اهداف و مرامنامه حزب چکاد آزاد اندیشان…

خانه / انقلاب و دفاع مقدس / اهداف و مرامنامه حزب چکاد آزاد اندیشان…

366-12

پس از دوم خرداد ۱۳۷۶ و پیروزی چشم­گیر کاندیدای جناح چپ (سیدمحمد خاتمی)،[۱] جناح راست اعم از جناح راست سنتی و نیروهای راست معتدل‌تر هر یک برخی از دلایل مشخص را برای عدم موفقیت خود برشمردند. از آن میان نیروهای معتدل‌تر جناح راست برخی از کاستی‌های درونی خود و عدم پاسخگویی لازم به خواسته‌های مردم را دلیل این عدم موفقیت دانستند و سرانجام با عدم موفقیت در انتخابات دور اول شورای اسلامی شهر و روستا، عده‌ای از نیروهای راست سنتی نیز به این دیدگاه نیروهای معتدل‌تر جناح راست معتقد شدند. یعنی این تفکر تقویت شد که برخی از اشتباهات در تصمیم­گیری‌ها، از عملکردها و رفتارهای جناح راست مورد قبول و خواست مردم نبوده است و این نارضایتی مردم از جناح راست باعث موفقیت جناح چپ در دو انتخابات اخیر بوده است. پس از دوم خرداد ۷۶ و تحقق شعار توسعه­ی سیاسی در دادن مجوز فعالیت سیاسی به احزاب مختلف، برخی از محافل جناح راست معتدل که تا حدودی به عملکردهای کلی جناح راست سنتی انتقادهایی داشتند در پی کسب مجوز از وزارت کشور برآمدند.[۲] قبل از انتخابات مجلس ششم در بهمن­ماه ۱۳۷۸ تعدادی از این گروه­ها که موفق به ایجاد تشکیلات و امکانات برای فعالیت خود شدند با همراهی برخی دیگر از نیروهای میانه‌روتر جناح راست که در گذشته به دلایل مختلف از جناح راست طرد شده، اما دارای پیشینه­ی سیاسی مشخص بودند و برای خود تشکیلات مستقلی ایجاد کرده بودند ائتلاف نمودند. با اعلام هم­فکری برخی مقام‌های بلندپایه­ی دولتی و شناخته شده­ی منتسب به جناح راست از این تشکل جدید در آستانه­ی مجلس ششم[۳] در روز ۲۴/۱۰/۷۸ ائتلاف جدیدی به نام چکاد آزاداندیشان که از ائتلاف شش گروه سیاسی تشکیل شده بود اعلام موجودیت نمود. این اعلام موجودیت با استقبال روزنامه‌های منتسب به جناح راست معتدل مواجه و در عوض با عکس­العمل سرد و حتی بدبینانه­ی برخی از مطبوعات منتسب به جناح چپ روبه‌رو شد. تعداد گروه­ها و تشکل‌های تشکیل دهنده­ی این جبهه (چکاد به معنی جبهه می‌باشد) به شش گروه می‌رسید که تا زمان انتخابات مجلس ششم در این ائتلاف حضور داشتند و یک تشکل دیگر نیز در همان زمان به این جمع اضافه شد. این هفت تشکل عبارتند از: ۱- جمعیت ایران فردا، ۲- حزب اسلامی رفاه کارگران، ۳- خانه­ی معلمان ایران، ۴- مجمع بزرگ هم‌اندیشی استادان، ۵- جمعیت جوانان انقلاب اسلامی، ۶- حزب استقلال ایران، ۷- جنبش اعتدال اسلامی (متشکل از اتحادیه­ی دانشجویان و دانش­آموختگان دانشگاه­های کشور.)[۴] اعضای فعال حزب عبارند از: سید محمدصادق مهدوی (دبیرکل)، غلامعلی افروز، سعید رجایی خراسانی، الهه راستگو، علی معلم دامغانی، کامران دانشجو (سخنگوی حزب)، نورالله حسین‌خانی، جهانبخش مجلی‌نیا، منوچهر طاهرخانی، محمدجواد محمدی نوری، محمدرضا مجیدی، محمود روحبخش، خلیل علی­محمدزاده، عباس جندقی، مهریه سویزی، حسن فرجی گلهین، حسین سرافراز، سعید یاری، حمید قربانی، فرخ خسروی، طالبی، فرشته نصرآبادی، صادق شمس، قنبری.[۵]

مرامنامه­ ی چکاد آزاداندیشان
اهداف:
۱٫ تلاش در راستای تحقق استقلال همه­جانبه­ی فرهنگی، اقتصادی، از بیگانگان و ساختن کشوری خوداتکاء و قدرتمند با حضوری مقتدرانه در صحنه­ی بین­المللی.
۲٫ تلاش در راستای تحقق آزادی‌های مشروع سیاسی، اجتماعی، فرهنگ و اندیشه در چارچوب قانون.
۳٫ تلاش در راستای حاکمیت اراده­ی مردم با اتکاء به ارزش‌های اسلامی.
خط مشی‌ها:
۱٫ بالا بردن سطح آگاهی‌های عمومی و آشنا کردن اقشار مختلف جامعه مخصوصا جوانان به واقعیات جهان و ایران.
۲٫ ایجاد زمینه­ی مناسب برای سهیم شدن اقشار جامعه مخصوصا جوانان در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی.
۳٫ تلاش در راستای شناسایی، تربیت و معرفی نیروهای مدیر و مدبر و متعهد برای سطوح مدیریتی جامعه.
۴٫ تلاش در جهت قانونمند و ضابطه­مند شدن فعالیت‌ها در تمام سطوح ملت و دولت و مبارزه با روش‌های غیراصولی و غیرقانونی از جانب هرکس و هر گروه.
۵٫ تلاش در راستای نیل به توسعه­ی همه­جانبه و هماهنگ با رعایت اولویت‌های اقتصادی.
۶٫ توجه به اشتغال جوانان و ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب و تلاش در راستای ایجاد فرهنگ کارهای سازنده و مولد برای مشاغل کاذب.
۷٫ تلاش در جهت افزایش روحیه­ی نشاط در جوانان با ایجاد زمینه‌های ازدواج و تفریح‌های سالم برای آنها و برطرف کردن موانع مختلف چون مسکن و تعدیل هزینه‌های اقتصادی.
۸٫ فراهم نمودن زمینه­ی بهره‌گیری اصولی و مناسب از منابع فراوان زیرزمینی با تأکید بر لزوم پایبندی بر سیاست خودکفایی اقتصادی و خروج از اقتصاد تک محصولی با تأکید بر کشاورزی، صنعت و فن‌آوری صادرات و گردشگری.
۹٫ کمک به ایجاد نظامی مبتنی بر ارزش‌ها و توانایی‌های افراد برای نهادینه کردن شایسته­سالاری در جامعه.
۱۰٫ ارتباط و گسترش روابط با تمامی کشورهای جهان براساس حکمت و خردورزی با رعایت اصل استقلال.
۱۱٫ تعمیق وحدت ملی براساس هویت و فرهنگ ایران (اسلامیت و ایرانیت).
۱۲٫ رعایت اصل تفکیک قوا و توجه به قوه­ی قضائیه که تأمین­کننده­ی عدالت در جامعه است و با جان و مال و ناموس مردم سروکار دارد.
۱۳٫ گسترش اطلاعات جامعه از طریق توجه به رسانه‌های گروهی.
۱۴٫ مجلس شورای اسلامی از مهمترین ارکان نظام است که بایست از افراد متعهد و کاردان و کارشناس و صاحب اندیشه تشکیل شود تا ضمن قانون‌گذاری منطبق بر اصول علمی، نظارت مستمر بر فعالیت‌های دولت را که لازمه­ی یک جامعه مردم­سالار باشد، بر عهده گیرد.[۶]

عملکرد و گرایش سیاسی چکاد آزاداندیشان
این حزب خود را حزبی مستقل می‌داند که به­عنوان جریان سوم مستقل از جناح راست و جناح چپ در عرصه­ی سیاسی کشور فعالیت می‌کند.[۷] اما می‌توان از دیدگاه­های این حزب چنین برداشت کرد که این حزب هیچ گرایشی به جناح چپ[۸] ندارد، ولی آنچه مسلم است برخی از دیدگاه­های این حزب با دیدگاه­های جناح راست[۹] هم­خوانی دارد. علی­رغم استقلال فکری اعضای برجسته­ی این گروه می‌توان این گروه را نسبتا متمایل به جناح راست دانست تا متمایل به جناح چپ. در انتخابات مجلس ششم که عده‌ای از نیروهای متمایل به این حزب رد صلاحیت شدند و فقط عده­ی کمی از آنها به مجلس راه یافتند، لیست انتخاباتی منتشر شده توسط این گروه در آستانه­ی انتخابات مجلس ششم مبین این است که معیارهای انتخاب نامزدهای این گروه تا حدودی منطبق بر معیارهای جناح راست بوده است. به­طوری­که در لیست انتخاباتی این گروه در حوزه­ی انتخابیه­ی تهران فقط یک نفر از اعضای معتدل جناح چپ یعنی ابوالقاسم سرحدی‌زاده شرکت داشت. در حالی­که از ۲۹ نفر بقیه، ۱۸ نفر از اعضای سرشناس جناح راست سنتی و تعداد کمی از نیروهای معتدل و بقیه یعنی ۱۰ نفر از اعضا و نیروهای متمایل به این گروه حضور داشتند.[۱۰] در انتخابات دوره­ی نهم ریاست جمهوری چکاد آزاداندیشان از هاشمی رفسنجانی حمایت نمود ولی در دوره­ی دهم از شخص خاصی حمایت نکرد فقط از مردم خواست تا حضور پرشور داشته باشند. در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و شوراهای شهر چکاد لیست جامعه­ی مدرسین حوزه­ی علمیه­ی قم و جامعه­ی روحانیت مبارز را تائید کرده است.
در جمع­بندی کلی به­نظر می‌رسد به لحاظ دیدگاه­ها و نظریات هرگاه این حزب را متمایل به راست بدانیم می‌توان آن­را دارای دیدگاه­های شبیه گرایش راست میانه یا معتدل و در دسته‌بندی طیف به اصطلاح جناح راست می‌توان این حزب را یک نوع راست حد فاصل راست سنتی و راست مدرن[۱۱] و نزدیک به دیدگاه­های حزب اعتدال و توسعه دانست. حزب چکاد آزاداندیشان در تهران به­طور منظم فعالیت می‌کند این حزب دیدگاه­های خود به مناسبت رویدادهای مختلف را در بیانیه‌هایش منعکس و منتشر می‌کند، اما هنوز روزنامه‌ای به­عنوان ازگان رسمی این حزب منتشر نمی‌شود. برخی از روزنامه‌ها از جمله روزنامه­ی آفرینش ارگان دانشگاه آزاد اسلامی، انتخاب و خراسان به­طور جامع و برخی از روزنامه‌های دیگر نظیر ایران، قدس و روزنامه‌های دیگر به­طور ناقص دیدگاه­های این حزب را منعکس می‌کنند. چکاد آزاداندیشان به واسطه­ی این­که یک جبهه است عضوگیری نمی‌کند، عضوگیری این جبهه برعهده احزاب آن خواهد بود.[۱۲]

دیدگاه­ها و مواضع سیاسی چکاد آزاداندیشان
به­طورکلی مواضع سیاسی این گروه را می‌توان موضعی معتدل و میانه‌رو در قبال مسائل و رویدادهای سیاسی دانست. به­طوری­که به هیچ یک از دیدگاه­های دو جناح سیاسی عمده­ی کشور (جناح راست و چپ) شبیه نیست. برخی از دیدگاه­ها و مواضع سیاسی این حزب عبارتند از:
۱٫ هر کس در مقابل اصلاحات و توسعه جهت‌گیری منفی می‌کند هم به خود و هم به جامعه ظلم کرده است و این اصلا صحیح نیست که بین وجوه توسعه تقدم و یا تأخر قائل باشیم.
۲٫ ما بحث تخصصی ولایت فقیه را به افراد متخصص وا می‌گذاریم اما بحث جامعه­شناختی آن­را فقط در چارچوب اصل ۵۷ قانون اساسی تعریف کرده‌ایم و قانون برای ما هم چیز مهمی است.
۳٫ ما همه­ی احزابی که از وزارت کشور مجوز رسمی گرفته‌اند و قانون اساسی را به­عنوان چارچوب اصلی فعالیت خود می‌دانند به رسمیت می‌شناسیم و از حضور آنان در جمع خود استقبال می‌کنیم.
۴٫ اساس تشکیل این جبهه خلأهای موجود در فضای سیاسی کشور و مسأله­ی ضرورت چرخش نخبگان در جامعه است و هدفش برای آزادی، عدالت، و امنیت و توسعه است.
۵٫ به­نظر ما رقابت در انتخابات باید بر مبنای برنامه باشد نه فردگرایی و منافع جناحی.
۶٫ دو قطبی شدن جامعه برای توسعه­ی سیاسی و جامعه به­شدت مضر است. البته چند قطبی شدن را مضر نمی‌دانیم.
۷٫ شکل‌گیری صحیح احزاب زمانی درست است که تشکل‌ها و احزاب در قاعده­ی هرم (از متن جامعه) شکل بگیرد و بعد از شکل‌گیری به ­سمت رأس هرم حرکت کند.
۸٫ اصل بر آزادی انسان است و تنها در صورتی که آزادی او موجب لطمه زدن به جامعه و مردم و آزاد‌ی‌های واقعی او شود محدود می‌شود.
۹٫ مردم از هرگونه افراط و تفریط جناح‌های سیاسی خسته شده‌اند و باید در چنین فضایی اخلاق و معنویت را حاکم کنیم.
۱۰٫ اساس سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر پایه­ی نه شرقی و نه غربی استوار است. نفی سلطه­ی استعماری و استثماری و حفظ استقلال و تمامیت ارضی ایران بر پایه­ی عزت، حکمت و مصلحت از مهم­ترین اهداف سیاست خارجی ماست. جمهوری اسلامی با تمام کشورهای جهان مناسبات سالم فرهنگی، اقتصادی و سیاسی دارد مگر با دولت­هایی که می‌خواهند با استقلال ایران مبارزه کند. اولویت سیاسی خارجی ایران که بر اساس احترام متقابل و منابع ایران درجه‌بندی می‌شود با دولت­هایی است که آمادگی بیشتر برای کمک به خودکفایی فنی و صنعتی ما داشته باشند. چکاد آزاداندیشان امریکا را خط قرمز مطلق نمی‌داند و اگر این کشور رفتار خود را تغییر دهد و حسن ­نیت نشان دهد جمهوری اسلامی ایران حسن ­نیت خود را نشان خواهد داد.[۱۳]

دیدگاه­ها و مواضع فرهنگی چکاد آزاداندیشان
۱٫ هدف اصلی توسعه­ی فرهنگی ایجاد تمدن اسلامی مبتنی بر مقتضیات روز است و مهمترین وظیفه­ی نهادهای تعلیم و تربیت کشور نیز سوق دادن آینده‌سازان به همین امر می‌باشد.
۲٫ هدف دیگر توسعه ایجاد روحیه­ی آزادگی و رهایی از تمام قیودی است که انسان­ها را به بندگی غیر خدا می‌کشاند، مبارزه با فرهنگ بیگانه که بیش از یک قرن بر این ملت تحمیل شده است، احتیاج به برنامه‌های همه‌جانبه دارد.
۳٫ باید امکانات آموزشی برای همه­ی­ ملت فراهم شود و حتی‌الامکان این امکانات باید همگانی باشد، ضمن این­که امکان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برای جوانان مستعد و علاقه‌مند به‌ کار و فعالیت‌های فنی نیز باید فراهم شود.
۴٫ دانشگاها باید مراکز تربیت جوانان براساس نیازهای جامعه باشد در حالی‌که پیشرفت‌های همه‌جانبه­ی علمی قدم اول دانشگاه­های ایران است. قدم اساسی‌تر ایجاد روحیه­ی خودباوری و مبارزه با از خودبیگانگی است که این مهم از راه تقویت هویت دینی جوانان حاصل شود.
۵٫ تربیت جوانان و نوجوانان مستعد، احتیاج به معلمین و اساتید دلسوز و کارآمد و با انگیزه دارد. بنابراین رشد علمی و تأمین معیشت معلمان و اساتید دانشگاه­ها باید مورد توجه قرار گیرد.
۶٫ گسترش روحیه­ی تحقیق و پژوهش در میان دانشگاهیان و ارباب صنعت و فنون ضروری است و بدون آن توسعه­ی همه­جانبه میسر نمی‌شود.[۱۴]

دیدگاه­ها و مواضع اقتصادی چکاد آزاداندیشان
۱٫ بسط عدالت و ریشه‌کن کردن فقر و محرومیت، برآوردن نیازهای اساسی مردم و فراهم کردن زمینه‌های خودکفایی و استقلال.
۲٫ تکیه بر ارزش‌های اسلامی- انقلابی و گسترش فرهنگ صرفه‌جویی و خود اتکایی به­عنوان الگوی اقتصادی.
۳٫ تلاش در جهت حفظ استقلال سیاسی و به تبع آن، حفظ و گسترش استقلال اقتصادی از طریق تقویت بخش‌های خصوصی و تعاونی و تشویق آنها به سرمایه‌گذاری تولیدی.
۴٫ خصوصی‌سازی واحدهای تولیدی بر طبق برنامه و پرهیز از شتاب در این امر برای جلوگیری از هدر رفتن و ائتلاف ثروت عمومی و سوء استفاده از این خصوصی‌سازی‌ها.
۵٫ ازبین رفتن زمینه‌های رانت‌جویی و مبارزه قاطع با فعالیت‌های دلالی.
۶٫ ایجاد زمینه­ی مناسب در جهت فرصت برای شروع و ادامه فعالیت‌های اقتصادی.
۷٫ اصلاح مدیریت اقتصادی برای افزایش بهره‌برداری و استفاده­ی بهینه از امکانات و ظرفیت‌های موجود اقتصادی و تولیدی.
۸٫ گسترش سازمان‌های تحقیقی و توسعه برای ملی و بومی کردن فن‌آوری‌ها.
۹٫ اولویت دادن به حمایت واقعی از بخش کشاورزی برای خودکفایی در محصولات غذایی مورد نیاز جامعه.
۱۰٫ برنامه‌ریزی و مبارزه­ی واقعی و اصولی با بیکاری به­عنوان بزرگترین معضل اجتماعی.
۱۱٫ مبارزه­ی قاطع با تورم.
۱۲٫ اولویت دادن و تلاش در جهت حفظ ارزش‌ پولی ملی و افزایش اعتبار جهانی آن.
۱۳٫ تأکید بر توسعه­ی اصولی صادرات پس از تأمین نیاز داخلی و مبارزه با قاچاق کالا.
۱۴٫ اصلاح نظام مالیاتی.
۱۵٫ گسترش تأمین اجتماعی برای همه­ی اقشار به صورت اختصاصی برای کارکنان کشور.[۱۵]

[۱] . رک. فوزی، سیدیحیی؛ تحولات سیاسی اجتماعی ایران بعد از انقلاب اسلامی در ایران، تهران، موسسه چاپ و نشر عروج، ۱۳۸۴، چاپ اول، جلد دوم، صص۳۲۱- ۳۱۱ و نیز محمدپور، علی؛ و جلیل نژاد ممقانی، کریم؛ دوم خرداد حماسه­ی بیادماندنی، فرایند انتخابات دوره هفتم ریاست جمهوری از نگاه مطبوعات، تهران، رسانش، ۱۳۷۸، چاپ اول و نیز شادلو، عباس؛ تکثرگرایی در جریان اسلامی، تهران، وزرا، ۱۳۸۶، چاپ اول، ص ۵۲۶ ، و نیز دارابی، علی؛ جریان­شناسی سیاسی در ایران، تهران، سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه­ی اسلامی، ۱۳۸۸، چاپ چهارم، صص ۲۷۶- ۲۶۷٫
[۲] . شادلو، عباس؛ اطلاعاتی درباره­ی احزاب و جناح‌های سیاسی ایران امروز، تهران، گستره، ۱۳۷۹، چاپ اول، ص ۳۶۱٫
[۳] . رک. فوزی، سیدیحیی؛ پیشین، صص ۳۳۱- ۳۲۴ و نیز شادلو، عباس؛ تکثرگرایی در جریان اسلامی، پیشین، ص۵۵۲٫
[۴] . شادلو، عباس؛ اطلاعاتی درباره­ی احزاب و جناح‌های سیاسی ایران امروز، پیشین، صص ۳۶۲- ۳۶۱٫
[۵] . همان، ص ۳۵۷٫
[۶] . همان، صص ۳۶۱- ۳۵۸٫
[۷] . روزنامه انتخاب، مصاحبه با کامران دانشجو، ۲۰/ ۱۱/۷۸٫
[۸] . رک. ظریفی‌نیا، حمیدرضا؛ کالبدشکافی جناح‌های سیاسی ایران، تهران، آزادی اندیشه، ۱۳۷۸، چاپ اول، صص ۸۲- ۶۸ و نیز مرتجی، حجت؛ جناح‌های سیاسی در ایران امروز، تهران، نقش و نگار، ۱۳۷۸، چاپ پنجم، صص ۲۲- ۱۶ و نیز دارابی، علی؛ پیشین، صص ۲۵۷-۲۴۷٫
[۹] . رک. ظریفی‌نیا، حمیدرضا؛ پیشین، صص ۱۰۱- ۸۳ و نیز دارابی، علی؛ پیشین، صص ۱۳۰- ۱۱۹ و نیز مرتجی، حجت؛ پیشین، صص۱۵- ۱۱٫
[۱۰] . شادلو، عباس؛ اطلاعاتی درباره­ی احزاب و جناح‌های سیاسی ایران امروز، پیشین، ص ۳۶۳٫
[۱۱] . رک. نوذری، عزت­الله؛ تاریخ احزاب سیاسی در ایران، شیراز، نوید شیراز، ۱۳۸۰، چاپ اول، صص ۲۹۰-۲۷۷ و نیز مظفری، آیت؛ جریان­شناسی سیاسی ایران معاصر، قم، زمزم هدایت، ۱۳۸۷، چاپ سوم، ص ۱۴۱ و نیز ظریفی‌نیا، حمیدرضا؛ پیشین، صص ۱۱۲-۱۰۲ و نیز شادلو، عباس؛ نکثر گرایی در جریان اسلامی، صص ۳۱۸-۳۱۰ و نیز مرتجی، حجت؛ پیشین، صص۴۳-۳۹٫
[۱۲] . شادلو، عباس؛ اطلاعاتی درباره­ی احزاب و جناح‌های سیاسی ایران امروز، پیشین، صص ۳۵۶-۳۵۵٫
[۱۳] . جهان اقتصاد، ۱۸/۱۱/۷۸ و نیز روزنامه آفرینش، ۳۰/۱۰/۷۸ و نیز روزنامه انتخاب، ۲۰/۱۱/۷۸ و نیز شادلو، عباس؛ پیشین، صص ۳۷۱-۳۶۶٫
[۱۴] . روزنامه آفرینش، ۳۰/۱۰/۷۸ و نیز شادلو، عباس؛ پیشین، صص ۳۷۳-۳۷۲٫
[۱۵] . شادلو، عباس؛ پیشین، صص ۳۷۲-۳۷۳٫

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *