اخبار ویژه روزنامه ها یک شنبه ۱۵ شهریور۹۴

خانه / مطالب و رویدادها / اخبار ویژه روزنامه ها یک شنبه ۱۵ شهریور۹۴

روزنامه کیهان **

رضایت عربستان از توافق هسته‌ای

وزیرخارجه عربستان از توافق هسته‌ای آمریکا و غرب با ایران حمایت کرد.

عادل‌الجبیر با اشاره به ملاقات شاه عربستان با اوباما گفت: رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار روز جمعه با شاه عربستان به او اطمینان داده که توافق اتمی مانع دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای می‌شود، شامل بازرسی از تاسیسات نظامی و مشکوک ایران است و در صورت نقض آن توسط ایران، تحریم‌ها به جای خود بازمی‌گردند.

عادل الجبیر گفت: عربستان از تضمین‌های داده شده از سوی مقامات آمریکایی درباره توافق هسته‌ای با ایران و اینکه این توافق‌نامه کشورهای خلیج‌فارس را با خطر مواجه نمی‌کند، راضی است.

وی خاطر نشان کرد: ما اکنون در مقابله با ایران، یک مشکل کمتر داریم و بیشتر می‌توانیم روی فعالیت‌های خرابکارانه ایران در منطقه تمرکز کنیم.

پیش از این مخالف‌خوانی‌های  رژیم سعودی با توافق، مستند برخی گروه‌ها در داخل کشورمان به عنوان درستی توافق قرار گرفته بود. عربستان نقش مهمی در دادن رشوه به برخی طرف‌های مذاکره ایران برای سخت‌گیری بیشتر- از جمله آمریکا و فرانسه انگلیس و آلمان- داشت و در بازار نفت نیز نقش منفی علیه کشورمان ایفا کرد و این در حالی بود که برخی محافل داخلی ادعا می‌کردند باید با آل‌سعود به شکل یک طرفه تنش‌زدایی کرد!

آب پاکی کارگزاران به دست مردم آثار لغو تحریم‌ها پیشخور شده است(!)

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران ضمن آسوده‌ کردن خاطر مردم نسبت به نتایج توافق وین گفت؛ آثار لغو تحریم‌ها پیشخور شده است!

روزنامه آرمان ضمن مصاحبه با سعید لیلاز، تیتر اول خود را به عبارت «آثار لغو تحریم‌ها پیشخور شده است» اختصاص داد.  آرمان از لیلاز پرسیده است؛ «بسیاری معتقدند باتوجه به اینکه بعد از توافق هسته‌ای انتظارات اقتصادی مردم بالا رفته، حتماً باید بهبود اقتصادی به‌گونه‌ای باشد که در وضعیت معیشتی مردم نیز دیده شود.  نظر شما چیست؟» و او پاسخ می‌دهد: معتقدم اساس تحولات اقتصادی و معیشتی ایران چه در اقتصاد کلان و چه در وضعیت زندگی مردم از طریق مدیریت‌ها و سیاستگذاری‌های دولت ممکن است.  اعتقاد ندارم بدون اقدامات دولت می‌توانیم تصور کنیم که با صرف توافق هسته‌ای اتفاق مهمی در اقتصاد ایران رخ خواهد داد.  مجموعه تحولاتی که در اقتصاد ایران ممکن است اتفاق بیفتد فقط درصورتی که دولت سیاستگذاری‌های درستی داشته باشد، عملی خواهد بود.

وی ادامه می‌دهد: درباره مقدار ارزهای آزاد شده اغراق صورت می‌گیرد و گذشته از این مسئله بیش از آن چیزی که از محل ارزهای آزاد شده برای مردم قدرت خرید ایجاد کنیم از طریق کاهش قیمت نفت از جیب ایران رفته است.  بنابراین آثار لغو تحریم‌ها به‌طور کلی پیشخور شده و قابل استفاده برای بهبود اوضاع نخواهد بود.

عضو مرکزیت کارگزاران البته توضیح نداد چرا درحالی که کارشناسان نسبت به خباثت‌ها و توطئه مشترک آمریکا و رژیم سعودی هشدار می‌دادند، یک جریان خوش‌خیال – یا بزک‌کننده-  فقط از دوستی و تنش‌زدایی با آمریکا و آل‌سعود سخن می‌گفتند و برای شبیخون نفتی چاره‌جویی نمی‌کردند؟

لیلاز در ادامه این مصاحبه درباره درآمدهای مالیاتی دولت می‌گوید: این بستگی به سیاست‌های دولت دارد.  اینکه دولت چگونه می‌تواند مالیات‌ستانی خود را افزایش دهد؟ اگر دولت بخواهد فشارهای خود را بر گروه‌هایی که درحال حاضر نیز مالیات می‌دهند، افزایش دهد شکست می‌خورد و نارضایتی جمعی افزایش پیدا خواهد کرد.  اگر دولت بتواند روی گروه‌های جدید که تاکنون مالیات نپرداخته‌اند در دولت، بخش عمومی و خصوصی متمرکز شود حتماً نتیجه آن افزایش رضایت عمومی خواهد بود.  ضمن اینکه ما باید از دولت بخواهیم درباره نحوه هزینه کردن این درآمدها نیز پاسخگو باشد.

بازی بی‌بی‌سی و نشریات زنجیره‌ای با قمارباز کرسنتی

افشای بخش‌های «هاشور خورده» پرونده دکل ۸۷ میلیون دلاری فورچونا معروف به «دکل گمشده» طی ماه‌های گذشته و حضور یکی از مدیران ارشد وزارت نفت در این پرونده، رسانه‌های معاند نظام و برخی رسانه‌های همسو با دولت را بر آن داشت تا آماده‌باش خود را با حضور در این پرونده و تطهیر «قمارباز کرسنتی» وارد فاز عملیاتی کنند.

به گزارش «جوان»، پس از رپرتاژهای صدای آمریکا برای رضا مصطفوی طباطبایی معروف به «قمارباز کرسنتی» و سفیدخوانی وی، روزنامه شرق نیز دو صفحه از ۱۶ صفحه خود را در اختیار وی قرار داد تا دلال اصلی قرارداد دکل فورچونا، تریبون را در دست گرفته و هر جا سخن بگوید از ریفرنس روزنامه شرق بگوید و بر همه اسناد موجودی که ثابت می‌کند وی ۸۷ میلیون دلار را به جیب زده است، برچسب «جعلی» و «پرونده‌سازی» بزند.

این دلال نفتی که در ماجرای قرارداد کرسنت حضور ویژه‌ای داشت با هماهنگی کامل با شرکای داخلی خود، سعی دارد نقش خود را در این پرونده از یک دلال به یک «کارآفرین» تبدیل کند.  شرکای داخلی وی نیز از هراس مطرح شدن نامشان در این پرونده، بستر را برای حضور وی در رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های ایران باز کردند.  هرچند این رسانه‌ها ردای اصلاح‌طلبی بر تن داشته باشند.

حدود سه سال پیش، نادر قاضی‌پور از گم شدن دکل دریایی خبر داد که «پایش» ۸۷ میلیون دلار پرداخت شده بود.  معلوم نبود دکل کجا بود و شرکت تأسیسات دریایی نیز که «رکب» خورده بود سکوت پیشه کرد حتی با مدیرعامل جدید خود غلامرضا منوچهری.  هر از چند گاهی اخباری پراکنده از این دکل منتشر می‌شد، از حضور در امارات تا قطر تا اینکه مشخص شد این دکل در خلیج مکزیک به حفاری مشغول است.  از عمر کامل السواده- پادوی حقوقی طباطبایی- سخن به میان آمد و اسناد جدید نشان داد که وی پول‌ها را به حساب «قمارباز» واریز کرده است.  ذی‌نفعان این پرونده، برای مسکوت ماندن این پرونده چیزی به «روی خود» نمی‌آوردند تا روزی که یک نامه از پتروپارس به شرکت حفاری شمال واکنشی از هدایت‌الله خادمی دربرداشت که ماجرا را وارد فاز جدی‌تری کرد.

پتروپارس در فاز ۱۳ به حفاری با دو دکل مشغول بود.  دکل سحر یک متعلق به شرکت حفاری شمال و دکل آبان متعلق به هندی‌ها همزمان به کار مشغول بودند تا اینکه به یکباره اعلام شد به دلیل کمبود منابع مالی، دکل هندی باید در فاز ۱۳ بماند و دکل ایرانی بار خود را از این فاز ببندد.  شرکت حفاری شمال نسبت به این موضوع واکنش شدیدی نشان می‌دهد و مدیرعامل آن در نشستی خبری از پشت پرده دلالی دکل‌های هندی و چینی می‌گوید؛ پشت پرده‌ای که در رأس آن شریک استراتژیک طباطبایی قرار داشت؛ مردی که در رسانه‌ها به «م. م» معروف است.  یکی از معاونان سابق وزیر که این روزها در قامت بخش خصوصی به تجارت در نفت مشغول است و آقازاده یکی از وزرای دولت اصلاحات که اتفاقاً در بی‌بی‌سی‌ها همکاری دارد از شرکای اصلی طباطبایی محسوب می‌شوند که این روزها در چند شرکت خصوصی نفتی سهامدار و شریک هستند.  گفته می‌شود سرشاخ مدیرعامل حفاری شمال با مجموع این شرکا، به حضور مجلس و نامه ۷۰ نماینده در این ماجرا کشیده شد و سخن از استیضاح وزیر نفت شد تا اینکه فشار شرکای طباطبایی که به حلقه کرسنتی‌ها شهره‌اند موجب برکناری شبانه خادمی از شرکت حفاری شمال شد.

مدیرعامل حفاری شمال برکنار شد و پس از برکناری خادمی از مدیریت حفاری شمال، شرکای طباطبایی با ارسال شب‌نامه‌ها به مجلس و رسانه‌ها، پای شریک سابق طباطبایی را به میان می‌کشند تا با گم کردن در این پرونده، وی را تبرئه کرده و پرونده را با انحراف مواجه کنند.

روزنامه‌های همسو با جریان اصلاحات، با برجسته‌سازی نقش شریک وی و چاپ عکس وی، آقای «ش» را «دزد دکل» معرفی می‌کنند و دو روز بعد وی را بی‌تقصیر می‌شمارند.  پس از بازداشت شریک سابق طباطبایی، حالا خود «قمارباز کرسنتی» ظهور می‌کند و به «میهمانی تیترها» می‌آید.  طباطبایی با «کراوات آبی» خود عکس یک روزنامه شرق می‌شود و در برنامه پنج‌شنبه شب بی‌بی‌سی فارسی «صورتی» می‌شود؛ رسانه‌ای که پدر یکی از شرکایش پای ثابت صحبت‌های کارشناسی آن است!

وی که پیشتر عقد اخوت خود را از طریق رئیس شبکه جم‌تی‌وی با علیرضا نوری‌زاده می‌بندد، بخشی از دلارهای خود را به صدای آمریکا تزریق می‌کند.  نهایت کار به اینجا می‌رسد که صدای آمریکا به تمجید از وی و حامیان داخلی‌اش در وزارت نفت می‌پردازد و به «انگ‌زنی» به مخالفان طباطبایی و «هم دامن‌های» وی در ایران ادامه می‌دهد.

طباطبایی در برنامه‌ای که دو شب گذشته از بی‌بی‌سی فارسی روی آنتن رفت به‌طور قابل تأملی از مدیریت فعلی شرکت تأسیسات دریایی تمجید می‌کند و برعکس، مدیریت سابق این شرکت را مدیریتی می‌خواند که سوء مدیریت و فساد برونداد آن بوده است.  جالب آنجاست که منوچهری عضو باشگاه نفت و نیرویی است که شرکای طباطبایی نیز در آن عضو هستند و محفلی است برای خودمانی‌ها و البته چهره‌هایی که در پرونده کرسنت نقش مهمی را ایفا کرده‌اند؛ کسانی که در ماجرای قرارداد کرسنت در کنار یکدیگر بودند و پس از هشت سال بار دیگر به قدرت رسیده‌اند.

رو شدن دست طباطبایی به مطرح شدن نام‌های دیگری مانند «الف. ف»، «ه. الف»، «م. م»، «غ. م» و … می‌انجامد که قطعاً برای وزیر نفت گران تمام خواهد شد؛ حلقه کرسنتی‌ها هوای طباطبایی را دارند و نمی‌خواهند وی به عنوان «دکل‌خوار» معرفی شود؛ هم عضوی از تیم آنهاست و هم نمی‌خواهند پرده‌ای درافتد.

تحریف بیانات رهبر انقلاب در روزنامه اجاره‌ای

روزنامه‌ای که به عنوان تقویت امواج BBC و VOA در داخل عمل می‌کند، ضمن تحریف بیانات رهبر معظم انقلاب، به تهدید نمایندگان مجلس و ضرورت تصویب بی‌چون و چرای برجام پرداخت.

روزنامه‌ اجاره‌ای اعتماد که سابقه کپی‌کاری تحلیل‌های شبکه دولتی انگلیس را در کارنامه خود دارد، در نوشته ای بدون امضا به تحریف خطوط قرمز و نگرانی‌های صریح رهبر معظم انقلاب پرداخت و مدعی شد: مفاد اظهارات مقام معظم رهبری نشان می‌دهد که در همه مراحل در جریان ماجرا بوده‌اند و اگر در مواردی هم منویات ایشان محقق نشده، طبعا اقتضای معامله است و در نهایت مخالفت نکرده‌اند. جالب اینکه حتی مخالفان برجام هم هنگام صحبت آن را قطعی فرض می‌کنند‌]!؟[ و نسبت به رفتارهای ایران درباره پس از برجام انذار می‌دهند.

این نوشته می‌افزاید: رأی آوردن برجام در مجلس با رأی بسیار بالا خواهد بود، زیرا هیچ نماینده‌ای نمی‌تواند تبعات رد آن را بپذیرد، به ویژه آنکه می‌خواهند در انتخابات بعد نیز شرکت کنند و مردم از آنها سؤال خواهند کرد. از همه مهم‌تر بعد از تایید آن در آمریکا رد شدنش در ایران، تمام مسئولیت را بر دوش ایران خواهد انداخت و این دقیقا خواست تندروهای آمریکایی و اسرائیلی است. بنابراین درباره اصل تایید آن جای هیچ نگرانی نیست. ضمن اینکه برخی تندروهای دلواپس دیگر نخواهند گفت که امکان نقد برای ما فراهم نشد. اتفاقا بهتر است که آنها مخالفت کنند تا مردم با آنان آشنایی بیشتری پیدا کنند. هرچند تاکنون هم همه حرف‌های خود را از همه تریبون‌ها زده‌اند و پاسخ‌های لازم را نیز دریافت کرده‌اند ولی از آنجا که برجام یک اتفاق ملی و نه جناحی است و مهم‌تر اینکه این مشکل به دست تندروهای دلواپس ایجاد شده بود، بنابراین بهتر است همه نهادهای ممکن درباره آن اظهارنظر کنند. شیوه تصویب نیز می‌تواند مثل همان قرارداد ۱۳۵۹ الجزایر باشد. به این معنا که به دولت اجازه داده شود این مشکل را حل و فصل کند.

یادآور می‌شود رهبر معظم انقلاب بارها تأکید کرده‌اند که در جزئیات مذاکرات و توافق دخالت نمی‌کنند و خطوط قرمزی را برای پاسداشت منافع ملی تعیین کرده‌اند که باید در توافق نهایی لحاظ شود. ایشان آخرین بار هم با اشاره به سخنان صریح مقامات آمریکایی تأکید کردند اگر قرار است تحریم‌ها لغو نشود، پس برای چه مذاکره کرده و محدودیت‌هایی را پذیرفته‌ایم؟! آیا به نظر نویسنده اعتماد که معلوم نیست از لندن این نوشته فاقد امضا را قلمی کرده یا از تهران، این سخن صریح به مفهوم رضایت و موافقت است؟ این تعبیر که «اگر در مواردی منویات ایشان محقق نشده، طبعا اقتضای معامله است»، یعنی اینکه اگر دولت به قصد لغو تحریم‌ها مذاکره کرد و دادن امتیازاتی را پذیرفت اما لغو تحریم‌ها عملی نشد، بازهم معامله خوبی صورت گرفته است؟ یعنی تیم مذاکره‌کننده صرفا مسئول واگذاری یک سری امتیازات مهم بدون مابه‌ازاء بوده‌اند؟

نکته دوم ادعای «تصویب برجام در مجلس با رأی بسیار بالا خواهد بود» است. گویا روزنامه اعتماد هنوز خیال می‌کند در دوره مجلس ششم که برخی نمایندگان آن رفتاری نوکرمآبانه و عبید صفت با آمریکا و انگلیس داشتند، به سر می‌بریم! جهت اطلاع حضرات باید گفت آن مجلس ننگ‌آور به تاریخ پیوست و برخی از دست‌اندرکاران آن در آمریکا و اروپا پناهندگی گرفتند و اکنون دوشادوش همکاران فراری روزنامه اعتماد به آمریکا و اروپا و فرانسه بیگاری می‌دهند.

نکته سوم؛ تهدید نمایندگان ملت آن هم توسط روزنامه پیروزی‌یی است که آلوده به انواع مفسدان اقتصادی و سیاسی و به تمام معنا، یک روزنامه کرایه‌ای و اجاره‌ای است. برای این حضرات فقط باید یادآوری کرد که چگونه گنده‌های آنان در مجلس ششم پس از خیانت به کشور، بست نشستند اما با بی‌اعتنایی و دهن‌کجی مردم مواجه شدند.

حکم مشاور وزیر نفت برای یکی از عوامل قرارداد کرسنت

«یک کرسنتی دیگر در وزارت نفت حکم گرفت.»

هادی- ن در حالی مشاور عالی وزیر می‌شود که در دوران حضور خود در کسوت معاونت بین‌الملل وزارت نفت در سال‌های ۸۰ تا ۸۴ نقش ممتازی در شکل‌گیری قرارداد کرسنت داشت.

به گزارش جهان به نقل از بولتن‌نیوز، در متن حکم وزیر نفت خطاب به آقای «ن» که شانا آن را منتشر کرده، آمده است: با توجه به سوابق درخشان خدمتی جنابعالی، به ویژه در صنعت نفت، بدینوسیله به عنوان مشاور عالی وزیر منصوب می‌شوید.

نامبرده در دوران حضور خود در کسوت معاونت بین‌الملل وزارت نفت در سال‌های ۸۰ تا ۸۴ نقش ممتازی در شکل‌گیری قرارداد کرسنت داشت؛ به گونه‌ای که تصمیم‌گیری‌های حاصله در جلسه ۱۵ مهرماه ۱۳۸۱ در دفتر وی درباره موضوع کرسنت یکی از پرحاشیه‌ترین بخش‌های این پرونده است.

در جلسه یاد شده که پیرو نامه‌نگاری دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی (دکتر حسن روحانی) خطاب به ریاست‌جمهوری وقت (این نامه در آبان سال ۸۰ نگاشته شد) مبنی بر بازنگری در آثار و تبعات حاصل از فروش گاز به شرکتی اماراتی (کرسنت پترولیوم) موضوع به وزارت نفت و در نهایت به معاونت امور بین‌الملل ارجاع شد و در جلسه موصوف که در تاریخ ۱۵ مهرماه ۸۱ در دفتر آقای«ن» تشکیل شد بر ضرورت فروش گاز به امارات از طریق قرارداد کرسنت تاکید شد.

بنابر اعلام علی جنتی وزیر ارشاد، قرارداد کرسنت باعث ضرر ۱۴/۵ میلیارد دلاری برای کشور شده است.

*************************************

روزنامه قدس ***

بازارهای امارات خوابید

گروه سیاسی: خبرها حاکی است که در پی حمله ائتلاف مردمی یمن به مواضع مهاجمان اماراتی، بورس دبی با رکود وافت شدیدی مواجه شده است. گفته می شود که با توجه به احتمال کشیده شدن جنگ به مرزهای امارات، بازارهای این کشور با التهاب وشوکی تاریخی مواجه شده ونوعی سردرگمی را تجربه می کند. خبرها حاکی است که سفر گردشگران به امارات نیز با افت شدیدی مواجه شده است.

ناجا: برای انتخابات آماده‌ایم

خبرگزاری صدا و سیما: سردار سرتیپ منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی مهمترین هدف برگزاری همایش فرماندهان این نیرو با حضور وزیر کشور را احراز آمادگی لازم برای انتخابات پرشور آینده اعلام کرد.

احتمال حضور نفتی های آمریکا در ایران

فرارو: خبرها حاکی است که پس از توافق هسته‌ای، احتمال حضور شرکتهای نفتی آمریکایی در ایران افزایش یافته است.

عربده کشی معاون پلیس دبی

مشرق: ضاحی خلفان معاون جنجالی پلیس دبی، از عربستان سعودی و امارات خواست استان صعده را با خاک یکسان کنند و سه هزار تن از مردم حوثی یمن را بکشند. خلفان در واکنش به کشته شدن ۴۵ سرباز متجاوز اماراتی به دست مدافعان یمنی در منطقه صافر در استان مأرب واقع در شرق صنعا تهدید کرد که انصارا… را نابود خواهد کرد.

آتش سوزی ۱۵ خودرو در مرز بازرگان 

ایرنا: شاهین علیزاده، فرماندار شهرستان ماکو گفت:  ۱۵دستگاه خودروی ترکیه بر اثر اتصال سامانه برق خودروی ون در محوطه گمرک مرزی بازرگان طعمه حریق شد.

طرح تازه ایران برای سوریه 

خبرگزاری صداوسیما: خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ایرانی گزارش داد که ایران یک طرح جدید برای حل بحران سوریه ارایه کرده و این ابتکار قرار است «نقش محوری» رئیس‌جمهور سوریه را مدنظر قرار دهد.

بررسی لغو تحریم ایران

عصرایران: مارتین شیفر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت که وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست غیررسمی در لوکزامبورگ، لغو تحریمهای ایران را بررسی می کنند.

مصاحبه دلال دکل گمشده با رویترز

تسنیم: فردی که خود را دلال دکل گمشده ۸۷ میلیون دلاری ایران معرفی کرده در گفت‌وگو با رویترز به بیان توضیحاتی در این باره پرداخت وگفت: دستمزدم  در ماجرای خرید این دکل ۸۷ میلیون دلاری سه میلیون دلار بوده است. وی مدعی شد که نمی داند پول پرداختی ایران برای خرید این دکل کجا رفته است.

۱۵ صیاد ایرانی هنوز اسیرند

ایرنا: قاسم میرزایی، عضو شورای اسلامی بخش کنارک گفت: به رغم فرار ۱۷ صیاد ایرانی از دست دزدان دریایی سومالی در خلیج عدن، هنوز هم یک لنج ایرانی با ۱۵ صیاد کنارکی در دست آنها اسیر هستند.

تکذیب خبر حمله به سامرا  

مشرق: مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت خبر حمله داعش به سامرا و محبوس شدن زائران ایرانی در حرم مطهر را تکذیب کرد.

اغتشاشگران پیروز می‌شدند  داعش الان در تهران بود

جهان: داریوش سجادی،مشاور سابق کروبی و فعال سیاسی اصلاح‌طلب مستقر در آمریکا اعتراف کرد که هزینه ای که جنبش سبز به مملکت وارد کرد از جنگ بیشتر بود و من معتقدم اگر اغتشاشگران در سال ۸۸ پیروز می‌شدند داعش الان در تهران بود.

دستور اژه‌ای درباره نامه عفت مرعشی

آخرین نیوز: حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه نامه عفت مرعشی را به دادستان تهران ارجاع داد تا اقدام مقتضی صورت گرفته و پاسخ عنداللزوم داده شود. هفته گذشته عفت مرعشی، مادر مهدی هاشمی نامه‌ای را خطاب به حجت الاسلام محسنی اژه‌ای نوشته بود و در آن درباره برخی مطالب مربوط به دادگاه مهدی هاشمی اظهارنظر کرده بود.

************************************

روزنامه خراسان ***

الف

این سایت با اشاره به خبر کشف سکه و تلفن همراه از مهدی هاشمی در اوین نوشت :شنیدن این خبر، بیشتر از آنکه اذهان را در مورد فعالیت‌های در زندان یک مجرم امنیتی – اقتصادی حساس کند، به این سمت و سو برد که مسئولان و نگهبانان اوین چه می‌کنند که می‌توان چنین اقلامی را داخل برد و از آن استفاده کرد؟ مگر نه اینکه هر زندانی هنگام ورود به زندان وسایل خود را تحویل داده و مورد بازدید بدنی و … هم قرار می‌گیرد.

آریا نوشت

صادق زیباکلام طی نامه ای به محمدرضاعارف سایت”امیدعارف” را مورد اعتراض قرار داد . وی در این نامه آورده است: واقعا ازبی ادبی،توهین وتحقیر”امیدعارف” مکدرشدم.اما بیش ازتکدرمتحیرشدم که همکاران شما چگونه موضع گیری های بنده درترجیح دادن آقایان روحانی و ناطق برای ریاست جمهوری و مجلس را نسبت به جنابعالی مبنای اتهامم قرارداده اند.دو سال گذشته به‌کنار،آیا در ده سال گذشته شما کلامی گفته اید که اسباب تالم خاطر اصولگرایان را به‌وجود آورد؟ ….دچار این خطای فاحش نشوید که شما به‌عنوان رهبرجنبش اصلاحات، هستید.************************************

روزنامه ایران******

تأیید گم شدن ۲ دکل توسط سازمان بازرسی

رئیس سازمان بازرسی کل کشور روز جمعه گم شدن دو دکل بزرگ و شناور نفتی را تأیید کرد و فسادهای بزرگ مالی مانند پرونده بابک زنجانی و دکل‌های نفتی را ناشی از تأثیر تحریم‌های ظالمانه غرب و دور زدن تحریم‌ها دانست. به گزارش ایرنا، «ناصر سراج»، رئیس سازمان بازرسی کل کشور که برای شرکت در شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی مبارزه با فساد در مالزی به سر می‌برد، در مورد نقش این سازمان در پیگیری ��رونده دکل‌های نفتی، گفت: «تحقیقات در مورد این پرونده کامل شده و در مرحله دادسرا است.» وی با تأیید این موضوع که «در پرونده، دو دکل نفتی مطرح است»، گفت «فکر کنم کیفرخواست در مورد پرونده دکل‌های نفتی نیز صادر شده است.» رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه «تاکنون چند نفر در این ارتباط بازداشت شده‌اند و در این پرونده بزرگ پول پرداخت شده، اما از جنسی خبری نیست»، ادامه داد: «دکل های نفتی مورد نظر شناور و سنگین بوده و ان‌شاءالله پرونده به نتیجه می‌رسد.

فساد مالی در ستاد سوخت

عضو کمیسیون انرژی مجلس از وجود یک پرونده فساد مالی ۸۰ میلیارد تومانی در ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور خبر داد. سیدمهدی موسوی‌نژاد درگفت‌و‌گو با «خانه ملت» افزود: «شنیده‌ها حاکی از این است که فسادهایی در حوزه ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور به وجود آمده و در جلسه اخیر ستاد مبارزه با فساد اقتصادی اعضای این ستاد در رابطه با بحث فساد اقتصادی مباحثی در مورد فساد و یک پرونده مالی ۸۰ میلیارد تومانی در ستاد سوخت ارائه می‌دهند». نماینده دشتستان در مجلس ادامه داد: «البته پرونده مذکور هنوز مورد بررسی قرار نگرفته، اما آنچه مهم است وقوع فساد مالی در ستاد سوخت است که قطعاً باید کمیسیون انرژی، دستگاه‌های نظارتی و مجلس نظارت بر این حوزه را جدی‌تر کنند».

وضعیت محکوم به اعدام پرونده سه هزار میلیاردی

وکیل مدافع سعید کیانی رئیس پیشین بانک صادرات شعبه گروه ملی اهواز که در پرونده فساد سه هزار میلیاردی به اعدام محکوم شده، ضمن تشریح آخرین وضعیت پرونده موکلش گفت: «تاکنون دو مرتبه به دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی دادیم اما در هر دو بار، دیوان درخواست ما را رد کرده است». به گزارش «تسنیم» رسول رازی از ارائه سومین درخواست اعاده دادرسی موکلش طی هفته جاری خبر داد.

ارجاع نامه عفت مرعشی به دادستان تهران

حجت‌الاسلام والمسلمین اژه‌ای در نامه‌ای خطاب به دفتر حوزه معاونت اول قوه قضائیه در مورد نامه اخیر خانم عفت مرعشی نوشت: «نامه مشارالیها را عیناً خدمت دادستان عمومی و انقلاب تهران ارسال تا چنانچه همانند برخی نوشته‌های منتسب به بیت آقای هاشمی رفسنجانی مشحون به توهین و افترا باشد اقدام مقتضی به‌عمل آورده و عنداللزوم مسائل مطروحه را پاسخ دهند». به گزارش «انتخاب»، در نامه سخنگوی قوه قضائیه به دفتر خود آمده است: «نامه سرکار خانم مرعشی را ملاحظه نمودم، برخلاف نوشته ایشان هیچ گونه ناراحتی و عذاب وجدانی نسبت به مسأله مورد اشاره مشارالیها (محکومیت مهدی هاشمی به جرم اختلاس، ارتشاء و مسائل ضد امنیتی) ندارم و از نامه غیرمتعارف و غیرمسئولانه نامبرده معلوم می‌شود که چه کسی ناراحت است و درد دارد». گفتنی است هفته گذشته عفت مرعشی مادر مهدی هاشمی نامه‌ای را خطاب به اژه‌ای منتشر کرد که در آن از حکم و دادگاه مهدی هاشمی انتقاد شده بود.

انتقاد یک نماینده از حضور جلیلی در کمیسیون «برجام»

محمدرضا تابش نماینده اردکان از حضور سعید جلیلی در کمیسیون برجام انتقاد کرد و به ایلنا گفت: چه دلیلی دارد در نخستین جلسات این کمیسیون از سعید جلیلی دعوت شود و از او بخواهند که راجع به برجام نظر بدهد؟ چراکه پیش از ورود جلیلی از همان ابتدا نظر او و طیف نزدیک به او معلوم بود. به نظر می‌رسد چنین اقدامی گارد گرفتن مقابل دولت و دقیقاً خلاف توصیه‌های رهبر معظم انقلاب است.

************************************

روزنامه جام جم **

سناتورهای حامی توافق، ۳۷ نفر شدند

 خبرگزاری صداوسیما خبر داده است که «تعداد سناتورهای حامی توافق هسته‌ای در آمریکا به ۳۷ نفر رسیده است.» همزمان تسنیم خبر داده که نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا به هم‌حزبی‌هایش نامه نوشته که برجام‌ جمعه این هفته (۲۰ شهریور) به رأی گذاشته می‌شود.

واکنش افخم به اظهارات کری

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا در دانشگاه فیلادلفیا، گفت: این دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران بود که ناکارآمدی تحریم‌ها را به اثبات رسانده و آمریکا را ناگزیر از حضور بر سر میز مذاکرات کرد. به گزارش مهر، وی اظهار کرد: مقامات آمریکایی تحت‌فشار لابی‌های صهیونیستی عادت دارند گاه و بیگاه اظهارات بی‌پایه و اغراق‌آمیزی را درخصوص برنامه هسته‌ای ایران به زبان آورند.

آیت‌الله نوری‌همدانی

برای آزادی قره‌باغ دعا می‌کنم/ آیت‌الله نوری همدانی که به جمهوری آذربایجان سفر کرده نسبت به آزادی قره‌باغ ابراز امیدواری کرد. به گزارش سایت عصر ایران، او گفت: من به درگاه خداوند برای آزادی قره‌باغ دعا می‌کنم و امیدوارم این سرزمین به آذربایجان بازگردانده شود.

نمره امن‌ترین آسمان خاورمیانه برای ایران

امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) پیش از خطبه‌های نمازجمعه این هفته تهران گفت: در فضای تحریم و تهدید مستمر توانستیم نمره امن‌ترین آسمان خاورمیانه را از سازمان بین‌المللی هوانوردی دنیا با همکاری سازمان هواپیمایی کشور نصیب ملت شهیدپرور ایران کنیم. همزمان نسیم خبر داده است که رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش از امروز برگزار می‌شود.

برجام، سرآغاز تعاملات منطقه‌ای

عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور در ششمین نشست همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای برای افغانستان موسوم به «ریکا ـ ۶» در کابل، توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ را سرآغاز روابط و تعامل منطقه دانست که می‌تواند به اقتصاد کشورهای همسایه بویژه افغانستان رونق ببخشد. به گزارش ایسنا، او همچنین در دیدار با محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهور افغانستان درباره دو محور بازگشت اتباع و رفع اختلافات مرزی با وی به گفت‌وگو پرداخت.

وزیر دفاع آمریکا: گزینه نظامی بر ضد ایران واقعی‌ است!

در ادامه اظهارات ضدایرانی مقامات آمریکایی، اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده گفته با وجود برجام، حمله نظامی به ایران موثرتر خواهد بود. به گزارش فارس، او در یادداشتی که روزنامه یواس‌ای تودی آن را منتشر کرده، مدعی شده گزینه نظامی علیه ایران واقعی است و این گزینه برای آینده بخوبی باقی خواهد ماند.

رئیس سنای فرانسه به ایران می‌آید

 در ادامه سفر مقامات اروپایی به کشورمان، نسیم به نقل از رادیو فرانسه گزارش داده که «ژرار لارشه»، رئیس سنای فرانسه قصد دارد تا پیش از پایان سال‌جاری میلادی و با هدف تقویت مناسبات سیاسی ـ اقتصادی دو کشور فرانسه و ایران به تهران سفر کند.

ظریف: تاثیر لابی صهیونیستی بر آمریکا، غیرمنطقی است

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگویی با المیادین گفت: تاثیر لابی صهیونیستی بر سیاست‌های آمریکا یک تاثیر غیرمنطقی است. به گزارش ایسنا، در جریان این گفت‌وگو، خبرنگار المیادین از ظریف پرسید که گفته می‌شود توافقی سری میان ایران، روسیه، آمریکا و عربستان صورت گرفته که براساس آن یک مرحله انتقالی در سوریه ایجاد شود و بشار اسد به الجزایر پناهنده شود، آیا چنین مطلبی درست است؟ که وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال گفت: به هیچ وجه چنین حرفی صحت ندارد.

تذکر روحانی به نعمت‌زاده

دستیار ارشد رئیس‌جمهور گفت: دکتر روحانی درخصوص اظهارات اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره تحریم‌کنندگان خرید خودروهای صفر کیلومتر داخلی به وی تذکر داد. به گزارش مهر، حسین فریدون اظهار کرد: رئیس‌جمهور به آقای نعمت‌زاده تذکر داده که «باید رفتار ما با منتقدان، محترمانه باشد».

رزمایش اقتدار ثارالله، نمایش مقاومت مقابل استکبار

رزمایش اقتدار ثارالله با حضور گردان‌های امام علی (ع)، امام حسین (ع)، بیت‌المقدس و عاشورا و همچنین دو گردان خواهران الزهرا و کوثر و با حضور ۵۰ هزار نیروی رزمی و سایبری برگزار شد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سردار سرتیپ حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه با حضور در رزمایش اقتدار ثارالله بسیجیان از یگان‌های حاضر در میدان سان دید. او گفت: رزمایش اقتدار ثارالله نمایش فشرده‌ای از مقاومت ملت در برابر استکبار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *