برای عهد با امام زمان چه رفتاری داشته باشیم؟

خانه / مطالب و رویدادها / مصاحبه و گفتگو / برای عهد با امام زمان چه رفتاری داشته باشیم؟

امکان وقوع ظلم در هر میدان و ساحتی وجود دارد اگر واقعا عهد نصرت با امام عصر داریم در همه حال به عدالت محوری توجه و دیگران را نیز به این عدالت محوری تشویق کنیم. این کمترین کار در عهد با امام زمان است.

برای عهد با امام زمان چه رفتاری داشته باشیم؟

هیات به مناسبت فرا رسیدن ایام 9 ربیع الاول، سالروز آغاز امامت و ولایت حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف که فرصتی برای تجدیدعهد با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و اصلاح سبک زندگی های منتظرانه است، گفتگوی حجت الاسلام والمسلمین «محمدمهدی حائری پور»، کارشناس مهدوی را بازخوانی کرده ایم که مشروح آن در ادامه تقدیم حضورتان می شود:

اهمیت روز نهم ربیعس الاول در فرهنگ تشیع از چه باب است و گرامیداشت و فرهنگسازی این روز چه ضرورتی دارد؟

یکی از مناسبت های مهم اسلامی آغاز ولایت و امامت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است، اینکه بعد از شهادت امام عسکری علیه السلام وجود مقدس حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف به امامت رسیدند سرفصل مهمی در تاریخ تشیع محسوب می شود. شاید برخی بگویند شیعه نسبت به امامان قبلی بحث آغاز امامت را به عنوان حادثه ای در زندگی آن حضرات علیه السلام و تاریخ تشیع نگاه نکرده است اما درباره حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف چون آغاز امامت ایشان با آغاز عصر غیبت مقارن شده و قرار است به حکومت جهانی ختم شود، این امامت سرفصل مهم و جدیدی است که در تاریخ تشیع رقم خورده و گرامیداشت آن اهمیت ویژه ای دارد.

برای عهد با امام زمان چه رفتاری داشته باشیم؟

به مناسبت این روز چه آموزه هایی از مهدویت را می توان تبلیغ و ترویج کرد؟

9 ربیع الاول فرصت بسیار مغتنمی برای ترویج فرهنگ مهدویت و آشنایی بیشتر و عمیق تر لایه های مختلف جامعه به ویژه جوانان با مهدویت و اهدافی است که امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف درصدد تحقق آن هستند. می توان و باید به مناسبت آغاز امامت حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف اهداف ایشان را که مهمترین آنها عدالت گستری در جهان در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است با زبان روشن تری برای اقشار مختلف به ویژه جوانان تبلیغ و ترویج کرد، این راهبرد کمک می کند به اینکه جامعه ما در مسیر اهداف دولت کریمه امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف قرار بگیرد.

ورود برخی خرافات همچون مراسم های موسوم به عیدالزهرا سلام الله علیها در جشن ها و شادی های 9 ربیع الاول چقدر ظرفیت های مهدوی و منتظرانه این روز را دستخوش آسیب می کند؟

می توان از آنچه با عنوان عیدالزهرا سلام الله علیها مطرح شده با جهت‌گیری صحیح، بهره برداری های مهدوی و منتظرانه داشت؛ اسلام و تشیع مناسبت های شاد دارند باید مراقب باشیم که شادی ما از جنس شادی اهل بیت علیهم السلام باشد یعنی جهت‌گیری شادی پیروان اهل بیت علیهم السلام باید با آن حضرات علیهم السلام همسو باشد. ائمه علیهم السلام از این شاد می شوند که جامعه شیعی الگوی موفق برای همه عالم به ویژه مسلمانان باشد.

در جهان امروز که ارتباطات بسیار نزدیک است انتظار می رود جامعه شیعی به گونه ای رفتار کند که وحدت و انسجام اسلامی را میان مسلمین تقویت کند چراکه هر گونه حرکتی که به تضعیف این اتحاد و انسجام مسلمین لطمه بزند، در راستای اهداف اهل بیت علیهم السلام نخواهد بود.

از این رو، اگر شادی های ایام 9 ربیع الاول را در راستای اهداف امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف تعریف و تبیین کنیم که شادی ما از حضور ایشان در منصب امامت است می توان گفتمان وحدت را در جهان اسلام ایجاد کرد و از موعودی سخن گفت که پیامبر(ص) و همه انبیاء بشارت ظهورش را داده اند. ترویج این شادی به وحدت بسیار کمک می کند.

تجدید عهد با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در این ایام چه ضرورت و کیفیتی دارد؟

یکی از کارهای بسیار خوبی که در ایام آغاز امامت امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف باید رخ دهد این است که یاران حضرت عجل الله تعالی فرجه الشریف توجه کنند یکی از امورات تقویت کننده ارتباط با ایشان، تجدیدعهد و بیعت است. در روایات آمده ائمه علیهم السلام با شیعیان عهد دارند و شیعه باید بر این عهد وفا کند.

این عهد، پیمان اطاعت و نصرت و یاری است یعنی باید متوجه باشیم ریز و درشت اعمال و رفتارمان در طاعت از امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد و طوری رفتار کنیم که مورد رضای حضرت علیه السلام است. توجه کنیم که ما پیمان نصرت با امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف داریم در دعای عهد می خوانیم: «اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی مِنْ أَنْصَارِهِ وَ أَعْوَانِهِ».

وقتی بحث یاوری مطرح می شود نباید تصور کرد که این یاری و نصرت فقط مربوط به زمان ظهور ایشان است، در دوران غیبت هم می توان به ایشان کمک کرد یکی از اقدامات هم مسیر شدن با اهداف ایشان است مثل تقویت عدالت در جامعه به این شیوه که هر یک از ما در هر جایگاه تلاش کنیم کارمان را به درستی انجام دهیم و گرفتار تعدی، تجاوز و ظلم نشویم.

امکان وقوع ظلم در هر میدان و ساحتی وجود دارد اگر واقعا عهد نصرت با امام عصر علیه السلام داریم در همه حال به عدالت محوری توجه و دیگران را نیز به این عدالت محوری تشویق کنیم. این کمترین کار در عهد با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است.

برای عهد با امام زمان چه رفتاری داشته باشیم؟

آیا مهدویت و 9 ربیع الاول کارکرد وحدت گرایانه و تحقق آرمان وحدت در جامعه اسلامی را دارد؟

قطعاً مسئله وحدت در جهت یاری حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف اهمیت بسیار دارد در جامعه عصر ظهور از مهمترین دستاوردها، وحدت امت اسلامی به معنای واقعی کلمه است، تا وحدت نباشد مقابله با جریان استکبار و ظلم ممکن نیست اگر بخواهیم امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را یاری کنیم باید پیش از ظهور هم برای وحدت تلاش کنیم این مهم، مورد توصیه قرآن و روایات است که در عین حفظ مبانی فکری و اعتقادی و عدم عقب نشینی از حق، از نظر تشکل اجتماعی رودر روی هم قرار نگرفته و یکدیگر را تضعیف و تخریب نمی کنند بلکه یکدیگر را علیه جبهه باطل تقویت می کنند.

وحدت به معنای واقعی در عصر ظهور شکل می گیرد و در آن جامعه همه تحت بیرق امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف اجتماع می کنند اما الان هم شرایط وحدت بر اثر مشترکات و تجمیع نیروها با مشترکاتی همچون مهدویت وجود دارد که باید از آن بهره گرفت.

منبع: شبستان

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *