برترین بانوی جهان

برترین بانوی جهان

ارزش انسانها مسلماً یکسان نیست، بعضی از مقربترین فرشتگان الهی برترند، و بعضی از درنده ترین حیوانات پائین تر، و آنچه به این انسان ارزش می دهد بر اساس معرفی قرآن و اسلام همان «علم و ایمان و تقوی و ملکات فاضله انسانی» است

برترین بانوی جهان

هیات: ارزش انسانها مسلماً یکسان نیست، بعضی از مقربترین فرشتگان الهی برترند، و بعضی از درنده ترین حیوانات پائین تر، و آنچه به این انسان ارزش می دهد بر اساس معرفی قرآن و اسلام همان «علم و ایمان و تقوی و ملکات فاضله انسانی» است.

با توجه به این معیارها بانوی اسلام فاطمه زهرا سلام الله علیها برترین زنان جهان – در لسان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم – معرفی شده است.

در روایات فراوانی که در منابع معروف اهل سنت آمده تصریح شده است که فاطمه زهراسلام الله علیها افضل زنان جهان بود، آن سخنی است که پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم آنرا به تعبیرات مختلف بیان فرموده است:

۱- در یک جا می فرماید:

«ان افضل نساء اهل الجنه خدیجه بنت خویلد و فاطمه بن محمدصلی الله علیه و آله و سلم  و مریم بنت عمران و آسیه بنت مزاحم»:

«برترین زنان بهشت خدیجه دختر خویلد، و فاطمه دختر محمد صلی الله علیه و آله و سلم و مریم دختر عمران، و آسیه دختر مزاحم است» (همسر فرعون)

برترین بانوی جهان
برترین بانوی جهان

۲- در حدیث دیگری می خوانیم پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلمدر بیماری وفاتش هنگامی که بیتابی فاطمه را مشاهده کرد، فرمود:

«یا فاطمه الاترضین ان تکونی سیده نساء العالمین، و سیده نساء هذه الامه، و سیده نساء المؤمنین»؟:

«ای فاطمه! آیا راضی نیستی که تو برترین بانوی زنان جهان، و بانوی زنان این امت، و بانوی زنان با ایمان باشی؟

در اینجا افضلیت برای فاطمه علیه السلام به صورتی مطلق ذکر شده و نام هیچکس در کنار او مطرح نگردیده است.

۳- در حدیث دیگری نیز از همان حضرت صلی الله علیه و آله و سلم این معنی به صورت مطلق آمده است، در آن هنگام که فاطمه بیمار شده بود و پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم این سخن را به جمعی از اصحاب گفت، آن ها پیشنهاد کردند که از بانوی اسلام علیه السلام عیادت کنند.

پیامبر برخاست و با جمعی از یاران به سوی خانه فاطمه علیه السلام آمد، نخست از بیرون خانه صدا زد که دخترم خودت را بپوشان، چون جمعی از یاران به عیادت تو می آیند، و از آنجا لباس دخترش فاطمه علیه السلام کافی نبود عبای خود را از پشت در به او داد!

پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم و یاران وارد شدند، و بعد از عیادت از خانه بیرون آمدند و رو به یکدیگر کرده و از بیماری فاطمه علیه السلام اظهار تأسف می کردند، پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم رو به آن ها کرد و فرمود: «اما انّها سیده النساء یوم القیامه».

بدانید او بانوی تمام زنان در قیامت است.

۴- در تعبیر دیگری که در «صحیح بخاری» معروفترین منبع حدیث اهل سنت – آمده از قول «عایشه» می خوانیم:

روزی «فاطمه» سلام اللّه علیها نزد پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم آمد، راه رفتنش درست مانند راه رفتن او بود، پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلمفرمود: خوش آمدی دخترم! سپس او را طرف راست و یا چپ خود نشاند، بعد رازی در گوش او گفت، و به دنبال آن فاطمه گریان شد.

من (عایشه) گفتم چرا گریه می کنی؟ بار دیگر پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم راز دیگری به او گفت، فاطمه سلام الله علیها خندان شد.

گفتم: من تا امروز شادی که اینچنین با غم نزدیک باشد ندیده بودم، و از علت آن سؤال کردم.

فاطمه سلام الله علیها گفت: من سرّ رسول خدا را فاش نمی کنم، و این مطلب ادامه داشت تا پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم از دنیا رفت، آنگاه سؤال کردم، گفت:

مرتبه اول پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم به من فرمود جبرئیل هر سال یکبار قرآن را بر من عرضه می داشت، امسال دوبار عرضه داشت، و من فکر می کنم فقط به این دلیل است که اجل من نزدیک شده، و تو اولین کسی خواهی بود که به من ملحق می شوی من هنگامی که این سخن را شنیدم گریه کردم.

سپس فرمود:

ام ترضین ان تکونی سیده نساء اهل الجنه و نساء المؤمنین؟!:

«آیا تو راضی نمی شوی که بانوی زنان اهل بهشت یا زنان با ایمان باشی»؟ هنگامی این سخن را شنیدم شاد و خندان شدم.

از بررسی مجموع این احادیث به خوبی روشن می شود که اگر در یکجا فاطمه سلام الله علیها یکی از چهار زن بزرگ جهان معرفی شده، هیچ منافاتی با این معنی ندارد که او از میان آن چهار زن برترین آن ها است.

برترین بانوی جهان
برترین بانوی جهان

شاهد این سخن علاوه بر آنچه از لابلای احادیث گذشته استفاده می شد حدیث زیر است:

۵- در کتاب «ذخائر العقبی» از ابن عباس از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم چنین نقل شده است:

«اربع نسوه سیدات سادات عالمهن: مریم بنت عمران و آسیه بنت مزاحم و خدیجه بنت خویلد و فاطمه بنت محمدصلی الله علیه و آله و سلم و افضلهن عالما فاطمه(ع)».

«چهار زن بانوی بانوان جهان خود بودند: مریم دختر عمران و آسیه دختر مزاحم و خدیجه دختر خویلد، و فاطمه دختر محمد صلی الله علیه و آله و سلمو از همه آن ها برتر فاطمه سلام الله علیها بود.

تعبیر به «افضلیت» مسایل زیادی را در بردارد، و بیانگر مقام علمی و تقوی و ایثار و فداکاری و سایر ملکات فاضله است.

قرآن صریحا می گوید: مریم با فرشتگان سخن می گفت و آن ها نیز با او سخن می گفتند (آل عمران / ۴۲و۴۳ و آیات آغاز سوره مریم).

و نیز می گوید: برای مریم غذای بهشتی در کنار محرابش حاضر می شد (آل عمران آیه ۳۷).

و نیز می گوید: مریم «صدیقه» بود (مائده/۷۵).

و مقامات دیگری برای او، و زنان بزرگی مانند آسیه بیان می کند، پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نیز مقامات بزرگی برای خدیجه بیان فرموده.

روایات فوق یعنی روایات افضلیت فاطمه سلام الله علیها همه این افتخارات و افزون بر آن را برای بانوی اسلام فاطمه زهراسلام الله علیها اثبات می کند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *