بررسی مسأله ازدواج امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در اثری جدید

بررسی مسأله ازدواج امام مهدی در اثری جدید

خانه / انتظار و مهدویت / بررسی مسأله ازدواج امام مهدی در اثری جدید

پژوهشگر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ضمن معرفی کتاب «تحلیل مسأله ازدواج امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف)»، به بررسی نگرش‌های مختلف در خصوص ازدواج امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) پرداخت.

بررسی مسأله ازدواج امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در اثری جدید

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام گروه غدیر و مهدویت به نقل از دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام محمدرضا فوادیان «پژوهشگر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» درباره معرفی کتاب «تحلیل مسأله ازدواج امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف)» اظهار داشت: یکی از مسائل خانوادگی و شخصی معصومان(علیه السلام) که با ابهامات و یا سؤالات توأم بوده، موضوع ازدواج است.

وی گفت: درباره ازدواج یا عدم آن و صاحب فرزند بودن آخرین امام در این دوران نیز سؤالات فراوان و حسّاسیّت بیشتری وجود دارد و معمولاً پاسخ آنها متفاوت نیز بوده و مخاطبان با جواب هاى ضدّ و نقیضى مواجه بوده‌اند. تا کنون اقوال مختلف و بعضاً نظریات شاذی نیز در این باره بیان شده که این اثر می‌کوشد با بررسی و تحلیل مسأله ازدواج و فرزند داشتن امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در عصر غیبت، چالش هایی که احیاناً با سوء استفاده به وجود آمده، از این اقوال به وجود آمده را رصد وخنثی سازد.

بررسی مسأله ازدواج امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در اثری جدید
بررسی مسأله ازدواج امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در اثری جدید

پژوهشگر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: البته ازدواج حضرت یا عدم آن جزء مسائل شخصى است و از ضروریات اعتقادی شیعه نیست، اما همین مسئله به جهت موارد دیگری حائز اهمیت گشته است، نظیر مقابله با سخنان عجیب و غریبی که در این رابطه بیان می‌شود؛ مثلاً برخی نوشته اند: «امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) ازدواج کرده و همسر و فرزندانى دارد، امّا همسر و فرزندانش از حقیقت ایشان آگاه نیستند و حتّى مى‏توان گفت که ممکن است امام نامى دیگر براى خویش برگزیده باشد و با آن نام، در میان مردم شناخته شده و ازدواج کرده و فرزندانى هم داشته باشد». یا پاسخ به شبهاتی که ناظر به همین مسئله، اصل مهدویت را نشانه رفته است؛ همچنین مبارزه و جلوگیری از سوء استفاده مدعیان  و منحرفینی مانند احمد اسماعیل که ادعا می‌کند، فرزند حضرت است؛ در حالی که اثبات فرزند یا سیادت با ادعا نیست و سخنان و روش احمد اسماعیل در این باره نه تنها قابل دفاع نیست، بلکه نقد و ایرادهای جدی دارد.

وی افزود: درباره ازدواج امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) چهار نگرش عمده وجود دارد که یکی از آنها نگرش مثبتین است؛ برخی به جهت استحباب ازدواج و مبرا بودن حضرت از ترک این مستحب و وجود روایات و ادعیه، در این خصوص قائل بر همسر و فرزند داشتن حضرتند.

حجت الاسلام فوادیان، نگرش منکرین را یکی دیگر از نگرش ها در خصوص ازدواج حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) دانست و اظهار داشت: در این نگرش، برخی نیز با تمسک به منافات داشتن ازدواج با فلسفه غیبت و روایاتی که به فرزند نداشتن تصریح دارد، قائل به نداشتن همسر و فرزند حضرت هستند.

بررسی مسأله ازدواج امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در اثری جدید
بررسی مسأله ازدواج امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در اثری جدید

وی با بیان این که سومین نگرش در خصوص ازدواج امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) نگرش تفصیلی است، گفت: در این نگرش، این افراد بین دو قول مذکور، قائل به تفصیل شده اند؛ یعنی معتقدند که حضرت ازدواج نموده ولی صاحب فرزند نیست.

پژوهشگر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: آخرین نگرش در این خصوص، نگرش ساکتین است: این گروه معتقدند نباید به این‌گونه مباحث پرداخت و در نهایت باید توقّف کرد؛ اینان بر این باورند که هرگز ازدواج یا عدم آن، دخالتی در پذیرش امام نخواهد داشت؛ چه بسا پرداختن به این مسأله که از جمله مباحث غیر ضرورى‏ است، هیچ ثمره‏اى ندارد؛

وی خاطرنشان کرد: مسئله اصلی پژوهش مذکور این است که آیا امام دوازدهم(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در عصر غیبت ازدواج کرده اند؟ در صورت ثابت شدن آن، آیا ایشان صاحب فرزند هستند؟

منبع:شبستان

پایگاه اطلاع رسانی هیات رزمندگان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *