ایرج مسجدی اربعین امسال برگزار نمی‌شود

ایرج مسجدی اربعین امسال برگزار نمی‌شود

خانه / سر تیتر اخبار / ایرج مسجدی اربعین امسال برگزار نمی‌شود

سفیر ایران در عراق تاکید کرده است تاکنون هیچ تصمیمی از طرف دولت عراق مبنی بر اجازه ورود به زائران ایرانی و خارجی اتخاذ نشده و کشور عراق امسال پذیرای هیچ زائر خارجی نخواهد بود.

ایرج مسجدی اربعین امسال برگزار نمی‌شود

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام به نقل از خبرگزاری صدا و سیما: ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق در بیانیه ای در مورد برگزاری مراسم اربعین امسال اعلام کرد: امسال به رغم میل باطنی مسئولان برگزار کننده اربعین به دلیل بحران شیوع کرونا و لزوم حفظ سلامت زوار ایرانی، تاکنون هیچ تصمیمی از طرف دولت عراق مبنی بر اجازه ورود به زائران ایرانی و خارجی اتخاذ نشده و کشور عراق امسال پذیرای هیچ زائر خارجی نخواهد بود.

ایرج مسجدی افزود: در داخل عراق مانند ایام تاسوعا و عاشورا ، در اربعین نیز مانند سال‌های گذشته مراسم عزاداری عراقی‌ها برقرار خواهد بود که صرفا جنبه داخلی دارد و دولت عراق نقشی در این موضوع ندارد.
ایرج مسجدی اربعین امسال برگزار نمی‌شود
ایرج مسجدی اربعین امسال برگزار نمی‌شود
وی اضافه کرد: برای زوار سایر کشور‌ها که تابع اخذ ویزا و رعایت قوانین و مقررات اجازه ورود به عراق هستند، موضوع متفاوت است. حتی در برهه کنونی صدور ویزای عادی برای کارکنان شرکت‌ها و افرادی که در کشور عراق مأموریت دارند نیز به سختی و با محدودیت انجام می‌شود.
مسجدی تاکید کرد: باتوجه به فاصله زمانی کوتاه تا اربعین و موضع دولت عراق بر برگزار نکردن مراسم اربعین، برگزاری آن بسیار بعید است.
سفیر کشورمان در عراق به فضای پرالتهاب مجازی اشاره کرد و گفت: افراد مختلف مسئول یا غیرمسئول در فضای مجازی مسائلی را درخصوص برگزاری مراسم اربعین بیان می‌کنند که هیچگونه سندیت و اعتباری ندارد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت: ورود غیرمجاز زائران ایرانی به عراق قطعا تبعات قانونی خواهد داشت و دو کشور را دچار مشکل خواهد کرد.
وی با بیان اینکه ما تابع ولایت و رهبری و دستور و تصمیم مسئولان کشورمان هستیم افزود: نباید اجازه داد زوار ایرانی در این خصوص تصمیم به اقدام خودسرانه بگیرند و قطعا زوار ایرانی و محبان امام حسین علیه السلام در چارچوب مقررات و قوانین عمل خواهند کرد.
مسجدی در ادامه بر نقش موثر دستگاه‌های فرهنگی و اطلاع رسانی ذی ربط در اطلاع رسانی به مردم تأکید کرد.
وی افزود: هیچ عراقی و ایرانی اجازه ندارد خارج از چارچوب مقررات جمهوری اسلامی در این خصوص اظهارنظر کند.

سفیر کشورمان با بیان اینکه در صورتی که باتوجه به شیوع ویروس کرونا با ورود زوار به عراق فاجعه و بحران انسانی اتفاق بیفتد چه کسی پاسخگو خواهد بود گفت: مردم نباید تحت تأثیر حرف‌های غیرمسئولانه قرار بگیرند و باید به وظیفه شرعی، اخلاقی و عقلایی خود و بگفته مسئولان ذی ربط عمل کنند.
وی افزود: سال گذشته ۳.۵ میلیون زائر ایرانی وارد عراق شدند و پس از زیارت با سلامت و امنیت برگشتند و ما کمترین مشکلات را در اربعین سال گذشته داشتیم.
مسجدی در پایان گفت: مسئولان امنیتی و انتظامی نیز در این موضوع به وظایف سازمانی خود در چارچوب قانون و مقررات و دستورالعمل‌های مربوطه اقدام خواهند کرد.

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *