الگوی حقوق زن در جامعه خانم فاطمه زهرا هستند

الگوی حقوق زن در جامعه خانم فاطمه زهرا هستند

خانه / پیروان عترت / بانوانه / الگوی حقوق زن در جامعه خانم فاطمه زهرا هستند

مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی حضرت زهرا سلام الله علیها را نمونه‌ای کامل برای تأمین حقوق زن در جامعه اسلامی معرفی کرد.

الگوی حقوق زن در جامعه خانم فاطمه زهرا هستند

پایگاه اطلاع رسانی هیات: حضرت زهرا سلام الله علیها بانوی بزرگواری است که در پرتو تقید به معارف و صفات الهی الگویی برای تمام پاک‌طینتان و حق‌طلبان عالم محسوب می‌شوند. ابعادی چون اهمیت به تعلیم و تعلم، معرفت، صبر و متانت، عفت، عبادت و خداشناسی، اهتمام به تربیت اولاد و همسر داری، عدم سکوت در برابر ظلم و تلاش همه جانبه در حمایت از حق و دفاع تمام قد از امام معصوم علیه السلام در زندگی ایشان برجسته است و نمود ویژه دارد.

از این رو با وجود آنکه مدت‌ها از شهادت این بانوی مکرم می‌گذرد، هر کسی در هر جایگاهی که قرار دارد، به اندازه سهم و جایگاه خویش سعی در بهره از این نور مقدس الهی دارد. حال کیفیت این بهره گاه با توسل و یا ذکر فضایل ایشان و گاه با الگوگیری از رفتارهای عبادی و یا فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی ایشان نمود می‌یابد. در هر صورت آنچه از بررسی شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها حاصل می‌شود، آن است که این شخصیت برجسته عالم اسلام چهره‌ای ذو وجوه است که توانست در تمام ابعاد مادی و معنوی رشد یابد و الگوی مناسبی برای انسان‌های حق‌طلب شود.

الگوی حقوق زن در جامعه خانم فاطمه زهرا هستند
الگوی حقوق زن در جامعه خانم فاطمه زهرا هستند

مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی در سخنانی ضمن گرامیداشت شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیه گفت: هر چند مقام رفیع و کرامات بی‌نظیر حضرت زهرا سلام الله علیه برای ما قابل درک نیست، اما هر نقطه‌ای از زندگی مبارک آن حضرت سرشار از درس‌هایی است که می‌بایست در زندگی همگان الگو قرار گیرد.

وی فعالیت‌ها، سخنان و مواضع حضرت فاطمه سلام الله علیه را در تبیین ولایت مورد اتفاق همه علمای اسلامی دانست و افزود: با توجه به جایگاه بی‌بدیل آن حضرت، همین اقدامات از دلایل بسیار متقن برای اثبات ولایت به شمار می‌رود.

مرحوم هاشمی شاهرودی موضوع حقوق زن را در اسلام بسیار با اهمیت و مترقی دانست و افزود: زندگی حضرت زهرا سلام الله علیه در ابعاد مختلف، نمونه بارز جایگاه زن در نظام اسلامی است.

مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی تبیین شخصیت ویژه حضرت فاطمه سلام الله علیها را نیاز امروز جامعه بشری دانست و بیان داشت: برای تأمین حقوق زن در جامعه الگویی برتر و کامل‌تر از دختر بزرگوار پیامبر اسلام نداریم و بسیاری از صحبت‌هایی که درباره توجه به حقوق زن در دنیا مطرح می‌شود در کامل‌ترین و عالی‌ترین شکل در دین مبین اسلام مورد عنایت قرار گرفته است که با مرور زندگی حضرت زهرا و توجه ویژه پیامبر اکرم به آن حضرت قابل اثبات است.

منبع: تسنیم

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *