های حزب نور در پاسخ به اظهارات مسئولین ایرانی مبنی بر ضرورت اداره امور حج توسط شورائی مرکب از کشورهای اسلامی و جلوگیری از تسلط کامل عربستان بر آن، مدعی شدند ایران در تلاش است بر جهان اسلام مسلط گردد. به گزارش شفقنا به نقل از پایگاه الوطن نیوز، سلفی‌ها با برگزاری کمپینی اینترنتی تحت عنوان «همه ما تکیه گاه عربستان هستیم» مدعی شدند که ایران در نظر دارد قبله مسلمانان را تغییر دهد و خاستگاه اسلام را از مکه و مدینه به ایران منتقل و امپراطوری فارس را زنده کنند! سلفی‌ها همچنین با نوشتن پیام‌هایی بر روی پایگاه فیسبوک با اشاره به تلاش اردوغان برای زنده کردن امپراطوری عثمانی تصریح کردند که ترکیه نیز با متهم کردن عربستان به کم کاری در مساله حج، در تلاش است از طریق حمایت از تفکر اسلامگرا رهبری جهان را دردست گیرد و اسلامگرایان از جمله اخوان المسلمین مصر را به عنوان قبله‌ای معرفی کنند که همه باید به آن اقتدا کنند و دانش را از آنها بیاموزند. سلفی‌ها، عربستان را کوه پایداری دانستند که رویای زنده کردن امپراطوری ایران و امپراطوری عثمانی را در هم می‌شکند.

*************************************

روزنامه خراسان ***

الف خبرداد

احمد توکلی با بیان این که «تعدادی از نمایندگان با امضای نامه‌ای به دیوان عدالت اداری از نحوه واگذاری کارخانجات آلومینیوم المهدی شکایت کردند» گفت: بر اساس ماده ۳۴ دیوان عدالت اداری باید با شکایت نمایندگان نسبت به توقف واگذاری آلومینیوم المهدی به بخش خصوصی اقدام شود و خواست نمایندگان این است که دولت در این معامله زیان نکند.

پارسینه نوشت

سایت دولت بهار منتسب به هواداران دولت سابق به صورت تلویحی از کاندیداتوری غلامحسین الهام خبر داده و او را در صف گزینه های ریاست مجلس قرار داده است.

تابناک نوشت

پس از گفتگوی هیئت ایران با امیر کویت در صحن مجمع عمومی سازمان ملل، او در تماس با شخص پادشاه عربستان، موافقت وی را برای سفر یکی از مقامات غیر سیاسی ایران به سعودی گرفته است.

دیپلماسی ایرانی نوشت

صباح زنگنه، تحلیلگر مسائل خاورمیانه درباره بحث پیگیری فاجعه منا توسط سازمان همکاری های اسلامی گفت: نکته اینجاست که این سازمان دارای موجودیت مستقلی نیست. بدین معنا که به لحاظ موقعیت فیزیکی، محل استقرار دبیرخانه آن در عربستان و به زائده‌ای از وزارت خارجه عربستان تبدیل شده است.

ذره بین دولت روی ارزهای مبادله ای

بر اساس نامه رسمی یک نهاد مسئول دولتی به دستگاه های ذی ربط در امر واردات کالا، اعلام شده است که با توجه به ضرورت و اهمیت بررسی میزان ارز خارج شده از کشور در بخش واردات کالا، در اسرع وقت ضمن بررسی مدارک و اسناد موجود، چنانچه مواردی از تخلف واردکنندگان در استفاده از ارز مبادله ای که مغایر با تعرفه های اعلامی و ارز تخصصی به آن در طول سال ۹۳ باشد، ثبت شده، مراتب را با ذکر مشخصات دقیق کالا و واردکننده به قید فوریت به این نهاد مسئول گزارش کنند.

طلب های عجیب شرکت دولتی پس از ۲۰ سال

بر اساس گزارش یک نهاد مسئول به تعدادی از مدیران دولتی، اعلام شده است که حسب بررسی اسناد و مدارک یکی از شرکت های مشهور دولتی، مشخص شده است که با گذشت حدود ۲۰ سال از عقد قرارداد با چند فرد حقیقی و حقوقی توسط این شرکت، بدهی این اشخاص که بالغ بر ۱۶۰ میلیون تومان بوده، وصول نشده و پاسخ اعلامی از سوی مسئولان این شرکت آن است که بدهکاران متواری هستند و اموالی هم از آنها در دسترس نیست. این گزارش اضافه کرده است که بدهی مذکور، با احتساب ارزش روز معامله، ده ها میلیارد برآورد می شود اما نحوه پیگیری این موضوع، قابل قبول نیست.

************************************

روزنامه ایران******

وکیل تأمین اجتماعی: سعید مرتضوی وقت‌کشی می‌کند

وکیل سازمان تأمین اجتماعی گفت: «سعید مرتضوی در اعتراض به پرونده‌ای که حکم برای وی صادر شده است، وقت‌کشی می‌کند.»  به گزارش ایرنا، مجتبی نظری افزود: «سازمان تأمین اجتماعی اعتراضش را تقدیم کرده اما هنوز خبری نشده است. ظاهراً این پرونده هنوز معطل کارهای متهم است و سعید مرتضوی دارد وقت‌کشی می‌کند.» وکیل سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه «مدیرعامل سابق سازمان تأمین اجتماعی، خود برای گرفتن رأی به دادگاه نرفته»، در پاسخ به این سؤال که آیا بخش دیگر پرونده سعید مرتضوی مرتبط با بابک زنجانی از دادسرا به دادگاه رفته است یا نه، گفت:  «روز شنبه- ۴ مهرماه- به دادسرا  مراجعه  کردم و با آقای علیزاده، بازپرس پرونده صحبت کردم و او نیز گفت؛ هنوز کاری برای این بخش از پرونده انجام نشده است.»

خشم کشورهای مسلمان از «آل سعود»

«کریستین ساینس مانیتور» نوشت: «دولت عربستان سعودی با انتقادهای رو به افزایش مواجه شده است. منتقدان بر این باورند که سعودی اقدام کافی برای مدیریت جمعیت در حادثه منا انجام نداده است.» به گزارش این نشریه امریکایی، «دولت عربستان تاکنون زائران خانه خدا را به دلیل آنچه عدم رعایت توصیه‌های ایمنی خوانده، به عنوان متهم ردیف اول حادثه منا معرفی کرده است. همه اینها ظاهراً توجیهاتی است که مقامات عربستانی در دفاع از خود در برابر سیل شدید انتقادات بیان می‌کنند، به هر صورت آمار کشته شدگان هم اکنون حداقل ۷۱۹ نفر و آمار مجروحان نیز بیش از ۸۶۳ نفر اعلام شده است.» این گزارش افزود: «امسال بیش از ۲ میلیون زائر از سراسر جهان رهسپار سفر حج شده بودند و به گفته اکثر کارشناسان، این اتفاق بدترین حادثه در ربع قرن اخیر بوده  و اظهار نظر مقامات عربستانی در مورد اینکه خود حجاج در مرگ خود و سایرین مقصر بوده‌اند، باعث خشم بسیاری از کشورهای مسلمان جهان شد.»

واقعیت یک تصویر ادعایی از جانباختگان «منا»

«انتخاب» با اشاره به اینکه «اخیراً تصویری که با استناد به آن ادعا می‌شود اجساد فوت‌شدگان حادثه اخیر «منا» از سوی آل سعود توسط ماشین‌های سنگین جمع‌آوری شده است در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود»، نوشت: «این تصویر به حادثه اخیر روز پنجشنبه «منا» مربوط نمی‌شود و متعلق به کشته شدن ۲۵۱ نفر و مجروح شدن ۲۴۴ نفر به دلیل ازدحام جمعیت در حادثه رمی جمرات سال ۱۳۸۳ است.» این سایت برای مستندسازی متن خود، تصاویر دیگری از رخداد سال ۸۳ را منتشر کرده است.

علت تماس ۳۰ باره ظریف با معاونش

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با برنامه «متن و حاشیه» شبکه ۳ سیما گفت: «وزیر خارجه نیز از نیویورک بیش از ۳۰ مرتبه در تماس تلفنی با اینجانب پیگیر موضوع است و همراه آقای روحانی رئیس جمهوری در رایزنی با مقامات کشورها درباره وضعیت زائران ما رایزنی و گفت‌وگو می‌کنند.» معاون وزیر خارجه کشورمان در ادامه گفت: «محمد بن نایف ولیعهد» عربستان نماینده ویژه‌ای را در این باره تعیین و این نماینده به محل استقرار آقای قاضی عسگر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی رفت و همه حرف‌ها را شنید و دوباره بن نایف به آقای قاضی عسگر پیام داد که بسرعت دستور داده‌ایم، کارها پیش برود.»

فراخونی که باید «برد- برد» باشد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: «۲۰ درصد از نیروی انسانی خودروسازان و قطعه‌سازی‌ها طی ماه‌های اخیر تعدیل شده است.» عبدالکریم رجبی در گفت‌وگو با «میزان» افزود: «در مورد فراخوان «نه به خرید خودروی صفر» نیز باید گفت که در پایان این ماجرا باید دو طرف ماجرا با «برد- برد» همراه باشد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *