امام زمان میانبری در گشایش امور

امام زمان میانبری در گشایش امور

خانه / احکام / احکام اعتقادی / امام زمان میانبری در گشایش امور

از برکات امام غایب عجل الله تعالی فرجه الشریف آن است که ایشان به داد شیعیان می‌رسند، از درد آنها دردمند می‌شوند و غمخوار آنها هستند، بسیار داریم واماندگانی که در لحظات سرد ناامیدی توسط امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف یاری شده‌اند.

امام زمان میانبری در گشایش امور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هیئت رزمندگان اسلام به نقل از شبستان، اگرچه امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف غایب هستند و جامعه بشری از دیدار ظاهری با ایشان محروم است اما گاهی این سوال پیش می آید که امام غایب چه برکات و فایده ای برای انسان ها دارد؟ ریشه این سوال به عدم معرفت به جایگاه امام بازمی گردد. چون اصل حیات ما بواسطه وجود مقدس امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است و در جامعه کبیره می خوانیم: باران به برکت شما می بارد! و در دعای عدیله می خوانیم: عالم باقی و پابرجا به برکت امام است.

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در نامه به شیخ مفید رحمت الله علیه نوشتند: ما هوای شما را داریم و شما را به حال خودتان رها نکرده و فراموشتان نکرده ایم، اگر چنین نبود، سختی ها وبلایا و مصیبت ها جامعه شیعه را نابود می کرد و دشمنان، شما را نابود می کردند.

اما برخی برکات ویژه و خیرات وجود امام علیه السلام به طور خاص برای جامعه شیعه است مثل امیدبخشی؛ جامعه منتظر مدینه فاضله مهدوی و دوران طلایی عصر ظهور، دچار یاس و ناامیدی نخواهد شد و همیشه پویایی و حرکت دارد چون امید دارد.

حمایت علمی فکری امام از شیعیان

چهارمین برکت امام غایب عجل الله تعالی فرجه الشریف حمایت علمی و فکری امام از جامعه شیعه است، امام معصوم علیه السلام معلم و مربی جامعه است و امت اسلام همیشه از سرچشمه معارف ناب اهل بیت علیهم السلام بهره برده اند در زمان غیبت هم اگرچه دسترسی کامل و همه جانبه از محضر امام علیه السلام ممکن نیست اما امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به عنوان معدن علوم الهی، از راه های مختلف گره های علمی و فکری شیعه را باز می کنند. نامه هایی که حضرت عجل الله تعالی فرجه الشریف در دوران غیبت صغری بواسطه نواب اربعه می فرستادند و سوالات فراوان شیعیان از اقصی نقاط جهان را پاسخ می دادند در همین راستا بوده است، این نامه ها به توقیعات شهرت یافته و مرحوم شیخ صدوق رحمت الله علیه در کمال الدین، جلد دوم، باب 45 این نامه ها را به طور کامل آورده است.

حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف در نامه اسحاق بن یعقوب آورده اند: خدا تو را هدایت کند … درباره منکران از خاندان ما سوال کرده ای، بدان بین خدا و هیچ کس خویشاوندی نیست و کسی که من را انکار کند از من نیست و عاقبت او مانند پسر نوح علیه السلام است و اموالی را که برای ما فرستاده ای، می پذیریم چون طاهر و پاکیزه است …

سپس حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف به مسئله خمس اشاره کرده اند که برای شیعیان بسیار مهم است؛ مراجع تقلید تاکید دارند: اگر کسی دکمه لباسش و فراتر از آن نخ لباسش که آن دکمه را دوخته از پولی باشد که خمس آن را نپرداخته، نمازش باطل است چون غصب از مال امام علیه السلام است.

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در ادامه نامه می فرمایند: کسی که اموال ما را حلال بشمارد و آن را بخورد، همانا آتش خورده است سپس فرمودند: بهره از من مثل بهره بردن از خورشید پشت ابر است؛ من امان اهل زمین هستم چنان که ستارگان امان اهل آسمان ها هستند … سپس تاکید کردند: برای فرج دعا کنید که فرج شما در همین است.

امام زمان میانبری در گشایش امور
امام زمان میانبری در گشایش امور

تدبیر انسان های آگاه برای فرج در امور زندگی

آدم های عاقل و آگاه این گِرا را می گیرند و می دانند همه حاجات ما با دعا برای فرج امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف برآورده می شود؛ مرحوم اصفهانی رحمت الله علیه در مکیال المکارم نقل کرده در تشرف یکی از بزرگان، امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف فرمودند: در مجلسی که شیعیان جمع شده و بر مصائب جد غریب ما امام حسین علیه السلام گریه و سپس برای فرج ما دعا کنند، ما برای حاجات آنها دعا می کنیم.

امام علیه السلام در عصر غیبت صغری پناه علمی شیعه و پاسخگوی سوالات بودند در عصر غیبت کبری هم فقهای بزرگ که در هر دوره ای زعیم شیعه بوده اند، مشکلات علمی، فقهی و عقیدتی را با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف مطرح کرده و پاسخ گرفته اند. مرحوم علامه مجلسی رحمت الله علیه در کتاب بحارالانوار، جلد 52 نقل کرده که میرعلام می گوید: شبی در نجف در صحن امیرالمومنین علیه السلام بودم دیدم شبحی از دور آمد، جلو رفتم دیدم استادم شیخ احمد مقدس اردبیلی رحمت الله علیه است، در حرم بسته بود اما باز شد و ایشان داخل رفت، و بعد از مدتی بیرون آمد به سوی مسجد کوفه رفت و در کنار محراب امیرالمومنین علیه السلام مدتی نشست و از جا راهی شهر شد در کنار مسجد حنانه ناگهان سرفه کردم و استاد متوجه حضور پنهانی من شد، علامه مقدس اردبیلی من را شناخت و در مقابل اصرار من فرمود اسرار این رفت و آمدهای امشب را برایت می گویم به شرط آنکه تا زنده ام، آن را نقل نکنی! سپس وی ادامه داد: گاهی برخی مسائل فقهی اعتقادی را نمی توانم پاسخگو شوم نزد مضجع امیرالمومنین علیه السلام می روم و پاسخ می گیرم، امشب هم چنین شد، داخل رفتم از داخل قبر مطهر ندایی آمد که به مسجد کوفه برو و از فرزندم حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف سوالت را بپرس، او امام حی و زمان شما است و من چنین کردم.

امام زمان میانبری در گشایش امور
امام زمان میانبری در گشایش امور

هدایت باطنی شیعه

از دیگر آثار و برکات امام غایب عجل الله تعالی فرجه الشریف، هدایت باطنی شیعیان است به ویژه برای آنها که دل‌هایشان آماده هدایت است، گاهی علنی ملاقات کرده و راه سعادت را نشان می دهند و گاهی از قدرت ولایت تکوینی خود استفاده می کنند و با نفوذ روحانی در قلب ها اثر می گذارند، داستان زهیر را شنیده ایم که امام حسین علیه السلام فقط یک نگاه به او کردند و او چنان که می دانیم منقلب شد!

امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: خدای متعال همیشه باید حجتی در روی زمین داشته باشد تا خلق را به سوی دین خدا هدایت کند، اگر حتی او غایب باشد تعالیم او در دل ها پراکنده است.

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف از طریق کادرسازی و تربیت نیروها برای قیام جهانی خود تلاش می کنند ایشان در عصر غیبت منتظر فعالیت دیگران نیستند بلکه رسالت های خود را به انجام می رسانند؛ افراد شایسته با توسل و توجه به امام عجل الله تعالی فرجه الشریف، تحت تربیت ویژه برای حضور در سپاه حضرت عجل الله تعالی فرجه الشریف آماده می شوند.

ایمنی از بلایا از برکات وجودی امام غایب عجل الله تعالی فرجه الشریف است، بلایایی در زندگی انسان حادث می شود که دفع همه آنها با ابزار مادی نیست بلکه در بیماری ها و دیگر مصائب، وجود حجت خدا در این عالم عامل امنیت زمین و اهل آن شمرده شده است.

حضرت ولیعصر عجل الله تعالی فرجه الشریف مظهر رحمت و مهر و محبت خدای متعال است با عنایت خاصی بلایای بزرگ را مخصوصا از فرد فرد شیعیان دور می کنند اگرچه ممکن است در بسیاری از موارد این دست یاری‌گر را درک نکنیم و نشناسیم!

چنان که در دوران انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس فراوان این عنایت را شاهد بوده ایم، در 22 بهمن وقتی امام خمینی رحمت الله علیه دستور بیرون ریختن مردم را دادند، دستور، امر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بود یا حادثه سقوط هلیکوپترهای آمریکایی در طبس، یا کشف کودتای نافرجام نوژه در 18 تیرماه سال 59 و نیز در هشت سال دفاع مقدس که حدود 70 کشور دنیا پشت صدام بودند و به او پیشرفته ترین تجهیزات جنگی را می دانند و با تحریم حتی به ما سیم خاردار نمی دانند!! جز عنایات حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف به ما کمک نکرد بعضا تشرفات شهدا به محضر حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف رخ داده و وصیتنامه شهدا گویای آن است.

امام زمان میانبری در گشایش امور
امام زمان میانبری در گشایش امور

دردمندی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف از درد شیعیان

از دیگر برکات امام غایب عجل الله تعالی فرجه الشریف آن است که ایشان به داد شیعیان می رسند، از درد آنها دردمند می شوند و غمخوار آنها هستند، بسیار داریم واماندگانی که در لحظات سرد ناامیدی توسط امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف یاری شده اند.

آخرین برکت امام غایب عجل الله تعالی فرجه الشریف دعای خیر ایشان برای شیعه است امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف برای آمرزش گناهان شیعه دعا می کنند. در کتاب منتخب الاثر نوشته آیت الله الاعظمی صافی گلپایگانی آمده که امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف می فرمایند:  خدایا بحق کسی که با تو مناجات می کند و به حق آن کسانی که در خشکی و دریا به درگاه تو دعا می کنند درود بر محمد(ص) و آل محمد(ص) بفرست و فقرای مومنین و مومنات شیعه را بی نیاز و رزق آنها را تامین کن.

امام باقر علیه السلام فرمودند: من هر روز برای آمرزش شیعیان گناهکار روزی هزار بار دعا می کنم.

شیعه همواره از دعای امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بهره‌مند است؛ در منتخب الاثر همچنین آمده بزرگ ترین آرمان و آرزوی حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف فرج و گشایش در کار شیعیان و رفع گرفتاری مظلومان عالم است، ایشان چنین دعا می کنند: خدایا برای من و شیعیان من در گرفتاری ها و مصیبت ها فرج و گشایش قرار بده و از غم و غصه ما را برهان و راه هدایت را بر من و شیعیانم وسعت بده و راهی که فرج من و شیعیانم در آن هست را نشان ده و آنطور که شایسته تو است، با ما رفتار کن.

امام زمان میانبری در گشایش امور
امام زمان میانبری در گشایش امور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *