امام زمان در کلام اهل سنت

امام زمان در کلام اهل سنت

خانه / پیشنهاد ویژه / امام زمان در کلام اهل سنت

مهدی علیه السلام بارها و به اشکال مختلف در احادیث نبوی آمده است، منظور از احادیث نبوی، احادیثی است که از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نقل گردیده است.

امام زمان در کلام اهل سنت

پایگاه اطلاع رسانی هیات: در این بخش سعی بر بیان احوالات حضرت امام مهدی علیه السلام موعود از مدخل اعتقادات اهل سنت است، پس به احادیثی اشاره می‌شود که از کتب معتبر و روایی اهل سنت استخراج شده است:

۱- “ابوداوود” در صحیح خود از “ابیطفیل” و او از علی علیه السلام نقل می‌کند: قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم: “لو لم یبق من الدهر الا یوم لبعث الله رجلاً من اهل بیتی،یملاءها کما ملئت جورا.”

ولو یک روز هم از عمر دنیا باقی باشد، خداوند مردی را از اهل بیت من برمی‌انگیزد که زمین را پر از عدل و داد می‌کند، بعد از آنکه از ظلم و ستم پر شده باشد. جلد ۲، صفحه ۲۰۸

۲- ابوداوودترمذی در صحیح خود از عبدالله از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نقل می‌کند که فرمودند:”لو لم یبق من الدنیا الا یوم لطول الله ذلک الیوم حتی یبعث رجلاً منی او من اهل بیتی یواطی اسمه اسمی… یملأ الارض قسطاً و عدلاً کما ملئت ظلما و جورا.”

هرگاه به پایان دنیا فقط یک روز بماند، خداوند این روز را به‌قدری طولانی می‌کند، تا اینکه در این روز فردی که از فرزندان من بوده و نامش مانند من است را برمی‌انگیزد و زمین را از عدل و داد پر می‌کند بعد از آنکه از ظلم و ستم پر شده باشد. (کتاب تاج، جلد ۵، صفحه۳۴۳)

۳- احمد در مسند خود از “ابوسعید خدری” نقل می‌کند: قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم: “یملأالارض ظلماً وجورا ثم یخرج رجل من عترتی یملک سبعاً اوتسعاً فی ملاء الارض قسطاً و عدلاً.”

امام زمان در کلام اهل سنت
امام زمان در کلام اهل سنت

هنگامی فرا می‌رسد که زمین از ظلم و جور پر شود و در آن موقع مردی از خاندان من قیام می‌کند، هفت یا نه سال در روی زمین حکومت می‌کند و زمین را از عدل و داد پر می‌کند. (جلد ۳، صفحه ۲۸)

۴- مسلم، ابو داوود، ابن ماجه، طبرانی که از بزرگان اهل سنت هستند از ام سلمه نقل کرده‌اند که گوید: «رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: “المهدیمن عترتی من ولد فاطمه.”»

مهدی از خاندان من است و او از فرزندان دخترم فاطمه خواهد بود. (صواعق، صفحه ۱۶۳؛ ابن ماجه، جلد ۲، صفحه ۱۳۶۸)

۵- ابوداووددر صحیح خود از ابوسعید خدری نقل می‌کند: «قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم: “المهدیمنی اجلی الجبهه،اقنی الانف،یملأالارض قسطاً و عدلاً کما ملئت جورا و ظلما یملک سبع سنین.”»

مهدی از ماست، او پیشانی بلند و وسط بینی‌اش کمی برآمدگی دارد، زمین را از عدل و داد پر کند ، بعد از آنکه از ظلم و ستم پر شده باشد. (جلد ۲، صفحه ۲۰۸)

۶- و نیز احمد در کتاب “مسند” از پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم نقل می‌کند که فرمودند: “ابشکرکمبالمهدی یبعث فی امتی علی اختلاف من الناس و الزلزال فی ملاء الارض قسطاً و عدلا کما ملئت جورا و ظلما یرضی عنه ساکن السماء و ساکن الارض یقسم المال صحاحاً،فقال الرجل ماصحاحاً؟ قال بالسویه بین الناس،قال و یملا الله قلوب امه محمد غنی و یسعهم عدله.”

بشارت می‌دهم شما را به مهدی؛ برانگیخته می‌شود در امت من در هنگام اختلاف مردم و زلزله‌ها. پس زمین را پر می‌کند از قسط و عدل، همانطور که از ظلم و جور پر شده باشد. از او خشنود خواهند بود، ساکنان آسمان و ساکنان زمین و اموال را صحیح تقسیم می‌کند. شخصی از آن حضرت پرسید: “معنای تقسیم صحیح چیست؟” ایشان فرمودند: “به تساوی در میان مردم و فرمودند: “خداوند پر می‌کند قلبهای امت محمد را از بی‌نیازی، و عدل او (مهدی علیه السلام) همگان را فرا می‌گیرد. (جلد ۳، صفحه ۳۷)

۷- حموینیدر کتاب “فرائد المسمطین” به نقل از ابن عباس و او به نقل از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بیان می‌کند: همانا علی بن ابی طالب پیشوای امت من و جانشین پس از من بر ایشان است و از فرزندان او قائم منتظر می‌باشد که خداوند به او، زمین را از داد آکنده می‌کند همانگونه که از ستم پر شده باشد و سوگند به آن کسی که مرا به حق، به پیامبری برانگیخت ثابت‌پیمانان بر امامتش در دوران غیبت او نایاب‌تر از گوگرد سرخ می‌باشد. (انتهای جلد ۲)

امام زمان در کلام اهل سنت
امام زمان در کلام اهل سنت

۸- عبدالرحمن سیوطی عالم بزرگ اهل سنت در کتاب “عرف الوردی فی اخبار المهدی” از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نقل می‌کند که فرمودند: “من انکر خروج المهدی فقد کفر.”

هر که خروج مهدی را انکار کند، کافر شده است.

۹- ابن هجرهیثمی شافعی در کتاب صواعق المحرقه گوید: “ابوالقاسم، محمد، الحجه، عمر او پس از درگذشت پدرش پنج سال بود، خداوند در همین عمر به او حکمت ربانی اعطا کرد، او را قائم منتظر گویند، اخبار متواتره رسیده است که مهدی از این امت است و عیسی از آسمان فرو خواهد آمد و پشت سر مهدی علیه السلام نماز خواهد خواند. (چاپ قاهره، صفحه ۱۶۴)

سخن اهل سنت در این باب بسیار زیاد است و دانشمندان اهل سنت در بسیاری از کتابهایشان از این مورد مهم مطالبی را آورده‌اند. تعدادی از این کتابهایی که از علمای اهل سنت است و فقط درباره این موضوع نگارش یافته‌اند را به عنوان شاهد، ذکر می‌کنیم که البته تعداد این کتابها بیشتر از ۳۰ عنوان است که ما فقط به کتابهای زیر اکتفا می‌کنیم:

۱- البرهانفی اخبار صاحب الزمان (علامه گنجی شافعی، متوفی ۶۵۸)

۲- البرهانفی علامات مهدی آخر الزمان (عالم شهیر ملا متقی، متوفی ۹۷۵)

۳- القولالمختصر فی العلامات المهدی المنتظر (ابن حجر، متوفی ۹۷۴)

۴- مهدی آل الرسول (علی بن سلطان محمد الهروی الحنفی)

۵- عقد الدر فی الاخبار الامام المنتظر (شیخ جمال الدین یوسفی الدمشقی، متوفی قرن ۷)

۶- مناقب المهدی (علیه السلام)(حافظ ابی نعیم اصفهانی، متوفی قرن ۵)

۷- العرفالوردی فی اخبار المهدی (سیوطی، متوفی ۹۱۱)

۸- کتاب المهدی (ابی داوود)

منبع: پایگاه اطلاع رسانی آیت الله جاودان

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *