از کجا تا کجا از والدین اطاعت کنیم

از کجا تا کجا | حدود اطاعت از والدین

خانه / تازه ها / از کجا تا کجا | حدود اطاعت از والدین

حترام به والدین و نیکی کردن به آنان از مهمترین آموزه های اخلاقی دین اسلام و از اثر بخش ترین عبادات در کسب رضای خداوند است. قرآن کریم سپاسگزاری از والدین را در ردیف شکرگزاری از خداوند و احسان به آنها را در کنار امر به توحید و یکتاپرستی که اساس دین است مطرح نموده که نشان دهنده اهمیت فراوان این عمل است.

از کجا تا کجا – حدود اطاعت از والدین

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام: مرحوم شهید قدّس سرّه در کتاب قواعدشان درباره ی حقوق والدین قاعده ای بیان نموده اند و آن این است که: در اسلام آنچه که نسبت به دیگران انجامش واجب یا حرام است نسبت به والدین نیز همان گونه است ولی چند حکم خاصِّ والدین است که در زیر بیان می گردد :

اوّل: سفرهای جایز حتّی مستحب بدون رضایت و اجازه ی آنان حرام است.

دوم: بعضی از فقها فرموده اند : اطاعتِ از آنان واجب است حتّی در شبهات ؛ بنابراین اگر از او بخواهند که از غذای شبهه ناکی بخورد براو واجب است که اطاعت نماید ؛ زیرا ترکِ شبهه ، مستحب و اطاعت از آنان واجب است.

سوم: در زمانی که وقت نماز وسعت دارد اگر کاری از او بخواهند باید دستور آنان را اجرا نماید و نماز را با تاخیر در وقت بخواند؛ زیرا اطاعتِ از آنان واجب و خواندن نماز حتّی در اوّلِ وقت ، مستحب است.

چهارم: اگر رفتن به نماز جماعت سببِ نگرانی والدین گردد مثل اینکه در تاریکی می خواهد برود حق دارند او را منع نمایند.

پنجم: حق دارند اورا از رفتن به جهاد منع نمایند در صورتی که نیروی کافی باشد.

ششم: در تمامی واجبات کفایی که نیرو به اندازه ی کافی برای انجام آن عمل وجود و حضوردارد ، حق دارند منع نمایند.

هفتم: بعضی از علما فرموده اند: اگر پدر و مادر او را صدا زدند و او مشغول نمازِ نافله است ، نماز نافله اش را قطع کرده و پاسخِ آنان را بدهد بخلاف نماز واجب.

هشتم: به مقدار توانش از رسیدنِ اذیّت و آزار به آنان جلوگیری نماید.

نهم: بدون اجازه ی پدر روزه ی مستحب نگیرد و امّا نسبت مادر مدرکی پیدا نکردم ( لم اقف علی نص  فی الام ).

دهم: ترک نمودنِ عهد و قسم مگر با اجازه ی او مگر در جایی که عهد وقسمِِ فرزند به انجام واجب یا ترکِ حرامی تعلّق گرفته باشد که نیازی به اذن او ندارد و امّا در مورد نذر دلیل خاصّی نیافتیم مگر آن که گفته شود نذر هم یک مصداق قسم و تعهّد است.

(بحارالأنوار ، ج  ۷۱ ، ص : ۳۷)

از کجا تا کجا از والدین اطاعت کنیم
از کجا تا کجا از والدین اطاعت کنیم

حسن ختام

عَنْ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام  قَالَ : قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله و سلم  : مَنْ أَصْبَحَ وَ لَمْ یَذْکُرْ أَرْبَعَهً أَخَافُ عَلَیْهِ زَوَالَ النِّعْمَهِ ؛ أَوَّلُهَا الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی عَرَّفَنِی نَفْسَهُ وَ لَمْ یَتْرُکْنِی عُمْیَانَ الْقَلْبِ وَ الثَّانِی یَقُولُ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنِی مِنْ أُمَّهِ مُحَمَّدٍ صلی الله علیه و آله  وَ الثَّالِثُ یَقُولُ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَ رِزْقِی فِی یَدَیْهِ وَ لَمْ یَجْعَلْهُ فِی أَیْدِی النَّاسِ وَ الرَّابِعُ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی سَتَرَ ذُنُوبِی وَ عُیُوبِِی وَ لَمْ یَفْضَحْنِی بَیْنَ الْخَلَائِقِ.

(مستدرک‏الوسائل ، ج ۵ ، ص ۳۹۲ ،الدعوات ، ص ۸۱    فصل فی صحه البدن و العافیه)

حضرت امیرالمومنین علیه السلام می فرمایند: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمودند : هرکس صبح کند وچهار نعمتِ خداوند را یاد نکرده و قدر شناسی ننماید می ترسم از او گرفته شود:

۱٫ نعمتِ آشنایی با خداوند

۲ . نعمتِ امّتِ برترین پیامبر قرار گرفتن

۳ . نعمتِ روزیِ محترمانه و آبرومندانه

۴ . نعمتِ پرده پوشی خداوند نسبت به گناهان و عیوب ؛

یعنی هرروز صبح با توجّه بگوید :

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی عَرَّفَنِی نَفْسَهُ وَ لَمْ یَتْرُکْنِی عُمْیَانَ الْقَلْبِ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنِی مِنْ أُمَّهِ مُحَمَّدٍ صلی الله علیه و آله  الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَ رِزْقِی فِی یَدَیْهِ وَ لَمْ یَجْعَلْهُ فِی أَیْدِی النَّاسِ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی سَتَرَ ذُنُوبِی وَ عُیُوبِِی وَ لَمْ یَفْضَحْنِی بَیْنَ الْخَلَائِقِ.

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذی هَدانا لِهذا وَ ما کُنَّا لِنَهْتَدِیَ لَوْ لا أَنْ هَدانَا اللَّه‏

منبع: شمیم

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *